LED emulator namiesto VFD displeja

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa straciam » 09 Okt 2018, 18:24

zdravim vsetkych..
hladam niekoho, kto vie spravit modul, ktory bude obsahovat vystup na sedemsegmentovky a ktory sa da pripojit namiesto VFD displeja.

priblizim situaciu...
mam zariadenie, na ktorom sa rozbil VFD displej (futaba 9-LT-01, uz sa nevyraba, nezohnatelny) a potrebujem ho nahradit LED alebo LCD displejom. ide o displej 9x1 (v poslednej cislici su aj cisla 1/2) teda 9 a pol miestny sedemsegmentovy vfd displej, nie alfanumericky.
displej bol samostatny bez radica a potrebujem ho nahradit, idealne LED 7-segmentovkami ale moze byt aj LCD(podsvieteny).

ak niekto vie, je ochotny, moze vyrobit hotovy modul, ktory sa pripoji na miesto VFD displeja.
zadarmo to nebude, na cene sa dohodneme aby boli obidve strany spokojne.
vitane su aj navrhy zapojeni, schem atd.. pokial sa bude jednat o kompletne zapojenie(schema) tak aj ta bude financne odmenena...
dakujem
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa deepspace » 09 Okt 2018, 19:51

Zaujimava tema ked sa toho niekto chyti, ja tiez potrebujem nahradu za VFD, ale OLED, lebo ten displej mal aj znaky :)
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa straciam » 09 Okt 2018, 21:27

ja by som potreboval nahradit "segment za segment" :) co znie jednoducho.. ale asi nie je..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa miroja » 09 Okt 2018, 21:38

Pouzit iny typ by nebolo riesenie (z nejakej starej kalkulacky, pokladnice...)? Pripadne urobit si mpx zo samostatnych cisel.Tie dve cisla v poslednom segmente by bolo potom treba nejako nahradit.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa Dali2 » 09 Okt 2018, 21:47

Dal by sa nahradit 10-LT-01, tie by sa mali dat zohnat.

https://farm4.static.flickr.com/3820/13 ... 46f1_b.jpg

Resp. nahrada by mala byt 11-MT-61ZLA a tie sa daju zohnat v pohode.

https://www.ebay.com/itm/Presentoir-VFD ... Swy4hUURVZ

Este jeden som nasiel, NEC FIP9C13

https://www.hobbielektronika.hu/forum/g ... ?id=269677

Tusim su to vsetko displeje z vah alebo pokladni, to by fakt nemal byt problem.

-- Spojený príspevok 09 Okt 2018, 21:07 --

A este NEC FIP11F10.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa peterple » 09 Okt 2018, 22:55

V dávnej minulosti som robil niečo podobného. Gáter riadený nejakým jednoúčelovým počítačom mal displeje na zobrazovanie hodnoty posuvov z troch 7 segmentových lcd segmentov. Gáter v hale kde sa nekúrilo. Po zime displeje čierne nečitateľné. Požiadavka prerobiť na LED. Riadené boli cez 24V sériový protokol. Riešenie jedno 20 pinové AVR prevodnik na TTL a nabrať komunikáciu na logickom analyzátore a potom naprogramovať 3. miestny LED displej v multiplexe. Dodnes sa neozvali, tak ak gáter ešte reže, tak displeje fungujú.

V tvojom prípade je to dosť podobné, len vstupom je multiplexný displej a výstupom tiež (alebo aj statický) či hocijaký inakší. Zase to treba nabrať logickým analyzátorom potom pár večerov programovania a ladenia. Ale hw sa mi dnes už robiť nechce. Zase som zistil že musím na návštevu k očnej.

V tvojom prípade použiť náhradu bude najschodnejšia a najlacnejšia cesta.

-- Spojený príspevok 09 Okt 2018, 22:18 --

Keď som sa zamyslel tak ten procesor tam vlastne netreba. Iba treba prerobiť úrovne riadenia multiplexu VFD na LED. Takže by to malo isť len použitím zopár tranzistorov (8 + 9 + 2) Multiplex jak multiplex.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa straciam » 10 Okt 2018, 07:26

dakujem za napovedu, lenze nemam momentalne cas navrhnut schemu, odladovat to pre stary vfd displej, stavby prototypov atd..
ak by si mal kompletnu schemu, podla ktorej viem spravit hotovy modul, to by uz pomohlo viac.. :)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa straciam » 14 Okt 2018, 21:20

nikto mi s tym nevie pomoct?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa Dali2 » 14 Okt 2018, 21:47

To je fakt taky problem, objednat si z ebay jeden z tych, co sa daju pouzit ako nagrada, co som ti tam nasiel???
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa straciam » 15 Okt 2018, 19:45

dakujem ti za pomoc pri hladani, ale ja hladam modul pre LED zobrazovace namiesto VFD dispeja. nie vfd displej ako taky. viem ze su rozne nahrady, ale ja hladam modul ktory bude mat ako vystup LED sedemsegmentovky.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa peterple » 15 Okt 2018, 20:23

problém je, že si si vybral zjavne veľmi neštandardnú vec. Čo som googlilil tak asi dva také výkriky ako ten tvoj na arduino fórach kde to tiež zdochlo po pár príspevkoch.
Reverz inžinieringu sa tu nevyhneš. Buď to zvládneš sám alebo ti to niekto urobí. Myslím že nikto (a už vôbec nie na tomto fóre) nemá hotové riešenie. Ja to stále vidím na "zopár" tranzistorov ktoré prispôsobia úrovne. Nakoľko aj jedno aj druhé funguje principiálne rovnako v multiplexe. Treba mať k tomu digitálny osciloskop a znalosti ako funguje tranzistor v spínacom režime.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa Dali2 » 16 Okt 2018, 12:58

Problem je hlavne v tom, ze VFD maju katody a anody zapojene vyrazne inak, co sa tyka multiplexovej matice. U 7-segmentovych displejov je jasne kde je katoda (berme pripad spolocnej katody) a kde su anody k jednotlivym segmentom. Kazda katoda je ovladana zvlast, anody sa v ramci multiplexu spoja. U VFD to tak nebyva - katoda je spolocna napr. pre pre 3 cislice a len dajme tomu 4 segmenty (z konstrukcnych dovodov), takze priame napatove prisposobenie neprichadza do uvahy, je nutne cele zobrazovanie "prekodovat". Nie je nutne pouzit mikrokontroler, na to staci aj klasicka sekvencna logika, staci zistit zapojenie povodneho VFD, nakreslit si zapojenie buduceho displeja, urobit kodovaciu tabulku vstup/vystup, pouzit karnaughove mapy na zjednodusenie logickej funkcie a nakreslit vysledok, bude to len par hradiel pravdepodobne, pre znaleho cloveka robota na jedno poobede. A pozor. VFD ma A/K napatie podla vyrobcu a konstrukcie 18-30V, cize to treba aj spravne napatovo prisposobit. A este musis doriesit napajanie 7-segmentoviek, zeravenie pre VFD je 1.5-5V cca 100mA (treba zmerat), co je pre LED displej nedostatocne (prudove zatazenie bude vyrazne vyssie).
0

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa Panda38 » 16 Okt 2018, 13:47

Mikrokontrolér (levná ATmega) nemusí být tak úplně k zavržení, může to s ním být jednodušší - nemusí se řešit souběh časování pro jednotlivé části VFD, jen se dekóduje obsah displeje do paměti a nezávisle na vstupu běží výstupní multiplex.
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: LED emulator namiesto VFD displeja

Príspevok od používateľa stefanSK » 19 Okt 2018, 14:23

Pre toho, kto by sa do toho pustil prikladám súbor, ktorý sa možno dá použiť ako išpirácia na nový návrh. Je tam okrem iného schéma pripojenia VFD displeja k logige TTL.
Prílohy
dokumentacia_stopky.pdf
(776.33 KiB) 87 stiahnutí
0
S.K.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok