Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Stavba elektronkoveho zosilnovaca podla FLASHEDBRAIN

Stavba elektronkoveho zosilnovaca podla FLASHEDBRAIN

Neviete si rady so zosilova─Źom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: Stavba elektronkoveho zosilnovaca podla FLASHEDBRAIN

Odosla┼ąod diamos » 09 Nov 2018, 15:46

Co je na tom Skarede ???
Pr├şlohy
Lampac Lyric.jpg
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 154
Vek: 45.96
Zalo┼żen├Ż: 02.07.2018

Odosla┼ąod hpeter » 09 Nov 2018, 16:13

diamos nap├şsal:Aj profi lampove zosilnovace maju nejaku tu ledku. :pain:

tlejivka na Ua.... aj vidis ci je tam napatie. mas to ako aj signalizaciu strelenej anodovej poistky.
(ci je vybity zdroj <90v, bezpecnost pri rozoberani.)
ledka zere viacej a je hnusna :crying:

z ciny su aj s fosforom....
Obrázok
Obrázok
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1186
Vek: 34.96
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod misop » 10 Nov 2018, 14:49

Co 10 mm ledka, jaa tam dam tohto 30 kg Vl─Ź├íka :thanks:
Pr├şlohy
IMG_1058.JPG
misop
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 16
Vek: 35.5
Zalo┼żen├Ż: 18.06.2018

Odosla┼ąod Milos66 » 10 Nov 2018, 15:33

origin├íl CS? Pekn├Ż.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3776
Vek: 52.38
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod diamos » 12 Nov 2018, 00:29

Nahodou som nasiel na nete modul pre automaticke riadenie biasu.
Aky je vas nazor na taketo riesenie?

https://www.audioamp.eu/cz-detail-90189 ... -ab-q.html
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod zipaj » 12 Nov 2018, 01:03

48ÔéČ by som za to nedal, za tie peniaze m├ím takmer na ┼ítvoricu koncov├Żch EL34 a ak by som nad t├Żmto modulom uva┼żoval, tak by som o─Źak├íval ┼że dok├í┼że pri poruche jednej z koncov├Żch elektr├│nok odstavi┼ą cel├Ż zosil┼łova─Ź. A vlastne ak bude niektor├í z elektr├│nok ve─żmi vy─Źerpan├í, tak tam aj tak nebude symetria k─żudov├Żch pr├║dov, to u┼ż je lep┼íie ku ka┼żdej elektr├│nke kat├│dov├Ż odpor + elektrolyt, to je tie┼ż automatick├ę nastavenie predp├Ątia. Najv├Ą─Ź┼í├şm vtipom je v n├ívode pas├í┼ż o nastaven├ş men┼í├şch pr├║dov a pred─║┼żen├ş ┼żivotnosti elektr├│nok a┼ż 3x, ak chce┼í aby zosil┼łova─Ź pracoval v nejakej triede (A, AB alebo B) tak je to dan├ę pr├íve k─żudov├Żmi pr├║dmi, v podstate iba v triede A nem├í┼í prechodov├ę skreslenie (preto┼że pr├║d te─Źie oboma elektr├│nkami st├íle). Zmen┼íen├şm k─żudov├Żch pr├║dov pri meran├ş prechodov├ęho skreslenia st├íle zostane┼í v triede A. Nov├í EL34 od Tesly m├í be┼żne na BM215 an├│dov├Ż pr├║d okolo 100mA (85 - 115) a strmos┼ą okolo 12mA/V, ─Źiasto─Źne pou┼żit├í EL34 m├┤┼że pri pr├║de dajme tomu 90mA ma┼ą strmos┼ą iba 9mA/V, tak neviem ako sa to bude chova┼ą pri postupnej strate emisie elektr├│nok, preto┼że nemen├ş sa iba emisn├í schopnos┼ą kat├│dy, ale men├ş sa aj strmos┼ą elektr├│nok a ak bud├║ ma┼ą koncov├ę elektr├│nky v PP zosil┼łova─Źi rozdielnu strmos┼ą, tak na v├Żstupe mo┼żno nebude prechodov├ę skreslenie, ale ur─Źite tam bude tvarov├ę skreslenie (jedna polperi├│da m├í in├║ amplit├║du ako druh├í) a si vlastne tam kde si bol na za─Źiatku, rad┼íej raz za ─Źas skontrolova┼ą v akom stave s├║ elektr├│nky a nekomplikova┼ą to modulom ktor├Ż m├┤┼że vyrobi┼ą in├Ż probl├ęm.
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2520
Vek: 43.51
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod diamos » 12 Nov 2018, 12:44

Jasne, tak to nema zmysel tam davat.Aj mi to bolo divne pretoze na drahych koncakoch sa tiez nastavuje bias manualne.
Dakujem za odpoved.

Povodne som hladal nejaky modul na indikaciu stavu Biasu.
Napr. boli by tam dve ledky, jedna by signalizovala nizky katodovy prud (napr. 37mA) a druha zase vysoky prud (napr.43mA).
Pri spravnom nastaveni by ledky boli zhasnute (40mA).
Zatial som nenasiel nic na tento sposob.
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod zipaj » 12 Nov 2018, 15:35

na to ti sta─Źia dva lacn├ę kompar├ítory alebo oper├íky + sn├şmac├ş tezistor do kat├│dy ka┼żdej elektr├│nky (LM393, LM339, LM358) a nejak├Ż zdroj referen─Źn├ęho nap├Ątia (TL431)
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod diamos » 12 Nov 2018, 18:26

Ja nie som tak dobry aby som si vedel nakreslit na to schemu.Preto zhanam
nejaky modul alebo dobru schemu.
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod zipaj » 12 Nov 2018, 21:56

Zapojenie sa vol├í okienkov├Ż kompar├ítor rezistormi R2,R3,R4 nastav├ş┼í horn├║ a doln├║ hranicu, nemus├ş to by┼ą 1/3 a 2/3 nap├íjania (nap├íja┼ą ich mus├ş┼í stabilizovan├Żm nap├Ąt├şm), na vstup privedie┼í nap├Ątie z kat├│dov├ęho rezistora

Obrázok
http://sound.whsites.net/articles/comparators.htm

Alebo to urob tak ako to vyrie┼íili v JJ electronic na zosil┼łova─Źi JJ239 bias sa nastavuje tak, aby ledky iba slabo svietili
Pr├şlohy
001.tif
(46.62 KiB) Stiahnutá 0 krát
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mzperx1 » 13 Nov 2018, 10:54

Nedavno som riesil aj ja ako signalizovat/merat bias.

Kupis pekny analogovovy 100uA DC meter https://goo.gl/UCi38G
Zmeras vnutorny odpor, bude medzi 1k-2k. Ak je napr 1k5 tak do katod das odpor 1R5 a pripojis meter k tomu odporu paralelne. Pri katodovom prude 60mA bude ukazovat 60uA.
Potom kupis dvojpaketovy 6 polohovy otocny prepinac, zapojis napr ako NEUTRAL-4xKATODA-NEUTRAL a hotovo. :potlesk:
mzperx1
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 71
Zalo┼żen├Ż: 23.04.2012

Odosla┼ąod pavlikkkk » 13 Nov 2018, 12:56

zipaj nap├şsal:48ÔéČ by som za to nedal, za tie peniaze m├ím takmer na ┼ítvoricu koncov├Żch EL34 a ak by som nad t├Żmto modulom uva┼żoval, tak by som o─Źak├íval ┼że dok├í┼że pri poruche jednej z koncov├Żch elektr├│nok odstavi┼ą cel├Ż zosil┼łova─Ź. A vlastne ak bude niektor├í z elektr├│nok ve─żmi vy─Źerpan├í, tak tam aj tak nebude symetria k─żudov├Żch pr├║dov, to u┼ż je lep┼íie ku ka┼żdej elektr├│nke kat├│dov├Ż odpor + elektrolyt, to je tie┼ż automatick├ę nastavenie predp├Ątia. Najv├Ą─Ź┼í├şm vtipom je v n├ívode pas├í┼ż o nastaven├ş men┼í├şch pr├║dov a pred─║┼żen├ş ┼żivotnosti elektr├│nok a┼ż 3x, ak chce┼í aby zosil┼łova─Ź pracoval v nejakej triede (A, AB alebo B) tak je to dan├ę pr├íve k─żudov├Żmi pr├║dmi, v podstate iba v triede A nem├í┼í prechodov├ę skreslenie (preto┼że pr├║d te─Źie oboma elektr├│nkami st├íle). Zmen┼íen├şm k─żudov├Żch pr├║dov pri meran├ş prechodov├ęho skreslenia st├íle zostane┼í v triede A. Nov├í EL34 od Tesly m├í be┼żne na BM215 an├│dov├Ż pr├║d okolo 100mA (85 - 115) a strmos┼ą okolo 12mA/V, ─Źiasto─Źne pou┼żit├í EL34 m├┤┼że pri pr├║de dajme tomu 90mA ma┼ą strmos┼ą iba 9mA/V, tak neviem ako sa to bude chova┼ą pri postupnej strate emisie elektr├│nok, preto┼że nemen├ş sa iba emisn├í schopnos┼ą kat├│dy, ale men├ş sa aj strmos┼ą elektr├│nok a ak bud├║ ma┼ą koncov├ę elektr├│nky v PP zosil┼łova─Źi rozdielnu strmos┼ą, tak na v├Żstupe mo┼żno nebude prechodov├ę skreslenie, ale ur─Źite tam bude tvarov├ę skreslenie (jedna polperi├│da m├í in├║ amplit├║du ako druh├í) a si vlastne tam kde si bol na za─Źiatku, rad┼íej raz za ─Źas skontrolova┼ą v akom stave s├║ elektr├│nky a nekomplikova┼ą to modulom ktor├Ż m├┤┼że vyrobi┼ą in├Ż probl├ęm.

Po p┼Öe─Źten├ş p┼Ö├şsp─Ťvku ─Źlena Zipaj mi to nedalo a chci p┼Öisp─Ťt k n─Ťkter├Żm jeho z├ív─Ťr┼»m.
P┼Öedn─Ť jsem nikde na sv├Żch webov├Żch str├ínk├ích nena┼íel informaci o trojn├ísobn├ęm prodlou┼żen├ş ┼żivota elektronek. D├íle ze zm├şn─Ťn├Żch souvislostech o nastaven├ş klidov├Żch proud┼» elektronek ve t┼Ö├şd├ích a, AB a B, je z┼Öejm├ę, ┼że si autor nep┼Öe─Źetl ─Źl├ínek, kter├Ż je na m├ęm webu p┼Ö├şstupn├Ż z horn├şho menu.
Tak├ę souhlas├şm s t├şm, ┼że postupnou ztr├ítou ┼żivotnosti kles├í strmost elektronek a s t├şm souvis├ş i vznik zkreslen├ş v PP (PushPull) stupn├şch. Jde v┼íak o dv─Ť v─Ťci, ztr├ítou strmosti kles├í zes├şlen├ş elektronky hlavn─Ť v oblasti jej├şho maxim├íln├şho vybuzen├ş (v├Żkonu) a v oblasti st┼Öedn├şch v├Żkon┼» se p┼Ö├şli┼í neprojevuje. Nav├şc spektrum zkreslen├ęho sign├ílu obsahuje p┼Öev├í┼żn─Ť druhou harmonickou sign├ílu, co┼ż, jak v├şme, p┼Öi poslechu p┼Ö├şli┼í nevad├ş.
Nejv─Ťt┼í├ş k├ímen ├║razu v┼íak zp┼»sobuje nesymetrie anodov├Żch proud┼» v─Ťtv├ş ve v├Żstupn├şm transform├ítoru PP stup┼ł┼», kdy vznik├í "protivn├ę" zkreslen├ş t┼Öet├şm harmonick├Żm kmito─Źtem. A tom je pr├ív─Ť funkce modul┼», kter├ę na m├Żch str├ínk├ích najdete. Modul takovou nesymetrii nedopust├ş a zabr├ín├ş tak dokonale stejnosm─Ťrn├ęmu sycen├ş v├Żstupn├şho transform├ítoru a v souvislosti s t├şm zkreslen├ş t┼Öet├ş harmonickou. Optim├íln├ş nastaven├ş se projev├ş zna─Źn├Żm zkvalitn─Ťn├şm poslechu, co┼ż potvrzuj├ş ti, kte┼Ö├ş tyto moduly pou┼żili.
Jist─Ť by takov├Ż v├Żrobce, jako je dne┼ín├ş prodejce stavebnic DYNACO (http://www.tubes4hifi.com), nemontoval zbyte─Źn─Ť a nenab├şzel je na sv├Żch webov├Ż str├ínk├ích. Konec konc┼», nen├ş s├ím..
Tento p┼Ö├şsp─Ťvek nep├ş┼íi proto, abych prod├íval na Slovensko. M┼»j prodej je zam─Ť┼Öen jinam. Napsal jsem jej proto, proto┼że se z├ív─Ťry ─Źlena Zipaj v mnoh├ęm nesouhlas├şm.

Pavel Kotráš
www.audioamp.eu
pavlikkkk
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 3
Zalo┼żen├Ż: 13.11.2018

Odosla┼ąod zipaj » 13 Nov 2018, 14:17

Citujem vetu z Va┼íej str├ínky o trojn├ísobnom pred─║┼żen├ş ┼żivotnosti elektr├│nok: "Sn├ş┼ż├şme z├íkladn├ş katodov├Ż (a t├şm i anodov├Ż) proud na nejni┼ż┼í├ş mo┼żnou hodnotu p┼Öi zachov├ín├ş nezkreslen├ęho p┼Öenosu v cel├ęm v├Żkonov├ęm rozsahu. T├şm velmi podstatn─Ť prodlou┼ż├şme ┼żivotnost elektronek (a┼ż 3x)"

a tu je aj link : N├ívod k pou┼żit├ş AB-Q - https://www.audioamp.eu/manual-ab-q-f23.html

M├┤j n├ízor na to som nap├şsal vy┼í┼íie a za n├şm si stoj├şm, je mi jasn├ę ┼że uveden├Ż modul reguluje predp├Ątie G1 v z├ívislosti na kat├│dovom pr├║de, ale raz nastane situ├ícia ┼że elektr├│nka bude vy─Źerpan├í a nepom├┤┼że ani predp├Ątie G1 bl├şzko nuly, ale druh├í elektr├│nka e┼íte m├┤┼że by┼ą zdrav├í, alebo sa na jednej z elektr├│nok preru┼í├ş ┼żeravenie (─Źi┼że ├║pln├í strata emisie), ako sa ten modul zachov├í? Nastav├ş nulov├Ż pr├║d aj druhou elektr├│nkou, alebo nastane maxim├ílna nesymetria?
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod diamos » 13 Nov 2018, 18:31

Fuuu, no tak to mam z toho teraz pekny gulas.
Ale je super ze sa o tom takto diskutuje.
Myslim ze je to celkom vyzivna tema aj pre ostatn├Żch "Lampa-pozit├şv" clenov. :agree:

pavlikkk :
Prosim vas, ako sa bude teda spravat vas modul v pripade ak by sa poskodila jedna elektronka z paru PP ? Dakujem.
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod pavlikkkk » 13 Nov 2018, 19:39

zipaj nap├şsal:Citujem vetu z Va┼íej str├ínky o trojn├ísobnom pred─║┼żen├ş ┼żivotnosti elektr├│nok: "Sn├ş┼ż├şme z├íkladn├ş katodov├Ż (a t├şm i anodov├Ż) proud na nejni┼ż┼í├ş mo┼żnou hodnotu p┼Öi zachov├ín├ş nezkreslen├ęho p┼Öenosu v cel├ęm v├Żkonov├ęm rozsahu. T├şm velmi podstatn─Ť prodlou┼ż├şme ┼żivotnost elektronek (a┼ż 3x)"

a tu je aj link : N├ívod k pou┼żit├ş AB-Q - https://www.audioamp.eu/manual-ab-q-f23.html

M├┤j n├ízor na to som nap├şsal vy┼í┼íie a za n├şm si stoj├şm, je mi jasn├ę ┼że uveden├Ż modul reguluje predp├Ątie G1 v z├ívislosti na kat├│dovom pr├║de, ale raz nastane situ├ícia ┼że elektr├│nka bude vy─Źerpan├í a nepom├┤┼że ani predp├Ątie G1 bl├şzko nuly, ale druh├í elektr├│nka e┼íte m├┤┼że by┼ą zdrav├í, alebo sa na jednej z elektr├│nok preru┼í├ş ┼żeravenie (─Źi┼że ├║pln├í strata emisie), ako sa ten modul zachov├í? Nastav├ş nulov├Ż pr├║d aj druhou elektr├│nkou, alebo nastane maxim├ílna nesymetria?

OK, d─Ťkuji.
Nicm├ęn─Ť je tomu s tou ┼żivotnost├ş tak. Poznatek poch├íz├ş ze sledov├ín├ş t┼Ö├şlet├ęho provozu zesilova─Ź┼» opat┼Öen├Żch m├Żmi moduly.
Pavel
pavlikkkk
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Drakoush » 13 Nov 2018, 19:41

A odpove─Ć na ot├ízku n├ím neposkytne┼í?
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 8785
Vek: 23.4
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod pavlikkkk » 13 Nov 2018, 20:00

diamos nap├şsal:Fuuu, no tak to mam z toho teraz pekny gulas.
Ale je super ze sa o tom takto diskutuje.
Myslim ze je to celkom vyzivna tema aj pre ostatn├Żch "Lampa-pozit├şv" clenov. :agree:

pavlikkk :
Prosim vas, ako sa bude teda spravat vas modul v pripade ak by sa poskodila jedna elektronka z paru PP ? Dakujem.

Ahoj,
pokud nastane v elektronce zkrat, jsou dva sc├ęn├í┼Öe a oba kon─Ź├ş stejn─Ť - odpojen├şm katody elektronky:
1) modul je opatřen ochranou podle:
https://www.audioamp.eu/cz-detail-90189 ... 8za1p.html
v tomto p┼Ö├şpad─Ť se objev├ş na katod─Ť 15V a pojistka se p┼Öeru┼í├ş
2) modul nemá ochranu varistorem:
na modulu se p┼Öeru┼í├ş 10 ohmov├Ż uhl├şkov├Ż rezistor, kter├Ż funguje tak├ę jako pojistka.

V p┼Ö├şpad─Ť, ┼że elektronka st├í┼Ö├şm ztrat├ş emisi, klesne p┼Öedp─Ťt├ş na jej├ş G1 asi na -10V a na t├ęto hodnot─Ť ji┼ż z┼»stane. Zesilova─Ź za─Źne zna─Źn─Ť zkreslovat, co┼ż nen├ş nepost┼Öehnuteln├ę
Pavel
pavlikkkk
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod amater63 » 13 Nov 2018, 21:28

Cht─Ťl jsem se zeptat jenom na okraj P. pavlikkkk ,kde nebo v jak├Żch va┼íich konstrukc├şch,projektech to m├íte.Klidn─Ť dejte odkaz.( foto ,realizace.),ne modul,ale praxe,v├Żsledky.D─Ťkuji.
amater63
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2085
Zalo┼żen├Ż: 02.05.2016

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Audiotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist