Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • P├ír ot├ízok o zosil┼łova─Źoch

P├ír ot├ízok o zosil┼łova─Źoch

Neviete si rady so zosilova─Źom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

P├ír ot├ízok o zosil┼łova─Źoch

Odosla┼ąod Michachal98 » 04 Sep 2017, 07:37

Zdrav├şm, zauj├şma ma p├ír vec├ş oh─żadom tranzistorov├Żch a integrovan├Żch zosil┼łova─Źov, nie elektr├│nkov├Żch.
1. M├┤┼że zosil┼łova─Ź ├şs┼ą na max. hlasitosti aj napr├ízdno, t.j. bez pripojen├Żch reproduktorov, bez z├í┼ąa┼że? Viem, ┼że pri elektr├│nkov├Żch zos. sa bez z├í┼ąa┼że po┼íkodia elektr├│nky. Po─Źul som, ┼że aj tranzistorov├Ż alebo IO zosil┼łova─Ź mus├ş by┼ą za┼ąa┼żen├Ż, inak od├şde (nie─Źo mi hovor├ş ┼że to tak nie je, preto sa rad┼íej p├Żtam).

2. D├í sa most├şkovo zapoji┼ą ak├Żko─żvek stereo zosil┼łova─Ź, ktor├Ż vn├║torne e┼íte nebol most. zapojen├Ż? Treba jeden sign├íl zapoji┼ą norm├ílne a druh├Ż invertova┼ą, no netu┼í├şm ako zapoji┼ą vstupy, do ktor├ęho kan├ílu m├í ├şs┼ą ktor├Ż sign├íl. Mohol by mi niekto aj n├íjs┼ą sch├ęmu op. zosil┼łova─Źa, ktor├Ż by invertoval ten sign├íl a ako prisp├┤sobi┼ą hodnoty s├║─Źiastok v ┼łom?

3. Dalo by sa na v├Żstup integrovan├ęho obvodu, kde sa u┼ż prip├íjaj├║ reproduktory, pripoji┼ą jednoduch┼í├ş zosil┼łova─Ź triedy AB? Jednoducho pripoji┼ą dva ─Ćal┼íie tranzistory na v├Żstup napr. 2x25W IO aby sa zdvihol v├Żkon, ak je to mo┼żn├ę, a o ko─żko? Pod─ża ─Źoho navrhn├║┼ą tak├Żto zosil┼łova─Ź a pod─ża ─Źoho prisp├┤sobi┼ą hodnoty s├║─Źiastok pod─ża IO?

─Äakujem za odpovede :)
Michachal98
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 21
Vek: 20.04
Zalo┼żen├Ż: 05.07.2011

Re: P├ír ot├ízok o zosil┼łova─Źoch

Odosla┼ąod cool-zool » 04 Sep 2017, 10:02

Nepova┼żujem sa za ├║pln├ęho odborn├şka (sk├┤r v┼íeobecne) ako aj tvoje ot├ízky s├║ sk├┤r v┼íeobecn├ę , nako─żko sa odpove─Ć nebude t├Żka┼ą ├║plne v┼íetk├Żch IO zapojen├ş !
1- Pri IO koncov├Żch zosil┼łova─Źoch kde v├Żstup nie je cez elektrolytick├Ż kondenz├ítor (z├íle┼ż├ş hlavne na nap├íjan├ş zosil┼łova─Źa) a mysl├şm ┼że pri tranzistorov├Żch to bude podobn├ę nemus├ş by┼ą v├Żstup trvale zapojen├Ż ! (napr. ko─żko autoprehr├íva─Źov m├í v├Żstup na ┼ítyri repro a zapojen├ę s├║ iba dva) ! Ale z├íle┼ż├ş aj na tom ─Źi ├║plne na plno a ako dlho ! Pr├şklad zapojenie zosil┼łova─Źa s TDA 2030 so symetrick├Żm nap├íjan├şm - bez probl├ęmov a s nesymetrick├Żm kde na v├Żstupe je kondenz├ítor - ten sa mus├ş o z├í┼ąa┼ż vyb├şja┼ą , inak by to nerobilo dobrotu !
2 - V podstate ├íno , daj├║ sa , ale z├íle┼ż├ş na vn├║tornom zapojen├ş obvodu a jeho mo┼żnostiach , ve─Ć na nete m├í┼í plno sch├ęm tak├Żch zapojen├ş (pozor , pri most├şkovom zapojen├ş sa impedan─Źn├í z├í┼ąa┼ż zvy┼íuje ! napr. TDA 2005 m├í 2x10W/4ohm , ale pri most├şku 1x20W/8ohm - uveden├ę ako pr├şklad , neberte ma v├í┼żne )! Zapojenie vstupov invert. a neinvert. m├í┼í potom v danej sch├ęme k jednotliv├Żm zosil┼łova─Źom - IO !!!
3 - tie┼ż by ma to zauj├şmalo lebo som videl nejak├ę sch├ęmy kde budi─Ź bol IO (─Źi u┼ż na to navrhnut├Ż napr. TDA7250 , alebo prisp├┤soben├Ż s napr. TDA2030 ) ???!!!
cool-zool
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 630
Vek: 49.45
Zalo┼żen├Ż: 09.12.2013

Odosla┼ąod StefanST » 04 Sep 2017, 14:42

Michachal98, vitaj na f├│re SE.

(1) Ako u┼ż bolo povedan├ę, tranzistorov├Ż zosil┼łova─Ź m├┤┼że┼í prev├ídzkova┼ą aj bez z├í┼ąa┼że, resp. s ove─ża men┼íou z├í┼ąa┼żou (vy┼í┼íou impedanciou). Je to podobn├ę, ako ke─Ć m├í┼í nap├íjac├ş zdroj a nepripojenou z├í┼ąa┼żou. Aj tam m├┤┼że┼í odobera┼ą pr├┤d od 0 a┼ż po max.hodnotu. V pr├şpade zosil┼łova─Źa s nesymetrick├Żm nap├íjan├şm to plat├ş tie┼ż, len je dobr├ę ma┼ą za odde─żovac├şm kondenz├ítorom miesto reproduktora pripojen├Ż rezistor, mo┼żno 100x v├Ą─Ź┼í├ş ako impedancia reproduktora. To preto, aby sa kondenz├ítor nabil na pracovn├ę nap├Ątie (1/2 nap├íjacieho) a po pripojen├ş reproduktorov sa nenab├şjal cez reproduktory. ─îasto funkciu takejto z├í┼ąa┼że predstavuje odporov├Ż deli─Ź pre v├Żstup na sluch├ítka.

(2) Principi├ílne ├íno, ale zvuk m├┤┼że by┼ą ove─ża hor┼í├ş. Ak pripoj├ş┼í na jeden vstup riadny a na druh├Ż vstup invertovan├Ż sign├íl, na v├Żstupe re┼ąazca (reproduktory) bud├║ f├ízov├ę pomery tak rozhasen├ę (zmenen├ę), ┼że to asi nebude dobr├ę rie┼íenie. (EDIT.: Myslen├ę pri zapojen├ş invertovan├ęho sign├ílu na za─Źiatok cel├ęho zosil┼łovacieho re┼ąazca, nie samotn├ęho konca)
Most├şkov├ę zapojenie koncov sa u┼ż od za─Źiatku navrhuje s takouto mo┼żnos┼ąou a t├Żka sa len samotn├ęho koncov├ęho stup┼ła zosil┼łova─Źa.
Naviac, ni─Ź t├Żm nez├şska┼í! Potrebuje┼í 2x v├Ą─Ź┼íiu impedanciu reproduktorov. Ak proviz├│rne zapoj├ş┼í svoje p├┤vodn├ę reproduktory do s├ęrie, z├şska┼í rovnak├Żch 20W, ako v p├┤vodnom zapojen├ş s dvomi kan├ílmi 2x10W.
Most├şkov├ę zapojenie za pou┼ż├şva najm├Ą, ak m├í┼í limitovan├ę nap├íjacie nap├Ątie (napr. len 12V), alebo ak pre po┼żadovan├Ż v├Żkon nie s├║ integrovan├ę obvody pre dostato─Źne vysok├ę nap├íjacie nap├Ątie.

(3) ├üno, d├í sa to, ale nie je to moc v├Żhodn├ę rie┼íenie:
Potrebuje┼í ─Ćal┼íie koncov├ę tranzistory, mo┼żno ┼że aj budiace, pr├şpadne zop├ír tranzistorov, ─Źo ti zosilnia sign├íl 1 a┼ż 3x. ─Äalej potrebuje┼í zodpovedaj├║ci nap├íjac├ş zdroj, t.j. nov├ę trafo, filtra─Źn├ę kondenz├ítory. V┼íetko to dimenzovan├ę na po┼żadovan├Ż v├Żkon.
Ak to v┼íetko bude┼í ma┼ą, potom stoj├ş zv├í┼żi┼ą, ─Źi si rad┼íej neurobi┼ą kompletn├Ż samostatn├Ż zosil┼łova─Ź s po┼żadovan├Żm v├Żkonom.
Ak by to malo by┼ą rie┼íenie s integrovan├Żm obvodom, plat├ş to ist├ę.
A ak├Ż v├Żkon? Ak├Ż potrebuje┼í - 5W / 50W /500W - z├íle┼ż├ş od tvojich potrieb.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 286
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Odosla┼ąod Michachal98 » 04 Sep 2017, 19:38

─Äakujem za odpovede :)
1. Tak┼że ak je na v├Żstupe kondenz├ítor, nemal by ├şs┼ą napr├ízdno, inak sa povedzme kondenz├ítor vybije nasp├Ą┼ą do tranzistorov (len tipujem)? :? Je nejak├Ż probl├ęm ak je zapojen├Ż iba jeden kan├íl, druh├Ż bez z├í┼ąa┼że, popr. vad├ş ak je jedna strana za┼ąa┼żen├í 4╬ę a druh├í napr. 16╬ę?

2. Neviem ─Źi to ch├ípem spr├ívne, ak m├í IO pri 8╬ę 2x20W a zapoj├şm ho most├şkovo, d├í 1x40W pri 16╬ę? :? Ak je to takto, tak most├şkovo pri 8╬ę repro by mal ma┼ą e┼íte v├Ą─Ź┼í├ş v├Żkon, ktor├Ż by ho asi usma┼żil :)

3. M├ím doma toti┼ż nejak├ę IO z nefunk─Źn├ęho dom├íceho kina, napr. TDA7265 s v├Żkonom 2x25W, ktor├Ż by sta─Źil, m┼ła v┼íak zauj├şma ─Źi by sa dal 'upgradova┼ą' tranzistormi a ako. Nejde o to, ─Źi sa to oplat├ş ale sk├┤r si to vysk├║┼ía┼ą a nau─Źi┼ą sa nie─Źo. Dal som dokopy p├ír stavebn├şc, opravil som p├ír zosil┼łova─Źov a hifi syst├ęmov, kde som v podstate len vymenil zl├║ s├║─Źiastku, zvy┼íok premeral aby neodi┼íla hne─Ć po zapnut├ş, no nem├ím ┼żiadne znalosti ani sk├║senosti s n├ívrhom vlastn├ęho zosil┼łova─Źa, v├Żpo─Źty s├║─Źiastok at─Ć. aj ke─Ć pozn├ím princ├şp fungovania tried zosil┼łova─Źov. Zdvojn├ísobi┼ą v├Żkon nejak├ęho IO pridan├şm jednoduch├ęho ale dobre vypo─Ź├ştan├ęho AB zosil┼łova─Źa a budem happy :applause: :biggrin:
Michachal98
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod hpeter » 04 Sep 2017, 21:25

Nijee. Nie su ako tranzistory, ze by pri letmom prekroceni max U, hned strielali. Iskrenie v sokete nie je rarita. Skorej by som sa bal o izolaciu trafa prim-sek.
Michachal98 nap├şsal: Viem, ┼że pri elektr├│nkov├Żch zos. sa bez z├í┼ąa┼że po┼íkodia elektr├│nky.
Odpoved na ostatne otazky, nie je jednoznacna, zalezi od suciastok a danej schemy.
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1234
Vek: 35.04
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod Michachal98 » 04 Sep 2017, 22:42

hpeter Do elektr├│nok sa v├┤bec nevyzn├ím, aj ke─Ć hraj├║ ├║┼żasne, zatia─ż ma nel├íka postavi┼ą elektr├│nkov├Ż zosil┼łova─Ź, tak┼że to o trafe som len strelil ─Źo som po─Źul. Odpovede na ostatn├ę ot├ízky som v podstate dostal, za ─Źo ─Ćakujem, ─Ćalej sa u┼ż p├Żtam len na detaily a nejde o konkr├ętne zapojenie, sk├┤r o v┼íeobecn├║ te├│riu ako sa spr├íva most├şkov├ę zapojenie alebo jednoduch├║ sch├ęmu zosil┼łova─Źa a radu ako vypo─Ź├şta┼ą s├║─Źiastky pod─ża potreby, pod─ża IO ktor├Ż pred to chcem napoji┼ą. Ak mi s t├Żm vie niekto pom├┤c┼ą a potrebuje sch├ęmu, sta─Ź├ş z├íkladn├í sch├ęma z datasheetu TDA7265 (stereo zapojenie, nie most├şkov├ę) a prv├í jednoduch├í sch├ęma z googlu na zosil┼łova─Ź triedy AB, kde s├║ 2-3 tranzistory, dve di├│dy, rezistory, kond├şky a to je v┼íe. Prepoji┼ą v├Żstup z IO do vstupu toho AB─Źka zvl├ídnem, s ─Ź├şm si neviem rady je v├Żber najvhodnej┼í├şch tranzistorov, vypo─Ź├şta┼ą hodnoty rezistorov, kondenz├ítorov a nap├íjacieho nap├Ątia, od ─Źoho tie hodnoty z├ívisia.
Michachal98
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod StefanST » 05 Sep 2017, 17:18

Michachal98 nap├şsal:... Nejde o to, ─Źi sa to oplat├ş ale sk├┤r si to vysk├║┼ía┼ą a nau─Źi┼ą sa nie─Źo. Dal som dokopy p├ír stavebn├şc, opravil som p├ír zosil┼łova─Źov a hifi syst├ęmov, ... no nem├ím ┼żiadne znalosti ani sk├║senosti s n├ívrhom vlastn├ęho zosil┼łova─Źa, v├Żpo─Źty s├║─Źiastok at─Ć. aj ke─Ć pozn├ím princ├şp fungovania tried zosil┼łova─Źov. Zdvojn├ísobi┼ą v├Żkon nejak├ęho IO pridan├şm jednoduch├ęho ale dobre vypo─Ź├ştan├ęho AB zosil┼łova─Źa a budem happy

Michachal98 nap├şsal:... a nejde o konkr├ętne zapojenie, sk├┤r o v┼íeobecn├║ te├│riu ako sa spr├íva most├şkov├ę zapojenie alebo jednoduch├║ sch├ęmu zosil┼łova─Źa a radu ako vypo─Ź├şta┼ą s├║─Źiastky pod─ża potreby, pod─ża IO ktor├Ż pred to chcem napoji┼ą. Ak mi s t├Żm vie niekto pom├┤c┼ą a potrebuje sch├ęmu, sta─Ź├ş ... a prv├í jednoduch├í sch├ęma z googlu na zosil┼łova─Ź triedy AB, kde s├║ 2-3 tranzistory, dve di├│dy, rezistory, kond├şky a to je v┼íe. Prepoji┼ą v├Żstup z IO do vstupu toho AB─Źka zvl├ídnem, s ─Ź├şm si neviem rady je v├Żber najvhodnej┼í├şch tranzistorov, vypo─Ź├şta┼ą hodnoty rezistorov, kondenz├ítorov a nap├íjacieho nap├Ątia, od ─Źoho tie hodnoty z├ívisia.

(1) Ak├║ m├í┼í ┼íkolu, resp. kde teraz chod├ş┼í - aby sa dali rady u┼íi┼ą "na mieru".

(2) Ak si chce┼í navrhn├║┼ą zosil┼łova─Ź, mus├ş┼í vedie┼ą, ako funguje. Je k tomu dos┼ą literat├║ry.

(3) Pre tvoje srdcovku (zv├Ż┼íi┼ą v├Żkon koncov├ęho stup┼ła) by mohla posta─Źi┼ą aj nasleduj├║ca sch├ęma.
Ako budi─Ź sl├║┼żi koncov├Ż stupe┼ł "menej v├Żkonn├ęho" zosil┼łova─Źa. Rezistor R1 je kv├┤li ochrane budi─Źa, najlep┼íie je zapoji┼ą ho hne─Ć za konektor a m├í ochr├íni┼ą tvoj budiaci zosil┼łova─Ź pri tvojich pokusoch. Predt├Żm si mus├ş┼í na┼ítudova┼ą trochu te├│rie, ako koncov├Ż stupe┼ł funguje, vypo─Ź├şta┼ą parametre v├Żkonov├Żch tranzistorov, vypo─Ź├şta┼ą parametre chladi─Źa, vyh─żada┼ą vhodn├ę tranzistory a chladi─Ź pod─ża parametrov a navrhn├║┼ą a postavi┼ą nap├íjac├ş zdroj. Potom u┼ż len sk├║┼ía┼ą. Ak to bude┼í myslie┼ą v├í┼żnej┼íie, zi┼íiel by sa aj osciloskop (postar┼í├ş, z druhej ruky u┼ż za 10-20E), alebo nejak├Ż zo zvuk karty PC.
Pozn.1: Na v├Żkonovom zosil┼łova─Źi s IO sa toho moc nenau─Ź├ş┼í, mo┼żno chladenie IO.

Pozn.2: Pri laborovan├ş r├ítaj s t├Żm, ┼że nejak├ę tranzistory od├şdu, vyberaj preto tie lacnej┼íie.
Pozn.3: Pozor na pripojenie k budiacemu zosil┼łova─Źu - GND na GND, ┼żiv├Ż na ┼żiv├Ż!! Aby si nemusel meni┼ą aj ten.
SE-Konc. stupe┼ł.png
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Milos66 » 05 Sep 2017, 18:33

Michachal98 nap├şsal:2. Neviem ─Źi to ch├ípem spr├ívne, ak m├í IO pri 8╬ę 2x20W a zapoj├şm ho most├şkovo, d├í 1x40W pri 16╬ę? :? Ak je to takto, tak most├şkovo pri 8╬ę repro by mal ma┼ą e┼íte v├Ą─Ź┼í├ş v├Żkon, ktor├Ż by ho asi usma┼żil :)

3. M├ím doma toti┼ż nejak├ę IO z nefunk─Źn├ęho dom├íceho kina, napr. TDA7265 s v├Żkonom 2x25W, ktor├Ż by sta─Źil

2: áno je to tak
3: pozor! Vy┼í┼í├ş v├Żkon znamen├í vy┼í┼íie nap├íjanie. to ten tvoj IO nepre┼żije. Chce to celkov├║ ├║pravu zosil┼łova─Źa.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3842
Vek: 52.46
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod nalimko33 » 05 Sep 2017, 20:22

┼że ┼Ąa to bav├ş Milo┼í..... sa potrebuje┼í odreagova┼ą? hehe
SHARP MZ-811
nalimko33
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4043
Vek: 46.41
Zalo┼żen├Ż: 29.12.2008

Odosla┼ąod Michachal98 » 05 Sep 2017, 23:17

─Äakujem za rady. Chod├şm na gymn├ízium, kde sme sa k elektronike najviac pribl├ş┼żili na fyzike ohmov├Żm z├íkonom a meran├şm pr├║du v obvode s dvoma ┼żiarovkami :o to som mal za sebou u┼ż v druhom stupni na z├íkladke, chcel som ├şs┼ą na elektrotechnick├║ s┼í no kamar├ít mi povedal ┼że pr├şstup u─Źite─żov je dos┼ą zl├Ż a ┼żiaci s├║ v├Ą─Ź┼íinou gr├ízli, tak┼że som samouk :? Zatia─ż rozumiem v┼íetk├ęmu ─Źo tu p├ş┼íete, elektronikou sa zaober├ím u┼ż od detstva, ┼żiadne ve─żk├ę projekty len 'bastlenie' a v├Ą─Ź┼íinou ├║spe┼ín├ę opravovanie r├┤znych vec├ş.

Ch├ípem funk─Źnos┼ą a vlastnosti polovodi─Źov, pozn├ím z├íklad funk─Źnosti zosil┼łova─Źa napr. triedy AB, probl├ęm mi rob├ş vybra┼ą vhodn├ę tranzistory a dopo─Ź├şta┼ą zvy┼íok s├║─Źiastok preto┼że nepozn├ím ┼żiadne vzorce s├║visiace s tranzistormi, googlil som aj pozeral vide├í, no netu┼í├şm pod─ża ─Źoho sa to po─Ź├şta :? Chladi─Ź a zdroj by u┼ż potom nebol probl├ęm, ani so spr├ívnym pripojen├şm k IO.
Michachal98
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Edgar » 06 Sep 2017, 00:33

Michachal98 nap├şsal:chcel som ├şs┼ą na elektrotechnick├║ s┼í no kamar├ít mi povedal ┼że pr├şstup u─Źite─żov je dos┼ą zl├Ż a ┼żiaci s├║ v├Ą─Ź┼íinou gr├ízli, tak┼że som samouk

Sprav├şm s├şce men┼í├ş offtopic, ale ned├í mi na to nereagova┼ą. Ko─żko je u─Źite─żov odborn├Żch predmetov na elektrotechnick├Żch ┼íkol├ích? 10? 20? Ur─Źite nie v┼íetci maj├║ rovnak├Ż pr├şstup. Mne sta─Źilo na mojej ┼íkole n├íjs┼ą jedn├ęho dobr├ęho u─Źite─ża a na "s├║kromn├Żch" konzult├íci├ích som sa nau─Źil od neho viac ako zo v┼íetk├Żch odborn├Żch predmetov dokopy za tie 4 roky. A "gr├ízli" ┼żiaci bud├║ na ka┼żdej ┼íkole ─Źi┼że pre tieto d├┤vody by som ┼íkolu ur─Źite "neodp├şsal" ke─Ć by som na ┼łu chcel ├şs┼ą preto, ┼że ma to bav├ş. Ale ka┼żdop├ídne mus├şm uzna┼ą ┼że ako samouk ovl├ída┼í tieto veci ove─ża lep┼íie ako poniektor├ş absolventi SP┼áE. :potlesk:
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1148
Vek: 21.94
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod Michachal98 » 06 Sep 2017, 15:06

Neodpisujem cel├║ ┼íkolu, len toto mi povedal kamar├ít ako to tam chod├ş, ur─Źite by sta─Źil jeden norm├ílny u─Źite─ż ktor├Ż by mi vysvetlil aj to, za ─Źo mu nezaplatia. Na cirkevnom gymn├íziu je predsa len menej gr├ízlov, ─Źo viem od b├Żval├Żch spolu┼żiakov tak tam i┼íli preto┼że sa im tak├íto ┼íkola zd├í ─żahk├í a na gympel si netr├║faj├║.
Nemysl├şm ┼że m├ím viac znalost├ş ako absolventi SO┼áE, sk├┤r ma to zauj├şma a venujem sa tomu viac ako niektor├ş ┼ítudenti t├Żchto ┼ík├┤l. Niektor├ş maturanti (─Źes┼ą v├Żnimk├ím) robia z├ívere─Źn├ę pr├íce pod─ża nau─Źen├Żch sch├ęm, nedok├í┼żu sp├Ątn├Żm in┼żinierstvom n├íjs┼ą chybu, prisp├┤sobi┼ą si komponenty. Spravia pekn├║ krabicu ktor├í bude nejako hra┼ą a po odmaturovan├ş d├║faj├║ ┼że sa s t├Żm u┼ż nestretn├║. T├Żmto mysl├şm iba niektor├Żch ─żud├ş, ktor├Żch tak├íto ┼íkola vyslovene nebav├ş. Preto tu ne┼żiadam o hotov├ę rie┼íenie, ale o postup, rady a vzorce ktor├ę som inde na internete nena┼íiel, aby som si to vedel prisp├┤sobi┼ą ako potrebujem a vedel to do bud├║cnosti. :)
Michachal98
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod hpeter » 06 Sep 2017, 16:21

Neviem, mozno teraz uz na skolach ucia aj moderne veci, zodpovedajuce sucasnej a aj buducej dobe. Moj rocnik (automatizacia ss), casto to boli zastarane systemy z cias minulych. Ziadne priemyselne systemy riadene PLC alebo PC, proste nic z toho. Zabite roky, nic zaujimave som nenaucil. Techologie s ktorymi teraz bezne robim, by sa mi na skole zdali ako utopia. O tomto to je, clovek sa uci cely zivot. (ak nie, tak ludi za pasom je habadej)
Teraz sa zacinaju zobudzat (niektori) zamestnavatelia, kde ak vycitia snahu a huzevnatost tak si zamestnanca "doformuju". Sialenstvo sucasnej doby, kde ludia chodia na kadejake fylozoficke/masmedialne "vysoke skoly" (krmivo pre urad prace/mcdonalds) - len aby mali nejaky titul, firmy uz zacinaju skrtat. "Absolventi x,y,z prosim neprihlasujte sa na pracovnu ponuku"
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1234
Vek: 35.04
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod 5ko » 06 Sep 2017, 16:46

M├í┼í pravdu, majstri,─Źo nie─Źo vedeli s├║ na d├┤chodku, alebo pod hlinou a za posledn├Żch 25 rokov, nemali koho nau─Źi┼ą svojmu remeslu,lebo fabriky sa zmenili na prekladacie skladisk├í smet├ş z ─Ź├şny. :mrgreen:
Ak aj nejak├ę zostali,fungovali zotrva─Źnos┼ąou na star├Żch zamestnancoch, no nevychovali si dorast /lebo ┼íkoly stoja peniaze/a teraz im bud├║ dobr├ş aj mohamed├ími.
Preto fand├şm mlad├ęmu u┼ż len za to , ┼że sa s├ím sna┼ż├ş nau─Źi┼ą sa nie─Źo aj napriek tomu, ┼że nechod├ş na ┼íkolu,ktor├║ by chcel.
/je mi to nejako povedom├ę :wink: /
Najhor┼íie na tom je to, ┼że ak by sa t├Żm chcel nesk├┤r aj ┼żivi┼ą, bez papiera mu to bude trt platn├ę ,to je slovensk├í realita.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8221
Vek: 62.86
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod StefanST » 20 Sep 2017, 18:09

máš SS
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Michachal98 » 16 M├íj 2018, 11:26

Zdrav├şm, znovu by som r├íd otvoril t├║to t├ęmu, preto┼że m├ím zase nejak├ę ot├ízky a probl├ęmy oh─żadom zosil┼łova─Źov :)

1. M├ím DPA1000 (dva toroidy, 2x2 konc├íky do most├şka), funguje, av┼íak p├ír vec├ş sa mi nep├í─Źi. Prv├í vec je, ┼że m├í tr. KD617/606 namiesto KD607, nevad├ş to, ┼że to nie je ├║plne ide├ílny p├ír? Nebude to robi┼ą zlo, aj ke─Ć to na prv├ę po─Źutie hr├í v pohode?
─Äalej by ma zauj├şmalo, ─Źi zvl├ídne hra┼ą na skoro pln├Ż v├Żkon na 4Ohm, ke─Ć┼że je zapojen├Ż do most├şka? U┼ż sa to tu rie┼íilo, ale mne sa nezd├í ┼że by sa v├Żkon zdvojn├ísobil pri dvojn├ísobnej imp., sk├┤r pri rovnakej, ─Źi┼że 2x200W @ 8ohm by v most├şku dal 1x400W @ 8 Ohm (teoreticky), alebo sa m├Żlim? Aby som ten DPA neodp├ílil pri 4ohm..

2. Ak├Żm postupom by sa dal uh├ídnu┼ą v├Żkon zos. AB triedy pod─ża nap├íjacieho nap├Ątia? M├ím napr. nap├íjanie ┬▒54 sym. do z├í┼ąa┼że 4Ohm, ├║─Źinnos┼ą AB 50-60%, ke─Ć si odmysl├şm pokles nap├Ątia na zdroji, ako vypo─Ź├ştam ko─żko W by to teoreticky dalo?

3. Toto sa t├Żka sk├┤r reproduktorov, ale nechcem kv├┤li tomu zaklada┼ą nov├║ t├ęmu. Potrebujem nejako ochr├íni┼ą 3 p├ísmov├ę repro, hlavne bass, proti silnej┼íiemu zos. a proti ┼íokom. Reproduktory maj├║ pas├şvnu v├Żhybku a v├Ż┼íkov├Ż repro chr├ínen├Ż ┼żiarovkou. Napadlo mi da┼ą tam jednoducho (r├Żchlu?) poistku s v├Żkonom toho reproduktora. Alebo je na to nejak├Ż obvod ktor├Ż odpoj├ş repro pri pre┼ąa┼żen├ş?

4. Posledn├í vec, takisto oh─żadom t├Żch ist├Żch repro, v├Ż┼íkov├Ż a stredov├Ż repro je moc hlasn├Ż, pri vy┼í┼íej hlasitosti basov├Ż repro ani nepo─Źu┼ą, len stredy a v├Ż┼íky rev├║. Mus├şm na korekci├ích a ekvaliz├ęri ├║plne stiahnu┼ą v├Ż┼íky, aby boli v┼íetky p├ísma vyrovnan├ę. Pod─ża m┼ła by sta─Źilo prida┼ą rezistory pred v├Ż┼í. a str. repro, za v├Żhybku, ale potom to zmen├ş impedanciu celej bedne a rozlad├ş v├Żhybku.

Vopred ─Ćakujem za odpovede :)
Naposledy upravil Michachal98 d┼ła 16 M├íj 2018, 19:39, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Michachal98
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod breta1 » 16 M├íj 2018, 13:24

Je-li p┼Öi sinusov├ęm nap─Ťt├ş Um=54V, tedy Uef=38,2V, bude na 4╬ę p┼Öi 100% ├║─Źinnosti v├Żkon 365W
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8483
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod jo┼żi » 16 M├íj 2018, 13:44

V praxi pri nap├ín├ş 2x50V pri ohlade na v┼íetky straty v zdroji a zosil┼łova─Źi je dosiahnut├Ż v├Żkon okolo 200W/4Ohm.
Pre laick├║ orientaciu v├Żstupn├Żch v├Żkonov vztiahnut├Żch k nap├íjaciemu napatiu mo┼żno v┼íeobecne poveda┼ą ┼że pre v├Żkon:
100W/4Ohm cca 2x40V
200W/4Ohm cca 2x50V
300W/4Ohm cca 2x60V
400W/4Ohm cca 2x70V
500W/4Ohm cca 2x80V

to s├║ zhruba hodnoty napat├ş ktor├ę zhruba odr├í┼żaj├║ satura─Źn├Ż ubytok zosilnova─Źa a pokles napajacieho napatia zdroja
Pre presn├Ż vypo─Źet treba pozna┼ą zapojenie zosil┼łova─Źa a s neho ur─Źi┼ą satura─Źn├Ż ubytok.
Vzh─żadom na to ┼że DPA100 je serioparalel bude ubytok zhruba dvojn├ísobn├Ż oproti klasick├ęmu paraleln├ęmu zapojeniu.
jo┼żi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 234
Zalo┼żen├Ż: 06.07.2014

Odosla┼ąod vlasto » 16 M├íj 2018, 17:32

KD606 m├í len men┼íie z. nap├ź┼ąie KE (60V),DPA1000 je SP tak┼że je tam ur─Źit├í rezerva. Ale u KD sa d├í predpoklada┼ą ┼że t├í rezerva bude aj viac ako katal├│gov├Ż ├║daj. Ak ich niekto aj p├íroval a vyberal tak by si ich v├Żmenou ni─Ź nez├şskal.
vlasto
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 127
Vek: 40.04
Zalo┼żen├Ż: 28.12.2014

Odosla┼ąod Michachal98 » 17 M├íj 2018, 08:23

─Äakujem. No ak je to teda v pohode, tak t├Żch 16 tranzistorov ur─Źite meni┼ą nebudem :)
E┼íte jedna ot├ízka, ─Źo sa m├┤┼że sta┼ą, ak od├şde jeden koncov├Ż tranzistor medzi viacer├Żmi v paralelnom zapojen├ş (alebo napr. v tom DPA1000)? M├┤┼że sa prep├íli┼ą alebo skratova┼ą? A ak sa prep├íli, bude hra┼ą zosil┼łova─Ź ─Ćalej, ke─Ć m├í e┼íte ostatn├ę tranzistory? M├┤┼że sa pri odp├ílen├ş zosil┼łova─Źa po┼íkodi┼ą repro, ak by to n├íhodou prepustilo nap├íjacie nap├Ątie na v├Żstup?
Michachal98
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Audiotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist