Zdroj pre napajanie 4x kr. motorov

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Zdroj pre napajanie 4x kr. motorov

Príspevok od používateľa marioff » 16 Júl 2018, 10:38

Caute machri,

potrebujem napajat 4 krokove dvojfazove motory NEMA 23 (Rated Voltage: 3.2V Rated Current: 2.8 A) s napatim 24V (je odporucane pre mnou vybrane drivery), a kvoli drotu kde mam vypocitane napatie cca 15-16V.

+ odporovy drot ktory podla vypoctov spotrebuje cca 50W.

+ nejaka ta ovladacia elektronika (arduino + drivery TB6560 + 2 ventilatory) - ale to ratam dokopy par wattov.

Niekde som cital (uz to nemozem najst), ze typek ma nieco podobne a mal tam 24V 20A zdroj, co sa mi zda nejak moc, nie?

Nevyznam sa v krokovych motoroch, ale ked sa nanom pise ze menovite napatie je 3.2V a prud je 2.8A, tak spotreba jedneho by mal byt 9W, nie?

Alebo to funguje inak?

Lebo nechcem kupovat ked tak zbytocne 20A zdroj, ak sa bude flakat :pain:

Vie niekto poradit?
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Zdroj pre napajanie 4x kr. motorov

Príspevok od používateľa kamilko » 16 Júl 2018, 12:05

Na odporovy droy by som dal zvlast zdroj (vecsinou maju regulaciu tak sa bude dat nastavit idealna teplota drotu)
Nepises pri akom napati da 50W? Predpokladam ze okolo 24v tak ze by som zvazil ci zdroj 24V 5A (3A)alebo az 36V 5A (3A)zdroj velmi by som tie 3A nedoporucoval to vies cinske konstanty na vykon a spolahlivost nejdu dohromady.

A na tie motorceky zvlast zdroj, 24v 10A bude sa dat zregulovat 20 az 28V snad ti to bude stacit.

Nevhapem preco .as tb6560 ked su nove lepsie tb6600 5A.
V kazdom pripade moze byt 24v malo, ale pojde to zregukovat troska smerom hore.

Tak ze 24v 5A (res skor 36V5A aby si vedel naregulovat napatie tj teplotu)
A 24v 10A pre krokace, tie maju p4oblem ten ze driver vytvara prudove spicky, aby ti zdroj nepadal do poruchy nasledkom toho preto 10A. Teoreticky by tom mal zvladnut aj 5A zdroj. Cenovy rozdiel nebude velky.

Bav8me sa o cinskych zdrojoch v hlinikovych mriezkovanych krabiciach.
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Zdroj pre napajanie 4x kr. motorov

Príspevok od používateľa marioff » 16 Júl 2018, 12:27

TB6560 na moje ucely staci a je o polovicu lacnejsie. Ma 3A (spicka 3.5A) a take motory ani nemam. Mechanika sa bude pohybovat cca 25cm/min, bez vyraznejsieho odporu.

Uvazoval som o spolocnom napajani, s ktoreho by som vyviedol pwm regulator (na dc motory) a tak by som steloval teplotu drotu. Na drot o dlzke cca 60cm s odporom 4,4 ohm (Kanthal A1 0,5mm) mi vychadza 3.41 A pri 15V = cca 50W, co by malo stacit. Pri hrubsom potom este menej V. Cize 24V zdroj by mal asi stacit.

Tak ci tak, nan musim napojit este step down na 12V (arduino + ventilatory kedze na 12v su najlacnejsie a najdostupnejsie). Cize tam bude vnutri dost toho.

Nasiel som na aliexpresse 24v 20a za 21€, az sa mi nechce verit ale ma kopec dobrych hodnoteni.

Ak by som kupoval dva zdroje, potrebujem vacsiu skrinu, a viac looove (nerobim to pre seba, preto setrim - primerane - kde sa da).

Cize podla teba 10 + 5 A by malo bohate stacit? Ale su aj ine dovody radsej to dat na dva zdroje?
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Zdroj pre napajanie 4x kr. motorov

Príspevok od používateľa kamilko » 16 Júl 2018, 17:44

Ak potrebujes 25cm za minutu, tak 24 mozno bude dtacit zavisi od toho ako to sprevodujes.
Lenze s vysoke otacky klesa krutak a naopak. Na to pozor.

Ked nebudes odoberat velke prúdy (asi bude zbytocne nastavovat 3A na driveri pre tvoje motory.
Tak urcite jeden zdroj postaci. Ak chces riesit omrrgulaviu ohrevu pwm.
Len nezabudni ze pwm pusta spickovo macimalny prud.
Aby ti nepadal zdroj do poruchy. Ale pri 20A zdroji to nehrozi.
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Zdroj pre napajanie 4x kr. motorov

Príspevok od používateľa marioff » 16 Júl 2018, 18:14

V skutocnosti je tych 25cm len idealna situacia, prakticky to moze byt menej. Uvidi sa v praxi.

Co sa tyka regulacie pwm:

tento parametricky (a cenou ani nevravim) vyhovuje: https://www.aliexpress.com/item/DC10-60 ... 55706.html

chapem to spravne ze ked do neho pripojim zdroj 24V , tak v celom rozsahu budem regulovat 0 - 24V? Teda na konci regulatora bude tych 24V.

Ale by bolo ine riesenie lepsie? Ja totiz poznam len pwm.
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Zdroj pre napajanie 4x kr. motorov

Príspevok od používateľa kamilko » 16 Júl 2018, 19:38

Pozri vypocital si ze ten drat bude na priamo zrat 4A, drivery nastavis na 3 a 3A plus 1A na zvysok. To mas 11A to tenzdroj 20A zvladne ako nic aj trvale.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok