Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Monitorovanie hladiny

Monitorovanie hladiny

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Monitorovanie hladiny

Odosla┼ąod technikus110 » 12 J├║l 2018, 05:52

romiadam:

1. d├íval som ti sem t├║ LD12. Roky to u┼ż rob├şm tak, ┼że na sn├şmacie hroty nas├║vam CU izolovan├Ż dr├┤t prichyten├Ż v "autokonektore". Takto si urob├şm sn├şma─Ź s ─żubovo─żnou d─║┼żkou (h─║bkou) sn├şmania bez toho, aby telo sn├şma─Źa bolo ponoren├ę do kvapaliny....
2. Ak viem, ┼że m├ím 20l a denne potrebujem 4l a nem├ím automatick├ę dop─║┼łanie, tak matematika nepust├ş a viem kedy m├ím pr├şs┼ą doplni┼ą bandasku.
3. Ak v nede─żu po z├ílievke dopln├ş┼í bandasku a ─Źerpadlo povie:"Neni ry┼ża-neni l├íska a od├şde sp├Ą┼ą do ─î├şny", tak jahodov├í plant├í┼ż za 5 dn├ş od├şde tie┼ż do 3,141592─Źe....
4. ....ak p├┤jdem okolo a bude p├şpa┼ą.... fajn funkcia ─Źasom doplnite─żn├í o GSM modem a vysiela─Ź WiFi v dome :P
technikus110
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 37
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod 5ko » 12 J├║l 2018, 07:19

5ko nap├şsal:Hore na bandasku sta─Ź├ş jeden mikrosp├şna─Ź, na p├í─Źku zavesi┼ą lanko s plav├íkom na konci a ke─Ć klesne hladina na dno aj s plav├íkom, tak rozopne mikrosp├şna─Ź a zablokuje obvod pre ─Źerpadlo.
Kresli┼ą to h├ídam nemus├şm.

Ja som pochopil ,┼że potrebuje┼í blokova┼ą ─Źerpadlo,aby ne┼ílo na sucho, ke─Ć klesne hladina,preto som to tak nap├şsal.

Teraz som si uvedomil,┼że chce┼í ─Źerpadlom tla─Źi┼ą vodu hore a prepadov├║ zbiera┼ą do tej istej bandasky.
P├┤vodne som to ch├ípal tak, ┼że zhora bude voda steka┼ą z bandasky cez kvetin├í─Źe do spodnej,─Źo by bolo asi lep┼íie rie┼íenie.

Tam by teda sta─Źilo urobi┼ą na v├Żvode z bandasky solenoidov├Ż ventil s nastaviteln├Żm ─Źasova─Źom,be┼żne sa pred├ívaj├║ zavla┼żovacie hodiny s dislpejom a nap├íjan├şm 9V baterkou , ktor├Ż by riadil zavla┼żovanie a dolu toto ─Źerpadlo ,ktor├ę by jednak zaplo a┼ż vtedy ,ked sa bandaska napln├ş a vyplo ,ak bude e┼íte minim├ílna bezpe─Źn├í hladina pre ─Źerpadlo.D├í sa tam nastavi┼ą viac ─Źasov cez de┼ł a min├║tov├í presnos┼ą.
a na to sta─Źia tie dve plav├íkov├ę ─Źidielka s magnetmi, navrtan├ę zboku vo vhodn├Żch v├Ż┼íkach.Horn├║ n├ídr┼ż d├í┼í kludne aj 50 litrov├║ a dole sta─Ź├ş aj 10 litrov,preto┼że ─Ź├şm bude v├Ą─Ź┼íia, tak dlh┼íie ti tam bude st├í┼ą voda a bud├║ sa ti tam tvori┼ą riasy a to nebude zas dobre pre ─Źerpadlo bez nejak├ęho filtra.Nezab├║daj, ┼że voda ktor├í prete─Źie cez kvetin├í─Źe u┼ż nebude ─Źist├í,ale vyplav├ş aj ─Źastice p├┤dy a hnojiva,tak┼że za p├ír dn├ş m├┤┼że┼í dolu pestova┼ą akvaristick├ę rastllinky,alebo lekn├í.
Naposledy upravil 5ko d┼ła 12 J├║l 2018, 12:15, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8000
Vek: 62.45
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010
Paragraf: 23

Odosla┼ąod otep69 » 12 J├║l 2018, 09:38

Alebo priamo na saciu hadicu daj lopatkovy prietokomer. Pokial bude voda prietokomer sa bude tocit, ked nebude voda nebude sa tocit a odstavi cerpadlo.
Nevyhody: musis riesit elektroniku do toho
Vyhody: nezavisle od bandasky mozes to prenasat a pouzit na lubovolnu nadobu, ak je sanie zavzdusnene a cerpadlo nenasava vodutak ho odstavi aj ked v bandaske je voda.
Te┼í├ş ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
─îo nejde silou, p├┤jde silou e┼íte v├Ą─Ź┼íou.
otep69
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 184
Vek: 29.91
Zalo┼żen├Ż: 31.10.2008

Odosla┼ąod romiadam » 13 J├║l 2018, 05:17

technikus110:
1. to je dobry napad
2. matematika nepusti, to je pravda no nie kazdy den je slnecno a niekedy sa to poleje samo - dazd. Takze frekvencia doplnovania vody nie je konstantna.
2. Jahodova plantaz nastastie najprv skloni "hlavu" (zvadnu listy co sa mi uz stalo). Cely den bolo slnecno a vecer som nepolial. Rano som isiel do robotya este boli ok, ale cely den slnecno a vecer vseko lahlo. Zem v crepnikoch sucha. Rychlo som polial a na druhe rano vsetko bolo OK. Oni by este asi 24 hod zniesli bez vazneho poskodenia korenov, takze este mam aj vizualnu nepriamu kontrolu vody alebo cerpadla.
3. vid odpoved v bode 2.
4. Az taky komfort nepotrebujem. Chodim okolo toho kazdy den.

Ono sa mi nechce kazdy vecer to polievat, tak preto to chcem z automatizovat. Uz tu bandasku s vodou doplnim raz za tyzden. To uz nie je problem.

5ko, este presnejsie:
Prave tomuto podrobnemu vysvetlovaniu som sa chcel na zaciatku temy vyhnut,(chcel som vyriesit len to snimanie hladiny vody) no nevyhol som sa.... Preto som pisal na zaciatku o kvetoch.
Sopa.png

V minisopke 1.8m x 1.8m (tam je tma lebo nema okno, tam sa riasy tvorit asi nebudu) dole na zemi bude bandaska (fialova) (mam tam v sopke extremne malo miesta tak preto tam nie je sud ale len 20L bandaska) a elektronika bude na stene v minisopke. Z bandasky nasaje cez filter (tmavo cervena) toto cerpadlo (ruzova):
https://www.ebay.com/p/DC-12v-130psi-6l ... 2597665276
vodu a cez zahradnu hadicu ju tlaci do polcolovej medennej trubky(hneda), ktora je na konci zaslepena a je zvislo pripevnena na slpik plastovymi uvhytmi pre polcolovu medennu ruru. Stlpik (cierna) je z novodurovej rury o primere 15cm, dole zaslepeny a nastrceny na betonovy podstavec (siva). Na tom stlpiku bude pripevnenych 4x8 kvetinacov = 32 spolu(4 kvetinace v 8mich urovniach). Na medennej trubke bude naletovanych 32 2cm medennych hadiciek na ktore sa nasunie silikonova 6mm hadicka (modra) a tie pojdu do kvetinacov. Dierka na spodku kvetinaca je zalepena a z boku asi 1 cm od spodku je vyvrtana diera a prepojene hadickou (cervena) do tej novodurovej rury. Dole je otvor kade sa prebytocna "spinava" voda bude vracat do bandasky cez zahradnu polcolovu hadicu(zelena). Koniec kazdej silikonovej hadicky bude zaslepeny a vyvrtana malicka dierka (mam vrtaky od 0.5mm po 1.5mm) aby prietok na najspodnejsom kvetinaci bol priblizne rovnaky ako na najvrchnejsom. Hore bude vacsia tryska a dole mensia. Vsetko uz mam, len to este treba zkompletizovat.

Uz som urobil aj test toho cerpadla, napojil som to na 2L plastovu flasu do ktorej som vyvrtal 32 dier o priemera 0.8mm a pekne to cikalo vodu cez vsetky diery do vzdialenosti asi 20-30-cm. Takze mozno mozem pouzit aj 1mm trysky. Ale zase v systeme treba udrzat isty tlak, inak by sa do tych najvrchnejsich trysiek nedostala voda. Takze takto to bude.

Toto som urobil preto lebo uz druhy rok sa trapim s tymi jahodami a mam troch nepriatelov:
1. mikro slimaky bez ulit (takem malicke 5-8mm) mi vzdy zozeru vsetky jahody, lebo tu casto prsi a maju sa tu ako prasce v zite. Vuhrysie s iotvor, vleze do jahody a pomaly ju zvnutra vyziera.
2. Tie jahody ktore sa vyhnu utoku slimakov, mi zase napadnu hajzlici drozdy. Stale mi tie jahody dodobu. Nie ze by si jeden odtrhol a v zobaku zobral. Nie. On mi musi kazdu jednu dodobat.
3. Treti nepriatelia su tie sive opancierovane chrobaciky (https://cs.wikipedia.org/wiki/Stejnono%C5%BEci). Oni tiez ako slimaci si vyhryzu dieru do jahody a potom tam celu jahody zvnutra obhryza.

Takto vzdy pridem o polovicu urody. Tak som minuly rok nasadil pre test do kvetinacov jahody a kedze visia vo vzduchu tak ich uz slimaky a chrobaci nezeru. Uz len vtaci, ale to ochranim sietkou. Takze preto takto.
A jednak ma bavi aj zahradkarcenie a aj elektronika tak som to schomolil dokopy. :mrgreen:
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2164
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod technikus110 » 13 J├║l 2018, 11:03

...... a da┼ż─Ćov├Ż senzor m├í┼í ke─Ć p├ş┼íe┼í, ┼że: matematika nepusti, to je pravda no nie kazdy den je slnecno a niekedy sa to poleje samo - dazd.
Ak chce┼í automatiku, tak Samo Krhli─Źka by to automaticky ve─Źer pod─ża potreby mohol polia┼ą...

Riešenie na zamyslenie sa.

Pri kask├ídov├Żch kvetin├í─Źoch sme robili polievanie tak, ┼że bol centr├ílny pr├şvod do najvy┼í┼íieho bodu (expanzka-2l bandaska v kvetin├í─Źi) kde boli vlo┼żen├ę tak├ęto rozde─żovn├şky na hadi─Źky. Potom z jednej v├Ż┼íkovej ├║rovne (rovnak├Ż tlak) boli uroben├ę rozvody do kvetin├í─Źov pod expanzkou samosp├ídom. A ja na tvojom mieste by som spiato─Źku nep├║┼í┼ąal na vrch hladiny, ale naspodok, aby sa kal dole us├ídzal, ale nerozp├║┼í┼ąal sa v n├ídr┼żi...
Pr├şlohy
IMG_20180713_112320.jpg
technikus110
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod romiadam » 13 J├║l 2018, 15:31

Pises ze?
Pri kask├ídov├Żch kvetin├í─Źoch sme robili

quote]Potom z jednej v├Ż┼íkovej ├║rovne (rovnak├Ż tlak) boli uroben├ę rozvody do kvetin├í─Źov pod expanzkou samosp├ídom.[/quote]

Ak kvetinace nie su na jednej urovni ale pod sebou, tak tam nemas nikdy rovnaky tlak. Hovori sa tomu vodny stlpec. Treba to skrtit alebo riesit tryskami. Tu zase fyzika nepusti... :biggrin: Tam je rozdiel len asi 1,8m ale to je vidiet.

by som spiato─Źku nep├║┼í┼ąal na vrch hladiny, ale naspodok,

A neusadi sa ten kal potom v tej spatocnej hadici?

Diki za pripomienky.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2164
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod technikus110 » 13 J├║l 2018, 16:22

─îo sa toho kalu t├Żka, neuva┼żoval si nad t├Żm, t├║ 150 r├║ru vyu┼żi┼ą ako prvotn├║ odkalovaciu n├ídr┼ż? Ten odtok z kvetin├í─Źov do bandasky by si maj "trochu" vy┼í┼íie a na spodku by si mal druh├Ż ventil, ktor├Żm by si vyp├║┼í┼ąal blato / zeminu? Tak zachyt├ş┼í hrub├║ ne─Źistotu a ochr├íni┼í si filter pred ─Źerpadlom. Ten filter bude┼í ma┼ą ak├Ż?

Ak m├í┼í vo v├Ż┼íke 2 metrov z├ísobn├şk = otvoren├║ expanzku a z nej ti id├║ hadi─Źky 10 cm alebo 1 meter, tak m├í┼í st├íle rovnak├Ż tlak vo v├Żchodiskovom bode. Iba d─║┼żka hadice ti tvor├ş hydrostatick├Ż odpor, pokia─ż tam je ve─ża ostr├Żch ohybov.
Ale na fyzike tie┼ż u─Źili princ├şp hydraulick├ęho lisu. Mal├Ż tlak na ve─żk├║ plochu sp├┤sob├ş ve─żk├Ż tlak na malej ploche. Ak tla─Ź├ş┼í ─Źerpadlom do viacer├Żch odbo─Źiek, zase je to o inom. Ale ty tla─Ź├ş┼í do s├║stavy, neriadi┼í sa hydrostatick├Żm st─║pcom samosp├ídu, ak to bude tak, ako to m├í┼í nakreslen├ę.
technikus110
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist