Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa defqon1 » 15 Apr 2018, 23:44

aka parodia len hľadame problem ty maš aku verziu ? :D
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Apr 2018, 03:01

Aký užívateľ taká parodia. Ale on za to nemoze, lebo nema dostatocne vedomosti a chce to robit lebo sa mu pacia iskry. Neviem či sa mu bude páčiť jedneho dna ležať v hline hlboko asi 2 metre. Ale to už je na nom.
A hlavne kvôli tomuto ma baví tu byť na fore. Kvoli parodii. Bol som aj na Českom fore, ale tam to bolo nudne. Tam sa nedalo zabavit.
Keď mám zlý den, hneď mi je lepšie keď tu narazím na takéto a podobne prispevky. Na druhej strane sú tu aj odborné a poučné diskusie. Jemu treba dať "Windows help".

No ale aby som aj poradil,
Ja mám takú verziu, že ak ťa tvoja vadaska nemá tlejivkovu skúšku tak si kúp tu tlejivkovu skúšacku (keďže tam nemáš na blízku nulak ) a meraj to s tym. Napíš v akej polohe boli vypínače A kde ta tlejivkasvietia a kde nie. Máš 4 kombinacie. Tak to napíš pre vsetky. Potom presne dostaneš 100% odpoveď kde je chyba.
Aby tlejivka lepsie svietila, treba sa dotknut toho kovoveho konca na opačnej strane (ale len u tlejivkovej).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa Jirka84 » 16 Apr 2018, 07:42

Nový týden, stále stejné problémy lajků "takyelektrikářů"
defqon1 napísal:nemám takú dlhu vadasku :D
Když si neumíš poradit ani s takovou drobností, tak raději pozvi elektrikáře, ktarý Ti ten vypínač vymění.
defqon1 napísal:.... ja niesom elektrikar ale baví ma ked to iskri....
Když Tě baví jiskry, tak si kup prskavky, ty "takisto iskri" :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa alidedko » 16 Apr 2018, 07:52

defqon1 napísal:aka parodia len hľadame problem ty maš aku verziu ? :D
Problem je uz davno na svete, tym to bude.

Ja si myslim, ze vsetko uz bolo zodpovedane. Vypinac to ma za sebou. Alebo aj nemusi, ale vsetko sa to da dozvediet meranim, cez net to nikto nedokaze opravit, aspon zatial nie.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa defqon1 » 16 Apr 2018, 19:07

ked tieto dva kontakty spojim na chvilu skušačkou len pri zapnutom dolnom vypinači tak žiarovka preblikne čiže už aspon viem že hlinikovy kabel v strope je celý :) horný vypinač už to má zasebou ked som vybral tlačidlo hmatitko tak tie pliešky sa nejako prozpadli sami zdá

-- Spojený príspevok 16 Apr 2018, 18:10 --

meral som to aj tleivkou ale kedže už neviem dať do žiadnej polohy horný vypinač tak som to nechal tak len ten dolný vypinač je hlavný ? lebo tleivka na hornom sa rozsvietila len ked som dolný zapol ked bol vypnutý nič

-- Spojený príspevok 16 Apr 2018, 18:24 --

pri zapnutom dolnom vypinači sa tleivka (fáza ) rozsvietla na každom kontakte niekde slabšie no najsilnejšie na dolnom asi zrejme prívode pri vypnutom dolnom vypinači sa tleivka nerozsvietila nikde
Prílohy
ked tieto dva kontakty spojim na chvilu skušačkou  len pri zapnutom dolnom vypinači tak žiarovka preblikne čiže už aspon viem že hlinikovy kabel v strope je celý :)  horný vypinač už to má zasebou  ked som vybral tlačidlo hmatitko tak tie pliešky sa nejako rozpadli sami zdá takže teraz isť a asi kupiť nový vypinač
ked tieto dva kontakty spojim na chvilu skušačkou len pri zapnutom dolnom vypinači tak žiarovka preblikne čiže už aspon viem že hlinikovy kabel v strope je celý :) horný vypinač už to má zasebou ked som vybral tlačidlo hmatitko tak tie pliešky sa nejako rozpadli sami zdá takže teraz isť a asi kupiť nový vypinač
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 17 Apr 2018, 17:15

Paródia na paródiu....
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa E001 » 17 Apr 2018, 17:41

Bude sa v tom vrtať dovtedy, kým ho to poriadne nešľahne a bude z paródie tragédia. Ale bude to o jedno veľké pivo lacnejšie, ako elektrikár. :butthead:
0

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa defqon1 » 18 Apr 2018, 17:54

No takže som tam vymenil nový zarubnovy vypínač a stále sa žiarovka sa stále nerozsvieti tak ja už neviem čo stým a tým premudretym mudrlantom tu fakt ďakujem
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa alidedko » 18 Apr 2018, 18:11

Ked ta boli slepe crevo, operujes si ho doma v kupelni?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Apr 2018, 18:20

To Defqon1 !
Ty myslíš že po tejto tvojej vete ti niekto pomôže ?!
Celý čas Ťa upozorňujú že si dal málo informácií , niekto zo srandy strelí že horný vypínač je zlý , ty ho rozoberieš - rozpadne sa ti to a ešte obviňuješ druhých (bez akýchkoľvek elektrikárskych skúseností a vedomostí ) ???
Tak za 1.- fungovalo ti to niekedy a čo si s tým zapínal a ako ???
za 2.-dali ti návod ako to máš pomerať a ty si nezmeral ani polovicu , takže ešte raz : zmeraj vadaskou - tlejivkou fázu v každom jednom drôte v tej zárubni v každej polohe vypínačov (najlepšie by bolo zmerať bez nich) a napíš - označ na obrázku kde sa ti tlejivka rozsvielila !
Mne sa celé zo zapojenie nepozdáva preto tá otázka či ti to aj niekedy fungovalo a čo si s tým a ako zapínal !!!
0

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa defqon1 » 18 Apr 2018, 18:29

No či to niekedy fungovalo ti neviem povedať bývam tam asi 2tyzdne takže už dlhšie to nefungovalo keď to vôbec ten druhý obvod niekedy fungoval
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Apr 2018, 18:35

Takže ani nemáš šajnu že kam tie drôty z tých vypínačov idú a čo a ako majú ovládať ??? Pre laika - naozaj zavolaj si na to elektrikára !
0

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa defqon1 » 18 Apr 2018, 18:36

A čo sa ti na Tom zapojení nepozdáva. Asi to prepojenie medzi nimi čo :)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Apr 2018, 18:45

Nechcem to tu rozpisovať , ale klasický lustrový dvojitý vypínač prepína fázu na jeden kontakt jednou páčkou a druhou páčkou na druhý kontakt . Ak máš zapojený napr. luster so šiestimi žiarovkami tak sa prepínali jednou páčkou napr. dve žiarovky a druhou štyri žiarovky a keď si prepol obe páčky tak všetkých šesť žiaroviek ale musel byť prívod k lustru 1x nulák , 2x fáza , prípadne ochranný vodič !
U teba si to neviem predstaviť ako to máš zapojené a kam ti tie drôty od vypínačov vlastne idú . . .
Práveže ten prepoj ku obidvom by mal byť prívod fázy a jedným vypínačom prepojíš fázu do jednej časti lustra a druhým do druhej časti lustra ! Preto nechápem načo tam máš jeden prepínač a jeden vypínač a kam ide tých päť drôtov od tých vypínačov ?
0

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa defqon1 » 18 Apr 2018, 19:01

No hore na strope to vyzerá asi takto je tam 2x fáza a 1x PEN

-- Spojený príspevok 18 Apr 2018, 18:08 --

Môže to asi nefungovat aj preto lebo tam nemám ešte luster ale iba jednu objimku so žiarovkou ??
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Apr 2018, 19:33

Môže , záleží od toho ako máš tú objímku so žiarovkou zapojené ?! Ak máš dve fázy spojené do jednej svorky na objímke a v druhej máš nulák tak by sa mala rozsvietiť zapnutím ktoréhokoľvek z tých dvoch vypínačov ak sú správne zapojené , ale ak máš v objímke zapojenú iba jednu fázu a nulák tak je logické že bude fungovať iba jeden vypínač a to ten ktorý prepája tú fázu ktorú máš v žiarovke a ten druhý vypínač bude prepájať druhú fázu na ktorú nemáš pripojené nič . . .
A odkiaľ vieš že na strope je 2x fáza a 1x nulák , vieš aj ktorý drôt je čo ??? Alebo len predpokladáš - odhaduješ . . .
0

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa defqon1 » 18 Apr 2018, 20:29

Jasne že viem sú označené farebne čierny , hnedý a jeden PEn zelenozlty. No tak dal som na tvoju radu spojil som tie dve fázy v cokoladkke. Ale aj tak som žiarovku rozsvietil len jedným a to tým prvým prepinacom možno keby som mal dve žiarovky 2xobjimka
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Apr 2018, 20:37

Ak si tie dve fázy spojil , tak by to fungovať malo aj na jednu žiarovku , ale len za predpokladu že aj vo vypínačoch to máš dobre pozapájané a drôty nie sú nikde prerušené !!! Písal som ti - odmeraj Vadskou- tlejivkou všetky drôty pri vypínačoch a najlepšie keď ich z nich odpojíš a dokresli do obrázku , alebo aspoň zrozumiteľne a podrobne popíš !!! (počas merania by som zase rozpojil tie dve fázy na strope a žiarovku vykrútil aby neuzatvárala obvod ) !
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Apr 2018, 23:00

Ako stary je ten dom/byt. Za komancov sa stavalo z toho co bolo. Tam pri lustri moze byt hnedy aj nulak ale aj faza, alebo PEN moze byt nulak. Skus otvorit ine svetlo ake su tam farby, popripade zasuvku ze ci tam mas modry cierny a zelenozlty alebo len cierny a zelenozlty alebo len modry a cierny. Ci je kolik prepojeny s pravou zdierkou zasuvky. z toho sa da vela dozvediet, ci to je pozapajane na "divoko" alebo podla neakej normy.

Bolo by dobre zaznacit vsetky droty ako mas zapojene pri vypinacoch, potom vypnut istice preistotu vsetky alebo hlavny, odpojit droty pri vypinacoch (kolko drotov ide k vypinacom? mali by tam byt 3, faza privo a 2x faza odvod od vypinacov k lustru), potom odpojit kable pri lustri a multimetrom prepipat ci od vypinaca idu k lustru dva vodice alebo 1 vodic, a oznacit ktory/e to je/su.
alebo inak, hnedy a cierny je aj pri vypinacoch? ak ano pre istotu premeraj postupom popisanym vyssie.

Takto by to malo byt zapojene pre luster 2 + 4 ziarovky, Jednym tlacitkom rozsvietis iba 2 ziarovky, druhym 4 a obomi vsetkych 6. Tomuto porozumie aj Rafi87.
2018-04-18 22.19.17.jpg
Ale na to potrebujes premerat tie vodice ze ako su tam pazapajane a potahane, lebo nevies kto to v minulosti zapajal.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Nefunguje 1 obvod z dvojobvodoveho svetla

Príspevok od používateľa Merak » 19 Apr 2018, 06:01

Takzvaný "nulák" je ten zelený PEN vodič.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok