Domovy zvoncek

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 17 Sep 2018, 20:39

zdeno,to nevadi,kontakty budu spinat len cievku relatka na 230V,teda bude tam len minimalna zataz.
Na záťaži nezáleží, tu ide o izolačnú pevnosť.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Sep 2018, 23:15

Ja som myslel ze nemas 5V rele. O to lepsie. Preto som chcel vidiet foto tych rele, lebo s tym 3V-ovym, nemozes spinat 230V AC, iba 120V AC.
Takze pouzijes to 5V rele a je pokoj, netreba ani ten 85R rezistor.

To je dost blbe ze LED ka nie je pripojena priamo na GND. A nie je to tak ze odniekial ide + do LED a katoda LED ide do LED rezistora a ten ide potom na GND? Pozri to este raz. Vypozoruj na DPS ka mide jedna nozicka LED a kam druha.

Podla toho ako a kam to ide sa to zapoji. Ako to tu bolo spominane, mozes LED optoclena priamo zapojit namiesto tej LED ktora tam teraz blika. Tu povodnu treba vyletovat. A tiez dufat ze rezistor povodnej LED bude optimalny aj pre LED optoclena. Oznac si fixkou jednu stranu tej povodnej LED a odfot to. Potom ked ju vyletujes, multimetrom zistis ze ta oznacena strana je anoda alebo katoda a podla fotky budes vediet kam zapojit anodu a katodu optoclena.

A tu je schema.
zvon.png
Optoclen najdes v neakom nepotrebnom spinacom zdroji. Velmi casto sa oznacuju kodom PC817 ale aj inak.

Ak by ti nahodou aj s kondenzatorom 1uF po dohrati malodie este tranzistor dlho drzal relatko zopnute, tak mozes paralelne ku kondenzatoru dat pokusne neaky rezistor. Zacnes napr. 100K 50K 20K 10K 5K 1K 500R .... treba skusat. Mozno najdes optimalny kondenzator a nebude treba paralelny odpor ku kondenzatoru.

Tak a mozes experimantovat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 18 Sep 2018, 12:04

romiadam a zdeno dik za schemi a popis ,nakomiec som to predsa len vyriesil bez jedinej suciastky a to tak,ako je na uvedenom obrazku...ide o to,ze ledky pocas zvonenia blikali a teda aj relatko prepinalo,tak som priviedol cez spinaci kontakt rele pol - na cievku,tak aby toto relatkom zopnute minus bolo zaroven na katode.....vysledkom je ,ze ledky pocas zvonenia neblikaju ale svietia a rele je zopnute

po vypadku prudu vsetko funguje,lebo spinaci kontakt rele je v klude rozopnuty a tak nedojde k onomu zablokovaniu zvukoveho obvodu z ktoreho beriem minus...
otazne je ci vobec minus potrebujem brat z cievky repraciku,pravdepodobne ho staci brat iba z toho 1000mikro kondiku (musim vyskusat)

ten prepinacik dole je len na vyp/zap repraciku,ak by som nechcel pocut zvuk zvonenia

Namerane napetia pocas zvonenia:
na cievke 3Voltoveho rele: 2,7V
na 1000mikro kondiku:3,7V
Prílohy
IMG_20180918_113416.jpg
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Sep 2018, 13:06

Typický příklad toho, jak se věci nemají dělat.
Ono to sice nějakým zázrakem funguje, ale nevíme, kam je přesně co zapojené, jestli je něco přetížené, jestli to něco časem neodpraví atd...
0

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 18 Sep 2018, 13:55

breta1 ,tak zatazene to je,to si piš ,kedze v tomto zapojeni 5 voltove stabilne napetie potlaca pocas zvonenia prerusovane napetie (casovac/krystal) ,ktore je na samostatnom obvode urcene pre blikanie lediek ,preto su aj tie namerane napetia pocas zvonenia trochu nizsie (biju sa - jedno chce casovat,druhe chce byt stabilne) ,mozno by to chcelo niekde sikovne pichnut odporik,ci kondik,ale tusim,ze by to asi nepomohlo... ak by to zapojenie malo fungovat len 20 rokov,tak ok,to mi staci (zopnutie rele dialkovym 1- 2 x denne na 5sec) to vsak ukaze cas
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Sep 2018, 14:33

"...jestli je něco přetížené..." breta1 asi myslel prvok ktory spinal LED a teraz ten prvok spina priamo relé ktoré ešte ako bonus posiela indukovane napätie naspäť do obvodu. Preto píše že ti to zázrakom ide. Otázka je dokedy. Možno pár dni...tyzdnov..mesiacov....Alebo to pôjde naveky. Ale takto sa to nerobi.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 18 Sep 2018, 17:17, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa amater63 » 18 Sep 2018, 14:39

To nevadí. " (casovac/krystal) " to ustojí . :confused: ( pro zajímavost.Jakou hodnotu- má psáno.děkuji )
0

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 18 Sep 2018, 17:21

amater63 ,myslis aku hodnotu ma psanu casovac/krystal na obrazku vlavo hore? je na nom iba napisane WL433M a na plosaku SW3 a Y1

Inac dnes som si urobil nove zapojenie (tiez iba z rele a tri drotiky) ,kde pocas zvonenia je na zdroji krasnych 5V a obvod z led je mimo mojho zapojenia,cize idealny stav - ledky blikaju - rele je zopnute....akurat sa to zablokuje pri vypadku a znovunabehnuti el.siete a neviem to vyriesit...mozno by to chcelo osadit 5V bateriu na podrzanie napetia pri vypadku prudu,ale na priamo dat k zdroju dobijatelnu bateriu sa neda bez niejakych doplnujucich suciastok....,tak som sa vratil k naspet k povodnemu zapojeniu z led obvodom,kde cievka rele je paralelne z ledkami a pridrz cievky rele (a teda aj lediek) je brana z cievky repracika....a ked si vypnem repracik,tak pocujem len cvaknutie rele pri stlaceni tlacitka na dialkovom a druhe cvaknutie po 5 sekundach...krasny to zvuk o) dialkove ma dosah 70-120 m,podla prekazok...idealne pre pohon dvojkrydlovej brany,ktory som tiez len vykoumal...komplet material na pohon brany z dvomi dialkovymi ovladacmi z jednym tlacidlom (zvoncek) ma vyslo na 80€ ,ale je to moj vlastny zlepenec veci povodne urcenych na nieco uplne ine a na to uz treba viac ako len tabulkove myslenie o)
Prílohy
IMG_20180918_171843.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok