automatické zap/vyp ventilátoru

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa Juroo » 14 Feb 2018, 14:04

Tiež by som bol za bimetálový termostat ... napr. https://www.tme.eu/sk/details/bt-h70h/t ... /proffuse/ ... dajú sa vybrať aj pre iné teploty ... jednoducho zapojíš sériovo ako vypínač ...
(50°C) https://www.tme.eu/sk/details/bt-l-050/termostaty/

Termistor sa hodí skôr pre plynulú reguláciu ... len kvôli veľkej impedancii sa tam môže čo to indukovať. Menši odpor by mohlo mať snímanie diódov (vplyvom teploty sa mení jej úbytok napätia). Princíp ostáva rovnaký. (viď. napr. http://www.belza.cz/pcfan/pcfan.htm).
Na druhú stranu, obvod pracuje s menším napäťovými rozdielmi ...

K tomu odporu, si si istý že odpory ktoré si skúšal nemali o rad inú hodnotu ? Môže sa stať ... inak platí čím väčší odpor, tým menšia hysterézia. Tu si to môžeš namodelovať a vyskúšať čo s čím ako spraví : http://www.falstad.com/circuit/
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Feb 2018, 14:14

PN prechod má narozdiel od termistora lineárnu závislosť od teploty (čo v tomto prípade nie je doležité), ale zmena napätia pri ohriatí o 1°C je iba -2mV, na termistore v mostíku to bude omnoho viac, takže sa aj menej prejaví rušenie a brum.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa Juroo » 14 Feb 2018, 14:20

Inými slovami, malo by to pravdepodobne opačný efekt. Bolo by to horšie. Tak že ber moju poznámku o snímani diódov za bezpredmetnú :thumbup:
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa juraj77 » 14 Feb 2018, 15:53

Tu máš príklad výpočtu: http://www.ti.com/lit/ug/tidu020a/tidu020a.pdf
C7 by som vyhodil
Nainštaluj si program tina a tam si to odsimuluj....
0
Naposledy upravil/-a juraj77 v 14 Feb 2018, 16:42, upravené celkom 1 krát.
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 14 Feb 2018, 16:15

Ten odpor tam musí byť. Komparátor ma, na rozdiel od OZ, na výstupe open collector.
Prílohy
OC.png
OC.png (8.4 KiB) 1772 zobrazení
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa amater63 » 14 Feb 2018, 16:23

Ahoj,juraj77 - moje otázka zní proč se nazývá resistor kterém píšeš "feedback",je to otázka mimo téma ale pro mne a možná pro ostatní taky pomůže." výraz v jazyce srozumitelném.Nebo není? No snad jsi v sr.já čr. republice. Ale tomu rozumí jen co jsi najdou. Děkuji :? ( možná jsi zvyklí dle tvé profese )
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa juraj77 » 14 Feb 2018, 16:39

Správne by malo byť asi spätnovazbový rezistor čo je v angličtine feedback
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa breta1 » 14 Feb 2018, 16:42

Juraj77
Mluvíme-li o LM311, pak tam odpor být musí.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa amater63 » 14 Feb 2018, 16:43

Děkuji,já to vím,ale přece nezní to lépe? zpětnovazební- R .
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa juraj77 » 14 Feb 2018, 16:44

Ospravedlňujem sa a dávam vám za pravdu s tým rezistorom. Nevšimol som si že je s otvoreným kolektorom....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa StefanST » 14 Feb 2018, 23:39

Tajomstvo, že sa jedná o zváračku nám zakladateľ témy prezradil až dnes naobed.
Preto sa tiež prikláňam k návrhu:
zipaj napísal:Ak je to do zváračky, nebol by na to vhodnejší klasický bimetalový termostat ?
Asi je to najjednoduchšie a voči rušeniu najodolnejšie riešenie.
Len pozor - treba mať termostat s výstupom NO, t.j. pri nízkych teplotách vypnutý a pri zvýšených teplotách zapnutý. (Dal by sa použiť aj typ NC, no trebalo by invertovať jeho spínanie, napr. pomocou relé)
V TME je napr. https://www.tme.eu/sk/details/bt-f-050_ ... -01000078/,
ktorý zapne ventilátor pri prekročení 50°C vypne pri poklese teploty pod 35°C, ak by také teploty vyhovovali.
Termostat by sa dal primontovať priamo o jadro transformátora. Termostat zvládne 240VAC a 10A, teda aj robustný ventilátor.

Ešte by bolo na zváženie ďalšieho termostatu, ktorý by sledoval maximálnu teplotu transformátora (iste aj ten tvoj takú má). Max. teplota trafa sa dá dosiahnuť intenzívnym používaním zváračky, alebo pri poruche ventilátora.
Pri prekročení max. teploty by sa vypla celá zváračka, alebo zablokovala jej činnosť s indikáciou prekročenia teploty. Alebo by sa aspoň zapla indikácia prekročenia teploty. Či použiť typ NO alebo NC, závisí od zapojenia termostatu v obvode.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa StefanST » 15 Feb 2018, 01:36

ITIaster napísal:... preto sa pýtam aký je vzťah odporu R3 a hysterézy, ide o priamu či nepriamu úmeru, poprípade ako si vypočítať hysterézu, bolo by fajn mať tam rozdiel aspoň tých 5-10°C, premeral by som si o koľko sa mení napätie v odporovom deliči, a takú by som chcel potom aj hysterézu...
Ano, aby si sa dopracoval k nejakému výsledku, urči si teplotu, kedy sa ventilátor má zapnúť a kedy vypnúť. Rozdiel teplôt bude 10 - 20°C (nízke hodnoty, napr 1°C, sa používajú pri udržiavaní stabilnej teploty, napr. vody pre akvarijné rybky).
(1) Zvoľme teplotu zapnutia napr. 40 alebo 50°C, teplotu vypnutia napr. 30°C (ak nebudeš zvárať aj v tropických horúčavách).
(2) Zmeraj odpor termistora pri uvedených teplotách.
(3) Zmeraj alebo vypočítaj napätie na deliči Rth/R1 (10kΩ) pre obe teploty (zopnutia a vypnutia). Napätia označme ako Uz a Uv.
(4) Tým dostaneš požiadavky pre komparátor s hysteréziou: Napätie zapnutia Uz a napätie vypnutia Uv (na invertujúcom vstupe)
(5) Hysterézia komparátora treba Uh = Uz - Uv

(6) Ako vypočítať hodnoty rezistorov R2 a R3:
(6a) R2 bolo zvolené 10kΩ
(6b) Ako si uviedol " H=U*(R2/R3) kde H predstavuje hysterezu a U napätie ".
V našom označení a po upresnení: Uh = ΔU7 * R2 / (R2+R3), kde ΔU7 je rozdiel napätí na výstupe IO pri vypnutom a zapnutom relé.
(6c) Ty uvádzaš: "pri meraní výstupu z OZ som zistil že v zopnutom stave tam je 1,6V a v rozopnutom 0,6V"
Nízka hodnota 1,6V je spôsobená zaťažením výstupu IO nízkou hodnotou rezistora R4 (470Ω), potrebnou pre otvorenie tranzistora Q1. (Aj keď by som očakával skôr hodnotu okolo 3,3V)
(6d) Teda ΔU7 = 1,6V - 0,6V = 1V (treba ešte raz preveriť)
(6e) Úpravou vzorca z bodu (6b) dostaneme R3 = R2 * (ΔU7 - Uh) / Uh
Pre upresnenie: Miesto hodnoty R2 by bolo treba dosadiť sučet R2 a výstupného odporu potenciometrového deliča VR1 (ktorý predstavuje 0 - 2k5 podľa nastavenia potenciometra). Pri hodnote R2=10kΩ ho pri tomto predbežnom výpočte zanedbáme.

Pekne je to vysvetlené v článku http://www.ti.com/lit/ug/tidu020a/tidu020a.pdf, čo uvádza juraj77

ITIaster napísal:... momentálne mám termistor priamo v doske takže neblbne to, no vo finálnom zapojení by mal byť termistor asi pol metra od dosky a tiež uvažujem použiť tienený kábel aby som zabránil rušeniu z transformátora, pretože termistor bude merať teplotu vinutí alebo jadra a podľa toho bude transformátor chladiť. Ale aj tu si neviem rady, či použiť mono kábel alebo stereo, ...
... Nechcem aby mi to blblo, lebo transformátor tam dáva na výstupe cez 100A zvárací prúd... a pri oblúku je to magnetické vlnenie také silne že sa trasie celý box :D
V tvojom prípade asi bude dominovať rušenie od magnetického poľa transformátora. Preto by som odporúčal prepojenie k termistoru robiť skrúcanou dvojlinkou, aby sa potlačilo naindukovanie rušivého brumu. Ak to bude v tienenom plášti ešte lepšie (Pre počítačové siete sa používa taký kábel). Ďalšie potlačenie indukovaného rušenia by zabezpečil elektrolyt, paralelne k R1.


Pozn.: Ešte by ma zaujímalo, aký je odpor termistora pri 50°C a aký prúd tečie tým relé (resp. odpor jeho vinutia).
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok