Čo dobrého v Lídli?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa Merak » 26 Jún 2018, 12:27

romiadam napísal:
vosa napísal:Ked tie neizolovane krokosvorky zapoji niekto podla obalu, tak si veru zatancuje.
A nie je tiez hneda +24V a modra GND? (priemyselnekable pre snimace)
Podľa novej STN EN 60445:2018 je L+ červenej farby a L- bielej farby.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa SMITH » 26 Jún 2018, 13:50

Merak napísal: Podľa novej STN EN 60445:2018 je L+ červenej farby a L- bielej farby.
A stredný M ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa Merak » 26 Jún 2018, 15:12

ostáva modrá
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
AndroidSK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 21:15
Bydlisko: MY

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa AndroidSK » 25 Aug 2018, 22:14

Má niekto skúsenosti s týmto? https://www.lidl.sk/sk/ponuka.htm?articleId=15545

Pozeral som iné, tak pre porovnanie boschka stojí 80... čiže celkom by to aj fajn bolo za tú cenu, alebo nie?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa breta1 » 22 Sep 2018, 10:49

Lidl u nás má v nabídce digital radio SDR 1 A1, kombinované s FM, za 699.-Kč.
Jen tak na zkoušku jsem ho koupil, zkusím ho trochu otestovat.
Má již někdo s tímto rádiem nějaké praktické zkušenosti nebo měření?
Prílohy
silvercrst.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa amater63 » 22 Sep 2018, 13:36

Ahoj,to není SDR radio.Je to DAB digitální radio.Cenově zajímavé a budu rád pokud se podělíš co jsi zachytil za stanice.Ono pokrytí signálem není tak jako u DVB-t.., (ano s FM a RDS).Děkuji
Digitální rádio DAB+

Digitální rádio DAB+

SILVERCREST® Digitální rádio DAB+ 297490 (stříbrná)
Pamět pro 20 stanic
Více informací
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Sep 2018, 10:48

Tak pár poznatků z testování doma v Brně.
Na začátek pro amater63 k tomu SDR - ten údaj DIGITAL RADIO SDR 1 A1 je název rádia, opsaný z titulní stránky manuálu (viz foto).

FM:
citlivost poslechem je srovnatelná s běžnými malými FM rádií (např. se SILVERCREST SWED 100A1 - ten jsem před lety koupil v LIDL asi za 250.-Kč a je opravdu dobrý). U sebe doma chytnu asi 19 FM frekvencí.

DAB:
Chytím jen vysílač Hády 5kW, který mám prakticky na dohled asi 5km, vertikální polarizace, multiplex DAB+, frekvence 229,072 MHz. Signál je 100%, nevytahuji anténu, je bez šumu, je tam 14 vysílačů.
Šum:
Šum při nulové hlasitost je při DAB o něco větší než při FM, ale to se musí dát ucho až na repro. Ale je fakt, že je větší, než např. u uvedeného rádia SILVERCREST SWED 100A1.

Ladění
Pro člověka znalého ladit TV, práce s mobilem atd. není problém. Pro staršího člověka méně znalého v práci s elektronikou to problém je, zejména ukládání stanic. Problém též bude, že tam nejsou žádná tlačítka předvolby (alespoň 1 až 5), ale ani tlačítka M+ a M-, kterými by se dalo přímo krokovat nastavené uložené stanice. Takže vnouček sice dědovi uloží 10+10 stanic, ale děda musí nasadit brejle, přečíst si na menším modrém displeji, cože se mu tam vlastně zobrazuje za stanici a zmáčknout tlačítko SELECT. Ten displej svítí až moc (nevím jestli to jde ztlumit), ale pro dědu budou písmenka malá.

Hlasitost
Regulace je tím velkým kolečkem, to se neotáčí, ale jen vychyluje kousek vlevo/vpravo. Každé vychýlení sepne mikrospínač a přidá/ubere jeden dílek hlasitosti. Pokud se podrží déle, hlasitost se přidává/ubírá plynule. Otáčení jde na můj vkus dost ztuha, dítě s tím může mít problém (nebo zamaštěné prsty od bůčku).

Adaptér
Je na 6V/0,5A DC. Je to spínaný zdroj, takže záleží, co tam je či není načasováno na výdrž.

Spotřeba
Neměřil jsem spotřebu při zapojení na adaptér, ta není důležitá.

Rádio lze napájet 4xAA, tedy 6V. Tady jsem provedl měření.
Obrovské zklamání je odběr- při oněch 6V a při nulové nebo malé hlasitosti rádio žere 105 mA při FM a též při DAB. Tedy hrát na normální alkalické baterky, musel bych být boháč.
Potěšitelné alespoň trochu je, že jsem zjistil, že je to možné napájet z NiCd aku AA. Rádio totiž začíná hlásit battery low až při U=4,1V a vypne se až při U=3,8V.

Přístrojové vybavení k objektivnímu měření parametrů DAB/FM nemám, třeba mě někdo doplní.

Ale za ty prachy - super hračka.
Prílohy
IMG_20180923_094424.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa amater63 » 23 Sep 2018, 12:38

Děkuji za vyčerpávající informace.V žádném případě jsem si nemyslel že by jsi se pletl SDR rx a to co jsi koupil.Ono jde o to, i že mne to zajímá .Informace jsou vyčerpávající a tak i to že jsem se zmínil co máš -zachytíš za stanice.prostě DAB+ je v plínkách a to jsi mi potvrdil.Jinak jsou na tom co mají možnost zahraničního příjmu.Ono 5KW je dosti málo na dálkový příjem- poslech.Ještě se zeptám co jsou tam za stanice,ale to si dohledám.Tak ještě jednou dík. ( Pro mne nezajímavá nabídka-stanic)
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Sep 2018, 13:56

V tom multiplexu co chytám je 14 stanic CRO:
REGINA
REGION
RETRO
VLTAVA
WAWE
BRNO
D DUR
DVOJKA
JAZZ
JUNIOR
OSTRAVA
PLUS
PLZEN
RADIOZURNAL
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa amater63 » 23 Sep 2018, 14:12

Ano díval jsem se -kanál 12D .Děkuji
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 24 Sep 2018, 10:04

...
Prílohy
lid.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

tastyel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 01 Sep 2018, 17:39

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa tastyel » 27 Sep 2018, 19:46

Oddnes, ak sa este nevypredali maju nejaku novu verziu autonabijacky - za 15e a startovacie kable za 13 (25mm, hlinik/med).
https://www.lidl.sk/sk/ponuka.htm?articleId=16838

ANo, je to hlinik/med, ale su celkom masivne a klieste maju vlastne led osvetlenie. Pri planovanom pouziti mozno 0x lepsie ako nic :applause:

Nabijacke chcem ustrihnut klieste a dorobit rychlokonektor od CTEK a napojenim priamo na bateriu. Povodne som mal v plane kupit ctek autonabijacku ale ked som dnes videl lidl, nevahal som :D

https://www.battery-import.sk/prislusen ... 10-s-ocky/ + predlzovaci kabel z ktoreho ucvaknem konektory a mam to za 30e komplet riesenie, kvoli comu som chcek vlastne ten ctek :D
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa mirosne » 27 Sep 2018, 20:46

To chceš akože baterku zapojenú v aute napojiť priamo na tú pulznú nabíjačku?Aby si niečo v aute neodfajčil,nevieš,čo z toho hovna z Lídla lezie a môžeš poškodiť nejakú RJ v aute.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa juraj77 » 27 Sep 2018, 21:22

pred dvoma rokmi som kupoval v Lidli nabíjačku tuškových článkov NiMH,NiCd . Akosi prirýchlo nabíja, za 20 minút je článok akože nabitý . Používam ich v LED lampe,avšak baterka dlho nevydrží svietiť... :thumbdown:
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

tastyel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 01 Sep 2018, 17:39

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa tastyel » 28 Sep 2018, 10:55

Nie napevno, od toho tam chcem dorobit tie rychlokonektory od cteku, aby sa to dalo sikovne zapojit a odpojit.
Pred poznamkou ze otvorit kapotu a zapojit to na baterku nieje strata casu treba uviest, ze mam baterku v kufri pod pohlahou kufra a dvomi krytmi, teda asi 15 skrutiek a vyberanie podlahy kufra.

Lezie z toho maximalne 14,4v a 3,8ampera.
Roky sa kazdeho pytam uz len tak nejako z nudy ci je nabijanie baterky priamo v aute ok. Roky mi kazdy hovori ze jasne, a roky to tak nabijam. Co by z toho malo vyliezt ine okrem prudu? :)


//juraj, a neni to baterkami nez nabijackou napriklad?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa miroja » 28 Sep 2018, 12:23

Vies, ak by si mal nabijacku s linearnym riadenim prudu, v tam by problem byt nemal. Akurat pri impulznom riadeni prudu a zvlast neznamej konstrukcie tazko zistit co vsetko sa na vystupe objavi. Kludne tam mozu byt spicky, ktore hodne presahuju 14,5V. Preto to moze by nebezpecne pre elektroniku modernych aut, kde vyrobca nasral plno elektroniky.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa mirosne » 28 Sep 2018, 16:19

miroja :thumbup:
presne toto som myslel.
0
Pozdravuje vás Miro.

tastyel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 01 Sep 2018, 17:39

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa tastyel » 28 Sep 2018, 16:43

Mal som aj tu CTEK pozicanu a ta dava v prvom programe, sice len par sekund nejaku kontrolu 15,8V - a zije vsetko.
Ale viete co, dobre. Usetrenych 50 eur mi nestoji za neistotu ze to moze byt smejt a kupim radsej ten CTEK.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa mirosne » 28 Sep 2018, 17:17

Nebolo to myslené takto.V prvom rade si zisti,či sa musí odpájať batéria od auta,alebo to môžeš pripojiť priamo na ňu.Lidl sa o tom nezmieňuje,preto by som to na baterku zapojenú v aute priamo nepripájal.A je úplne jedno,aký je výrobca nabíjačky,dôležité je to,aby tam bolo uvedené,že nie je potreba akumulátor odpájať od siete v aute.
0
Pozdravuje vás Miro.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Čo dobrého v Lídli?

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Sep 2018, 17:22

Ako môže na dobrej, no vybitej baterke, sa objaviť 15,8 V z nejakej pár ampérovej nabíjačky ? Veď baterka je tvrdý zdroj napätia s vnútorným odporom rádovo v miliOhm ?

Aha, tak som si pozrel návod. Ten režim je voliteľný, odporúčaný max. 1x do roka a v podstate prebije baterku až do tohoto napätia. A odporúčajú vtedy baterku odpojiť.

Takže, ak máš zbytočné peniaze, kúp si tú CTEX. Ak nie, kúp čokoľvek iné. Já si nemyslím, že pri cyklickom nabíjaní baterky je potrebné sledovať teplotu okolia a korigovať max. dosiahnuté napätie. To by bolo dobré skôr pri trvalom nabíjaní/ udržiavaní baterky, (13,5 až 13,8 V).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď