Novy plynovy prietokovy ohrievac - aky?

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2018, 17:34

Prečítaj si napríklad toto: https://ohrievace-vody.heureka.sk/junke ... e/#section . Zdá sa, že sa dá vybrať z viacerých typov. A technika prietokáčov poriadne pokročila.

Ostatok nechaj na pokoji. Ak ti môžem poradiť, investuj radšej do kvalitných okien, trebárs aj s trojsklom. A kvalitných zateplených vchodových dverí. Len potom matku donúť, aby intenzívne často vetrala, (krátko, no na plno otvorené okná). Inak dom splesnivie.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa kamilko » 08 Júl 2018, 19:30

Kondenzacne kotle maju regulaciu vykonu nie? Tj ak je potreba tak idu na 14kw,a ked je teplejsie tak na 5kw.
Ohrev vody v zasobniku sa deje na maximum tj napr 14kw, tak ze 120l zasobnik mas na 60st za 20minut.

Alebo s vrstenym zasobnikom pre 2 ludi akurat, a netreba ti velky zasobnik mimo kotla.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Júl 2018, 20:12

S tým ohrevom teplej vody v zásobníku je to tak isto ako aj s výmenníkom. Naštartuje na plný výkon a potom postupne klesá až na minimum. Aspoň môj Junkers to tak robí.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa pajky » 08 Júl 2018, 20:58

Jezis, tak si kup nieco lacne so zasobnikom. Drahe nechces, prietokac vs zasobnik u mna jednoznacne zasobnik. Nekondenz uz asi ani nekupis, ale mozno hej. Ale len ako dopredaj. Cize otazka je asi co lacne je najkvalitnejsie. Neviem.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Júl 2018, 21:33

Už som vravel, že najlepšie je mať zásobník - väčšinou už osadený priamo v kotrli, objem ca. 60l a prietokový ohrev. Keby si čokoľvek robil a zaraz minieš zásobník, prietokáč sa postará o to, aby si mal teplú vodu aj ďalej, ale zas ak ideš iba oplachovať ruky, tak neodstaví kúrenie a nebude štartovať horák zakaždým aj v lete.
Netreba 120l zásobník, doba, kedy sa bojler ohrieval v HDO je už preč, netreba Ti zásobu.

Náš Victrix Zeus Superior od Immergasu (ca. 50kW) v pohode hreje vodu pre dve sprchy naraz. Nejaký posratý bojler so zásobníkom by to asi nezvládol.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa m6r3k » 08 Júl 2018, 22:47

"Nekondenz " už nekupis EU zakazala, vela ludi sa udusilo + to nieje spravne "zelene". Kupiš iba nahradne casti.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Júl 2018, 23:20

Idealne by bolo keby som dostal klasicky kotol s vymennikom a s 50L nadrzou ako drakoush spominal. Nemusel by som demontovat expanznu, ani komin prerabat a bolo by menej roboty.

Ja neviem ci v tomto pripade ma zmysel vsetko prerabat ked dom nie je zatepleny a ktovie ci vobec bude. Len viem ze okna a vchodove dvere sa budu vyminat lebo su uz znicene.

Preto som tu otvoril tuto debatu, nech kazdy napise svoje nazory, skusenosti, a rady.

Hlavny problem je ten ze otec je uz v "offline rezime" nic sa mu nechce robit a dom pomaly chatra. Vo vsetkom vidi problem. Aj kvoli tejto teplej vode musim ist domov a urobit to sam. A zase nemam tolko volna aby som tam komplet vsetko prerabal pre kondenzacny kotol. Preto som myslel ze by som tam dal klasicky kotol s ohrevom vody a zabudovanym 50L zasobnikom na vodu.(drakoush)

Ale ak si myslite ze je lepsie tam dat ten kondenzacny aj napriek nezateplenemu domu, tak ma kludne presviecajte dalej lebo este stale nie som 100% rozhodnuty a potom jedine ze zavolam firmu anech mi daju cenovu ponuku na vsetko a uvidime co to bude stat.

A ste doplnim ze komin je klasicka azbestova rura a vnej je kvoli plynovemu kotlu hlinikova (polievacia) rura asi 120mm alebo 100mm. Nie som si isty. Ten hlinik asi musi von pre kondenzacny, nie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Júl 2018, 23:42

Normálne to prerobte na kondenzačný kotol.

Mimo toho máš možnosť ponechať tam destilu - čo je kotol bez akejkoľvek hodnoty, navyše s mizernou spotrebou plynu...
Nikto nehovorí, že kondenzačný urobí návratnosť rýchlo, aj keď v porovnaní s tou destilou, kde 12 horákov naraz horí plným plameňom, je jasné, že ten kondenzačný bude mať minimálne o polovicu menšiu spotrebu. Zároveň vyriešiš problém s ohrevom TUV aj vody pre vykurovanie.

Ak sa dom bude predávať, pre záujemcu bude potešujúce, že časť kúrenia je aspoň čiastočne vyriešená, pretože tú destilu nebude chcieť nikto, je to žrút... Samozrejme to (síce len nepatrne) zvýši jeho hodnotu pri predaji. Okná si vymení už sám, aj zateplenie prevedie sám.

Ďalej sa musíš rozhodnúť Ty a rodičia, ktorí to budú pravdepodobne financovať. No veľa možností nemáš. A boli by ste blbí, keby ste tam rvali elektrický bojler, ak to má pripojenie na plyn :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Júl 2018, 03:21

Drakoush.... mas pravdu. Velmi dobre si to popisal.

To ze ta destila zere vela plynu je pravda, ... to ze sme tam mali doteraz plietokovy ohrievac Mora 371 a to je tiez zrut plynu to je pravda tiez. Este sa plynom vari na sporaku Mora z cias socializmu (este im stale sluzi), ale to asi zase tolko plynu nespotrebuje, ci?

Financovat to budu rodicia a peniazky na to su, len som to tu chcel prediskutovat ze co a ako, ake mate pripomienky, nazory a rady, ze aby som nekupil zle.

Aby som im vysvetlil co a ako, mozete niekto odhadnut ze kolko plynu sa da usetrit ak vyhodim aj prietokac Moru aj Destilu a da sa tam kondenzacny kotol, s tym ze sporak (stara Mora) v kuchyni ostava?
Neide mi o navratnost. Mozno sa im to vrati, mozno nie. Skor mi ide o mesacne poplatky za plyn.

Nemam sajnu kolko to moze byt.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Milos66 » 09 Júl 2018, 04:46

- Komín rieši montážna firma. No ak je hliníkový a pec nie je turbo,tak je to v pohode. Koaxiálny komín je durch cez stenu budovy.
- Ako bolo spomenuté, nekondenz už nekúpiš. Kôli ekológii ich zakázali.
- Mne výmenou kotla klesli poplatky cca 20-25%
- Viacej ako 50L vstavaný zásobník nečakaj. Ten kotol by mal obrovskú hmotnosť a ťažko by sa udržal v závese na stene. Potom jedine stacionár na zemi.
- Ak je to pre rodičov a sú naozaj väčšinu roku dvaja, tak jedine ten kotol so vstavaným zásobníkom. Samostatný kotol a samostatný zásobník je oveľa drahšie riešenie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Júl 2018, 09:30

Na "plynáku" už moc neušetríš, ten treba používať s rozumom, inak plameň je asi rovnako veľký na sporáku dnes a kedysi, takže tam ide skôr o dizajn.

Neviem, či Ti niekto spočíta, o koľko Ti klesnú náklady, ale klesnú. Už len z toho titulu, že dva spotrebiče nahradíš jedným. Dva spotrebiče s mizernou energetickou účinnosťou za jeden s veľmi dobrou účinnosťou. Kondenzačný kotol je najlacnejšia varianta. Lacnejšie sú asi už len pelety, ale 70ročný človek ich nebude chodiť nakupovať... A ak máš riešiť dopravu, to je omnoho drahšie, ako plyn.

Ja by som sa nebál streliť od oka do zadku úsporu aj 50%. Tú destilu poznám pomerne dobre, za 1. zohrieva veľkú zásobu, za druhé ak ide naplno, tak sa v kompresorovej stanici plynu chytajú za hlavu, že im klesá tlak a za tretie kopec tohoto tepla končí v komíne.
Potom tam máš rovnaký spotrebič na ohrev vody. V kondenzačnom máš jeden jediný horák, podporovaný vzduchom z ventilátora.

A aby sme ukončili tieto subjektívne debaty, odporúčam Ti privolať si tam dobrého kurenára (nie hocijakého "krčmového" z dediny, ale reálneho, vzdelaného), ten Ti k tomu povie to, čo potrebuješ a najpresnejšie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Júl 2018, 10:01

Drakoush, myslel som si ze 50% je trocha privela a prestrelil si, ale po najdeni tohoto clanku zase budes mat pravdu. Pise to servisak, tak snad vie co pise. Sice on uz ma zatepleny dom ale nasi tam maju ako bonus prietokac MORA 371.

Len nerozumiem tomuto:
Kotel si ale pro sebe topil na 50°C aby nezkondenzoval a nerozpadnul se a protláčel horkou vodu přes stojící čerpadlo.
Mozno preto mal tak vysoku spotrebu. U nasich ked je izbovy termostat vypnuty tak aj kotol je vypnuty.

https://www.energoportal.cz/forum/plyn/ ... tila-93870
Datum a cas prispevku: 26.5.2014 21:45

Citujem:
Dlužím ještě info, že proti Destile mám po pěti letech provozu mého Brötje WBS 22 E úsporu plynu 56%. Topím taky na 21,5°C, ohřívám TUV a vařím. Ohřev TUV u tohoto kotle plus vaření přes léto bez topení činí spotřebu 18 - 20 m3 plynu měsíčně. S Quadrigou to bylo 51 - 54 m3 měsíčně.

Zateplení domku polystyrénem se u Destily na spotřebě vůbec neprojevilo a jak mám možnost sledovat data, neprojevuje se ani u jincýh objektů u těchto druhů kotlů. U těchto kotlů se neprojevuje ani jeho servisování, nic. Rozdíly mezi spotřebou toho kotle činí tak 10 až 15% podle délky zimního období a tudíž jen chodu kotle.

Vypozoroval jsem, že mi Destila prováděla následujicí alotria: termostat jsem měl nastaven na 21°C, programovatelný. Domek byl zateplený, požadavek na teplo na kotel nebyl žádný. Kotel si ale pro sebe topil na 50°C aby nezkondenzoval a nerozpadnul se a protláčel horkou vodu přes stojící čerpadlo. Radiátory byly pořád horké, i když se stáhnul duomix, aby se teplota snížila. Takto si kotel mlel celou zimu více méně z poloviny jen pro sebe, málokdy termostat sepnul. To už muselo mrznout pod pět stupňů.

V okamžiku, jakmile jsem zjistil, že po zateplení domku, což byla pracná a nákladná operace skrz ušetření na plynu, mám spotřebu jen o necelých 100 m3 menší, šel kotel na šrotiště.

První sezóna Brötje pak byla o 35% méně plynu než poslední sezóna Destily, druhá po zprovoznění 2 NP podkroví = 180 m3 navíc k vytápění o dalších 35%, další pak o cca 20%, celkově tuto sezónu nebudu mít už více než 1400m3, což je z 3800m3 domku 12,5 x 10,5 s cca 420m3 vytápěného prostoru poměr 4.2 m3 plynu na metr krychlový vytápěného prostoru ročně. Ani jiné sledované Destily našich zákazníků, které jako servisák všude sbírám, nemají nikdy menší poměr než nad 8 m3 plynu na m3 vytápěného prostoru.

Bavíme se samozřejmě jen o objektech, kde se topí výhradně a jen plynem. Takže z toho důvodu mám takový zájem o Vaše data, jsou zcela výjimečná.
Dalsi clanok: To je podobny pripad ako dom nasich, tiez nema zatepeny dom.
https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydl ... domku.html
Otazka:
Potřebuji pomoc. Máme 2 generační rodinný dům cca 105 m2 na jedno patro máme zde 5 radiátoru na jednom patře a ve dne topím na 22 stupnů a na večer na 20. kotel je starý 15 let destila 25kw a denní spotřeba plynu je cca 30 m3. dům je nezateplený ale máme plastová okna na vrchním patře zateplení stropu polystyrénem zdivo domu cca 45 cm brizolit. prosil bych v čem může být problém. jak jsem to počítal tak při takových teplotách jaké jsou cca 1-5 stupnů za celou zimu protopím zhruba 4500 m3 plynu. to je myslím moc. tak jsem volil kotel na tuhá paliva viadrus u 26. 4čl. topim od 10 měsíce dřevo a koks a už jsem protopil 40 metráku koksu taky moc. chodím přikládat zhruba co 2,5 hod. jsem v koncích ničí mi to psychiku. moc děkuji za radu
odpoved:
Snižit teplotu...ve dne 21st a večer 18-19st a spotřeba půjde dolů.A jak jste topil koksem, určitě při takové fregvenci přikládani jste měl doma pěkně teploučko:)a ne jen 22st.Vím o čem mluvim,taky nám trvalo než jsme se naučili topit hospodárněji a byli jsme z té spotřeby na prášky.V loni jsme celý rok topili plynem a spotřebu jsme měli 2400kubiku,kotel máme Baxi kondenzační z ohřevém teplé vody a venkovním čidlem,vytápime 2patra a máme 11radiátoru,dům nezateplený jen brizolit a pouze zateplenou střechu foukanou směsi a plastova okna...to jen tak pro porovnáni.
Dalsia odpoved:
Jistě že 30m3 za den..potažmo 4500m3 za rok je moc.

Ale proč se tak moc divíte, když máte poměrně velký dům, který není zateplený?

Tepelné ztráty Vašeho domu jsou cca 4x vyšší, než u stejně velkého domu, který je zateplen.

Mám podobně velký dům...také dříve 45cm zeď a brizolit...nyní zateplený. V tomto počasí..a při topení na cca 21stC je denní spotřeba

energie 50kWh...(u Vás dle spotřeby plynu je to přes 300kWh tedy 6x více).

Na to nepotřebujete žádný audit, aby bylo jasné kde Vám teplo uniká...a co je potřeba udělat.



To že chyba není ve zdroji tepla, je jasné i tím, že i když topíte kotlem na tuhá paliva tak máte spotřebu také velkou.

A bude to jen horší a horší...teplo ani energie levnější nebudou..
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Júl 2018, 11:03

Tých 50% bol naozaj len slepý výstrel od oka do riti, daný odhadom (predstavou), koľko akých horákov horí pod destilou a ohrievačom vody a jednoduchou diferenciálno-vizuálnou metódou porovnaný s horákom v kondenzáku. Nakoľko nie som kurenár a idem na to iba so sedliackym rozumom, prosím, neber moje slová úplne vážne, je to skôr taká hrubá úvaha, vyjadrenie názoru, dojmu a hodenie toho do pléna, aby to okomentoval aj niekto iný a Ty to potom svojim sedliackym rozumom zhodnotil a utvoril si vlastný názor, aby si mal s čím pracovať aj Ty.

Jedinou cestou, ako sa dostať k presným informáciám je ale odborná prehliadka človekom, čo s tým reálne robí a má aj v hlave (schopnosť zvariť dve trubky z človeka nerobí kurenára, aj ja som si zváral plastové potrubie v dielni a nepovažujem sa za vodára, som rád, že to netečie).

Myslím, že sme si tu popísali toho pomerne dosť a nastal čas spojiť sa s človekom, čo to reálne ovláda a ten Ti povie presne to, čo chceš počuť. Pomaly sa totiž z debaty stáva iba krúženie okolo horúcej kaše, všetko podstatné už bolo povedané.


Ešte jedna relevantná poznámka: spotreba plynu v destile je ca. 1m3/hod. Môžeš skúsiť zrátať, aký čas cez deň do ide a zistíš dennú spotrebu plynu. Môžeš porovnať s kondenzákom. Plus bonus MORA... Mal by si získať nejaký hrubý odhad spotreby plynu a môžeš aj kalkulovať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Novy plynovy pritokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Júl 2018, 11:15

:thumbup:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Novy plynovy prietokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Júl 2018, 17:24

Cavte, ozivujem tuto temu este raz.

Nakoniec som sa rozhodol, ze sa kupi kondenzacny kotol, kupi sa tlakova expanzna nadrz a prerobi sa komin (je to 200mm azbest a vnom 125mm hlinik pre klasicky kotol).

Teraz mam este dve otazky:

1. Vykonovo mam kupit rovnako vykonny aku mame destilu alebo troska s mensim vykonom? (budu sa o rok menit vsetky okna aj dvere za plastove, zateplovat sa nebude, aspon zatial, radiatory ostanu liatinove).

2. Vidim ze su kondenzacne kotly so vstavanym zasobnikom a so zasobnikom vedla. Ktoru je lepsi? Ako som pisal bude to hlavne pre dvoch ludi. (Milos66, pajky, Dolfi mi radia so vstavanym)
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 17 Júl 2018, 18:24, upravené celkom 3 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy plynovy prietokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa AEdison » 17 Júl 2018, 18:03

2.) Ja by som odporučil kotol z externým výmenkom. Má to hneď niekoľko výhod: môžeš mať väčší výmenník, efektívnejšie rozložíš zaťaženie na stenu, v prípade výmeny je lacnejší (taktiež nie si viazaný značkou a typu kotlu) atď...

Aby si mal predstavu externého výmenníka (75L), takto to mám riešené ja:
Obrázok
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Novy plynovy prietokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Júl 2018, 18:12

Ako to cele funguje.

Ja odpustim 10l teplej vody so zasobnika 45L, tak kotol hned po spusteni vody zaroven na vstupe ohrieva tych 5 litrov vody, alebo to ohreje neskor? (u internehozasobnika)

a ako je to u externeho zasonika?

Drakoush, ty mas imergas. Je to dobra znacka?
https://www.immergas.sk/aktuality/ceny- ... od-132017/

Pin, ty mas kotol len s prietokovym? A to sa ti nezapina plyn ked opdustis pol litra- jeden liter vody?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy plynovy prietokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Júl 2018, 18:28

My tam máme pár litrový zásobník (integrovaný) a pre trojčlennú rodinu je to v pohode. Nedohrieva hneď, je tam nejaká hysterézia. Ak si umývaš ruky, tak kotol ani nezapne. Veľký zásobník je zbytočný.

S immergasom nemáme problém, servisný technik si ho chváli, vraj sú to bezproblémové kotly. Inštalovaný je už ca. 10 rokov, pravidelný ročný servis (čistenie). Ja ho môžem iba odporučiť.

Čo si matne spomínam, vraj sa treba vyhýbať vaillantu, attacku a ževraj ani viessmann nie je to, čo býval.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Novy plynovy prietokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa AEdison » 17 Júl 2018, 18:40

(Externý) Výmenník ma v sebe zasunuté tepelné čidlo. Ak vo výmenníku poklesne teplota pod požadovanú úroveň, prepne dvojcestný ventil a kotol vodu dohreje na požadovanú teplotu. Fakticky to funguje ako klasický bojler, len na plyn. Ale, kedže vodu nepotrebujem udržiavať stále, mám nastavené časové programy. Keby motyka vystrelila a ja budem z neznámych dôvodu potrebovať o štvrtej ráno 150 litrov teplej vody, zapnem funkciu "nabitie jedného zásobníku" a kotol mi aj mimo programu zohreje vodu do dvadsiatich minút.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Novy plynovy prietokovy ohrievac - aky?

Príspevok od používateľa Milos66 » 17 Júl 2018, 18:41

Ja mam toho Junga so vstavanym zasobnikom asi 50L. Presne neviem. Na 4clennu rodinu staci. Jeden clovek sa osprchuje a dohrev spusta az potom. Ako pisal Drak, je tam nejaka ta hystereza. Tusim u Junga je to pokles teploty o 10°C, neviem.
Servis bezproblemovy. Bosch ta mailom vyzve, aby si si zabezpecil servisaka v danom termine ked ti konci platnost starej prehliadky. Mna to stoji 30Eur, takze max spokojnost.
Vykon neries. Kondenzacny kotol si aj tak reguluje vykon podla teploty spiatocky a vymennika. Moze ist na 30kW alebo aj na 1kW.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok