Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 13 Mar 2018, 04:24

Drakoush napísal:
jsturbo1994 napísal:Tak aby som to uviedol na pravú mieru . Vyhlášku 22 mám
Tak a teraz ho môžete čo? Teraz ho môžete akurát bozať. Podľa vyhlášky č. 508/2009 Z.z. je elektrotechnik, ktorému práca na VTZE náleží :D
Alebo nahlasiť na NIP a dôjde o osvedčenie i on i školiteľ aj s opravnenim :). To je v poriadku že robí niečo iné ale toto sú základy ktoré musí ovladať každý. Ono je tak nejak stanovené a schvalované čo je predmetom školenia a čo musí vedieť.
0

alois

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa alois » 13 Mar 2018, 06:54

jsturbo1994:
Som rád, že si mi odpovedal na otázku. V budúcnosti je lepšie napísať, mám 22ku, ale nie som si istý, prosím skontrolujte mi to. Ale aj tak, sú to elektrikárske základy ku skúške, nie na učenie sa v praxi. 22ka má RCD v prednáške, ako aj v skúške.


A prepáč mi, ale tiež robím aj EZS, EPS a kamery, ale aj tam sa pohybujem okolo a s 230V AC, bleskozvodom a inými rozvodmi.
Pre mňa nie je akceptovateľné, že ak má niekto licenciu na samostatnú prácu, tak nevie základ.

21ka má toto ako základ:
Ochrana zdravia - dotyk, zábrany, RCD
Ochrana rozvodov - istenie, pod a prepätie,
Ochrana spotrebičov - istenie
Ukladanie kabeláže - smery, vzdialenosti výšky
Zóny
Bleskozvody - základ

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 13 Mar 2018, 07:51

jsturbo1994 napísal: Princíp ističa chránič a ostatných sučastí poznám no poučky su niečo iné ako prax .Každopádne určite nie som vodár :D preto som sa obrátil na forum . No nabudúce sa radšej obrátim rovno na toho elektrikára :D Pardon za Váš čas . Ale zas jak inak sa ma človek niečo naučiť keď nie samoštúdiom a praxou :P
No cením si každého kto sa chce naučiť viac. I keď su toto zaklady ktorý by mal ovladať kazdy elektrikar aj s 21 nie to este s 22.
Naši učitelia vzdy keď sme chceli pri opakovani niečo vysvetliť čomu sme nerozumeli, toho dotyčneho vyvolali a skúšali čo si o tom nastudoval. Až potom vysvetloval znovu/ podrobnejšie. Lebo sme to bili my ktori sme sa mali snazit to naucit. Takisto postupujem teraz. Ked nieco neviem snazim sa najskôr sám si to zistiť nastudovat v knihe, az potom idem za niekym pripadne si potvrdit ci som to spravne pochopil.
V prom rade si pozriem normy ktore s tym súvisia.

Píšeš ze iba jednoduchu instalaciu v kúpelni. No nie je to celkom tak. Kupeľna patri k narocnejsím a nebezpecnejsim priestorom. Nie nadarmo je na este i zvlast norma.

V buducnosti by si mohol skôr postupovať tak. Chcel by som si potvrdit ci to moze takto byť.

Ono trošku nechapem ľudí ktorí chcú samostatne riesiť niečo čo nevedia a nemajú skúsenosti. Ty si sa opytal.
0

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 13 Mar 2018, 08:01

Vies mi natahame akurat tak privody do rozvodni a komunikatorov ktore sa programuju ale privody uz nam zapaja skoro vzdy elektrikar . Nevravim ze ovladm vsetky vedomosti ktore by som zo silnoprudu mal vediet no paragraf 22 ku potrebujem aj na tuto pracu a tak mi ju zamestnavatel vybavil.Možno ma bude dakto zato odsudzovať no poznam ľudi čo dostali 22ku a nevedeli zapojit ani schodištak. Takže to že ma niketo vyhlašku neznamena že všetko z toho na 100percbet ovlada. Každooadne som sa začala tomu viac venovať ,stiahol som si znova knihu sposibilosť a vo vlastnom zaujme ju študujem . Nie žeby som musel ale chcem .
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa burizon » 13 Mar 2018, 10:31

Lukino55555, keď si taký chytrák, tak povedz, čo je na jsturbovej kúpelni také náročné a nebezpečné? Potiahnúť dva káble (svetelný a zásuvkový), istiť ich a zapojiť cez prúdový chránič? A z frajeriny môže ešte potiahnúť drôt na pospojovanie, hoci ten by mal byť už na stupačke. Zbytočne sa tu niektorí robia dôležití, ako spiatočka na lietadle.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa Patriky » 13 Mar 2018, 10:45

zolob napísal:
Merak napísal:zolob:


Hmm...o nutnosti istenia svetelných okruhov cez RCD som nevedel. Atualizačnú som mal pred cca troma rokmi a táto povinnosť ešte nebola.
Tento týždeň idem na školenie, tak som zvedavý, čo je zas nového.
Si protirecis trochu nie? Norma na kupelnu plati od 2007. Takze ked si robil skusky daaavno platila, keby si si ju pozrel zistis, ze na kupelnu maju byt vsetky obvody aj svetelne cez RCD
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa kamilko » 13 Mar 2018, 10:59

Zony v kupelni si pozrel? Svetlo je v spravnej vyske?
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Mar 2018, 11:12

Jsem zvědavý, jak budou vypadat nové elektroinstalace za takových 20 - 30 let v NOVÝCH bytech, díky takovým základním znalostem už dnes u osob s odborným vzděláním a dokonce s § ze současné vyhlášky č. 508/2009 pro elektro,
když se už dnes tady musí vysvětlovat DOKONCE na třech stranách odborného fóra zapojení RCD
odborníkovi s §22 UVEDENÉ VYHLÁŠKY CELÝ rok po jeho ÚSPĚŠNÝCH zkouškách...

PS ŘEMESLO BRAŇ SE !
lituji zákazníky a ... jsem :(
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa burizon » 13 Mar 2018, 11:30

Jirka84, budem ti držať prsty, aby si ešte tých 20 až 30 rokov žil a potom nám povieš. No ja si tých 20 až 30 rokov netrúfam, tak asi sa nedozviem. Nechápem, prečo tu z toho robíte takú vedu. Chlapík si chce prerobiť kúpelňu a dať nové káble, tak sa opýtal, ako to má urobiť, veď s tým nerobí, tak mu to tu vysvetlíme s upozornením na vlastné riziko a nerobíme z toho napínavý krimitriler. Ak by len okopíroval terajšie zapojenie, tak normy dodrží a v rozvádzači mu to zapojí sused-elektrikár. A vybavené.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Mar 2018, 11:43

To burizon,
jde jen o nic,
protože toto vlákno není naštěstí o síti TN-C nebo o RCD, ale nazývá se:
"Tnc - Chránič", oblast kterou naštěstí ještě neznám ani náhodou,

tak se snažím babku nenasírat ani před obědem, protože mi slíbila ,že pokud se s ní dožiji 90ky (babky mají ještě delší životnost), tak mě vlastnoručně zastřelí - ještě jí musím včas odjistit tu zbraň. Mám teda slušnou perspektivu aspoň 22let a tak se už učím nově - teda nový obor - zedník s §8 bez zednické praxe... tam už se nemusím nic učit a nic vysvětlovat, protože mezi takovými jsou znalosti v oboru elekto nezkonale kvalitnější oproti mně (i než tady na odborném fóru u některých, co mají zkoušky) :lol: :lol: :lol: :applause:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 13 Mar 2018, 12:23

burizon napísal:. Ak by len okopíroval terajšie zapojenie, tak normy dodrží a v rozvádzači mu to zapojí sused-elektrikár. A vybavené.
No to určite nedodrží. Ma tnc sústavu a tú možno v pôvodnom stave prevádzkovať za urcitych okolností iba do doby najblizsej rekonstrukcie. Čiže ked už niečo preraba malo by sa všetko.
To by som chcel vidieť ako do zasuvky zapoji 10 med alebo 16 hliník. Nehovoriac o ostatných záležitostiach.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa burizon » 13 Mar 2018, 15:19

Lukino55555, ja chápem vec tak, že jsturbo1994 si ide prerobiť v činžáku kúpeľnu, chce si tam potiahnúť nové káble a dať prudový chránič, všetko ostatné ostáva po starom. Nechápem, aký problém ty v tom vidíš, kde si nabral 10-ku meď a 16-tku al. Ty tak máš potiahnuté prívody do kúpeľne? Potiahne dva káble 3x2,5 a 3x1,5, ak presne nevie, kde umiestniť zásuvku a vypínač, tak okopíruje pôvodné umiestnenie, to som mal na mysli.Porušil protizákonne normy, príde pre neho NAKA alebo čo?
0

alois

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa alois » 13 Mar 2018, 16:50

....Nevravim ze ovladm vsetky vedomosti ktore by som zo silnoprudu mal vediet no paragraf 22 ku potrebujem aj na tuto pracu a tak mi ju zamestnavatel vybavil.....

Nevieme, čo je náplňou tvojej práce, že ti to zamestnávateľ "vybavil". Na to, aby si programoval PLC 22ku nepotrebuješ. Nepotrebuješ ju ani na to, aby si konfiguroval switch, WiFi, či ťahal LAN. Dokonca ju nepotrebuješ ani na to, aby si ťahal káble bez napätia. Ale to čo tvrdíš, je prenesene to, že mať VŠ diplom MUDr. a opýtať sa na fóre ako vyrezať apendix (slepé črevo) je tiež normálne. Lebo si chirurg začiatočník...

Paragraf je o "silovine", nie o bezpečnom napätí. Aj keď aj autoelektrikár potrebuje paragraf.... Lebo ak sa ťa opýtam aká musí byť vzdialenosť medzi súbehom káblov EZS, EPS a rozvodmi 230/400V AC, tak to tiež nájdeš v STN pre silovinu! Fajn sa to ťahá v jednej vyfrézovanej drážke...

Osobne si myslím, že schému má, suseda elektrikára tiež, on má par.22 a samostatne smie pracovať = úloha splnená, zavreté.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 13 Mar 2018, 17:02

burizon napísal:Lukino55555, ja chápem vec tak, že jsturbo1994 si ide prerobiť v činžáku kúpeľnu, chce si tam potiahnúť nové káble a dať prudový chránič, všetko ostatné ostáva po starom. Nechápem, aký problém ty v tom vidíš, kde si nabral 10-ku meď a 16-tku al. Ty tak máš potiahnuté prívody do kúpeľne? Potiahne dva káble 3x2,5 a 3x1,5, ak presne nevie, kde umiestniť zásuvku a vypínač, tak okopíruje pôvodné umiestnenie, to som mal na mysli.
No a čo že to tak chce. Norma hovorí jasne. Taketo zariadenia možno prevádzkovať do doby najbližšej rekonštrukcie. A tu robiť ide. Nič také ako čiastková rekonštrukcia neexistuje.
Kde som nabral 10 cu a 16 al vie každy elektrikar. To su najmenšie povolené prierezy vodiča pen v tnc sústave.

A si si isty ze tam bude mať spotrebiče iba do 2 kW? Inak už pre ne treba zvlášť okruh.

-- Spojený príspevok 13 Mar 2018, 18:10 --
jsturbo1994 napísal:no poznam ľudi čo dostali 22ku a nevedeli zapojit ani schodištak. Takže to že ma niketo vyhlašku neznamena že všetko z toho na 100percbet ovlada.
Áno a preto sa uvažuje že sa pri elektrovyhláškach zavedie postup ako napr. Pri plosinach. Firma vyskoli, Technicka inspekcia vyskúša a Národný inšpektorát práce vyda osvedčenie len preto že vyhlasky sa davaju kdekomu. Bude to stát čas, vsade lekarske potvrdenie, notarsky obereny doklad o ukoncení studia,....
0

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 13 Mar 2018, 18:59

alois:Problem je v tom že mame teraz projekt kde sa robi zabezpečovačka v rozvodni 400kv . Je tam jeden blok blizko nas v prevadzke a bez vyhlasky by nas nepustili ani dnu. Takze preto :) Ja som mal v plane ist na skusky sam a zaplatit si to no zamestavatel prisiel s touto zakazkou a trebalo to narychlo do dvoch tyzdnov. Co by som oficialne nestihol. :)
0

alois

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa alois » 14 Mar 2018, 17:57

ahá, už tomu rozumiem, TY SI V-VN-kár.....

A akú zabezpečovačku montuješ a s akými káblami do toho magnetického poľa?

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 14 Mar 2018, 18:09

No to su klasikce zabezpecovacie systemy. Pohyb,poziar ,bezpecnostne zamky a kamerovy system. Ja robim dnuka v budove kde su riadice jednotky noveho bloku. Ale je to blizko vedenia toho streho ktory je plne funkčny takže nam to nad hlavami pekne bzuní :D A kable klasicke tiene ftp..
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Bytový rozvádzač Tnc - Chránič

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 15 Mar 2018, 05:34

alois napísal:,TY SI V-VN-kár.....
VVN ako slaboprud....

.
jsturbo1994 napísal:alois:Problem je v tom že mame teraz projekt kde sa robi zabezpečovačka v rozvodni 400kv . Je tam jeden blok blizko nas v prevadzke a bez vyhlasky by nas nepustili ani dnu. Takze preto :) Ja som mal v plane ist na skusky sam a zaplatit si to no zamestavatel prisiel s touto zakazkou a trebalo to narychlo do dvoch tyzdnov. Co by som oficialne nestihol. :)
No ano tomu rozumiem. Ale požadujú ju preto aby keď sa niečo stalo mali by od niekoho čo požadovať a že budu vedieť ako sa tam spravať. Každopadne to by si mal uvedomiť hlavne zamestnavateľ.
Pre teba palec hore že sa snažíš zlepšovať svoju uroveň.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok