Znizenie prudu a zachovanie 5V

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

00alkskodi00
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Júl 2018, 22:24

Znizenie prudu a zachovanie 5V

Príspevok od používateľa 00alkskodi00 » 21 Júl 2018, 22:52

Cavte vsetci, som takmer uplny amater

poskladal som laser na arduino grbl 1.1 tu je video https://youtu.be/YtH1sCQrMhk

kezde je arduino pomale, tak som si kupil MKS SBASE 1.3 dosku a tam som nahral GRBL-LPC 1.1

problem nastal ked som chcel zapojit pin PWM 0-5V na pridavne arduino nano, ktore mi zopinalo laserovi zdroj dalsimi 5V v TH

po pripojeni vsetkeho mi zhorelo arduino nano, 5V tam sice bolo, ale problem je ze tam je asi vysoky prud, tak som zapojil do obvodu nejaku halogenovu ziarivku z digestora a nameral som 0,54A pri PWM 5V (halogenka svietila velmi intenzivne!), neviem ci som meral spravne, ampermeter som pripojil pred spotrebic

prosim vas existuje nejaky sposob, ktorym by som vedel znizit prud v tomto obvode ? Naozaj som uplny lajk, tak ak bude mat niekto nejaky napad tak prosim naozaj ako pre deb... :D

upozornujem je to vystup 0-5V ktory ursuje intenzitu lasera CO2
0
Naposledy upravil/-a 00alkskodi00 v 21 Júl 2018, 22:57, upravené celkom 1 krát.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Znizenie prudu a zachovanie 5V

Príspevok od používateľa Marek1975 » 21 Júl 2018, 22:54

nejde ti video, skus si upravit prispevok a video vloz iba ako http link
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

00alkskodi00
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Júl 2018, 22:24

Re: Znizenie prudu a zachovanie 5V

Príspevok od používateľa 00alkskodi00 » 21 Júl 2018, 22:58

dakujem, uz som to urobil

-- Spojený príspevok 21 Júl 2018, 23:09 --

nadapla ma este jedna vec na tom pine 2,5 v cervenom kruzku je mosfet alebo ako sa to vola :D, je mozne ho nejako prepojit na iny zdroj napatia? v podstate nieco prepajkovat...

ak by to slo, tak by to mozno bolo najjednoduhsie riesenie premna https://imgur.com/a/99TOLTB
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Znizenie prudu a zachovanie 5V

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Júl 2018, 00:06

mosfet je v podstate spinac - malym napetim ovladas vyssie napetie
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Znizenie prudu a zachovanie 5V

Príspevok od používateľa peterple » 22 Júl 2018, 00:12

To čo požaduješ je nesplnitelná vec. Prúdový odber nejakého spotrebiča je daný jeho vnútorným odporom. A je konštantný a tak sa prúd pri konštantnom napätí nedá zmenšiť. Prišiel na to pán Ohm a matematicky to aj vyjadril.
Celá tvoja otázka je naozaj úplne laická. Neviem čo ti zhorelo. Arduino je široký pojem. Predpokladám že ti zhorel PWM výstup na arduine. Čomu sa nečudujem ak si chcel aby tým výstupom tiekol prúd 0,5A. Max prúd jedného výstupu je 0,04A (40mA) ale sú tam ďalšie podmienky. Píšu sa v katalógovom liste konkrétneho MCU. Treba si to prečítať.

Ak tvoje zariadenie ktoré chceš riadiť arduinom potrebuje prúd 0,5A (alebo aj viac) kedže to si nameral s nejakou žiarovkou, nejako zapojenou do obvodu. V takom prípade je potrebné výstup z arduina výkonovo zosilniť. Napríklad tým mosfetom.
Zatiaľ je to otázka leda pre vešticu.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

00alkskodi00
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Júl 2018, 22:24

Re: Znizenie prudu a zachovanie 5V

Príspevok od používateľa 00alkskodi00 » 22 Júl 2018, 00:14

slo by to takto ?

stale potrebujem PWM len z nizsim prudom

https://imgur.com/a/7dshVlc

-- Spojený príspevok 22 Júl 2018, 00:18 --
peterple napísal:To čo požaduješ je nesplnitelná vec. Prúdový odber nejakého spotrebiča je daný jeho vnútorným odporom. A je konštantný a tak sa prúd pri konštantnom napätí nedá zmenšiť. Prišiel na to pán Ohm a matematicky to aj vyjadril.
Celá tvoja otázka je naozaj úplne laická. Neviem čo ti zhorelo. Arduino je široký pojem. Predpokladám že ti zhorel PWM výstup na arduine. Čomu sa nečudujem ak si chcel aby tým výstupom tiekol prúd 0,5A. Max prúd jedného výstupu je 0,04A (40mA) ale sú tam ďalšie podmienky. Píšu sa v katalógovom liste konkrétneho MCU. Treba si to prečítať.

Ak tvoje zariadenie ktoré chceš riadiť arduinom potrebuje prúd 0,5A (alebo aj viac) kedže to si nameral s nejakou žiarovkou, nejako zapojenou do obvodu. V takom prípade je potrebné výstup z arduina výkonovo zosilniť. Napríklad tým mosfetom.
Zatiaľ je to otázka leda pre vešticu.
povodne tam boli dve arduina

jedno na riadenie cnc mechaniky GRBL

a druhe na riadenie chladenia kvapaliny...

v tomto pripade slo v podstate vsetko ok, len to bolo pri tienovani velmi pomale

tak som to urobil tak ze

prve arduino osm zamenil za MKS SBASE s GRBL-LPC a tu je problem ze tato doska dava vysoky prud

-- Spojený príspevok 22 Júl 2018, 00:21 --
Marek1975 napísal:mosfet je v podstate spinac - malym napetim ovladas vyssie napetie
a je mozne ovladat nizsie napetie s vyssim napetim ?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Znizenie prudu a zachovanie 5V

Príspevok od používateľa peterple » 22 Júl 2018, 00:33

Stále si uzavretý vo svojom omyle. Doska nedáva vysoký prúd. Prúd ktorý tečie nejakým obvodom je daný napätím a odporom záťaže. Ak je odpor záťaže rovnaký. A napätie je rovnaké, tak aj prúd je rovnaký. I=U/R cez to nejde vlak.
Kludne to môžeš napojiť aj na nejaký adapter s parametrami napr +5V/2A. ten laser si vezme iba tolko kolko treba. Ale to iba za predpokladu že je ten laser naozaj na 5V. Lebo ak je na 3V a ty tam vrazíš napr ten zdroj +5V/2A tak laserom pretečie prúd kludne tých 2A a dioda ti zhorí.
Prečo to funguje na arduine. Nuž preto lebo ten výstup preťažuješ a holé arduíno nedá do skratu viac než nejakých 100mA. Takže to môže vyzerať že je všetko v poriadku ale nie je. V prvom rade potrebujeme vedieť schému krabičky Laser CO2 PSU. VDD je +5V?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Znizenie prudu a zachovanie 5V

Príspevok od používateľa misocko » 22 Júl 2018, 10:20

Nieco si pekne domotal. Meral si tych 5V merakom? Oproti comu? Ako ti mohla nejaka halogenka z digestora svietit naplno pri 5V? Najprv meraj , potom zapajaj. Nejako sa ti biju zdroje alebo nieco podobne. Dufam ze ten laser ma svoju elektroniku alebo ich mas viac kusov bo takto si rychlo nieco odpalis. Zeme mas pospajane?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok