Cirkular HOP70

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa amater63 » 20 Júl 2018, 21:08

Ahoj,dal vše čítaj dal.
Prílohy
20180718_151044.jpg
20180718_150811.jpg
20180718_150811.jpg (31.65 KiB) 2338 zobrazení
0

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa michal5u » 22 Júl 2018, 00:04

Jo ono to bylo jen do trojuhelnika celou dobu? V tom pripade to odmaka i "tahem zapni, stiskem vypni"(16A verze, radsi) - kdyz das dva paralelne k rezaci i ke stipaci pozici - nesmis teda pri hledani 42 klice nebo co je tam za matku pri prendavani kotouce za stipaci kuzel - zapomenout kde jsi to vypnul naposled, protoze jinak ti to nepujde :) a budes spokojenej.

Jisteni ti zajistuje vedeni pro zasuvku (jestli tam nemas redukci z 32 na 16) a krajskou bych se dal netrapil :)
0
Naposledy upravil/-a michal5u v 23 Júl 2018, 12:14, upravené celkom 1 krát.

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 23 Júl 2018, 10:03

18.7. som pisal ze stitok na motore neni.....a kedze tu mate rozne nazory ci tam dat prepinac Y/D alebo ponechat ci nie *Stop tlacitko tak uz som si spravil nazor aj ja z tychto prispevkov a uz to uz nechajte na mna ako sa rozhodnem a ja to spravim po svojom...potom dam sem foto ako som to vyriesil..len teraz na to nemam cas....a odbornik Drakoush pise takisto raz tak a raz tak a z jeho nazorov zistujem ze je najmudrejsi...Cirkular budem pouzivat na domace ucely a nie s nim chodit na vystavy takze sa da vsetko podomacky upravit aby to bolo funkcne k spokojnosti...
Tymto sa chcem podakovat za rozumne nazory a aj schemu zapojenia clenovi menom JOVA...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Júl 2018, 10:16

To bude tým, že sa nevieš vyjadriť, čo tam vlastne chceš... No ničto, sprav si to po svojom, aj s tým extra predlžovákom. Keď chceš zabiť seba aj svojich blízkych len preto, aby si ušetril 10€, tak s takými ľuďmi ja nechcem mať nič spoločné.

Navrhujem to celé zamknúť a presunúť do koša. Ty si to robíš po svojom a okrem toho sú tu nebezpečné rady.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa jova » 23 Júl 2018, 11:06

Ještě než to v tom koši skončí, tak přidám pár poznámek:
Podle původní fotografie byl motor evidentně zapojen do trojúhelníku. Z toho usuzuji, že na jeho štítku který chybí, bylo uvedeno napětí pro trojúhelník 380V a motor je možné na přepínač Y/D připojit.
Co já mám zkušenost, když se na cirkulárku nasadí pilový kotouč cca 60cm v průměru, jedná se už o poměrně těžký rozběh a bude hodně záležet na co se ta cirkulárka bude připojovat. Pokud to bude na přívodu jištěno 16A jističem a ještě k tomu s charakteristikou B, tak se to bez toho přepínače, nebo soft startu určitě neobejde.
Kdyby se to mělo zapojit podle našich dnešních platných norem, ani ten samostatný přepínač Y/D by už nevyhovoval. Všechny rotační stroje se totiž po výpadku proudu nesmí po připojení napětí opět samy rozeběhnout. Takže správně by se měl zapojit k tomu přepínači ještě stykač ovládaný tlačítky s velkým stop tlačítkem, aby se zamezilo samostatnému rozběhu při výpadku proudu a dalo se to celé nouzově vypnout.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Júl 2018, 11:19

... nehovoriac o tom, že tlačidlo núdzového zastavenia a jeho princípy sú tiež opísané v STN (číslo z hlavy neviem, ale na vyžiadanie môžem poskytnúť) a toto tlačidlo by malo mať dva rozpínacie kontakty a bezpečnostné relé, ktoré zamedzí aj pri krátkodobom výpadku opätovnému spusteniu...
Ale musím uznať, že je to zbytočný luxus, len to relé vychádza na 200€ (základný model). Probémom u autora je, že mu chýbajú veškeré vedomosti, nevie sa popasovať ani s prepínačom a takému neradno radiť. Síce zo zákona je za svoje činy zodpovedný on sám, ale nepotrebujem mať blbý pocit, že som pomohol niekomu k záhube.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa dufi » 23 Júl 2018, 11:21

4Kw motor (s nahodenim kotucom ) sa rozbehne na priamo pokial mas zasuvku istenu 20A/B a vyssie.Pokial tam mas 16A/B tak ti ho zhodi.Takze bud 20A/B,alebo 16A/C.
Pokial vsak mas ten prepinac hviezda/troj. tak ho tam daj,predsa ta to nic nebude stat.Ten prepinac co mas je to najlepsie co sa za bolsevika robilo,Dnesne plastove verzie su......Pod prepinac si daj tzv. privodku(koliky vo vnutri).Vyrobis si predlzovak so zasuvkou na pohyblivy privod,ktora sa bude pichat do tej privodky.Ked skoncis pilit ,kabel z cilkulara vytiahnes a mozes pouzivat ako bezny predlzovak.


https://www.hagard.sk/produkty/privodka ... 2a-5p-ip44

https://www.cbelektro.sk/eshop/zasuvka- ... 5517.xhtml
0

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 23 Júl 2018, 11:23

"Drakoush"

Stop tlačidlo môžeš zrušiť a ponechať tam len hlavný vypínač.



Ved si pisal pred casom ine...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Júl 2018, 11:37

Očividne máš problém pochopiť, čo Ti píšeme a nečítaš príspevky celé, iba vyťahuješ to, čo chceš a čo sa Ti hodí.
Problémom je, že keby si to chcel robiť tak, aby to vyhovovalo predpisom, stálo by Ťa to veľa peňazí a to Ty nie si ochotný zaplatiť. Podovlákaš rôzne haraburdy a zaklincuješ to tým, že urobíš predlžovák s dvoma samcami a všetko len preto, aby si ušetril 7€ za riadnu prívodku. A ak sa začneme riadiť podľa toho, čo písal Jova, už len stýkač Ťa bude stáť 30€ a to sme ešte len začali.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 23 Júl 2018, 11:43

"Drakoush"
tak este raz...jediny problem v mojom rozhodovani je ci tam ponechat povodnu instalaciu zapojenie na motori trojuholnik a ponechat aj stop tlacitko a skrinku s isticom alebo to zrusit a dat tam len prepinac s poistkami na Y/D....a neriesim od zaciatku nic ine..a inak presne tak nechcem do toho nic investovat kedze pilit alebo stiepat budem raz mozno dvakrat za rok....

Podovlákaš rôzne haraburdy....DUFI pisal nieco ine....
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Júl 2018, 11:47

A odpoveďou je, že tam daj to, čo Ti vyhovuje... Obe riešenia nie sú moc dobré.
Pokiaľ Ti nerobil problém rozbeh takto, ako to je, tak potom nič nerieš. Problémom je, že sa nevieš vyjadriť ako človek a my len veštíme. Keby si bol napísal, z akých pohnútok to chceš meniť, bolo by nám jasné, či máš problém so spínaním, alebo sa Ti nepáči vzhľad, alebo kieho. Jediná vec, ktorú si prezradil je, že si chcel meniť otáčky. A na to som Ti odpovedal, že to prepínačom Y/D nedosiahneš.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 23 Júl 2018, 11:52

keby si cital moje prispevky poriadne uz davno zistis ze som pisal o uplne skorodovanom stop tlacitku ktore musim dat nove a vymene celeho privodneho kabla...takze pokial sa do toho pustim chcel som tu len poradit co mam spravit a kedze mam ten komunisticky prepinac novy este nikdy nepouzity chcel som ho vyuzit kedze ine vyuzitie pre mna nema...to bolo prve riesenie...komunisticka krabica so 16a zasuvkou sa da prerobit na 16A vidlicu a prehodim do nej povodny istic a je to...len musim dat nove stop tlacitko...a cirkular mam bez kabla a pripojim ho predlzovakom...a uz to bude podla STN??????
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Júl 2018, 12:02

Možnosti:

1. Výmena STOP tlačidla za nové.
- potrebné: 1x krabica na tlačidlo (Schneider), 1x NO kontakt, 1x tlačidlo (červený hríbik).

2. Výmena hlavného vypínača za nový Y/D (tlačidlo STOP bude zrušené).
- potrebné: dohromady nič, prepínač Y/D máš doma.

3. Výmena hlavného vypínača za nový DEÓN (s tou zásuvkou).
- potrebné: vymeniť zásuvku za prívodku, cena ca. 7€

Teraz je na Tebe, ktorú možnosť si vyberieš. Nemáme žiadne odporúčania, princíp je rovnaký. Z určitých pohnútok by som sa priklonil k možnosti prvej a to z dôvodu, že cirkulár považujem za nebezpečný stroj a je dobré, ak máš v dosahu kolena hríbik na odstavenie. Otázkou zostáva, či je vyrážacia cievka a celý mechanizmus v poriadku.

STN nerieš, to by Tvoja peňaženka neprežila... Rob z toho, čo máš. Ak vieš napratať do novej krabice starý deón s vyrážacou cievkou, učiň tak (možnosť 1 v tomto príspevku)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok