Vyber pristrojovej poistky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2018, 11:53

Cavte, ako sa dimenzuju pristrojove poistky?

Priklad:
Chcem poistit zdroj voci skraru pre cievku rele ktora ide na 12V a odpor cievky je napr 500ohm. Zdroj da povedzme 500mA.

Prud cievkou v ustalenom stave je 24mA.

A teraz ako vybrat spranu poistku? Ja viem ze sa to da od brucha (bachnem tam 200mA a je to), ale zaujima ma to z skor zo strany ako to dizajnuju elektroinzinieri. Napriklad ci to znesie aj 50mA poistku alebo to je velmi blizko k 24mA a radsej 100mA?

A vybrat rychlu alebo pomalu poistku?

Viete niekto toto ako sa to odborne (nie z brucha) robi?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa Edgar » 14 Júl 2018, 12:47

No všeobecne platí že poistka istí vedenie, buď v aute, to platí aj u ističov v byte/dome. Ak chceš ochrániť zdroj proti skratu tak použi poistku s hodnotou jeho maximálneho prúdového výstupu s rýchlou charakteristikou
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2018, 16:25

To znamena ze poiustiky sa volia podla Imax zdroja? Dobre, dajme tomuze ja budem mat 5A zdroj 4A pistku a na DPS tenke cesticky. Pri skrate mi zhoria cesticky na DPS, nie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 14 Júl 2018, 16:31

Ale ta poistka je pred ,, cestičkami ,, .
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2018, 16:56

No hej ale ked cesticka je nadimenzovana na 1A lebo zariadenie celkovo berie napr 200mA, a poistka je 4A lebo zdroj da 5A tak asi to schyta cesticka a nie poistka alebo oboje?

Neviem, pytam sa....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Júl 2018, 17:21

....Chcem poistit zdroj voci skraru pre cievku rele ktora ide na 12V a odpor cievky je napr 500ohm.....

Nehnevaj sa, ale pletieš dve veci dohromady.
1. buď istíš zdroj na jeho maximálny prúd. Čiže 4A zdroj so 4A rýchlou poistkou. Trubičky sú aj na DC aj na AC prúd, takže si zvoľ typ.
2. Alebo istíš určitú časť zariadenia a tam dávaš poistku po výpočte skratového prúdu daného zariadenia / obvodu.

Blbý príklad z tvojej obývačky: Zdroj=vedenie ku zásuvke je istené 16A ističom (B, alebo C) a samostatné rádio má ale poistku 1A.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2018, 19:26

1. buď istíš zdroj na jeho maximálny prúd. Čiže 4A zdroj so 4A rýchlou poistkou. Trubičky sú aj na DC aj na AC prúd, takže si zvoľ typ.
2. Alebo istíš určitú časť zariadenia a tam dávaš poistku po výpočte skratového prúdu daného zariadenia / obvodu.

Moja otazka smerovala od zaciatku na bod 2.

A ako zistim ten skratovy prud?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Júl 2018, 20:22

Neslušne by som napísal I=U/R, ale to v DC obvode kde sú aj kondíky tak ľahko neurčíš.
Ak chceš istiť relátko, tak si vypočítaš prúd. Ak chceš istiť celé zariadenie, tak najjednoduchšie je si to zostaviť, zobrať merák (nie Merak) a odmerať. Potom vložiť najbližšiu vyššiu poistku rýchlobežnú, alebo si zostaviť elektronický obmedzovač prúdu...


Napísal si: ....Priklad: Chcem poistit zdroj voci skraru pre cievku rele ktora ide na 12.....

Preklad írskej angličtiny do Wiedenského dialektu je problémový, ale napísal si(hrubým), ale napriek môjmu pokročilému veku som pochopil o čo ti ide. Preto som ti naznačil, že zdroj si istíš rýchlou DC poistkou č.1 na sekundári pre menovitý prúd a spínacie obvody poistkou č.2 pre odber relé.
Prílohy
pri viacerých odberných smeroch modulom poistkových puzdier a na druhej strane vedenia reléový blok
pri viacerých odberných smeroch modulom poistkových puzdier a na druhej strane vedenia reléový blok
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Júl 2018, 23:50

Skoda ze nemas zapnutu karmu dal by som ti K+.
Dakujem za objasnenie.
Napísal si: ....Priklad: Chcem poistit zdroj voci skraru pre cievku rele ktora ide na 12.....

ANo mas pravdu zle som to napisal.

Moja pointa bola ze ak nahodou pristroj vykaze skrat aby sa transformator/cesticky na DPS neznicili.

OK tak to urobim tak, ze odmeriam max. prud v obvode a zvolim najblizsiu poistku.

Myslel som ze na to je neake pravidlo.
Napriklad, ze ak zariadenie odobera 200mA tak poistka musi byt 500mA a zdroj musi byt 1A aby dokazal odpalit poisku.
Odpali mi 500mA zdroj poistku 500mA?
Na toto smerovala moja prvotna otazka, ze ci sa volba poistky robi z brucha alebo neako sa to pocita ak vieme max odber zariadenia.
JA si myslim ze elektronicky inzinieri to neako pocitaju, nemyslim si ze to len tak tam svacnu najblizsiu vyssiu.
Ale mozno to je inak, nehadam sa.
Diki za reakcie a vysvetlenie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa jezevec » 15 Júl 2018, 09:26

romiadam napísal:Odpali mi 500mA zdroj poistku 500mA?...
Všeobecně se to nedá určit. Záleží co je to za zdroj a jak je konstruovaný. Jinak se do nadměrné zátěže chová zdroj s trafem a jinak spínaný zdroj a jeho vlastnosti. Vždy musíš vycházet z toho jaký max. proud a po jakou dobu je daný zdroj schopen bez destrukce vydržet.
Spoje na DPS se nejistí, ty se při návrhu dostatečně dimenzují. Někdy se zeslabený spoj na DPS používá jako pojistka.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa alidedko » 15 Júl 2018, 09:33

romiadam napísal:Odpali mi 500mA zdroj poistku 500mA?
V idealnom pripade, idealne tvrdy zdroj, by mal odpalit idealnu poistku az pri 501mA :D
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa skapo » 15 Júl 2018, 11:18

Realita je taka, za 500mA realny zdroj neodpali 500mA poistku a je jedno ci je rychla, alebo pomala. Zo skusenosti je hodnota prudu potrebna na prepalenie vzdy vyssia.
Pri navrhu zariadenia treba pocitat s nabehovym prudom zariadenia (napr. kondiky... ako bolo pisane vyssie), takze poistku treba na to prisposobit.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa jezevec » 15 Júl 2018, 11:37

Nemáš pravdu, mám spínaný adaptér 12V/1A a bez problémů dá 12V/2A, ale jen na krátkou dobu, než se příliš zahřeje. Proto jsem psal, že je to závislé na konstrukci zdroje a nelze to paušalizovat.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Júl 2018, 12:15

Ale to nie je problém vypočítať, ak pozná vnútorný odpor zdroja a rovnako sú známe časy a prúdy, teda charakteristiky poistiek.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa technikus110 » 15 Júl 2018, 12:46

romiadam

zdroj 12V / 5A, to je jeho max. pracovná charakteristika. Ale do skratu dá podstatne viac, takže ak ho chrániš 5A poiskou, tak je to O.K. Ale nič ti nebráni, tam dať 4A. Tým chrániš zdroj, nie obvod. Ak si postavíš obvod, tak si ho zmeraj a je to. Nezabudni, že ak tam máš väčšie filtračné elektrolity, tak tie berú X násobne viac prúdu pri nábehu, než za bežnej prevádzky.

Karmu mám vypnutú, pretože ak má karma rovnakú váhu za vedomosti či ochotu vysvetliť a pomôcť, ako za dobre zabalený balík, tak si o tom myslím svoje. (neútočím páni moderátori, osobný názor)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Júl 2018, 15:16

Diky vsetkym za komentare, uz v tom mam jasno. Na druhej strane nic mi nebrani vyskratovat zdroj a otestovat poistku na skrat ak tam mam napr. 4 A poistku pre 5A zdroj.
A potom popripade umelo zvysit odber pre napr 500mA poistku na 600-700-800...mA ked je tam stale 5A zdroj a sledovat co sa deje. Ci sa odpali a kedy.

Komentar:
No s tou karmou je to tak. Malo by to byt rozdelene, pre bazar a pre rady, popripade za uzitocne odkazy (za snahu pomoct tomu komu sa tie linky nedari najst). Ale to je otazka vylepsenia stranky na co hlavny admin nema cas. Chapem. Nevadi. Hlavne ze SE funguje.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa Edgar » 15 Júl 2018, 17:05

Ešte aj ja dodám, že nie je zdroj ako zdroj, čo už bolo spomenuté. (Dobré) impulzné zdroje na vyslovene tvrdý skrat reagujú vnútornou ochranou odpojenia obvodu až do najbližšieho reštartovania (napr. PC zdroje) a hlúpe impulzné zdroje sa pri skrate dokážu aj odpáliť (stretol som sa s obidvomi prípadmi)... Ak by sme sa bavili o klasickom trafe s max. prúdom 500mA, tak pri skrate by 500mA poistku odpálil bez problémov, lebo skratový prúd je niekoľkonásobne inde...
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa StefanST » 15 Júl 2018, 18:02

romiadam napísal: ... A potom popripade umelo zvysit odber pre napr 500mA poistku na 600-700-800...mA ked je tam stale 5A zdroj a sledovat co sa deje. Ci sa odpali a kedy.
Zaujímavé informácie nájdeš aj v datasheete k poistke. Napr. pre pomalú (T) poistku sklenenú 5x20mm konkrétneho výrobcu:
Romadiam-poistky1.png
Romadiam-poistky2.png
Zaujímavý a často opomínaný je úbytok napätia na poistke, napr. na výstupných svorkách stab.zdroja alebo pri meraní prúdu multimetrom. Parameter I2t sa uplatní zrejme pri dimenzovaní poistky v usporiadaní trafo->usmerňovač->filtračný kondenzátor pri prvotnom nabití kondenzátora.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa mr.mio » 16 Júl 2018, 10:00

romiadam napísal: Priklad:
Chcem poistit zdroj voci skraru pre cievku rele ktora ide na 12V a odpor cievky je napr 500ohm. Zdroj da povedzme 500mA.

Prud cievkou v ustalenom stave je 24mA.
Pred zdroj dáš HRC poistku s vypínacou schopnosťou aspoň 1.5kA napr. https://www.tme.eu/sk/details/0001.1002 ... /schurter/
Za zdroj stačí sklenená https://www.tme.eu/sk/details/171525.0. ... /17152505/

Veľmi dôležitý faktor je vypínacia schopnosť. Keby si poistku,ktorá má vypínaciu schopnosť 50A zapojil pred zdroj,pri poruche zdroja by doslova explodovala. V sklenej trubičke odparený kov vytvorí vodivý plyn a prúd si veselo tečie dalej,kým sa nerozletí od tepla.
Ak ju dáš za zdroj,pri prekročení nom. prúdu sa poistka preruší a je po paráde. Trafo,SMPS a niektoré malé akumulátory sa dajú považovať za mäkké zdroje,tj,dodajú obmedzené množstvo energie (skratový prúd),tam stačí klasická sklenená poistka s malou vypínacou schopnosťou. Iné zdroje,ako sieť,veľké akumulátory,generátory a pod,sú tvrdé zdroje schopné dodať prakticky neobmedzený skratový prúd,preto ich treba istiť HRC. Sú to poistky s obsahom piesku,ten zaručí zahasenie el. oblúku a prerušenie obvodu.

Len na doplnenie,nevidel som nikoho to spomenúť.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vyber pristrojovej poistky

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Júl 2018, 11:13

né zdroje,ako sieť,...preto ich treba istiť HRC
Aha, takze tvrde zdroje (npr auto akumulator je teda lepsie istir pieskovou poistkou.
Mozno sme sa to ucili v skole, ale kde su tie casy...

Dobre vediet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok