Prúdový chránič umývačka riadu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa ondistef » 20 Máj 2018, 11:42

Drakoush napísal: ... Mám osobnú averziu voči SEZ a OEZ, podniky zaspali dobu v 75tom.
OEZ je síce pôvodne česká firma, ale vlastní ju Siemens. Stačí si pozrieť ističe, či stykače Siemens a porovnať s OEZ, je to ako vajce.
Pred nedávnom som kupoval od OEZ spúšť oblúkovej ochrany ARC-40 a istič LTN32B/1+N a na oboch bolo Made in Germany.
pablox napísal: Ten OEZ este ako tak, ale SEZ je hnoj, niekoľko nových chranicov som musel rozhybat mechanicky, lebo nereagovali na testovacie tlačítko ani na poruchu na výstupe...
Tak si ich mal rovno reklamovať.
Keby to boli už roky osadené prístroje, ktoré nikto pravidelne netestoval, tak by som to pochopil.

Pre jano224: ako ti už vyššie radili, buď si to nasekať na viacero jednofázových 2p chráničov, alebo tam daj dva, tri samostatne trojfázové 4p chrániče a rozdeľ na ne všetky okruhy.
Za normálnych okolnosti aj tak nemajú čo vypadať.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Máj 2018, 13:13

ondistef napísal: Za normálnych okolnosti aj tak nemajú čo vypadať.
Presne, to len niektorí by najradšej mali doma aj na každú zásuvku osobitný istič s chráničom :D
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa Merak » 20 Máj 2018, 13:21

ondistef napísal:Za normálnych okolnosti aj tak nemajú čo vypadať.
Nemáš pravdu
každý spotrebič má povolený limit unikajúceho prúdu, a keď zapojíš dostatočný počet spotrebičov, tak ti ten jeden centrálny RCD bude vybavovať, a popritom je všetko OK a v poriadku v súlade s normami
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Máj 2018, 14:36

No ja mám dva chrániče na celý dom a nespadli ešte nikdy (ak nerátam tvrdý prieraz na kostru, kedy spadol aj hlavný istič, takže asi nepodstatné)
0

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa dufi » 20 Máj 2018, 14:45

Presne ako pise Merak.Nezabudnite ze dnes ma takmer vsetko spinane zdroje,kde sa pouzivaju odrusovacie filtre (co prakticky vzdy znamena condenzator triedy Y zapojeny medzi L-zem,N-zem co sposoby mali unikajuci prud.Pokial je tam viacero spotrebicov tieto prudy uz dosiahnu kriticku hodnotu a RCD vypina.Jedine ciste riesenie je samostatny prudovy chranic kombinovany s isticom na kazdy zasuvkovy,svetelny okruh.Je to sice drahsie,ale instalacia sa robi predsa na cely zivot a nema zmysel to lepit.
Takze samostatne kombinovane prudove chranice na jednofazove okruhy plus jeden 4polovy prudovy chranic (samozrejme za nim prislusne istenie pre jednotlive okruhy)pre zas 400V a varny panel.Toto plati pre rodinny dom.
0

jano224
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 05 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Kontaktovať používateľa:

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa jano224 » 20 Máj 2018, 16:24

Taže takto by to mohlo byť ?
Prílohy
Zapojenie bytovej rozvodnice
Zapojenie bytovej rozvodnice
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Máj 2018, 16:48

zdeno6505 napísal:
Drakoush napísal: Zhrnutím pre ostatných, až by riešili niečo podobné:
- funkcia rovnaká
- 3x1f má výhodu v tom, že ak je porucha na jednom obvode, dva ešte fungujú. U 3f RCD pri jednej poruche padá celý RCD aj s dvoma "zdravými" okruhmi.
Éto vsio!
To je pekné, ale ak ta máš nejaký motor bez ochrany ( 3f darling, cirkular, ... ) tak si v :butthead:
Neviem, ako Ty, ale on nie. Písal o troch okruhoch. Ak by tam chcel niečo pripojiť, potrebuje špeci predlžovačku z troch miestností.
Okrem toho nebýva zvykom mať v byte cirkulár, ani darling.
Edgar napísal: Presne, to len niektorí by najradšej mali doma aj na každú zásuvku osobitný istič s chráničom :D
To zas nie, ale rozdeliť inštaláciu na 150 okruhov samostatne istených a bachnúť to na jeden alebo dva RCD je tiež scestné. Tým pádom sa úplne stratil význam rozdelenia okruhov. Racionálne riešenie je každý okruh istiť samostatne kombom RCD/FI. Tak, ako sa to robilo kedysi. Alebo potom šmariť jednu poistku na dom ako za čias pred totáčom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa ondistef » 20 Máj 2018, 19:29

Merak napísal:Nemáš pravdu, každý spotrebič má povolený limit unikajúceho prúdu, a keď zapojíš dostatočný počet spotrebičov, tak ti ten jeden centrálny RCD bude vybavovať, a popritom je všetko OK a v poriadku v súlade s normami
Veď ja viem, preto som písal o dvoch, troch samostatných chráničoch. Jeden centrálny je blbosť, ale ak sa to rozdelí rovnomerne, prípadne sa spraví jeden čisto pre svetelné okruhy a ďalší (ďalšie) pre zásuvkové vývody tak by nemal byť žiaden problém.
Záleží samozrejme na počte ističov. Ak mam mať v skrini 100 ističov, tak to rozsekám podľa ich veľkosti na jeden chránič jeden istič v prípadne špecifických vývodoch (trebárs zariadenia vyžadujúce 100 alebo 300mA chrániče, alebo veľké istenia) a v konečnom dôsledku budem mať osadených napr. 15 chráničov.
Pri malých isteniach do 10A až 16A na jeden chránič maximálne 6 až 9 ističov. V takých bytových rozvodniciach s 18 samostatnými vývodmi si bohate vystačí s troma až štyrmi samotnými chráničovými sekciami a za ne nahádže ističe.

Riešiť všetko kombinovanými chráničmi s ističmi nie je tiež bohvie čo, vzhľadom na cenu a rozmery (už vidím ako si napcháš 20 takýchto ističov do skrine a už ani nevravím, ak časom prestane fungovať chráničova časť). Ak tam máš 5 ističov, tak aj to je samozrejme riešenie. Prípadne tento typ použiť na chladničku, mrazničku ak sa obávaš výpadkov.

Riešil som už dosť veľa projektov elektroinštalácii a to vrátane chladiacich zariadení v hotelových zariadeniach aj počítačove miestnosti a nebol absolútne žiaden problém s chráničmi, resp. o žiadnych neviem.
Tam boli skôr problémy s ističmi a nutným postupným pripájaním zariadení s časovým odstupom, lebo zhadzovalo až hlavný istič pred elektromerom a ten bol viac ako dostatočne nadimenzovaný pre daný odber.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Prúdový chránič umývačka riadu

Príspevok od používateľa Patriky » 20 Máj 2018, 21:21

Drako, Merak ked by som mal pouzivat len 2p chranice, tak zasa vyssia cena, vacsi rozvadzac=vacsia cena, ale v podstate ano malo by to byt spolahlivejsie, vypadok fazy neovplivny viac obvodov ako u 4P chranica.
Ja na RD davam 3-4, 4P chranice typ A, a za to istice. Na kotol, bojler a pod davam kombo istic/chranic. Na varnu dosku nedavam.
Napr na chodbu+wc+kup jeden chranic. Na kuchynu druhy, a na ostatne treti a ked tak na von stvrty chranic.
Co sa tyka znacky tak pouzivam jedine Schrack.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok