AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

tino3
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 09 Feb 2018, 21:54

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa tino3 » 06 Mar 2018, 22:25

potrebujem nejaký multimeter na doma

čo poviete na
http://ema-elektro.sk/naradie-a-pomocky ... nalizaciou
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa Marek1975 » 06 Mar 2018, 22:48

Ak nie si narocny tak staci, lepsie jak pchat do zasuvky vadasku ci je tam stava :lol:
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

tino3
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 09 Feb 2018, 21:54

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa tino3 » 07 Mar 2018, 00:23

potrebujem to na test aku, bateriek, prepipnutie drotov, prip meranie napätia pri malých opravach doma (zdroje a pod.), meranie prúdu - odber arduina a pod.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Mar 2018, 00:24

v tom pripade plne postacuje
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa eurobastler » 07 Mar 2018, 11:44

tino3 napísal:potrebujem nejaký multimeter na doma

čo poviete na
http://ema-elektro.sk/naradie-a-pomocky ... nalizaciou
Priplať pár eur a kúp tento:

http://price-mag.net/index.php?option=c ... ory_id=712

Odolný gumený obal, meria aj striedavý prúd a môžeš ho pri práci postaviť, čo je praktické:

Obrázok

Pri cenovom rozdiele 5€ by som neváhal :thumbup:
0
Obrázok

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa dan21 » 07 Mar 2018, 11:47

Mne minuly tyzden dorazil tento
https://www.aliexpress.com/item/ZT100-P ... 0.0.isXhl1

Pouzivam ho na rychle merania. Zatial ho testujem :-)
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa MiroH » 07 Mar 2018, 11:58

Aké sú skúsenosti s týmto druhom merákov ( velmi lacné ), veď na štandardných multimetroch iba cena potlače prepínača môže prevýšiť hodnotu celého prístroja z Číny.
Dá sa im dôverovať ? A čo bezpečnosť ?
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa kukinko » 07 Mar 2018, 14:08

0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1770
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa jezevec » 07 Mar 2018, 15:00

eurobastler napísal: Priplať pár eur a kúp tento:
http://price-mag.net/index.php?option=c ... ory_id=712
Odolný gumený obal, meria aj striedavý prúd a môžeš ho pri práci postaviť, čo je praktické:
Nikdy bych si už nekoupil multimetr na 9V baterku.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa SMITH » 07 Mar 2018, 15:45

jezevec napísal:
eurobastler napísal: Priplať pár eur a kúp tento:
http://price-mag.net/index.php?option=c ... ory_id=712
Odolný gumený obal, meria aj striedavý prúd a môžeš ho pri práci postaviť, čo je praktické:
Nikdy bych si už nekoupil multimetr na 9V baterku.
To to bude jednoduchý multimeter s ICL7106 alebo nejakým klonom . Tam 9V baterka vydrží ...
Inak 9V baterku mám ja V AGILENTE U1252

P.S. aj vo FLUKE 87 V je 9V baterka a zatial sme ju menili raz .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa Mek » 07 Mar 2018, 21:15

jezevec napísal:
eurobastler napísal: Priplať pár eur a kúp tento:
http://price-mag.net/index.php?option=c ... ory_id=712
Odolný gumený obal, meria aj striedavý prúd a môžeš ho pri práci postaviť, čo je praktické:
Nikdy bych si už nekoupil multimetr na 9V baterku.
Preco?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 25 Jún 2018, 00:00

Zdravím, chcel by som poprosiť o doporučenie multimetra, na domáce použitie, ale s čo možno najväčším rozsahom použitia. Som amatér, ale nekupujem veci typu Parkside z Lidla..., ak chcem napr. vŕtačku, tak kúpim Narex..., proste veci nie na jedno použitie (čo je dnes už celkom problém...), s ktorými sa dá normálne pracovať. Videl som tu doporučenia na multimetre UT..., pozeral som ich na stránke sos.sk, to cenové rozpätie je tam dosť veľké, ako sú na tom s kvalitou? Taký UT139C, alebo tie UT7x by parametrami celkom ušli... V čom spočíva potom cenový rozdiel oproti tým drahým multimetrom? V lepšom vyhotovení? Alebo?
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 25 Jún 2018, 04:56

Ja to vidím nasledovne, v 50-tych rokoch ľudia merali Avometom,konštruovali zložité obvody, dnes už málokto vie také niečo chytiť do ruky a správne používať.
Dnes sme v roku 2017 a zrazu ľuďom na amatérske meranie napätí zrazu nestačí multimeter za 500 EUR, lebo je to vecou prestíže.

Veľmi záleží, ako často multimeter zoberiete do ruky. AK tak raz za týždeň, tak si vystačíte asi tak s 5- eurovým číňanom. Presnosť môže pokrivkávať, môžete očakávať tak okolo 1%, no na amatérske účely postačuje. Upozorňujem, že tieto multimetre nemerajú RMS hodnotu napätia a ich meranie striedavého napätia je "presné" len ak vstupom je sínusový priebeh.
Ak meriate denno-denne, tak sa vám osvedčia doplnkové funkcie, ako akustická signalizácia na prezváňanie spojov, ak robíte s tranzistormi a diódami určite meranie Hfe a diódatest. Toto ale už býva štandardom aj v tých 5 EURovýhc multimetroch.

Veľmi užitočné je automatické prepínanie rozsahov, ktoré šetrí čas, meranie kapacity, TRUE RMS presné meranie efektívnej hodnoty neharmonických priebehov napätia a prúdu.
Taký multimeter viete zohnať do cca 70 EUR. Ja som si osobne kúpil UNI-T a zatiaľ som spokojný.

Medzi elektrotechnikmi, robiacimi veľa na stavbách, kde je riziko poškodenia prístroja si ľudia často vyberajú značky ako FLUKE a p., ktoré vsádzajú na prestíž, majú množstvo ochrán proti prepätiu, preťaženiu, meraniu napätia na odporovom rozsahu a p. Mne toto príde ako prílišný luxus. Meniť poistku, ktorá stojí 30 EUR človeka po dvoch razoch prestane baviť. Ale proti gustu žiaden dišputát.

Osobne sa venujem elektronike od 8 rokov, a stále občas siahnem po starom ruskom ručičkovom, ktorý mám ako záložný v šuflíku a okrem odporového rozsahu nepotrebuje napájanie, aj keď vnútorný odpor nie je bohvie čo.
Závisí, ako presné merania potrebujete- či orientačné alebo na metrologickú kalibráciu, alebo sa len tak nimi ukazovať. :ignore:
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa medved » 25 Jún 2018, 06:25

K tej poistke za "30€" .. tu už má aj UT71E a nevedel som ju u nás nikde zohnať... nakoniec z ebay. Ale inak za mna UT71* je super, už len verziu si vybrať podľa vlastneho uvazenia a ceny. Ja som bral "E" pre meranie vykonu, cinny, zdanlivy a ucinnik.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Jún 2018, 06:45

UT7X nepracoval s obyčajnou poistkou 5x20? Alebo sa to líšilo od verzie, mám C alebo D a tuším len 5x20 poistku. No, asi to pozriem večer...

Inak keď pracuješ na sieti, tak tá poistka je tam dobrá. Na cenu kašlem, keď to má ochrániť mňa (a čiastočne aj merák). Pokiaľ vieš, čo meriaš a ako, tak tá poistka nestrelí len tak. Keď meriaš doma, kde máš všetko istené Bčkovou 16kou, nanajvýš však 25kou, tak je to OK. Ale ísť s takým multimetrom do siete, kde je deón s hodnotou aj 600A, to je už také trúfalé. Dobre to tu poznamenal Ivan Ryger - ide o to, kde ho použiješ.

Ja som pichnutý prevažne v priemyselnej sieti, radšej vymením poistku za 30€ a budem zabezpečený. Doma Ti stačí aj ten UNI-T.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa medved » 25 Jún 2018, 08:18

UT70A ma obyčajnú poistku, ale UT71E už ma tie špeci drahé. Neviem, ako sú na tom ostatné verzie, no keď som sa bol prvý krát pýtať na tú poistku u schottera tak sa divili, že v tomto meráku už je takáto drahá. Žeby neskôr prešli na drahšie poistky alebo to má len táto E verzia ? Predsa ta E verzia neviem či nie je aj najdrahšia z tejto rady. Mne tu menšiu poistku odpráskol kondík v zdroji, bola až príliš rýchla :lol: bežnú poistku v lacnom meráku mi to nikdy neodprásklo..
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa StefanST » 25 Jún 2018, 13:28

Pekne to napísal Ivan Ryger.

Napíš si zoznam veličín, rozsah, presnosť a ďalšie požiadavky, ktoré budú tvoriť 80% tvojich meraní.
Ďalej 20% meraní, ktoré budeš robiť menej často, či príležitostne.
Zvyšok (0,1% ?) meraní, ktoré sa ti síce páčia, možno by si ich aj chcel vyskúšať niekedy v "blízkej" budúcnosti.
Z toho ti vyjdú parametre tvojho merača.

Nakoľko sa charakterizuješ ako "Totaloamatero", predpokladám že práce s 230V nebudú tvojim denným chlebíčkom.
Pokiaľ nemáš nejaké špecifické záujmy (meranie napätí rádu kV, prípadne prúdov rádu nA) a zatiaľ nemáš žiaden merač a ešte nevieš, čo by si vlastne potreboval, odporúčal by som ti kúpiť LACNÝ MULTIMETER do 10-15∈.

Lacný multimeter ťi bude postačovať pre 90% tvojej práce, naučíš sa merať, nebude ťa mrzieť, ak ho náhodou zničíš a najmä, časom zistíš čo vlastne potrebuješ pre svoju prácu. Potom, keď už budeš mať predstavu, čo by si potreboval a môžeš si kúpiť nový "kvalitný". Zistiť to, keď už máš na stole multimeter za 50∈, nie je dobrá voľba. Naviac, "starý" multimeter sa ti bude hodiť, lebo niekedy treba merať súčasne aj viac veličín.

Pokiaľ by som zvolil rad UT z ponuky SOS, potom by som si kúpil UT33C (prípadne UT33A) ako svoj prvý multimeter.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Jún 2018, 14:11

dan21 napísal:Mne minuly tyzden dorazil tento
https://www.aliexpress.com/item/ZT100-P ... 0.0.isXhl1

Pouzivam ho na rychle merania. Zatial ho testujem :-)
Taky se mi líbí, už máš nějaké konkrétní zkušenosti?
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa genius3258 » 25 Jún 2018, 15:14

mám ho aj ja ale 9999 count verziu.
Viz: https://www.aliexpress.com/item/ANENG-A ... 06682.html?

Za danú cenu je vynikajúci, neviem či sa dá za 20€ kúpiť niečo lepšie.
https://www.youtube.com/watch?v=xdGQEVdxmQQ
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: Aký multimeter

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 26 Jún 2018, 23:06

Dík chlapi za reakcie. Ja som na tom presne tak, aký som si dal nick, čiže fakt totálny amatér. Pred pár dňami sa stalo, že žena vybrala klúčik zo zapaľovania (Škoda Fabia) a motor stále bežal... Išlo sa s tým do Škoda servisu, kde moc toho nepovedali, iba že "niečo je s elektrikou"... a samozrejme treba to všetko postupne premeriavať a to môže trvať aj niekoľko dní... o sume radšej ani nehovorím... Tak som o tom rozprával so susedom a akosi sme "prišli" na to, že niekde musí byť skrat a dalo by sa to premerať tak, že by sa merali odpory na jednotlivých vodičoch a skrat by sa mal ukázať... Takže toto by bola prvá úloha multimetra. Ale neostalo by iba pri tom, celý život sme sa s elektrikou akosi obchádzali a chcem sa do toho dostať, finišujem so stavbou, aj tam bude treba nejaká tá elektroinštalácia (kabeláž mi ťahala "firma", ale som maximálne nespokojný...). Takisto mám kostry nejakých strojov, ku ktorým treba už len elektromotory a nejaká tie drobné úpravy a budú funkčné - toto by som si chcel takisto robiť všetko sám. Proste hodina môjho "stretu" s elektrinou sa blíži :), ak sa to dá tak povedať a ja sa pomaly na to pripravujem. Takže multimeter budem používať určite aj neskôr, tomu som chcel prispôsobiť aj jeho výber, pozeral som tie UTčka aj na iných stránkach a nejaký z tých v rozsahu od 40 do 80 EUR zoberiem..., inak je ich celkom dosť, až mi je to divné, lebo líšia sa od seba parametrami len nepatrne.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok