Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Bytov├Ż rozv├ídza─Ź Tnc - Chr├íni─Ź

Bytov├Ż rozv├ídza─Ź Tnc - Chr├íni─Ź

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: Bytov├Ż rozv├ídza─Ź Tnc - Chr├íni─Ź

Odosla┼ąod Lukino55555 » 13 Mar 2018, 05:24

Drakoush nap├şsal:
jsturbo1994 nap├şsal:Tak aby som to uviedol na prav├║ mieru . Vyhl├í┼íku 22 m├ím

Tak a teraz ho m├┤┼żete ─Źo? Teraz ho m├┤┼żete akur├ít boza┼ą. Pod─ża vyhl├í┼íky ─Ź. 508/2009 Z.z. je elektrotechnik, ktor├ęmu pr├íca na VTZE n├íle┼ż├ş :D

Alebo nahlasi┼ą na NIP a d├┤jde o osved─Źenie i on i ┼íkolite─ż aj s opravnenim :). To je v poriadku ┼że rob├ş nie─Źo in├ę ale toto s├║ z├íklady ktor├ę mus├ş ovlada┼ą ka┼żd├Ż. Ono je tak nejak stanoven├ę a schvalovan├ę ─Źo je predmetom ┼íkolenia a ─Źo mus├ş vedie┼ą.
Lukino55555
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 86
Vek: 23.26
Zalo┼żen├Ż: 20.08.2017
Paragraf: 22

Odosla┼ąod alois » 13 Mar 2018, 07:54

jsturbo1994:
Som r├íd, ┼że si mi odpovedal na ot├ízku. V bud├║cnosti je lep┼íie nap├şsa┼ą, m├ím 22ku, ale nie som si ist├Ż, pros├şm skontrolujte mi to. Ale aj tak, s├║ to elektrik├írske z├íklady ku sk├║┼íke, nie na u─Źenie sa v praxi. 22ka m├í RCD v predn├í┼íke, ako aj v sk├║┼íke.

A prep├í─Ź mi, ale tie┼ż rob├şm aj EZS, EPS a kamery, ale aj tam sa pohybujem okolo a s 230V AC, bleskozvodom a in├Żmi rozvodmi.
Pre m┼ła nie je akceptovate─żn├ę, ┼że ak m├í niekto licenciu na samostatn├║ pr├ícu, tak nevie z├íklad.

21ka má toto ako základ:
Ochrana zdravia - dotyk, zábrany, RCD
Ochrana rozvodov - istenie, pod a prep├Ątie,
Ochrana spotrebi─Źov - istenie
Ukladanie kabel├í┼że - smery, vzdialenosti v├Ż┼íky
Z├│ny
Bleskozvody - základ
alois

Odosla┼ąod Lukino55555 » 13 Mar 2018, 08:51

jsturbo1994 nap├şsal:Princ├şp isti─Źa chr├íni─Ź a ostatn├Żch su─Źast├ş pozn├ím no pou─Źky su nie─Źo in├ę ako prax .Ka┼żdop├ídne ur─Źite nie som vod├ír :D preto som sa obr├ítil na forum . No nabud├║ce sa rad┼íej obr├ítim rovno na toho elektrik├íra :D Pardon za V├í┼í ─Źas . Ale zas jak inak sa ma ─Źlovek nie─Źo nau─Źi┼ą ke─Ć nie samo┼ít├║diom a praxou :P

No cen├şm si ka┼żd├ęho kto sa chce nau─Źi┼ą viac. I ke─Ć su toto zaklady ktor├Ż by mal ovlada┼ą kazdy elektrikar aj s 21 nie to este s 22.
Na┼íi u─Źitelia vzdy ke─Ć sme chceli pri opakovani nie─Źo vysvetli┼ą ─Źomu sme nerozumeli, toho doty─Źneho vyvolali a sk├║┼íali ─Źo si o tom nastudoval. A┼ż potom vysvetloval znovu/ podrobnej┼íie. Lebo sme to bili my ktori sme sa mali snazit to naucit. Takisto postupujem teraz. Ked nieco neviem snazim sa najsk├┤r s├ím si to zisti┼ą nastudovat v knihe, az potom idem za niekym pripadne si potvrdit ci som to spravne pochopil.
V prom rade si pozriem normy ktore s tym s├║visia.

P├ş┼íe┼í ze iba jednoduchu instalaciu v k├║pelni. No nie je to celkom tak. Kupe─żna patri k narocnejs├şm a nebezpecnejsim priestorom. Nie nadarmo je na este i zvlast norma.

V buducnosti by si mohol sk├┤r postupova┼ą tak. Chcel by som si potvrdit ci to moze takto by┼ą.

Ono tro┼íku nechapem ─żud├ş ktor├ş chc├║ samostatne riesi┼ą nie─Źo ─Źo nevedia a nemaj├║ sk├║senosti. Ty si sa opytal.
Lukino55555
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod jsturbo1994 » 13 Mar 2018, 09:01

Vies mi natahame akurat tak privody do rozvodni a komunikatorov ktore sa programuju ale privody uz nam zapaja skoro vzdy elektrikar . Nevravim ze ovladm vsetky vedomosti ktore by som zo silnoprudu mal vediet no paragraf 22 ku potrebujem aj na tuto pracu a tak mi ju zamestnavatel vybavil.Mo┼żno ma bude dakto zato odsudzova┼ą no poznam ─żudi ─Źo dostali 22ku a nevedeli zapojit ani schodi┼ítak. Tak┼że to ┼że ma niketo vyhla┼íku neznamena ┼że v┼íetko z toho na 100percbet ovlada. Ka┼żdooadne som sa za─Źala tomu viac venova┼ą ,stiahol som si znova knihu sposibilos┼ą a vo vlastnom zaujme ju ┼ítudujem . Nie ┼żeby som musel ale chcem .
jsturbo1994
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 10
Vek: 24.55
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2018

Odosla┼ąod burizon » 13 Mar 2018, 11:31

Lukino55555, ke─Ć si tak├Ż chytr├ík, tak povedz, ─Źo je na jsturbovej k├║pelni tak├ę n├íro─Źn├ę a nebezpe─Źn├ę? Potiahn├║┼ą dva k├íble (sveteln├Ż a z├ísuvkov├Ż), isti┼ą ich a zapoji┼ą cez pr├║dov├Ż chr├íni─Ź? A z frajeriny m├┤┼że e┼íte potiahn├║┼ą dr├┤t na pospojovanie, hoci ten by mal by┼ą u┼ż na stupa─Źke. Zbyto─Źne sa tu niektor├ş robia d├┤le┼żit├ş, ako spiato─Źka na lietadle.
burizon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 491
Zalo┼żen├Ż: 07.11.2007

Odosla┼ąod Patriky » 13 Mar 2018, 11:45

zolob nap├şsal:
Merak nap├şsal:zolob:

Hmm...o nutnosti istenia sveteln├Żch okruhov cez RCD som nevedel. Atualiza─Źn├║ som mal pred cca troma rokmi a t├íto povinnos┼ą e┼íte nebola.
Tento t├Ż┼żde┼ł idem na ┼íkolenie, tak som zvedav├Ż, ─Źo je zas nov├ęho.

Si protirecis trochu nie? Norma na kupelnu plati od 2007. Takze ked si robil skusky daaavno platila, keby si si ju pozrel zistis, ze na kupelnu maju byt vsetky obvody aj svetelne cez RCD
Patrik Ded├şk - elektrik├ír na tpp popri tom
- ┼żivnostn├şk- elektroin┼ítal├ície a projektovanie
Patriky
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 302
Zalo┼żen├Ż: 31.07.2015
Paragraf: 23

Odosla┼ąod kamilko » 13 Mar 2018, 11:59

Zony v kupelni si pozrel? Svetlo je v spravnej vyske?
kamilko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 206
Zalo┼żen├Ż: 21.10.2017

Odosla┼ąod Jirka84 » 13 Mar 2018, 12:12

Jsem zv─Ťdav├Ż, jak budou vypadat nov├ę elektroinstalace za takov├Żch 20 - 30 let v NOV├ŁCH bytech, d├şky takov├Żm z├íkladn├şm znalostem u┼ż dnes u osob s odborn├Żm vzd─Ťl├ín├şm a dokonce s ┬ž ze sou─Źasn├ę vyhl├í┼íky ─Ź. 508/2009 pro elektro,
kdy┼ż se u┼ż dnes tady mus├ş vysv─Ťtlovat DOKONCE na t┼Öech stran├ích odborn├ęho f├│ra zapojen├ş RCD
odborn├şkovi s ┬ž22 UVEDEN├ë VYHL├ü┼áKY CEL├Ł rok po jeho ├ÜSP─Ü┼áN├ŁCH zkou┼ík├ích...

PS ┼śEMESLO BRA┼ç SE !
lituji z├íkazn├şky a ... jsem :(
Co v├şc si p┼Ö├ít bez velk├ę n├ímahy ? : Jak postavit... ┬áAKCE, SLEVY
..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1830
Vek: 67.62
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod burizon » 13 Mar 2018, 12:30

Jirka84, budem ti dr┼ża┼ą prsty, aby si e┼íte t├Żch 20 a┼ż 30 rokov ┼żil a potom n├ím povie┼í. No ja si t├Żch 20 a┼ż 30 rokov netr├║fam, tak asi sa nedozviem. Nech├ípem, pre─Źo tu z toho rob├şte tak├║ vedu. Chlap├şk si chce prerobi┼ą k├║pel┼łu a da┼ą nov├ę k├íble, tak sa op├Żtal, ako to m├í urobi┼ą, ve─Ć s t├Żm nerob├ş, tak mu to tu vysvetl├şme s upozornen├şm na vlastn├ę riziko a nerob├şme z toho nap├şnav├Ż krimitriler. Ak by len okop├şroval teraj┼íie zapojenie, tak normy dodr┼ż├ş a v rozv├ídza─Źi mu to zapoj├ş sused-elektrik├ír. A vybaven├ę.
burizon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Jirka84 » 13 Mar 2018, 12:43

To burizon,
jde jen o nic,
proto┼że toto vl├íkno nen├ş na┼ít─Ťst├ş o s├şti TN-C nebo o RCD, ale naz├Żv├í se:
"Tnc - Chr├íni─Ź", oblast kterou na┼ít─Ťst├ş je┼ít─Ť nezn├ím ani n├íhodou,

tak se sna┼ż├şm babku nenas├şrat ani p┼Öed ob─Ťdem, proto┼że mi sl├şbila ,┼że pokud se s n├ş do┼żiji 90ky (babky maj├ş je┼ít─Ť del┼í├ş ┼żivotnost), tak m─Ť vlastnoru─Źn─Ť zast┼Öel├ş - je┼ít─Ť j├ş mus├şm v─Źas odjistit tu zbra┼ł. M├ím teda slu┼ínou perspektivu aspo┼ł 22let a tak se u┼ż u─Ź├şm nov─Ť - teda nov├Ż obor - zedn├şk s ┬ž8 bez zednick├ę praxe... tam u┼ż se nemus├şm nic u─Źit a nic vysv─Ťtlovat, proto┼że mezi takov├Żmi jsou znalosti v oboru elekto nezkonale kvalitn─Ťj┼í├ş oproti mn─Ť (i ne┼ż tady na odborn├ęm f├│ru u n─Ťkter├Żch, co maj├ş zkou┼íky) :lol: :lol: :lol: :applause:
Co v├şc si p┼Ö├ít bez velk├ę n├ímahy ? : Jak postavit... ┬áAKCE, SLEVY
..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1830
Vek: 67.62
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod Lukino55555 » 13 Mar 2018, 13:23

burizon nap├şsal:. Ak by len okop├şroval teraj┼íie zapojenie, tak normy dodr┼ż├ş a v rozv├ídza─Źi mu to zapoj├ş sused-elektrik├ír. A vybaven├ę.

No to ur─Źite nedodr┼ż├ş. Ma tnc s├║stavu a t├║ mo┼żno v p├┤vodnom stave prev├ídzkova┼ą za urcitych okolnost├ş iba do doby najblizsej rekonstrukcie. ─îi┼że ked u┼ż nie─Źo preraba malo by sa v┼íetko.
To by som chcel vidie┼ą ako do zasuvky zapoji 10 med alebo 16 hlin├şk. Nehovoriac o ostatn├Żch z├íle┼żitostiach.
Lukino55555
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod burizon » 13 Mar 2018, 16:19

Lukino55555, ja ch├ípem vec tak, ┼że jsturbo1994 si ide prerobi┼ą v ─Źin┼ż├íku k├║pe─żnu, chce si tam potiahn├║┼ą nov├ę k├íble a da┼ą prudov├Ż chr├íni─Ź, v┼íetko ostatn├ę ost├íva po starom. Nech├ípem, ak├Ż probl├ęm ty v tom vid├ş┼í, kde si nabral 10-ku me─Ć a 16-tku al. Ty tak m├í┼í potiahnut├ę pr├şvody do k├║pe─żne? Potiahne dva k├íble 3x2,5 a 3x1,5, ak presne nevie, kde umiestni┼ą z├ísuvku a vyp├şna─Ź, tak okop├şruje p├┤vodn├ę umiestnenie, to som mal na mysli.Poru┼íil protiz├íkonne normy, pr├şde pre neho NAKA alebo ─Źo?
burizon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod alois » 13 Mar 2018, 17:50

....Nevravim ze ovladm vsetky vedomosti ktore by som zo silnoprudu mal vediet no paragraf 22 ku potrebujem aj na tuto pracu a tak mi ju zamestnavatel vybavil.....

Nevieme, ─Źo je n├ípl┼łou tvojej pr├íce, ┼że ti to zamestn├ívate─ż "vybavil". Na to, aby si programoval PLC 22ku nepotrebuje┼í. Nepotrebuje┼í ju ani na to, aby si konfiguroval switch, WiFi, ─Źi ┼ąahal LAN. Dokonca ju nepotrebuje┼í ani na to, aby si ┼ąahal k├íble bez nap├Ątia. Ale to ─Źo tvrd├ş┼í, je prenesene to, ┼że ma┼ą V┼á diplom MUDr. a op├Żta┼ą sa na f├│re ako vyreza┼ą apendix (slep├ę ─Źrevo) je tie┼ż norm├ílne. Lebo si chirurg za─Źiato─Źn├şk...

Paragraf je o "silovine", nie o bezpe─Źnom nap├Ąt├ş. Aj ke─Ć aj autoelektrik├ír potrebuje paragraf.... Lebo ak sa ┼ąa op├Żtam ak├í mus├ş by┼ą vzdialenos┼ą medzi s├║behom k├íblov EZS, EPS a rozvodmi 230/400V AC, tak to tie┼ż n├íjde┼í v STN pre silovinu! Fajn sa to ┼ąah├í v jednej vyfr├ęzovanej dr├í┼żke...

Osobne si mysl├şm, ┼że sch├ęmu m├í, suseda elektrik├íra tie┼ż, on m├í par.22 a samostatne smie pracova┼ą = ├║loha splnen├í, zavret├ę.
alois

Odosla┼ąod Lukino55555 » 13 Mar 2018, 18:02

burizon nap├şsal:Lukino55555, ja ch├ípem vec tak, ┼że jsturbo1994 si ide prerobi┼ą v ─Źin┼ż├íku k├║pe─żnu, chce si tam potiahn├║┼ą nov├ę k├íble a da┼ą prudov├Ż chr├íni─Ź, v┼íetko ostatn├ę ost├íva po starom. Nech├ípem, ak├Ż probl├ęm ty v tom vid├ş┼í, kde si nabral 10-ku me─Ć a 16-tku al. Ty tak m├í┼í potiahnut├ę pr├şvody do k├║pe─żne? Potiahne dva k├íble 3x2,5 a 3x1,5, ak presne nevie, kde umiestni┼ą z├ísuvku a vyp├şna─Ź, tak okop├şruje p├┤vodn├ę umiestnenie, to som mal na mysli.

No a ─Źo ┼że to tak chce. Norma hovor├ş jasne. Taketo zariadenia mo┼żno prev├ídzkova┼ą do doby najbli┼ż┼íej rekon┼ítrukcie. A tu robi┼ą ide. Ni─Ź tak├ę ako ─Źiastkov├í rekon┼ítrukcia neexistuje.
Kde som nabral 10 cu a 16 al vie ka┼żdy elektrikar. To su najmen┼íie povolen├ę prierezy vodi─Źa pen v tnc s├║stave.

A si si isty ze tam bude ma┼ą spotrebi─Źe iba do 2 kW? Inak u┼ż pre ne treba zvl├í┼í┼ą okruh.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 13 Mar 2018, 18:10 --

jsturbo1994 nap├şsal:no poznam ─żudi ─Źo dostali 22ku a nevedeli zapojit ani schodi┼ítak. Tak┼że to ┼że ma niketo vyhla┼íku neznamena ┼że v┼íetko z toho na 100percbet ovlada.

├üno a preto sa uva┼żuje ┼że sa pri elektrovyhl├í┼íkach zavedie postup ako napr. Pri plosinach. Firma vyskoli, Technicka inspekcia vysk├║┼ía a N├írodn├Ż in┼ípektor├ít pr├íce vyda osved─Źenie len preto ┼że vyhlasky sa davaju kdekomu. Bude to st├ít ─Źas, vsade lekarske potvrdenie, notarsky obereny doklad o ukoncen├ş studia,....
Lukino55555
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod jsturbo1994 » 13 Mar 2018, 19:59

alois:Problem je v tom ┼że mame teraz projekt kde sa robi zabezpe─Źova─Źka v rozvodni 400kv . Je tam jeden blok blizko nas v prevadzke a bez vyhlasky by nas nepustili ani dnu. Takze preto :) Ja som mal v plane ist na skusky sam a zaplatit si to no zamestavatel prisiel s touto zakazkou a trebalo to narychlo do dvoch tyzdnov. Co by som oficialne nestihol. :)
jsturbo1994
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod alois » 14 Mar 2018, 18:57

ah├í, u┼ż tomu rozumiem, TY SI V-VN-k├ír.....

A ak├║ zabezpe─Źova─Źku montuje┼í a s ak├Żmi k├íblami do toho magnetick├ęho po─ża?
alois

Odosla┼ąod jsturbo1994 » 14 Mar 2018, 19:09

No to su klasikce zabezpecovacie systemy. Pohyb,poziar ,bezpecnostne zamky a kamerovy system. Ja robim dnuka v budove kde su riadice jednotky noveho bloku. Ale je to blizko vedenia toho streho ktory je plne funk─Źny tak┼że nam to nad hlavami pekne bzun├ş :D A kable klasicke tiene ftp..
jsturbo1994
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Lukino55555 » 15 Mar 2018, 06:34

alois nap├şsal:,TY SI V-VN-k├ír.....

VVN ako slaboprud....

.
jsturbo1994 nap├şsal:alois:Problem je v tom ┼że mame teraz projekt kde sa robi zabezpe─Źova─Źka v rozvodni 400kv . Je tam jeden blok blizko nas v prevadzke a bez vyhlasky by nas nepustili ani dnu. Takze preto :) Ja som mal v plane ist na skusky sam a zaplatit si to no zamestavatel prisiel s touto zakazkou a trebalo to narychlo do dvoch tyzdnov. Co by som oficialne nestihol. :)

No ano tomu rozumiem. Ale po┼żaduj├║ ju preto aby ke─Ć sa nie─Źo stalo mali by od niekoho ─Źo po┼żadova┼ą a ┼że budu vedie┼ą ako sa tam sprava┼ą. Ka┼żdopadne to by si mal uvedomi┼ą hlavne zamestnavate─ż.
Pre teba palec hore ┼że sa sna┼ż├ş┼í zlep┼íova┼ą svoju urove┼ł.
Lukino55555
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Silnopr├║dov├í elektrotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist