Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Pelti├ęr a v├Żroba elektriny z tepla.

Pelti├ęr a v├Żroba elektriny z tepla.

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Pelti├ęr a v├Żroba elektriny z tepla.

Odosla┼ąod helios » 02 Aug 2018, 14:14

V tomto b├ídate─żskom chlieviku sa budeme zaobera┼ą pokusmi s pelti├ęrov├Żmi termo─Źl├ínkami (inak naz├Żvan├Żmi aj seebeck), kedy sa z odpadov├ęho tepla, prech├ídzaj├║ceho termo─Źl├ínkom vyr├íba elektrina. Nejde o ni─Ź prevratn├ę, pri ├║─Źinnosti premeny 1 a┼ż 5% mnoho el. energie s├şce nez├şskame, ale v niektor├Żch pr├şpadoch aj to m├ílo pote┼í├ş, ak n├ím t├íto energia rozsvieti LED, nabije smartf├│n pr├şpadne rozohr├í r├ídio bez bat├ęri├ş a in├Żch nap├íjac├şch zdrojov.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 02 Aug 2018, 13:38 --

seebeck2.jpg
seebeck2.jpg (46.81 KiB) Zobrazená 1663 krát
Tento m├┤j pr├şspevok je prekop├şrovan├Ż z inej t├ęmy kv├┤li tomu, aby ste ho nemuseli pracne doh─żad├íva┼ą:
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... start=1720

Dnes mi pri┼íiel peltier (seebeck) na 300┬░C od ─Ź├şnskych bratov. Zohnal som v├Ą─Ź┼í├ş chladi─Ź, tak som pokra─Źoval v pokusoch. Predch├ídzaj├║ci je o str├ínku sp├Ą┼ą. Jedna svie─Źka d├ívala m├ílo tepla, tak som pridal aj druh├║. Tieto seebeck ─Źl├ínky maj├║ vy┼í┼íiu ├║─Źinnos┼ą (cca 10%) ako peltiery na chladenie (max. 5%), aj ozna─Źenie je in├ę. S t├Żmto ─Źl├ínkom, ve─żk├Żm chladi─Źom a dvoma svie─Źkami som pri teplotnom sp├íde 70┬░C (125┬░C a 55┬░C) pri 2V a pr├║de 177mA (za┼ąa┼żen├ę meni─Źom na LED), z├şskal v├Żkon cez 350mW, ─Źo u┼ż nie je zl├ę. Chcelo by to v├Ą─Ź┼í├ş zdroj tepla, preto nabud├║ce hacknem petrolejku. :D
Pr├şlohy
seebeck1.jpg
seebeck1.jpg (42.54 KiB) Zobrazená 1663 krát
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 847
Vek: 57.2
Zalo┼żen├Ż: 02.11.2013
Paragraf: 23

Re: Pelti├ęr a v├Żroba elektriny z tepla.

Odosla┼ąod helios » 02 Aug 2018, 23:19

─Äal┼í├şm v├Żrobkom na b├ízi Pelti├ęra je LED svetielko na radi├ítor. Tu ale mus├şme kv├┤li ni┼ż┼íiemu rozdielu tepl├┤t na z├şskanie dostato─Źn├ęho nap├Ątia pre meni─Ź pou┼żi┼ą pelti├ęr s vy┼í┼í├şm po─Źtom ─Źl├ínkov ako predt├Żm. Ten v pr├şspevku hore mal 142─Źl├ínkov, tento m├í s├şce ni┼ż┼íiu max. teplotu (150┬░C), zato v┼íak 271─Źl├ínkov, t.j. skoro dvojn├ísobn├ę nap├Ątie pri rovnakom rozdiele tepl├┤t. Cel├ę jeho ozna─Źenie je SP1848-27145, ja som ho zohnal na Ebay, maj├║ ho viacer├ş predajcovia.
https://www.ebay.com/itm/Thermoelectric ... Desc=0%7C0
─îo sa t├Żka mechanick├ęho prevedenia, to je zrejm├ę z obr├ízkov, pelti├ęr nie je priskrutkovan├Ż, je prilepen├Ż termolepidlom, pre chladi─Ź plat├ş asi to─żko, ┼że ─Ź├şm bude v├Ą─Ź┼í├ş, t├Żm vy┼í┼í├ş sp├íd teploty a v├Ą─Ź┼íie nap├Ątie dostaneme. Celok dr┼ż├ş na radi├ítore prostredn├şctvom dvoch magnetov z rozobran├ęho HDD.

Nako─żko budeme pracova┼ą s dos┼ą n├şzkym nap├Ąt├şm, meni─Ź pou┼ż├şva Ge tranzistor, ktor├Ż je ochotnej┼í├ş kmita┼ą u┼ż okolo 100mV, krem├şk potrebuje viac. Osved─Źili sa mi germ├íni├í Tesla rady GC510, 11... alebo GC520, 21..., ale daj├║ sa pou┼żi┼ą aj ich ekvivalenty rady AF...
Stavba samotn├ęho meni─Źa nie je zlo┼żit├í, toroid pou┼żijeme, ak├Ż m├íme po ruke, ja som mal kr├║┼żky s dierou od 6mm do 10mm, tam sta─Ź├ş navin├║┼ą cca. 15 a┼ż 20z├ívitov dvoma dr├┤tmi naraz, po navinut├ş sa spoj├ş koniec jedn├ęho vinutia so za─Źiatkom druh├ęho, tento spoj je nap├íjac├ş. Videl som niektor├Żch, ─Źo nemali toroid a vinuli cievku na klinec, toto v tomto pr├şpade nedoporu─Źujem kv├┤li mizernej ├║─Źinnosti. Zapojenie meni─Źa je zn├íme ako "Joule thief", existuje v r├┤znych obmen├ích, ja som pou┼żil z├íkladn├ę najjednoduch┼íie zapojenie. ─Äal┼íie mo┼żn├ę varianty zapojenia n├íjdete na nete pod n├ízvom "joule thief, super thief, hyper thief at─Ć..."

-- Spojen├Ż pr├şspevok 02 Aug 2018, 22:36 --

pel1.jpg

Pri snahe o ─Źo najvy┼í┼íiu ├║─Źinnos┼ą meni─Źa je dobr├ę trochu experimentova┼ą, namiesto 1k odporu do b├íze d├íme aspo┼ł 2k2 trimer, ktor├Żm nastav├şme najvhodnej┼í├ş pracovn├Ż bod, niekedy e┼íte pom├┤┼że aj premosti┼ą odpor kapacitou od 500pF do nieko─żko nF, niekedy zasa neza┼íkod├ş da┼ą na vstup nap├íjania meni─Źa elyt zo 10╬╝F, ktor├Ż trochu zmen┼í├ş kol├şsanie nap├íjania meni─Źa. Proste, treba sa so zapojen├şm vyhra┼ą.
U m┼ła som na v├Żstup meni─Źa zapojil RGB LED, a pou┼żit├şm r├┤znych odporov v nap├íjan├ş jednotliv├Żch farieb som dosiahol efektu, ┼że pri n├şzkej teplote za─Źne svieti┼ą najprv ─Źerven├í, potom zelen├í a napokon sa zmie┼íaj├║ do bielej. Ale treba sa dos┼ą dlho hra┼ą s vhodnou ve─żkos┼ąou odporov k jednotliv├Żm farb├ím.
Prajem ve─ża z├íbavy pri kon┼ítrukcii tohto neobvykl├ęho zariadenia, ktor├ę ak nerozbijete, mo┼żno V├ís aj pre┼żije. :D
Pr├şlohy
led_menic_toro.jpg
z├íkladn├í sch├ęma meni─Źa
pel3.jpg
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod aladar » 03 Aug 2018, 13:46

Neskuto─Źn├ę, kam som sa to dostal! Na f├│re free energy bl├íznov je cel├í sekcia https://overunity.com/joule-thief/ venovan├í "Joule thief" zdrojom a jedno diskusn├ę vl├íkno m├í 1127 + 43 str├ín! (https://overunity.com/6123/joule-thief/, https://overunity.com/8334/second-stage-joule-thief-circuits/)
Perla je tam vl├íkno https://overunity.com/13175/25mv-joule-thief-powered-by-peltier-merely-using-our-body-heat-free-energy-247/, kde zakladatel predstavuje https://www.youtube.com/watch?v=Fzww6yPQMrg "Joule thief" zdroj, ktory mu funguje od 25mV na JFET tranzistore http://www.audiodesignguide.com/DACend2/2sk170.pdf, pricom pod videom tvrdi, ze 2n3972 startuje uz od 22mV, ale nedava dostatocny prud. Jednym 2sk170 mu tecie prud 1mA, tak pouzil 4ks. Najlepsia cena na Aliexpresse za 10ks je 1,13ÔéČ https://www.aliexpress.com/item/PSTQE-2SK170-BL-2SK170BL-2SK170-K170-Transistor-TO-92-Triode-Transistor-Low-Power-Transistor-High-quality/32906887409.html a za 20ks 1,48ÔéČ https://www.aliexpress.com/item/20PCS-K117-2SK117-2SK117-BL-TO-92/32845309276.html.
Diskusia o vysokoucinnych(skor nizkoprudovych) LED https://overunity.com/15976/high-efficiency-led-for-joule-thief-etc/ A keby to nestacilo, tak je tu moznost pulzneho svietenie LED diody: https://www.youtube.com/watch?v=gNbPpG0ezxM#t=117

Este ma pri pozerani diskusie https://overunity.com/14943/joule-thief ... ric-clock/ napadlo, ze by bolo treba zabezpecit napajanie beznych nastennych hodin takymito zlodejmi energie z mobilnych vysielacov a wifin. Aspon v mestach by to mohlo fungovat a bolo by aj menej rusenia a elektrosmogu. Bez trapnej vymeny bateriek do konca zivota. Ktora sa uz nehodi do 21 storocia! :finga:
aladar
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 70
Zalo┼żen├Ż: 04.06.2018

Odosla┼ąod helios » 04 Aug 2018, 13:41

Fant├ízii sa medze neklad├║. A ako to b├Żva zvykom, z ka┼żdej mali─Źkosti sa d├í vyrobi┼ą prevratn├Ż vyn├ílez v┼íetk├Żch ─Źias a pop├şsa┼ą o tom na nete tis├şce str├ín chv├ílospevov, za cenu mnoho dol├írov vymyslie┼ą zapojenie, ktor├ę zlep┼í├ş zapojenie pou┼żit├şm ┼ípeci├ílnych be┼żne nezohnate─żn├Żch tranzistorov a in├Żch komponentov. Niektor├ş dok├í┼żu rozsvieti┼ą LED teplom tela, ├íno, aj to sa d├í. Urobme si teda ─Źelovku, plesknime si ju cez hnil├şkov├Ż p├ís na ─Źelo, pridajme ve─żk├Ż chladi─Ź a te┼íme sa, ako n├ím mrzne hlava za slab├ęho svitu ledky. ├üno, d├í sa to, ale je to naozaj to spr├ívne a jedine─Źn├ę rie┼íenie pre na┼íu skvel├║ bud├║cnos┼ą? Samozrejme, odhliadnuc od faktu, ┼że na svit 0.5W ledky potrebujeme z tela odvies┼ą min. 30 a┼ż 50W tepelnej energie, ─Źo aj n├íle┼żite poc├ştime. To u┼ż mi pr├şde lep┼í├ş n├ípad pou┼żi┼ą palivov├ę ─Źl├ínky na ┼í┼ąanku, v rozvojov├Żch krajin├ích z toho urobili aj projekt, financovan├Ż z ak├Żchsi ┼ípeci fondov. Robi┼ą dnes ka┼żd├Ż, trochu lep┼í├ş n├ípad s pou┼żit├şm mohutn├Żch WOW efektov, s ve─żk├Żmi titulkami a lietaj├║cimi bannermi je mo┼żno fajn, ale be┼żn├ęmu smrte─żn├şkovi to moc v ┼żivote nepom├┤┼że.
Preto sa ja osobne dr┼ż├şm sk├┤r jednoduch├Żch a mnou vysk├║┼ían├Żch rie┼íen├ş, ktor├ę si dok├í┼że ka┼żd├Ż posklada┼ą doma s├ím, bez pou┼żit├ş ┼ąa┼żko dostupn├Żch materi├ílov. Ja sa dr┼ż├şm hlavne jednoduchosti a funk─Źnosti.
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod aladar » 04 Aug 2018, 23:12

Leziaci clovek ma tepelny vykon 50-70W. Mozog v klude ma spotrebu 40% energie. Tak to by z cela neslo. Viem, ze si to pouzil len ako priklad. Vsak aj ja. ;)
Avsak nastenne hodiny, ktore som meral mali jedny odber 0,230mA, dalsie ~0,2mA a tretie ~0,3mA z 1,5V baterie. A n├íbojov├í pumpa m├í ├║─Źinnos┼ą 90-95% pod─ża wikip├ędie.
aladar
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod helios » 05 Aug 2018, 02:09

Na n├ístenn├ę hodiny s tak├Żm mal├Żm odberom by sa sk├┤r hodil kvalitn├Ż akumul├ítor─Źek a dob├şja┼ą ho mal├Żm sol├írom, ktor├Ż d├í potrebn├Ż pr├║d aj z rozpt├Żlen├ęho svetla bez nutnosti osvitu slnkom. Samostmievacie zv├íra─Źsk├ę kukly tento sp├┤sob pou┼ż├şvaj├║.
Pelti├ęry by sa v kuchyni dali zu┼żitkova┼ą v pr├şpade, ┼że sa var├ş na ┼íporhelte na drevo, pou┼żili by sa vysokoteplotn├ę 300┬░C a viac, zamontuj├║ sa medzi dve hlin├şkov├ę platne, jedna plat┼ła bude na vrchu ┼íporheltu, na vrchn├║ sa d├í hrniec s vodou (polievkou at─Ć), a pri varen├ş sa d├í takto z├şska┼ą aj d├íka elektrina. Mo┼żnost├ş je viac. Videl som u┼ż aj termo─Źl├ínok z plynov├ęho ventilu, upevnen├Ż na kom├şnovej r├║re kotla na uhlie, bolo to v pivnici RD, odtia─ż viedli dr├┤ty hore do kuchyne, kde bol ╬╝A meter, ktor├Ż ukazoval pri rozk├║renom kotli maximum, a ke─Ć jeho v├Żchylka klesla pod ur─Źen├║ hodnotu, dom├íci vedel, ┼że je treba zasa prilo┼żi┼ą, nemusel beha┼ą hore-dolu kontrolova┼ą kotol. :)
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod aladar » 10 Aug 2018, 03:31

Solarny panelik montovany priamo do hodin by bol fajn. Ale fajn by bolo, ak by bol spolu s akumulatorom lacnejsi, ako AA bateria, ktora tam vacsinou je. Ale aj trojnasobnu cenu oproti sucasnym hodinam a baterii by trh prezil, ak by s tym mali ludia pokoj "na furt!", alebo povedzme na 10 rokov. Napajanie z elektrosmogu by vyriesilo aj problem s cenou akumulatora a solarneho panelu. Ale moze sa stat, ze vypadne prud a elektrosmog tiez prestane fungovat. :D Najvhodnejsie je asi maly solar, akumulator, co dokaze napajat bateriu den az tyzden a zberac elektrosmogu. Takto znizime nutnu kapacitu baterie na 0,2mA * 24h = 5mAh. Alebo 35mAh pre 7 dni prevadzku. Pri 2/3 ucinnosti DC-DC zdrojov teda 8 a 55mAh. A ta uz asi nebude drahsia, ako AA bateria. Aku zivotnost ma NiMh bateria? Toto strcim do kazdych hodin https://www.aliexpress.com/store/product/30PCS-2-3AA-600mah-1-2V-rechargeable-battery-2-3-AA-ni-mh-nimh-cell-with/2901161_32823305872.html a este mi ostane miesto na obvod. A zivotnost LiPo? Tam nenachadzam nizsiu a sucasne cenovo dostupnu s kapacitou, nizsou ako 150mah https://www.aliexpress.com/item/50pcs-302030-3-7V-lithium-polymer-battery-rechargeable-li-ion-lipo-cell-150mah-for-digital-bluetooth/32885098575.html. 0,5ÔéČ bateria, 1ÔéČ elektronika a 0,5ÔéČ mal├Ż sol├írny panel. zberac elektrosmogu po obruci hodin. To by slo, nie? "Ve─Źn├ę hodiny vid├şm ako praktickej┼íie vyu┼żitie "energie pova─żuj├║cej sa po okol├ş".

"termo─Źl├ínok z plynov├ęho ventilu"? Tam je peltierov clanok? Na vyrobu v nudzi je to fajn, na signalizaciu na radiatore, alebo ako popisujes tiez, ale kto by sa s tym otravoval to davat medzi hrniec a sporak? Iba ak sam vynalezca. A jeho zena by varila vedla, kde by ten peltier nezdrzoval prudenie tepla. :P
aladar
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod 5ko » 10 Aug 2018, 06:02

"termo─Źl├ínok z plynov├ęho ventilu"? Tam je peltierov clanok?"

Nie je tam peltier,ale oby─Źajn├Ż kvapkov├Ż bimetalov├Ż termo─Źl├ínok.S t├Żm mikroampermetrom sa pou┼ż├şval aj na niektor├Żch Gamatk├ích.
Je to celkom dobr├Ż a jednoduch├Ż n├ípad,akur├ít musel asi dlho hlada┼ą presn├ę miesto na dymovode,kde mu to ukazovalo teplotu, pri ktorej e┼íte v kotli hor├ş a nezdochlo ├║plne.Ale aj tak to m├┤┼że klama┼ą,preto┼że tepelnou zotrva─Źnos┼ąou je dymovod e┼íte chv├şlu tepl├Ż aj ked u┼ż nehor├ş.No mo┼żno to u┼ż mal tak vysledovan├ę, ┼że sa na to mohol spolahn├║┼ą.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8213
Vek: 62.86
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod helios » 10 Aug 2018, 13:39

Na star├Żch bezpe─Źnostn├Żch (a aj na nov├Żch) plynov├Żch ventiloch je jeden termo─Źl├ínok z dvojkovu, ktor├Ż s├şce d├í len desiatky mV, zato dos┼ą ve─żk├Ż pr├║d, ktor├Ż sta─Ź├ş na udr┼żanie kotvy elektromagnetu, ktor├í je osaden├í pru┼żinou, ─Źo sp├┤sob├ş, ┼że pri poklese pr├║du elektromagnetom odtrhne kotvu a pru┼żina zatla─Ź├ş klapku ventilu a zavrie pr├şvod plynu. Princ├şp termo─Źl├ínku je rovnak├Ż ako u pelti├ęra, len tu je len jeden ─Źl├ínok, pelti├ęr ich m├í a┼ż stovky v jednom celku. To─żko te├│ria.

5ko,
ten zn├ímy mal ten termo─Źl├ínok osaden├Ż na kom├şnovej r├║re tesne nad kotlom, maximum v├Żchylky sa dalo nastavi┼ą trimrom v s├ęrii s mer├íkom, (ak bola teplota vy┼í┼íia, mer├ík i┼íiel za roh, ─Źo mu nijako neu┼íkodilo, len to bolo znamenie, ┼że treba vzduch trochu pri┼íkrti┼ą), ak v├Żchylka klesla pod asi 1/3 stupnice, bol spr├ívny ─Źas na kontrolu kotla a pr├şpadn├ę prilo┼żenie uhlia do neho. Dom├ícemu vlastne toto zariadenie u┼íetrilo zbyto─Źn├ę n├ív┼ítevy kotolne v pivnici RD.
Tie┼ż som inde videl ovl├ídanie kom├şnovej klapky cez 8mi─Źku gu─żatinu, vyveden├║ o poschodie vy┼í┼íie v kuchyni, kedy ak bolo v dome pr├şli┼í teplo, privret├şm kom├şnovej klapky sa zn├ş┼żil v├Żkon kotla. Nebolo treba ┼żiadnej elektroniky, poruchov├Żch po─Ź├şta─Źov, ┼żiadny nebezpe─Źn├Ż pr├║d. :yawinkle:
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Drakoush » 10 Aug 2018, 14:44

Neb├Żva to rie┼íen├ę kapil├írou?
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 8919
Vek: 23.48
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod helios » 10 Aug 2018, 21:10

Tie modern├ę, prekomplikovan├ę kotlov├ę ventily bud├║ najsk├┤r kapil├írov├ę, ja m├ím na mysli tie u┼ż 50rokov star├ę, pou┼ż├şvan├ę u┼ż v historick├Żch liatinov├Żch kachliach na plyn. Po hodine p├ítrania na nete som na┼íiel jedn├ęho, ─Źo tieto star├ę ventily pon├║ka, samozrejme modern├ę plyno firmy sa tv├íria, ┼że to u┼ż ani nepoznaj├║... :?
https://www.sbazar.cz/Pigo/detail/95486 ... spotrebice
Hlavn├Żm rozdielom bude asi to, ┼że tie termo─Źl├ínkov├ę vydr┼żia fungova┼ą desiatky rokov bez probl├ęmu, kapil├írov├ę ─Źasom vyfu─Źia a musia sa vymeni┼ą..
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod aladar » 11 Aug 2018, 02:31

helios nap├şsal:...Nebolo treba ┼żiadnej elektroniky, poruchov├Żch po─Ź├şta─Źov, ┼żiadny nebezpe─Źn├Ż pr├║d. :yawinkle:

helios nap├şsal:Tie modern├ę, prekomplikovan├ę kotlov├ę ventily bud├║ najsk├┤r kapil├írov├ę, ja m├ím na mysli tie u┼ż 50rokov star├ę, pou┼ż├şvan├ę u┼ż v historick├Żch liatinov├Żch kachliach na plyn. ....
Hlavn├Żm rozdielom bude asi to, ┼że tie termo─Źl├ínkov├ę vydr┼żia fungova┼ą desiatky rokov bez probl├ęmu, kapil├írov├ę ─Źasom vyfu─Źia a musia sa vymeni┼ą..
Tak je ta elektronika poruchovejsia, alebo nie? Ako kedy? Ze prave na tomto fore niekto, kto sa vyzna toto tvrdi mi je zahadou. :) Ked sa jedna o jednoduchu vec, ktora sa da vyriesit palicou z kotolne, tak je mozno elektronika problemom. Ale tu palicu z kotolne musi tiez niekto ovladat a nezabudnut na nu. A aby mu to dobre fungovalo v roznom pocasi, to uz mechanicky nezabezpeci tak odolne, ako cez elektroniku. Ten priklad s kominovou klapkou je celkom fajn, ale chlapik isto vedel, ako ma otvorenu dusivku, cize spodnu klapku. Teplota v komine zavisi nielen od mnozstvo vzduchu skrteneho kominovou klapkou a samozrejme faze horenia paliva, ale aj od pootvorenia dusivky. A otvorena kominova klapka je skor na skodu, cize znizenie ucinnosti. Pokial nezabranuje znizeniu teploty spalin pod 65C a kondenzacii sajrajtu, ak sa jedna o drevo napriklad. Takze ako mechanicky zabezpecit, aby bola teplota na vrchu komina nad 65C, obsah kysika v spalinach bol najblizise k 6% pre najlepsiu ucinnost a do domu islo mnozstvo tepla, ktore dom aktualne potrebuje? Asi ziadno. Alebo tak s 50-70% ucinnostou oproti zabezpeceniu tejto agenty elektronicky. A elektronika sa moze pokazit raz za X mesiacov, alebo rokov, ale nezabudne prilozit, alebo priskrtit klapku, ako neelektronicky cloviecik v kuchyni. :)

Zaujimalo by ma aj tak, ci nemaju tie "vyfuciavacie" termostaty a regulatory dake vyhody oproti tym, co tu popisujete. Ak je jediny dovod iba pritomnost kurvitka, pochybujem, ze by sa nenasiel vyrobca, co by ich nevyrabal.

Hodiny bez starostio o bat├ęriu:
Solarny panelik montovany priamo do hodin by bol fajn. Ale fajn by bolo, ak by bol spolu s akumulatorom lacnejsi, ako AA bateria, ktora tam momentalne je. Ale aj trojnasobnu cenu oproti sucasnym hodinam a baterii by trh prezil, ak by s tym mali ludia pokoj "na furt!". Napajanie z elektrosmogu by vyriesilo aj problem s cenou akumulatora a solarneho panelu. Ale moze sa stat, ze vypadne prud a elektrosmog tiez prestane fungovat. :D Najvhodnejsie je asi maly solar, akumulator, co dokaze napajat bateriu den az tyzden a zberac elektrosmogu. Takto znizime nutnu kapacitu baterie na 0,2mA * 24h = 5mAh. Alebo 35mAh pre 7 dni prevadzku. A ta uz asi nebude drahsia, ako AA bateria.
aladar
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod helios » 11 Aug 2018, 11:55

Jedin├í v├Żhoda kapil├írov├ęho syst├ęmu je v tom, ┼że membr├ína, ovl├ídaj├║ca ventil sa h├Żbe tam a sp├Ą┼ą, ─Ź├şm je mo┼żn├ę priamo regulova┼ą prietok m├ędia. Termo─Źl├ínkov├Ż syst├ęm sl├║┼żi len na zatvorenie pr├şvodu plynu v pr├şpade zaniknutia ohrevu termo─Źl├ínku, znovu spustenie treba urobi┼ą manu├ílne. V modernej┼í├şch regula─Źn├Żch ventiloch s├║ pou┼żit├ę ─Źasto oba syst├ęmy, termo─Źl├ínok na str├í┼żenie plame┼ła, kapil├íra na regul├íciu mno┼żstva pretekaj├║ceho plynu.
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mac26 » 11 Aug 2018, 13:33

Naramkove solarne hodinky sa robia uz davno, sam ma par rokov take (W-S200H). Takze predpokladam, ze nastenne nemoze byt problem urobit.
mac26
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1002
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2010

Odosla┼ąod helios » 11 Aug 2018, 14:59

Sol├írne kalkula─Źky, ├║plne bez bat├ęrie som za┼żil u┼ż niekedy v 80tich rokoch, d├ívala ich ako dar─Źek jedna rak├║ska banka. Akur├ít potrebovali siln├ę svetlo, v ┼íere kalkula─Źka nefungovala. Dnes s├║ s├şce v predali vraj sol├írne kalkula─Źky zn├ímej ─Ź├şnskej kvality, kde je sol├írny ─Źl├ínok nahraden├Ż n├ílepkou, pripom├şnaj├║cou sol├ír. :|
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod aladar » 12 Aug 2018, 05:34

Vsak mne je jasne, ze by solarne napajanie nastennych hodin fungovalo. Pravda, este som sa nestretol so "solarnou" kalkulackou bez realneho solarneho panelu. :D Len mi nie je jasne, preco hodiy so solarnym napajanim doteraz nikto nevyraba. To je barbarstvo takto nicit prirodne zdroje a obtazovat majitela hodin kazdorocnou potrebou vymeny baterky! :finga:
aladar
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod zdeno6505 » 12 Aug 2018, 06:42

Len mi nie je jasne, preco hodiy so solarnym napajanim doteraz nikto nevyraba.

Ale vyr├íba, len cena je niekde inde ako na tr┼żnici.
napr.
https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=solarne+hodiny&m=f
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 889
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod aladar » 13 Aug 2018, 05:08

Klikol som na najlacnejsie za 30ÔéČ a tam toto: "V zimn├Żch mesiacoch je v pr├şpade nedostato─Źn├ęho pr├şkonu potrebn├ę dobi┼ą bat├ęriu v nab├şja─Źke, event. do─Źasne nahradi┼ą oby─Źajn├║ AA bat├ęriu." https://www.hodiny-na-stenu.sk/solarne-hodiny-suck-uk-solar-clock-17cm Cize ziadna uspora ostary so zistenim zleho casu a vymenou baterie. Co za leto nie je dost svetla na nabitie baterie na zimu? 0,2mA * 24 hodin * 100 dni = 480mAh. To nema ich AA bateria kapacitu 500mAh???
aladar
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod zipaj » 15 Aug 2018, 13:56

pred viac ako 60 rokmi to s├║druhovia v sovietskom zv├Ąze bez peltiera vyrie┼íili takto:
Pr├şlohy
tgk3_m.jpeg
TGK 3 - AR 07-1953.gif
TGK 3 - AR 06-1955.gif
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2535
Vek: 43.59
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod helios » 16 Aug 2018, 00:36

Je to rovnak├Ż princ├şp ako u Peltiera, ve─ża ─Źl├ínkov z dvojkovu zapojen├Żch do s├ęrie, len v 50tych rokoch e┼íte nevyr├íbali tak├ę typy ako teraz. Potom sa v ├ęre lacnej elektriny na tento princ├şp viac-menej zabudlo, o┼żivili ho a┼ż pelti├ęry, pou┼ż├şvan├ę v chladni─Źk├ích, aby sa nesk├┤r za─Źali pou┼ż├şva┼ą aj na v├Żrobu tepla z rozdielu tepl├┤t.
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist