Hlavný istič

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

cajicek80g
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Mar 2018, 15:03
Vek: 38

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa cajicek80g » 20 Mar 2018, 15:21

Ahojte - som tu novy, potrebujem radu.

Mam pred bytom pri hodinach 15A hlavny istic. obcas mi ho vyhodi ked zapnem viac veci. Vyplnil som teda ziadost na strankach ZSdis nech mi vymenia istic za 25A. Dnes mi prisla zmluva kde sa uvadza, ze ja ako ziadatel si mam vymenit ten istic sam... podmienka je aby aby bol zablombovatelny.

citujem:

3. Zo strany Žiadateľa:
Žiadateľ zabezpečí :
- výmenu hlavného ističa pred elektromerom za nový s In = 25 A, jednofázový, s charakteristikou B pre vedenie,
- osadenie hlavného ističa tak, aby bol zaplombovateľný.
Umiestnenie elektromerového rozvádzača zostáva bez zmeny.

1x správu z odbornej prehliadky a z odbornej skúšky (revíznu správu) vybudovaného elektroenergetického zariadenia od hlavného domového
vedenia až po elektromerový rozvádzač.


Presne toto som myslel, ze vyriesim ziadostou a vymenia to. V hornbachu neni problem kupit 25A istic a nejak to tam presrobovat. To zvladnem pokial ma to nepokope, ajked nechapem potom zmysel existencie distribucnej spolocnosti...

Otazku mam na tu reviziu, ze co po mne vlastne chcu a kde to zozeniem?? a neni to uloha distribucnej spolocnosti mat platnu revizu hlavnych vedeni??? Pokial viem, tak ja by som mal mat vporiadku elektricke vedenie a spotrebice az za hodinami - v mojom byte. Nechapem preco a na zaklade coho chchu oni po mne reviziu domoveho vedenia.

Vdaka za info.
0
Introvert sa otvorí ostatným ľuďom až pri pitve.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Jirka84 » 20 Mar 2018, 15:33

To cajicek...
Chceš-li platit za práci Jejich, pak si JE pozvi. Protočí se ti nejen panenky, ale budeš mít i "průvan v peněžence".
Doporučuji ale obrátit se na revizního technika, který je schopen tuto práci provádět včetně revizní zprávy pro Ně.
Nezapomeň, že jde o práci na VTZ, pro kterou bys musel mít ptřebný papír. Máš snad na takovou práci OPRÁVNĚNÍ ve znění vyhl. SK? Nekupuj něco, co Ti bude v konečné fázi na nic. Nebo jsi snad dokonce "osoba znalá s možností vystavení VRZ" ?
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

cajicek80g
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Mar 2018, 15:03
Vek: 38

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa cajicek80g » 20 Mar 2018, 15:46

Keby som bol osoba znala tak by som sem asi nepisal... Najprv som oslovil ZSE, tam ma odkazali na distribucnu spolocnost a tam som postupoval presne podla pokynov az som sa dostal do tohto bodu a hladam radu, ze co s tym... a kolko ma to bude stat, ci sa to vobez oplati.
uz tito chcu skoro 30e netusim zaco. Tiez potrebujem radu kde najdem tu reviznu spravu lebo neverim, ze od hlavneho domoveho vedenia uz neni spravena. Istic prehodit viem. Aj doma som si pred rokmi vymenil staru rozpadnutu poistkovu skrinu za novu s isticmi. Rozdiel bol akurat, ze tam som si tymto hlavnym isticom vypol privod a tu si dam pre istotu hrube gumove rukavice kedze vypnut elektriku v celom baraku neviem. Mozno sa najde dakto, kto toto uz riesil a da mi nejaky postup ako to robil on. a bohuzial netusim co je VTZ a VRZ..
a tiez pochybujem ze koli 2 srobkom na istici by bol niekto ochotny sa trepat niekam.
0
Introvert sa otvorí ostatným ľuďom až pri pitve.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Merak » 20 Mar 2018, 16:21

to cajicek80g:

v prvom rade si musíš uvedomiť to, že prípojka NN je tvoje vlastníctvo, čiže oni to nebudú robiť za teba, ty si musíš všetko na svoje náklady spraviť, a pokiaľ ideš zvyšovať kapacitu odberného miesta, tak je dobré si aj zistiť, či je na to daná elektro inštalácia stavaná, teda či dané vodiče zvládnu zaťaženie tých 25A,
čo sa týka plombovateľnosti, tak tu máš obrázok malej skrinky, do ktorej sa dá ten tvoj B25A istič

P.S.: distribučka si za každý 1A navýšenia prípojky pýta 2,40€ bez DPH, čiže 10A*2,40€=24,-€ + DHP = 28,80€

P.S.2: bývaš v paneláku, to znamená, že všetky spoločné rozvody v bytovke sú spoločné a patria Vám vlastníkom byt v bytovke, od stúpacieho vedenia, teda od svoriek stúpacieho vedenia ide prípojka NN cez hlavný istič, hodiny, svorky až do bytového rozvádzača, a tohto si vlastníkom ty a len ty sa o to musíš starať, okrem hodín, tie si zapožičiavaš od distribučky za mesačný poplatok

vďaka tomuto skoro kamarát rozkopal susede hlavu, lebo pri rekonštrukcii bytu mu stále vyhadzovala hlavný istič, ale nakoniec na ňu podal trestné oznámenie na políciu
Prílohy
EDFK-1_1ANP_watermark_portal_800x800.png
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 20 Mar 2018, 16:37

cajicek80g napísal: Presne toto som myslel, ze vyriesim ziadostou a vymenia to. V hornbachu neni problem kupit 25A istic a nejak to tam presrobovat. To zvladnem pokial ma to nepokope, ajked nechapem potom zmysel existencie distribucnej spolocnosti...
Kludne si ich zavolajte. Cena cca 45 eur za hodinu prace 1 montera. K tomu co bude u vás priratajte cas na nachystanie materialu prepravu, pohonne hmoty ap.
cajicek80g napísal: Otazku mam na tu reviziu, ze co po mne vlastne chcu a kde to zozeniem?? a neni to uloha distribucnej spolocnosti mat platnu :rolleyes: revizu hlavnych vedeni??? Pokial viem, tak ja by som mal mat vporiadku elektricke vedenie a spotrebice az za hodinami - v mojom byte. Nechapem preco a na zaklade coho chchu oni po mne reviziu domoveho vedenia.

Vdaka za info.
No to zoženiete tak že zavolate revizneho technika a ten vám ju vystaví. Je uplne jedno či nejaka už existuje pokial menite istič tak treba novú.

A viete zle. Majetok elektrárni sa končí poistkovým spodkom v HDS odtial je to už vaše okrem elektromeru a hdo.(ak je) pripadne este ak nie je HDS tak na poslednom podpernom bode.
0

alois

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa alois » 20 Mar 2018, 16:43

1. Dom = panelák, bytovka? Ak áno, tak správcovská spoločnosť má revíziu...ak dodržuje vyhlášku a zákon.
2. Pod domovým rozvodom nemajú náhodou na mysli vedenie od hodín do ističovej skrine bytu? To je vedenie, ktoré musí byť zrevidované pri navýšení odbernej kapacity, aby sa vedelo, či vôbec je navýšenie možné zrealizovať.

a.t.ď.

cajicek80g
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Mar 2018, 15:03
Vek: 38

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa cajicek80g » 20 Mar 2018, 16:52

alois - presne to som si aj ja myslel, ze bude treba dat spravit revizu toho co mam v byte ale podla znenia toho textu mi to pride, ze ich vobec nezaujma co budem pripajat ale zaujma ich len to co je pred hodinami...

mozno by pomohlo keby niekto vedel definovat co vlastne znamena pojem elektroenergetické zariadenie od hlavného domového
vedenia až po elektromerový rozvádzač...
0
Introvert sa otvorí ostatným ľuďom až pri pitve.

alois

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa alois » 20 Mar 2018, 17:04

ZDIS má kontaktnú kanceláriu a do detailu poradia aj laikovi.

Revíziu domového rozvodu neurobíš, nakoľko nemáš predchádzajúcu / východziu revíziu, projektovú dokumentáciu a.t.ď. To všetko revizák "oficiálne" potrebuje. Bytofond / správca domu....
Naposledy upravil/-a alois v 20 Mar 2018, 17:04, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Merak » 20 Mar 2018, 17:04

moja pripomienka P.S.2
tam máš definovanú prípojku NN, ktorú si vyžadujú zrevidovať

prečítaj si celý môj príspevok
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

cajicek80g
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Mar 2018, 15:03
Vek: 38

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa cajicek80g » 20 Mar 2018, 17:38

Tak som si zvaloal do tej distribucnej. Reviziu mojej elektroinstalacie nepotrebuju a vpodstate vsetko co je za tym hlavnym isticom z mojej strany im je uplne jedno. Cize musim pekne zajst do bytoveho druzstva vypytat podklady, vymenit istic a potom dat spravit novu reviziu.
Mate niekto tusaka co moze stat revizia vedenia 9 poschodoveho panelaku? lebo rozmyslam, ze sa na to vyprdnem a necham tam stary istic, kupim UPSku a budem chodit nahadzovat jak doteraz.

Pripadne co vsetko treba mat k revizii? ake dokumenty? Okrem predoslej revizie a projektovej dokumentacie treba este nieco?
Co ak nezozeniem tu prdoslu reviziu, pripadne ak mi nikto nebude vediet dat projektovu dokumentaciu?
0
Introvert sa otvorí ostatným ľuďom až pri pitve.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa kamilko » 20 Mar 2018, 17:55

Privod bude rieseny 4 hlinikom a skoncil si, lebo bude treba vymenit privodne vedenie. Na 4 hlinik ti nikto normalny reviziu neda ak tam chces 25A istic.
Zaklad bude zohnat revizneho technika a ukecat ho nato aby sa tam aspon pozrel. Ci vymena bude vobec mozna. (zase neviem ci nieco uvidi kedze vsetko je blombovane.
Alebo zohnat projekt tam bude popusane co a ako.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Samanko » 20 Mar 2018, 18:32

Absolutne vsetko zavisi od momentalneho stavu tej casti elektroinstalacie. Zalezi ktory byt je tvoj (dispozicia), aky kabel je tam natiahnuty, ako je to urobene. Najidealnejsie mas zajst za spravcom btoveho domu (alebo jak to volalate vy) a vypytat si reviziu a kontakt na osobu u ktorej to vase bytove zdruzenie riesi. Urcite ti to ten dany clovek pozrie a zreviduje lacnehsie a rychlejsie, nez ktokolvek iny.
//a mozno aj nie, :D

.. to samozrejme nieje 100%, ale pokial tam roky chodi tak predpokladam, ze bude z okolia a robi tieto veci denne, teda rychla obhliadka a je to. Kludne si zavolaj aj poznas aj ty ineho.. Ide o kusok kablu, nic zlozite..

Vies, niekedy staci vymenit istic, niekedy treba natiahnut novy privod z Hl. domoveho vedenia (rozumej vedenie na chodbe, kde su elektromery), niekedy ani to nestaci. Ked byvas hned vedla stupacky tak to je vacsinou tak robene, ze ani vymena kabla nieje velmi komplikovana - prevrtat dieru zapojit na oboch stranach.. (pri RE byvaju svorkovnice).. Velmi jednoduchy projekt..
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 20 Mar 2018, 19:04, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Merak » 20 Mar 2018, 19:00

Ja keď som si robil zmenu v prípojke, teda menil hlavný istič, tak si pýtali revíziu od prípojky, teda odbočka od stúpacieho vedenia, hlavný istič, hodiny a kábel do bytu.

Nevidím dôvod prečo by si mal za vlastné dávať revidovať spoločné rozvody. A tobôž už prečo by to mala distribučka vyžadovať.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Samanko » 20 Mar 2018, 19:08

1x správu z odbornej prehliadky a z odbornej skúšky (revíznu správu) vybudovaného elektroenergetického zariadenia od hlavného domového
vedenia až po elektromerový rozvádzač
.
... oni ani revíziu ničoho iného nechcú. Ide o odbočenie vedenia z HDV pre jeho elektromer, nič iné.
HDV je kábel z HDS/PRIS až na vrché poschodie bytovky v prípade starých bytoviek - v bode pripojenia posledného elektromeru.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Mar 2018, 21:47

Ty kokso, kolko veci okolo jedneho istica....

to je horsie ako v tej rozpravke ked sliepocke zabehlo v krku zrnko a kohut musel obehat postupne asi 10-tich aby doniesol sliepocke vodu. Kazdy nieco chcel...

Byt tebou a ak to nie je zablombovane vymenil by som si to sam za 20A (5A navyse je nic), tak aby ma nikto nevidel a povedal by som ye vsak to tam bolo odjakziva....

viem ze to nie je postup taky aky by to mal byt, no z tohoto clovek kym to obeha a vybavi moze ist rovno na psychyatriu sa z toho liecit (ak mu este bude pomoci)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Samanko » 20 Mar 2018, 22:19

Ale vsak to nieje zlozite.

1. Ist na distribucku a podat ziadost. - done
2. Pockat na vyjadrenie ak ho nedostanes hned. - done (akurat som tam nevidel info ohladom odplombovania rozvadzaca a nasledneho zapl.)
3. Dohodnut sa s reviznym technikom ktory ti ten istic vymeni a prevedie reviziu tej casti instalacie. Ceny by som sa neobaval to je naozaj maly zasah.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Hlavný istič

Príspevok od používateľa Jirka84 » 20 Mar 2018, 22:45

Proč jsem psal o půl čtvrté toto ?

[uRe: Hlavný istič

Odoslať od Jirka84 » 20 Mar 2018, 15:33
To cajicek...
Chceš-li platit za práci Jejich, pak si JE pozvi. Protočí se ti nejen panenky, ale budeš mít i "průvan v peněžence".
Doporučuji ale obrátit se na revizního technika, který je schopen tuto práci provádět včetně revizní zprávy pro Ně.
Nezapomeň, že jde o práci na VTZ, pro kterou bys musel mít ptřebný papír. Máš snad na takovou práci OPRÁVNĚNÍ ve znění vyhl. SK? Nekupuj něco, co Ti bude v konečné fázi na nic. Nebo jsi snad dokonce "osoba znalá s možností vystavení VRZ" ?][/u]
To že nevíš význam zkratek, které jsem tam psal, Ti mělo docvaknout, že NIC nevíš a že se máš řídit dobrou radou.
Pro TEBE: VTZ znamená vyhrazené technické zařízení a VRZ je Výchozí revizní zpráva určená pro tu distribučku.
Místo toho ses mohl brouzdat po internetu a učit se "obor elektro silnoproud" na který jiní znalejší studují nejméně 3 (tři) roky s úspěšnou závěrečnou zkouškou.

PS pro Tebe : Áno spávam dobre, ďakujem za opýtanie...

Pánové správci /moderátoři,
prosím o uzamčení nebo raději o VYMAZÁNÍ CELÉHO TOHOTO VLÁKNA, kde se lajci ukazují coby "světoví odborníci" v silnoproudařině.
Nic proti nikomu nemám, ale nechápu, proč vůbec existuje nejen výuční obor, ale dokonce vysoké školy, když setady bavíme hospodským způsobem o odborných problémech lajků, kteří NERESPEKTUJÍ ani základní pravidla vlastní bezpečnosti.
TNC - !!!.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok