Oprava trafa

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

monty4
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 21:23

Oprava trafa

Príspevok od používateľa monty4 » 09 Mar 2015, 11:13

Ahoj mám trafo ( Adapter ) a odtrhol sa káble od adaptéru ale neviem ktoré je teraz plus a mínus ako to mozem zistiť na jednéj žile je iba ako že Čiarky a druhom je a Čislo 80 ° 300 v 18AWGXZC VW KTORE JE PLUSKO
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa juraj77 » 09 Mar 2015, 11:21

voltmetrom...
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa zipaj » 09 Mar 2015, 14:04

To je rovnako arogantné ako riešenie hladu vo svete - jednoducho všetkých treba poslať do bufetu!

to monty4
Na prístroji ktorý chceš napájať, alebo na adaptéri asi nájdeš nakreslený konektor aj s polaritou aká má byť na konektore. Ak nie, tak rozobrať napájané zariadenie a vysledovať kde má byť mínus a kde plus, alebo ak máš možnosť požičať si / zohnať rovnaký adaptér tak pomerať.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Mar 2015, 14:17

zipaj: no ta tvoja odpoved je este lepsia. ak mas adapter, z neho ti trcia 2 kable, ako inak dokazes zistit, kde je plus a kde minus? Rozobrat zariadenie, ktore chce pripojit na adapter, kde nevie polaritu mu asi velmi nepomoze.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa zipaj » 09 Mar 2015, 15:21

prečo by nepomohlo? Hneď na vstupe zvykne byť elektrolyt, transil alebo stabilizátor a podľa nich sa dá 100% určiť správna polarita zdroja a potom zistíš kde má byť + a kde - na konektore. Na to nepotrebuješ ani multimeter, na výstupe zdroja máš tiež elektrolyt. monty4 píše že sa mu odtrhli kábly od adaptéra, nie od konektora.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa enigma » 09 Mar 2015, 15:39

najmúdrejšie bude ked dá sem fotky .... nemusíme hádať z fazuliek .
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Mar 2015, 15:40

monty4
Protože z dotazu plyne, že moc zkušeností nemáš, jediné možné řešení pro tebe je napětí změřit. Nespoléhej na nějaké barvy nebo popisy na kabelu, je v tom zmatek.
Požádej někoho, kdo má multimetr nebo si za cca 5 euro multimetr kup, stejně ho budeš někdy potřebovat.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Mar 2015, 19:45

Asi sa mu odtrhol káblik od trafáka,takže pokial sa mu dá krabička rozšroubovať, alebo rozrezať,
stačí na tom plošáčiku pozrieť kde má výstupný elektrolit ktorý pól , teda na ktorý výstupný letovací bod je plus a na ktorý mínus /obal je mínus,stredný vývod plus/ a tam priletovať odtrhnuté kábliky. Zväčša bývajú rozlíšené tak, že čistočierny je mínus a ten čo má po dlžke červenú čiaru je plus.
Myslím, že takto by to mal pochopiť .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa jmalik93 » 09 Mar 2015, 19:57

Kúp si niaky lacný multimeter určite sa ti zíde napr. UT-33C - stojí 10€ a je šikovný a malý
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Apr 2015, 00:08

5ko napísal:pokial sa mu dá krabička rozšroubovať, alebo rozrezať,
Ideálne je tie lepené zdroje zabaliť do nejakej handry/uteráka a trieskať po spojoch s kladivom - najľahší a najrýchlejši spôsob s minimom viditeľných stôp :)
0

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa DapperDan » 18 Aug 2018, 09:51

Ahoj,
využijem existujúcu tému - nestojí to za zakladanie novej témy.
Pre elektrónkový projekt som lacno zohnal historické sieťové trafo z aukra s C plechmi zrejme z nejakáho elektrónkového televízora. Trafo bolo po zapojení do siete trochu počuť (brum a bzučanie) ale nič vážne. Rozhodol som sa, že ho odhlučním. Tak som ho rozobral aby som preskúmal stav plechov a podoťahoval to kde treba. Plechy sa ale začali oddeľovať, najskôr len zopár, tak som si povedal že to polepím lepidlom, no napokon sa oddelila asi štvrtina plechov čo už bolo nad moje sily zlepiť. Skúšal som to lepiť, sťahoval som plechy po obvode sk páskami a pod. Teraz trafo po zložení brumí oveľa viac a silne vibruje a je absolútne nepoužiteľné. Ak si pripočítam cenu lepidla a času ktorý som na tomto strávil, tak by sa mi oplatilo kúpiť nové trafo od indelu s lepšími parametrami ako toto. Už ma nič nenapadá. Skôr ako trafo poletí do smetí chcem sa spýtať tu skúsenejších či sa s týmto ešte dá čosi spraviť? Ďakujem za nápady. Ak už nič, tak som som vás aspoň po ránu pobavil :)
0
Naposledy upravil/-a DapperDan v 18 Aug 2018, 11:20, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa enigma » 18 Aug 2018, 10:22

neviem čo a kde si lepil , ale to sa robí nitmi alebo skrutkami . myslím na uťahovanie transformátora . dierka do každého rohu a stiahnuť nitom alebo skrutkou .
0

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa DapperDan » 18 Aug 2018, 10:51

Lepil som tie oddelene jednotlive plechy jadra ku sebe. Sú to C plechy čiže žiadne dierky v nich nie sú. Ale keď som jeden spoj zlepil, ďalší susedný plech sa oddelil atd. Jadro je ako tu na obrázku v pravo http://www.tonko.eu/ele/sites/default/f ... ges/21.gif
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa enigma » 18 Aug 2018, 12:06

lepenie ti tu nič nepomôže EMS ( elektromagnetická sila ) zvládne každé lepidlo .... niečím sme to , kedysi dávno , spevňovali . iba že sa neviem rozpamätať čím ......
0

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa skapo » 18 Aug 2018, 12:48

Pokiaľ si spomínam, tak buď som videl plechy stiahnuté dvoma L profilmi k sebe na každej strane, alebo kovovým pásom (niečo ako SK páska). Tak ako píšu vyššie - jedine mechanicky.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Aug 2018, 12:51

Stiahnuté áno, ale jemu sa podľa popisu a ak dobre chápem oddeľujú jednotlivé tenké plechy od seba a tie bývali niečím zaliate, napr. šelak, alebo podobná vec. Boli vytvorené vlastne dve také L-ká a tie boli následne stiahnuté kovovou sponou k sebe.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa kamilko » 18 Aug 2018, 20:05

To uz je jedno, vyhol by som sa trafam s takym jadrom, nejde to poriadne stiahnut a stale to bzuci.
Nakoniec to konci v laku.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa misocko » 18 Aug 2018, 20:44

1. rozobrat trafo, plechy uz od seba vemi neodtahovat, zaliat nejakym lakom (mozno nieco co je po vyschnuti trochu pruzne) a stlacit plechy k sebe, nechat zaschnut, po poskladani vypodlozit v kostricke tak aby boli bocne plechy stlacene, aby sa neodlepovali
2. u tychto trafakov je velmi dolezite aby spodne a horne C boli od seba odizolovane (ja som daval papier medzi ne, hoci tam samozrejme vznikne drodna medzera v magnetickom obvode). Taktiez konstrukcia musi byt odizolovana aby tie Cecka nespajala vodivo (pozri si nejake stare trafa, furt su tam nevodive podlozky na stahovakoch.
3. vysledok bude dobry na nejaku nabijacku alebo nieco vonku - urcite to bude trochu bzucat.
0

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa DapperDan » 19 Aug 2018, 08:54

Vďaka za tipy,
kdesi inde odporúčali roztopiť sviečku, celé zmontované trafo do toho ponoriť a variť aj niekoľko hodín aby glej dobre zatiekol. Čiže vlastne "zabetónovať" to trafo v gleji aby nebola nikde žiadna vôľa. Len netuším ako sa bude trafo v prevádzke zahrievať a či ten glej nevytečie. Čo si myslíte o tomto? Prípadne namiesto sviečky to celé takto zaliať v nejakom laku - ale neviem v akom. Hľadal som "šelak" a vyhľadávanie mi vrátilo akési dekoračné laky či lak na drevo, to asi nebude ono? Neviete mi prosím odporučiť nejaký konkrétny výrobok ktorý by sa dal použiť? Mám len jeden pokus - ak použijem niečo nevhodné už to asi z toho nedostanem :)
Tak znova ďakujem,
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava trafa

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Aug 2018, 10:00

Asi by som tie 2 odškerené plechy stihol dolu ,moc chýbať nebudú. Potom šelakom zaliať škáry a stiahnuť najprv samostatne každú polovičku jadra drôtom kým nezaschne ,a až potom skompletizovať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok