Ako elektronicky spustat cerpadlo ? - vyriešené

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Júl 2018, 12:52

Miesto umiestnenia je pod schodami v pivnici kockoveho domu. Vsetky dvere su v pivnici otvorene takze vlhkost od vodarnicky sa rozptyli v celej pivnici.

Ja praveze nepotebujem "od do", lebo ja potrebujem iba "do" 0 (cerpaj do tlaku p potom uz nie) S "od do" by to bolo cerpaj - necerpaj -cerpaj alebo invertovane nastaveny snimac necerpaj - cerpaj - necerpaj. Fungoval by aj tento, v nastaveni cerpaj - necerpaj - cerpaj, ale ak by sa hociakym zazrakom prekrocil tlak p2, tak by cerpadlo islo nonstop.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Júl 2018, 15:06

napísal si:..."Ja praveze nepotebujem "od do", lebo ja potrebujem iba "do" 0"....
od = 4,00
do = 5,00

U tých mechanických to máš ako? Máš nastavený maximálny (pracovný) a hysteréziu cca. 1 MPa pri 10MPa regulátore.

To znamená:
1. Máš nádrž natlačenú na 5MPa a otvoríš kohútik, klesne tlak na 4MPa a zapne sa čerpadlo.
2. Zavrieš kohútik, alebo znížiš odber, tlak stúpa a zase sa pri 5 MPa vypne, tiež sa vieš dostať do stavu, kedy rozkmitáš sústavu.
alebo:
otvoria sa ti trysky polievania v záhrade a odber vody bude približný možnosti dodávky vody, tiež to bude cyklovať.

Ale čo budeš potrebovať je aj expanzná nádrž v systéme na protitlak.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Júl 2018, 18:34

Ten SMC ISE30 co mame my v praci pracuje tak ze

p<p1 tak je out je 1
p1 < p < p2 je out 0
p1 < p out je 1

takze taketo nieco na vodarnicku nie je vhodne.

Stym ISE40 si nastavim tlak na 3bar a hystereziu napr. 0.8 bar

https://www.alliedelec.com/m/d/8f01a91c ... 35c7cd.pdf

Strana 7 treti obrazok zhora. Hysteresis mode
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Júl 2018, 20:04

dátový list Operating pressure range/Set pressure range: –100.0 to 100.0 kPa ZSE40F (Compound pressure)
cs001 napísal: ...inak tlak 1MPa je 10Bar.... /// takže 100kPa=0,1MPa=1Bar
Note: When equipped with auto shift function, the following ranges can be set - –0.1 to 1.000 MPa

Je tam síce poznámka pre rozsah tlaku, ale máš to aj ty v tvojom modely?

Nasmerujem trochu tvoje technické myslenie:
1. je ten regulátor dvojkanálový? ÁNO/NIE
2. viem prvým kanálom urobiť spínací a rozpínací signál? (hysteréziu pre zapnutie čerpadla) ÁNO/NIE
3. viem pracovať s logikou rozpínacích a spínacích kontaktov na pomocnom relé? ÁNO/NIE
4. viem nastaviť kanál číslo dva ako bezpečnostný tlak, kedy by malo čerpadlo vypnúť? ÁNO/NIE

Takže ak:
- sa mi kanál č1 zopne pri 4 baroch, tak sa zopne pomocné relé na OUT1 a zopne sa hlavný stykač pre čerpadlo. Tlačím vodu do zásobníku a do expanzky.
- ak dosiahnem požadovaný maximálny tlak v systéme, tak sa mi zopne pomocné relé kanálu dva a cez jeho rozpínací kontakt rozopnem cievku relé výstupu č.1. Vypnem čerpadlo.


Alebo aplikujem tabuľku čo si sem dal a uvažujem aj s negovanou funkciou, len musím upozorniť, že tie mechanické tlakové spínače nepracujú ako P/P1P2, ale systémom N/N1/N2 (ale držím sa tvojich úvah s P):

p<p1 tak je out je 1 - priamo=1 správne, vtedy musí čerpadlo tlačiť, použijem kanál č.2
p1 < p < p2 je out 0 - negácia=1 správne, vtedy čerpadlo musí tlačiť, použijem kanál č.1
p1 < p out je 1 - negácia=0 čerpadlo sa musí odstaviť, lebo prešlo nad požadovaný tlak, použijem kanál č.1

Toto si zadal správne?
z grafu
P - aktuálna meraná hodnota
P1 - ON nastavený spínací tlak
P2 - OFF nastavené vypnutie hysteréziou

Ak P1=5 a P2=4 a P bude 4,5 tak: p1 < p < p2 mám taký tichý vodojem, že tie znamienka mali byť opačne.
Lebo aj v grafe je, že p1 je väčšie/rovné P2 a vtedy je výstup zopnutý.

Čiže stará škola by to urobila s dvomi pomocnými relés rozpínaco spínacími kontaktami a použila by oba kanály. Jeden ako pracovný a druhý ako bezpečnostný. A pracoval by som s diagramom N.

A aj tak stále chceš tlačiť vodu do suchej membrány snímača...

A kto to dočítal až sem a nie je z toho lama, tak mu gratulujem.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa amater63 » 02 Júl 2018, 21:02

Ano tlačíš dobré tlaky, :) Ten SMC ISE30 co mame my v praci pracuje tak ze

p<p1 tak je out je 1
p1 < p < p2 je out 0
p1 < p out je 1
Paragraf -24 snad dá myšlenku.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 03 Júl 2018, 05:57

p1 < p < p2 je out 0 to znamená, že P2 je väčšie ako P1 ???
Táto rovnica platí pre fixnú hysteréziu a to ešte negovanú! Od začiatku tu bola požiadavka nastaviť si vlastnú!!!
Okrem toho parameter P (n) 1/2 je v grafoch zrkadlovo značený pre fixnú a pre voľne nastaviteľnú hysteréziu.

amater64:
S pagrafom 24 toto nemá nič spoločné! Boolova algebra 8. ročník ZDŠ. A pozretie si 4 grafov. Každý ho máte v práci, ale asi aj každý ináč zapojený. Takže koment mal byť aj: "naprogramovaný ako verzia XX z katalógového grafu" a uviesť správne písmenko P alebo n.

romiadam: Čiže východiskom podľa grafu výrobcu je:
1. negovaná funkcia s voľne nastaviteľnou hysteréziou n/n1/n2
2. fixná hysterézia jedného kanálu P/P1/P2 ...a to sa tebe nepáči...
V princípe obe možnosti sú funkcia toho mechanického snímača. Tvoj popis funkcie v predchádzajúcich príspevkoch tejto témy bol tiež zmiešaný....preto som zdĺhavo začal s tou negáciou a čakal som, či sa pozrieš na graf.
Škola hrou - kpt. Majsner.
Prílohy
graf.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa spin90 » 03 Júl 2018, 10:55

0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Júl 2018, 11:33

Parada, no to je presne to co potrebujem...

Tu je ako sa nastavuje.
https://www.youtube.com/watch?v=9e_8XY3vsiM

Diki.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ?

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Aug 2018, 23:07

Spin90, ty si ako

Veni Vidi Vici => Prisiel si, Dal si link a odisiel si.

Ja som to kupil a funguje to ako hodinky.

Davam ti virtualne K+ (nemas aktivovane K :-) )

Ma to este aj dalsie funkcie ako oneskorene vypnutie v sek. pri dosiahnuti pozadovaneho tlaku, detekcia behu cerpadla na sucho. No parada, ako ušité pre moje poziadavky. Tych 55€ som za to nelutoval. Ani klasika nie je lacna zalezitost.
Tento DPC-10 zvladne spinat priamo jednofazovy motor do 2kW.Ja som potreboval spinat 3f motor preto ja snim spinam cievku klasickeho CSSR stykaca V25D
https://www.elektrohadrava.cz/index.php ... Y857025220
ktory dokaze spinat 25A, takze niekolko nasobne predimenzovane voci opalovaniu kontaktov. Snad to ten sykac par rokov bude spinat spolahlivo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ? - vyriešené

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Aug 2018, 07:15

Až na tú vetu...pri použití ističa aj väčší... To zase písal odborník :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ako elektronicky spustat cerpadlo ? - vyriešené

Príspevok od používateľa spin90 » 19 Aug 2018, 20:11

No tak som rad ze som pomohol :D Karmu som si nejak nedeaktivoval, ale v pohode mne staci ked je spokojnost :). Malo co tu uz chodim, ale ked sa rozoberaju cerpadla a veci okolo rad si temu pozriem, nakolko niekolko rokov som s tym robil. Ta jednotka sa mi zapacila podla parameteov tak som o nej informoval :) Nech sluzi hlavne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok