Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Ohradn├şk s kontrolou p├ísky

Ohradn├şk s kontrolou p├ísky

VN, tesla coil, a podobne veci t├Żkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Ohradn├şk s kontrolou p├ísky

Odosla┼ąod pixel123 » 08 Aug 2018, 03:57

ahojte. nejak├Ż ─Źas sa pohr├ívam s my┼ílienkou ako vyrie┼íi┼ą ─Źast├Ż probl├ęm ohr├ídn├şku pre kone - m┼Ľtve z├│ny resp. preru┼íenie obvodu. Hlavne ke─Ć to ─Źlovek zist├ş a┼ż ke─Ć mu kobyla ob┼ż├║va p├ísku, bolo by dobr├ę vedie┼ą o vzniku preru┼íenia hne─Ć. prem├Ż┼í─żam teda nad obvodom ktor├Ż by bol schopn├Ż kontrolova┼ą to ─Źi je p├íska v poriadku. Napadli ma len dve re├ílne mo┼żnosti - kontrola odporu resp. obvodu p├ísky, alebo sn├şmanie VN v koncov├Żch bodoch. Ke─Ć┼że prv├║ variantu si neviem dos┼ą dobre predstavi┼ą, lebo by bolo treba nie─Źo ─Źo znesie 15KV a z├írove┼ł bude medzi v├Żbojmi mera┼ą odpor p├ísky, jednoduch┼íie mi pr├şde pribli┼żne tak├ę zapojenie ako je na obr├ízku. V z├ísade ide len o to ┼że p├íska je v strede preru┼íen├í a s├║ tam cez s├ęriov├ę VN odpory dva bipol├írne trandy ktor├ę sn├şmaj├║ ka┼żd├Ż svoju stranu. M┼ła zauj├şma, ─Źi to nieje ├║pln├í, donebavolaj├║ca blbos┼ą, alebo sa to d├í lep┼íie, ─żah┼íie, ─Źi ├║plne inak.... jednoducho logicky by to fungova┼ą malo a asi aj bude ale ─Źi to trandom nebude ┼íkodi┼ą... chcelo by to asi aj odpory vo─Źi zemi pred b├ízu, t├Żm som si ale ├║primne nie ist├Ż, ke─Ć┼że s VN d├íko nerob├şm.... ─Źi ich tam treba alebo bud├║ zbyto─Źne zr├í┼ża┼ą nap├Ątie v p├íske.... alebo u┼ż len tie trandy aj cez 100M odpory spravia svoje a bude to naprd.. Hl├║pa ot├ízka ale rad┼íej hl├║po sa p├Żta┼ą ako hl├║pos┼ą spravi┼ą :D ─Ćakujem za odpovede a n├ízory.
Pr├şlohy
Untitled 2.jpg
pixel123
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 592
Zalo┼żen├Ż: 30.06.2009

Re: Ohradn├şk s kontrolou p├ísky

Odosla┼ąod zipaj » 08 Aug 2018, 17:53

Be┼żn├Ż 0,6W rezistor m├í max pracovn├ę nap├Ątie 150v, teda na 15KV ich mus├ş┼í zapoji┼ą 100 kusov do s├ęrie, ak by si pou┼żil 10M rezistory, celkov├Ż odpor by bol 1000M, pr├║d pri 15KV 0,000015A pri darlingtone s dvoma tranzistormi so zosilnen├şm 300 by si mohol sp├şna┼ą pr├║d cez 1mA a to by malo sta─Źi┼ą na detekciu a ani VN by si a┼ż tak neza┼ąa┼żil (0,225W).
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2511
Vek: 43.44
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod zdeno6505 » 08 Aug 2018, 18:20

napr. Avelmak m├í aj vn odpory ( http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1494 ... icle=59159 ) , na─Źo sa tr├ípi┼ą so spajan├şm 100 ks.
Sn├şma┼ą by to i┼ílo aj kapacitne. Podobne ako sa robili ot├í─Źkomery na benzi┼ł├íky - navinutim p├ír z├ívitov na vn k├íbel z indu─Źky.
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 847
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod Andrej152 » 08 Aug 2018, 19:17

cielom toho bude co ? zopne tranzistor a dalej ? len ako indikacia alebo gsm a ti to posle sms ?
ak by to bola len signalizacia , nebola by lepsia nejaka tlejivka na koncoch ?
Andrej152
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 879
Vek: 17.21
Zalo┼żen├Ż: 29.07.2013

Odosla┼ąod pocitujlasku » 08 Aug 2018, 20:22

ako je riesena ta ohrada. Ak je mozne dat zaciatok aj koniec ohrady na jedno miesto, tak do jedneho konca pustat napatie a na druhom jednoducho sledovat ci tam je napatie, alebo nie. staci sledovat prud radovo v mA, napr. na odpore a ak skoci na 0, tak vies, ze sa niekde prerusilo.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4257
Vek: 35.61
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod pixel123 » 08 Aug 2018, 22:40

dakujem pani za odpovede. takze poporiadku , este doplnim dolezite info a sice, ze VN trafo bude zapalovacia cievka zo skody favorit (valcovita)

zipaj - ziadne spajanie 100ks do serie sa nekona, schvalne som hovoril o VN odporoch ktore znesu aj 20kv, mozno som sa zle vyjadril, tie odpory su seriove vo vyzname pre tranzistor - seriovy odpor pre bazu. nie odpory do serie. Cize pri dostatocnom zosilneni a darlingtonoch myslis ze by to slo ? mozno by to stalo na pokus, len som zvedavy kolko si to odhryzne z tych 15kv...

zdeno - sn├şmanie vn vinutia a podobn├ę veci ktor├ę sn├şmaj├║ ─Źi tam "bola iskra" s├║ sp├┤soby ktor├Żmi by to i┼ílo ─żahko ale to by som sa potom nep├Żtal :D pr├íve o to ide, ┼że ja potrebujem nie─Źo, ─Źo mi bude kontrolova┼ą ─Źi je p├íska cel├í alebo resp. ─Źi zo zdroja do┼ílo t├Żch 15kv a┼ż na koniec ohrady . a ke─Ć┼że ak je ohrada celistv├í ako obd─║┼żnik, nem├í koniec, preto som ju "rozpojil" a na koncoch s├║ dvaja str├í┼żcovia ktor├ş obaja sleduj├║ ─Źi v┼żdy k n├şm dojde kopanec. ak jeden nezazneman├í ni─Ź, bije na poplach a ja viem v ktorej ─Źasti je porucha.

andrej - cielom obvodu je zatial nespecifikovany signal, ano, najradsej by som to napojil na GSM modul ktory ma okamzite upozorni. Pre zaciatok ale povedzme ze vysledkom bude ze pri preruseni pasky sa rozsvieti LED. dalsie spracovanie je nepodstatne, podstatne je prevedenie. Tlejivka napadla inac aj mna, tam ale neviem zase ci to nezrazi napatie ... ? mozno tlejivka a optosnimac hm ? tej myslienke sa nebranim hoci mi az tak prilis nevonia, som otvoreny napadom :) ide o to aby som mohol tu informaciu o funkcii obvodu dalej niekam poslat - ci uz vzduchom alebo kablom. nestaci mi signalizacia priamo na mieste , aby som musel ist pozriet nejaku kontrolku, ak chapes co tym myslim.

pocitujlasku - presne toto je ta prva moznost o ktorej som hovoril. kontrola obvodu pasky. lenze tam narazam na dost velky problem - ako to spravit tak ze to tych 15KV vydrzi, resp. ci su realne take suciastky ktore to zvladnu ( a niesu velke ako dlan a nestoja 100vky) pretoze to bude fungovat stylom "vyboj- kontrola-vyboj-kontrola..." a neviem si dost dobre predstavit ako to spravit aby to pezilo a bolo spolahlive.

som rad za diskusiu :applause:
pixel123
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod peterple » 08 Aug 2018, 23:09

No a ─Źo tak tie konce naviaza┼ą induk─Źne? Teda na koniec namot├í┼í cievku a ke─Ć tam t├í ┼íleha doputuje, tak sa ti tam naindukuje nejak├ę nap├Ątie. T├Żm impulzom spust├ş┼í monostabil a dokia─ż s├║ tam impulzy tak ho dr┼ż├ş┼í st├íle nakopnut├Ż. Ak ni─Ź nedoraz├ş MKO po nejakej dobe spadne a signalizuje absenciu VN pulzov a teda preru┼íenie p├ísky. Dokonca si to viem predstavi┼ą po ur─Źitom orezan├ş pripoji┼ą rovno na preru┼íovac├ş vstup MCU a ten u┼ż m├┤┼że posiela┼ą aj tie SMSky.
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1755
Vek: 51.89
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod pixel123 » 09 Aug 2018, 00:48

pocuj ale to vobec nieje zly napad ;) vdaka , uz ma kopla tvoja muza

este ma prave napadla aj dalsia moznost. mozno by to slo aj cestou snimania el. pola.... pamatam si jednoduchu schemu "ghost detector" kde su NPN trandy zapojene do zosilnenia asi 1000000x. to uz je take silne ze s malou antenkou to deteguje aj pole. tak nejako by to detegovalo napatie v paske. tych 15kv uz nejake to staticke pole urobi predpokladam a mysliim ze to bude aj zachytitelne, co myslite vospolok ?

kazdopadne idem sa hrajkat, az nieco vykuchtim, ukazem to.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 08 Aug 2018, 23:57 --

este jedna prosba ked uz sme nacali temu GSM. do procakov a digi som poleno a kutrem teda u cinana nejake hotove riesenie. nasiel som plno lacnych modulov ale tie asi nesplnaju to co potrebujem (zapoj, zapni a funguj) ziadne kodenie alebo digi veci

napr. toto, to asi este pyta nieco co s tym bude komunikovat, ze jo ? https://www.aliexpress.com/item/M590E-G ... autifyAB=0
pixel123
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod pocitujlasku » 09 Aug 2018, 08:10

pixel123 nap├şsal:pocitujlasku - presne toto je ta prva moznost o ktorej som hovoril. kontrola obvodu pasky. lenze tam narazam na dost velky problem - ako to spravit tak ze to tych 15KV vydrzi, resp. ci su realne take suciastky ktore to zvladnu ( a niesu velke ako dlan a nestoja 100vky) pretoze to bude fungovat stylom "vyboj- kontrola-vyboj-kontrola..." a neviem si dost dobre predstavit ako to spravit aby to pezilo a bolo spolahlive.

Neriesil by som vyboj - kontrola, ale len nieco zavesit na druhy koniec, ktory by cakal na vyboj. ak do urciteho casu nepride, tak ohlasi poruchu. Peterple ma dobry napad. par zavitov, pripadne vziat nejaku cievku z feritovej anteny (pouzivali sa v starych radiach, plastovy valcek, kde bolo navinutych par zavitov drotu (v radiu zvykli byt rozne hrubky drotu a pocty zavitov, takze mas na experimentovanie ktora bude lepsia) paralelne dat transil, aby trocha orezal pripadne spicky, a pripadne zenerku+odport a mas impulz bud pre mko, alebo nejaky mcu ktory by potom dalej riesil signalizaciu (ci uz bzuciak, alebo sms, alebo cokolvek ine). To by malo byt relativne bezporuchove.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4257
Vek: 35.61
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod pixel123 » 09 Aug 2018, 09:16

pocitujlasku ano asi pojdem touto cestou.

neda mi to a skusim aj detekciu pola, ale indukcia bude asi naj
pixel123
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod breta1 » 09 Aug 2018, 10:18

To sn├şm├ín├ş pole ─Źi induk─Źn├ş vazba, o kter├ę je tady ┼Öe─Ź, nen├ş nic jin├ęho, ne┼ż kapacitn├ş vazba.
P├ír z├ívit┼» namotan├Żch na VN vodi─Źi je tot├ę┼ż, jako n─Ťjak├í navl├ęknut├í trubi─Źka (t┼Öeba alobal) na VN vodi─Ź.
P┼Ö├şklad - kdy┼ż odhadneme kapacitu t├ęto trubi─Źky (namotan├ęho dr├ítu) nap┼Ö. na 10pf a VN impulzy budou okolo 10kV, pak, pokud chceme z kapacitn├şho d─Ťli─Źe v├Żstup 1V, bude hodnota druh├ę kapacity v d─Ťli─Źi 100nF.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8441
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod pixel123 » 09 Aug 2018, 15:06

breta1 vdaka ludom ako si ty sa vzdy uistujem ze o elektronike vlastne hovno viem :D :ANAL: akoze v dobrom myslene, chybaju mi este tony vedomosti na taketo dedukcie
pixel123
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod peterple » 09 Aug 2018, 18:34

Neviem ─Źi to bude kapacitn├í alebo induk─Źn├í v├Ązba. By som povedal ┼że obidve a ┼że to bude hlavne z├ívisie┼ą od f toho vysoko nap├Ą┼ąov├ęho burstu. V takom pr├şpade tak kapacitn├í zlo┼żka impedancie m├┤┼że by┼ą kludne nieko─żko r├ídov men┼íia ako t├í indukt├şvna. Ja som sa len in┼ípiroval sp├┤sobom ako si sn├şmaj├║ na STK ot├í─Źky pri meran├ş emisi├ş. Len tam pricvakne nejak├║ sprostos┼ą na k├íbel od svie─Źky a je. Tak┼że h─żadal by som smerom nejak├Żch ot├í─Źkomerov pracuj├║cich na tomto princ├şpe. Nie je to moja parketa, viac do toho nevid├şm.
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1755
Vek: 51.89
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod ace1x » 09 Aug 2018, 19:54

Ahoj. K tematu doplnim n─Ťkomu pro inspiraci. M─Ťl jsme ohradnik pro ovce s 2 ks indukcnich civek. V dob─Ť sucha to ovcim moc nevadilo, tak jsem civky 20 kv nahradil civkou pro paralizer za 45 k─Ź z ali, kter├í d├ív├í 400 kv. Je pot┼Öeba lehce upravit ─Źasov├ín├ş 555. Tr├íva pod dr├ítem ohradn├şku kmit├í v rytmu ─Źasov├ín├ş 555 a pokud se dr├ítu dotkne, doch├íz├ş k jej├şmu op├ílen├ş v├Żbojem. My┼í, kter├í se cht─Ťla pod ohradn├şkem prot├íhnout to chytla za krk a z┼»stala le┼żet s prora┼żenou k┼»┼ż├ş pod dr├ítem.
ace1x
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 210
Vek: 34.36
Zalo┼żen├Ż: 06.09.2014

Odosla┼ąod datam » 20 Sep 2018, 16:13

Inak pre ─Źo si vlastne upustil od merania odporu p├ísky? Pre to ┼że sa tam generuje VN? ale v┼íak to nie je probl├ęm. Ak to bude samostatn├Ż syst├ęm s dostato─Źnou izola─Źnou pevnos┼ąou vo─Źi zdroju vn tak to bude fungova┼ą spo─żahlivo. Teoreticky ti sta─Ź├ş baterka a nejak├ę rel├ę (to rel├ę je k─ż├║─Źov├ę aby malo dostato─Źn├║ izola─Źn├║ pevnos┼ą) a zapoji┼ą to rel├ę cez cel├║ vetvu ohradn├şka. Ak sa preru┼í├ş odpadne rel├ę a zahl├ísi ti to niekam. Rel├ę pre spotrebu bude asi nevhodn├ę ale napr├şklad tak├Ż opto─Źlen bude ide├ílny.
datam
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2166
Vek: 36.46
Zalo┼żen├Ż: 24.04.2008

Nasp├Ą┼ą na Vysok├ę nap├Ątie

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist