Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Teplota odporov├ęho dr├ítu

Teplota odporov├ęho dr├ítu

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Teplota odporov├ęho dr├ítu

Odosla┼ąod dolpi » 14 Mar 2018, 19:27

Zdrav├şm,
existuje v├Żpo─Źet jak├ę teplo by se vytvo┼Öilo na odporov├ęm dr├ítu, pokud m├í odpor 3.65ohm?
dolpi
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 14.03.2018

Re: Teplota odporov├ęho dr├ítu

Odosla┼ąod alidedko » 14 Mar 2018, 19:42

I=U/R.

─îi┼że ti jeden ─Źlen rovnice ch├Żba.
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3825
Vek: 26.63
Zalo┼żen├Ż: 04.02.2013
Paragraf: 21

Odosla┼ąod misocko » 14 Mar 2018, 19:44

to si len pri prude, nasledne to este vynasobis napetim a mas vykon.
ale , asi dolezite upozornenie pre teba bude ze teplota bude silno zavisla na tom ake napetie na ten drot prilozis
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2625
Vek: 41.9
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod dolpi » 14 Mar 2018, 22:29

Dob┼Öe a lze z v├Żkonu vypo─Ź├ştat teplo ve ┬░C?
dolpi
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 14.03.2018

Odosla┼ąod Drakoush » 14 Mar 2018, 22:32

Teplo sa v °C nevyjadruje. Asi máš na mysli teplotu...
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 8574
Vek: 23.26
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod misocko » 14 Mar 2018, 22:44

nebudem ti tu teraz vyhladavat vzorce ako na to ale v podstate ano, da sa.
len si musis uvedomit ze teplota bude zase silno zavisla na odbere tepla niekam do dalsieho predmetu ktory chces zohriat a taktiez na salani tepla z drotu do okolia. Urcite ovela vecsiu teplotu dosiahnet stocenim drotu do ┼ípiraly, ovela mensiu teplotu dosiahnes vyrovnanim drotu alebo ponorenim do vody, alebo ofukovanim vzduchom (sak skus zastavit ventilator vo fene na vlasy a uvidis co sa stane - okrem toho tam obcas aj vysledna teplota byva regulovana iba otackami ventilatora (vysoke otacky, vysoky prietok vzduchu , nizka teplota a opacne)) - zatvorky, Ce─Źko (arduino, neeeeeeeee) :lol:
je to trosku zlozitejsie ako si predstavujes
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 14 Mar 2018, 22:50

S├║ dve veci, ktor├ę v/ na dr├┤te vznikaj├║.
1. Je to tepeln├Ż v├Żkon, ktor├Ż je dan├Ż vzorcom P = U x I a ohmov├Żm z├íkonom R = U : I, (dosa─Ć si ─Źo pozn├í┼í).
2. A teplota dr├┤tu. T├í je dan├í tepeln├Żm v├Żkonom na meter d─║┼żky, plochou povrchu, ktor├Żm sa dr├┤t ochladzuje, okolit├Żm prostred├şm, (asi je rozdiel dr├┤t v peci pri ur─Źitej teplote, vo─żne na vzduchu, namo─Źen├Ż treb├írs v oleji a pod.).

Ak je to ├║loha zo ┼íkoly, tak odkazujem u─Źite─żovi, ┼że je blbec. A naviac svojich ┼żiakov nenau─Źil ani sedliacky rozm├Ż┼í─ża┼ą ! :confused:
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9857
Vek: 65.79
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod misocko » 14 Mar 2018, 22:54

no s tou ┼íkolou, dufam ┼że a┼ż tak hlboko sme neklesli.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Drakoush » 14 Mar 2018, 22:56

Dolfi nap├şsal:Ak je to ├║loha zo ┼íkoly, tak odkazujem u─Źite─żovi, ┼że je blbec. A naviac svojich ┼żiakov nenau─Źil ani sedliacky rozm├Ż┼í─ża┼ą ! :confused:

U─Źite─ż je b├íbka. A ├íno, klesli sme, syst├ęm vzdel├ívania je zastaral├Ż, cel├ę to hodnotenie je jedna ve─żk├í kravina. Nevie┼í, dostane┼í gulu. Ak├Ż efekt to m├í? ┼Żiadny.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 8574
Vek: 23.26
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod misocko » 14 Mar 2018, 23:16

no dobre dam aj ja
mam dceru v 8 zakladky
na fyzike im ucitelka povedala "kto uz v dbesnej dobe ma rad fyziku" , moja dcera sa prihlasila s kamoskou, asi su najhorise z triedy teraz, (co viem poradim, kedze v skole nula bodou, fyzikarka z nej nebude aj ked tomu rozumie viac ako ucitelka).
kruzok programovania zrusili lebo ucitelka (jedina na skole co to vedela) dala vypoved koli vedeniu (baltika teda mozem zrusit predplatne).
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod romiadam » 14 Mar 2018, 23:51

Ja nadvia┼żem na t├║to otazku.....

Ak do odporov├ęho dr├┤tu priemeru x mm, pust├şm napr jednosmern├Ż ch 24v a bude tam tiec┼ą pr├║d 1A , teda vykon 24w - vyd├í to neake teplo....(Toto mi bude zohrievat neaky mal├Ż priestor A teplota za 1hod stupne Z napr. 15 stup. Na 35stup.

Vyd├í mi to rovnak├ę teplo (zohreje ten ist├Ż priestor rovnako) pri rovnakom vykone aj napr ┼żelezn├Ż, AL, Cu a pod. dr├┤t rovnak├ęho priemeru len inej d─║┼żky (aby tam tiekoll rovnak├Ż prud 1A pri 24V)?

Ja si myslim ze ano, len nie som si isty.

M├┤┼żete mi to potvrdi┼ą alebo vyvr├íti┼ą? Aby som si to len nemyslel, ale vedel.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2247
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod zen » 15 Mar 2018, 00:56

romiadam nap├şsal:Vyd├í mi to rovnak├ę teplo (zohreje ten ist├Ż priestor rovnako) pri rovnakom vykone aj napr ┼żelezn├Ż, AL, Cu a pod. dr├┤t rovnak├ęho priemeru len inej d─║┼żky (aby tam tiekoll rovnak├Ż prud 1A pri 24V)?

Ano, pokial nevezmes v uvahu ze R(teplota). U medi je to pri rozdielu 20 stupnich 8%

https://www.cirris.com/learning-center/ ... -of-copper

Podla Ohmova zakona ti uz nepotece 1A. Coefficient bude iny pre ine materialy, cili konecna teplota sa bude trocha lisit.

Hadam, ze zavisi od suvislosti, ci je treba sa timto rozdielom zaoberat.
Samoz┼Öejm─Ť, ┼że d─Ťde─Źek nem├í kapesn├ş hodinky poh├ín─Ťn├ę elekt┼Öinou. Takov├Ż nesmysl si m┼»┼że vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)
zen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 370
Zalo┼żen├Ż: 22.11.2013

Odosla┼ąod romiadam » 15 Mar 2018, 02:32

Podla Ohmova zakona ti uz nepotece 1A.

Necital so pozorne. Potecie tam 1A. Bude ina dlzka toho drotu (bude dlhsi drot aby sa vysledny odpor vyrovnal odporovemu drotu.).

Skor mi ide o to ze ak pustis rovnaky el. vykon do drotov roznych materialov, ci vydaju rovnake teplo alebo nie. Ci rovnako velky priestor vyhreju rovnako.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2247
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod rudko » 15 Mar 2018, 08:57

nie
kedze tie materialy maju roznu tepelnu kapacitu, rozny objem, roznu plochu povrchu a roznu hodnotu vyzarovania tepla tak sa teplota bude mierne lisit.
ak by si vsak uvazoval idealny pripad, kedy by si mal dokonale izolovanu sustavu, tak za nekonecne dlhu dobu by teplota vo vsetkych pripadoch mala dosiahnut rovnaku hodnotu
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...
Na predaj...
rudko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 1943
Vek: 32.21
Zalo┼żen├Ż: 28.12.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod elmoto » 15 Mar 2018, 09:37

v dokonale izolovanej s├║stave to p├┤jde k nekone─Źnu z├íle┼ż├ş u┼ż len od objemu za ak├Ż ─Źas :)
nie som tu
elmoto
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2908
Vek: 38.95
Zalo┼żen├Ż: 15.08.2011

Odosla┼ąod zen » 15 Mar 2018, 11:50

romiadam nap├şsal:
Podla Ohmova zakona ti uz nepotece 1A.

Necital so pozorne. Potecie tam 1A. Bude ina dlzka toho drotu (bude dlhsi drot aby sa vysledny odpor vyrovnal odporovemu drotu.).

Mam strach, ze nehovorime o tom istom.

Vezmi Cu drot.
- Pri 15 stupnov mas U=24V, I=1A => R=24 Ohms
- Pri 35 stupnov bude mat tento drot R=25.9 Ohms

Znovu:
https://www.cirris.com/learning-center/ ... -of-copper

Hadam, ze U=constant, cili sa bude pomalucky polehucky menit I.

Ako sa bude menit I zavisi od zlozenie drotu - > rozdiely zde teoreticky budu, aj ked v tychto teplotach celkom zanedbatelne.

Ina vec by bola, ak by si drot porad udrzoval tak, aby R=24 Ohms. Ale podla toho, co pises, to tak nevyzera.
Samoz┼Öejm─Ť, ┼że d─Ťde─Źek nem├í kapesn├ş hodinky poh├ín─Ťn├ę elekt┼Öinou. Takov├Ż nesmysl si m┼»┼że vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)
zen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 370
Zalo┼żen├Ż: 22.11.2013

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist