Merače na radiatoroch

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Merače na radiatoroch

Príspevok od používateľa miroja » 20 Feb 2018, 08:12

Aj my sme mali podobne poblemy so spekulantmi, ktori vypinali radiatory. Nasli sme odhlasovali na zhromazdeni, ze pomer plochy a meracov sme zmenili na 40:60. Taktiez sa z celkovej spotreby tepla za panelak vypocita preimerna spotreba za byt a ak ma niekto nizzsiu spottrebu nez 70 % priemernej, aj tak plati 70% (spekulanti), ak ma niekto viac nez 130% (znevyhodnene byty) plati max 130. Viackrat sa tom informovalo na zhromazdeniach a po par vykurovacich sezonach sa to badatelne zlepsilo,uz take rozdiely v spotrebe nie su, aj ked urcite aj teraz sa najdu spekulanti. Cely tento system rozpocitavania nam navrhla jedna firma, od ktorej mame merace, nechcem robit reklamu, ale ak by niekto mal zaujem, mozem poslat nazov cez SS.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Merače na radiatoroch

Príspevok od používateľa hpeter » 20 Feb 2018, 17:07

mne tie merace tiez prijdu ako kktina..
apropo, nevetrat aby si usetril na kureni... plesne ta dobehnu.
stare okna vetrali aj ked boli zavrete, plastaky vedia dokonale zastuplovat byt
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Merače na radiatoroch

Príspevok od používateľa juraj77 » 20 Feb 2018, 17:15

plastaky vedia dokonale zaštuplovať...... heh, to som si nie istý, cez naše fučí jedna radosť
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Merače na radiatoroch

Príspevok od používateľa miroja » 20 Feb 2018, 17:34

Nuz tak to mas bud naprd okna (zle nastavene), alebo naprd urobene.
Ked zavriem okno, tak to rapidne utlmi hluk prichadzajuci zvonku, co by sa pri dobrom utesneni okna aj malo stat.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Merače na radiatoroch

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Feb 2018, 17:42

Páni, nesmiete sa dať dobehnúť. Radiátorové merače sú fakt kktina. Ako z teploty radiátora v určitom bode a teploty v miestnosti sa dá presne vypočítať spotreba tepla ? Predsa, tá je daná rozdielom teplôt na vstupe a výstupe a objemom pretečenej vody.

Já som sa "zasekol" a do nášho paneláku museli na vstupy do bytov nainštalovať takého presné merače. A naviac sa dohodlo, že tuším 40 % spotreby tepla sa rozpočíta na každý byt a len zbytok pomocou tých presných meračov, ktoré sa ale použijú ako pomerové. A mám pocit, že je to absolútne v pohode.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Merače na radiatoroch

Príspevok od používateľa miroja » 20 Feb 2018, 18:49

..40 % spotreby tepla sa rozpočíta na každý byt a len zbytok pomocou tých presných meračov..
Chodte na to opacne. 60 % spotreby tepla podla plochy a 40 % podla meracov (tak ako som pisal o par prispevkov vyssie).
40 by malo byt este este stale dost, aby ludia uplne neplytvali, ale malo na to, aby sa kazdu cenu setrili, ked aj tak 60 % platia podla plochy ci v izbe kuria, alebo nie. Tak isto tych 70/130 % robi svoje.
My sme tieto problemy riesili pred viac nez desiatimi rokmi a ako som pisal, s tou metodikou uz viac rokov nemame extremnych setricov, ci extremnych vykurovacov.
V kazdom pripde vsak treba pocitat s tym, ze v panelaku to nikdy nebude uplne objektivne, moze to byt len viac , alebo menej objektivne.
Ozaj, mozno sa mylim, ale merace tepla na radiatoroch su uz daky rok v budovach nad istu vykurovanu plochu (cislo neviem, ale da sa isto dohladat) povinne podla nejakeho nariadenia (EU ?).
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Merače na radiatoroch

Príspevok od používateľa pablox » 20 Feb 2018, 19:14

Ešte mi vysvetlite tú hovadinu, prečo je merač tepla (resp. tá kktina) umiestená ku hornej strane radiátora?! Nemal by byť v strede? Či je to pre to, aby sa zas odrbali zákazníka? V Nižnej som videl podobné merače tepla, bola to ale osobitná krabička umiestnená vedľa radiátora. Na prívode a spiatočke do každého radiátora boli tepelné čidlá. Podľa mňa bol tento spôsob viac presný, nevýhodou boli trčiace káble. Tipujem že prietok bol vo výpočte konštantne daný...
0

Napísať odpoveď