rotacny laser slabo svieti

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa misocko » 24 Okt 2018, 21:54

ahojte
zas nieco co vidim prvykrat v zivote na zivo. Dostal sa mi do ruk premietac vodorovnej ciary ze malo svieti, a skutocne cez den takmer neviditelny luc. Otvoril som to a som prekvapeny ako vela tam toho je :lol: . Po obzreti si pristroja som zistil ze ma na styri strany senzor svetla, tak som skusil velmi silnou led baterkou svietit na jednotlive senzory - ziaden efekt, teraz ma vsak napada ze neviem ci je to senzor svetla alebo odrazeneho laseru (su tmavocervene - IR?). na pristroji je napisane len to co davam v prilohe, ani majitel nevie co to je. Ma s tym niekto skusenosti , pripadne ktorym smerom sa uberat?
dnu je nejakych 5 trimrov, zatial som na nich nesahal kedze netusim co mozu robit.
v pripade potreby dam viac foto
vopred dakujem
Prílohy
20181024_210100.jpg
20181024_210135.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa rudko » 25 Okt 2018, 09:32

Asi 7 rokov dozadu som 2x asi v priebehu pol roka opravoval rotacny laser Bosch co sme mali na firme. Raz bol problem v studenom spoji pri laserovej diode a raz som menil samotnu diodu lebo uz bola slaba.
Co viem od chalanov tak potom fungoval este asi tri roky kym ho nedorazila gravitacia :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa misocko » 12 Nov 2018, 20:47

takze po dlhsej pauze ked som len meral blbosti som zistil ze samotna laserova dioda je napajana napetim ktore je rovne napetiu bateriek! ziadne obmedzenie, respektive mozno tam je (bolo) nieco na sposob PWM ale teraz to ide naplno - merane aj osciloskopom samozrejme.
nieje tam ziaden LED driver, je tam len malicky tranzistor SMD puzdro asi 1x2mm ktory to zrejme len spina naplno.
odpojil som teda led od plosaka a napojil ju na zdroj prudu. 10mA - takmer nevidno ze svieti, pri 50mA svietila najviac , ale pri tomto prude bolo na LED nieco okolo 2,5V, tak som este pridaval pricom svetlo sa po tych 50mA dost znizilo ale pridavanim sa opet rozjasnovalo az pri 85mA svieti cca tak ako pri 50mA a pridanim na 90mA zhasne uplne a napetie vyhupne na cca 5,1V (tolko do nej ide aj z plosaku) , potom sa rozvieti az pri ubrati napetia. Teraz vsak uz nesvieti ked ju vratim do zariadenia :(
ani na najvyssej urovni svietenia vsak nesvieti tak ako by mala.
co som kurna pokaslal
kde kupim novu ? :lol:
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa kamilko » 12 Nov 2018, 21:07

Neviem ten laser co mam ja cez den nevidno vobec na palici, preto pouzivam ir prijimac, ked sa troska zoseri uz je vidno ciaru na reflexnej palici.
A po tme uz vsade.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa misocko » 12 Nov 2018, 22:04

takze takto
toto zariadenie vidim prvykrat a hned ho mam aj opravit :lol: (nikdy som nevidel ako sa pouziva)
k funkcii mi bolo vysvetlene ze svieti slabo a preto ho nezachiti taky pridavny snimac - asi ten infra ktory spominas, tu sa naskyta otazka ci ten snimac je dobry - zasvietim nan laserom z CD rom ? alebo na co by mal reagovat? dava nejaku spetnu vezbu vysielacu alebo je to len na to aby bolo jasne kde je rovina a ta cervena ciara cez den ani nema byt vyrazne vidiet? ako velmi ma byt ta ciara vidiet? v tme som ju videl , tak dufam ze som odpalil vysielac a v p..... je prijimac.
0

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa michal5u » 13 Nov 2018, 06:20

Čau, zasvítit na detektor něčím jiným můžeš zkusit, ale když jsme v práci zkoušeli na detektor od rotačního laseru Hilti svítit křížovým laserem od Bosche tak to ani nepíplo..nevím jestli to spolu komunikuje ještě nějak jinak, nebo je tam nějak zásadní rozdíl ve vlnových délkách (oba svítí červeně, viditelně :) ) Zato v původní sestavě Hilti laser, Hilti detektor to detekuje v zimě v létě, ve dne v noci pomalu i ve vedlejší vsi za kopcem :D
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa kamilko » 13 Nov 2018, 13:25

Laserova vysielacia dioda je modulovana. Aby islo na primaci odfiltrovat a demodulovat.
Tak ze len posvietit nestaci.
Na drnnom svetle urcite ciaru neuvidis,v dome uz skor. Lebo sa to normalne pouziva pri kladeni dlazdic na stenu, tj vidis ciaru na stene.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa misocko » 13 Nov 2018, 18:12

modulovana, myslis ze blika nejakym signalom? napajanie do nej vsak islo stale (mal som na tom napichnuty skop), ziadne impulzy - zeby preto ju snimac nevidel?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: rotacny laser slabo svieti

Príspevok od používateľa misocko » 20 Nov 2018, 22:28

takze som doma nasiel dve rozobrate DVD mechaniky, nastudoval som ako rozsvietit ich laser a testoval prijimac. Zistil som ze na stale svetlo nereaguje ale reaguje na zapnutie a vypnutie LED. pouzil som ako zdroj prudu (ktory som vypinal tak ze som ho skratoval) aj zdroj napetia s odporom, vysledok ; ak som blikal , preblikoval aj snimac; staly svit nerobi nic. Kedze som vsak sikovny a obe led sa mi podarilo odpalit prepolovanim , isiel som k cinanovi a kupil dve pera s laser ukazovatkom. Doma rozborka, zistil som ze svietia pri 25mA, takze som to napojil na zdroj CV + odpor aby som mal na diode 20mA a cez mosfet (namiesto spinaca aby som stihal nejake tie Hz a kHz) zacal testovat. Uz od nejakych 20Hz do cca 15kHz to normalne snima, ide to az niekde k 40 - 50kHz ale tam to je uz menej citlive. Reaguje to aj na luč ktorý pri dennom svetle nevidim vobec, takze problem rozhodne nebol v slabom svetle led ale to ze neblikala alebo mala inde posunutu vlnovu dlzku.
Co som si totiz vsimol pri zapinani a vypinani laser led, ona blikne silnejsie aj pri zapnuti aj vypnuti. Neviem presne aky je to jav ale rozhodne zmeni nieco na tom svetle tak ze ho snimac vidi.
Kedze povodnu led som odpalil, pozriem ci to dokazem nejako vymenit a pripadne dorobim nieco nech to blika.
PS aktivacia snimaca tym stylom, ze lucom rozsvietenej led prejdem rychlo po snimaci nefunguje, takze ju musim realne vypinat a zapinat.
0

Napísať odpoveď