Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

JOKY
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00

Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa JOKY » 18 Nov 2018, 01:05

Zdravím. Mám doma rádio 538 A stereodirigent... Je úplne super a má úplne super zvuk. Problém je v tom, že nefunguje stereodekoder TSD 3A. V rádiu mám namontovaný konvertor OIRT/CCIR. Skúsil som do rádia zapojiť funkčný stereodekoder z rádia Prelúdium stereo 1123A a rádio išlo bez problémov pekne stereo, aj indikátor EM 84 pekne fungoval...Priznám sa, nie som elektrotechnik a preto by som poprosil o radu... Môžu nefunkčnosť stereodekoderu spôsobiť vadné tranzistory OC 170 ? Je možné tieto tranzistory zmerať klasickým multimetrom?
Ďakujem vopred za rady a odpovede :agree:
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 18 Nov 2018, 04:35

tranzistory môžeš otestovať na diódové priechody. Ge tranzistory sú ošemetnejšie na testovanie zvodov medzi kolektorom a emitorom kvôli vysokej intrinzickej vodivosti germánia pri takýchto tenkých priechodoch VF tranzistorov. Pokiaľ nik nehýbal nastavením cievok, je možná prakticky akákoľvek závada (zvod v keramických kondenzátoroch, prerušené odpory a mnoho iného, čo som už zažil). Ak máš osciloskop a schému tohoto dekodéra, skontroluj si, či máš pri naladení stereo stanice prítomný 38kHz prepínací signál na výstupe filtra zdvojovača frekvencie. Tento napája diódovú maticu zabezpečujúcu multiplex medzi ľavým a pravým kanálom.
P.S. pri naladení stereo stanice magické oko indikuje prítomnosť pilotného signálu?

jedna schéma v slabom rozlíšení je tu
http://nostalgyradio.cz/files/original/ ... _21630.pdf
Ivan
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa amater63 » 18 Nov 2018, 12:22

Ahoj,nechci zasahovat do daného tématu.Ale ne -chci podotknout,ale pochválit ! - Ivan_Ryger .Je to člověk který ví o čem mluví.Problematika co se zde řeší opravdu není jednoduchá záležitost.Bez znalostí a měřící techniky to opravdu nemá význam.Na druhou stranu -kondenzátory požívané co se zde vyrobilo,znáte ze starých zařízení někoho i přežilo. :confused: ,laděné odvody jak by- smet. No ano,jede vše cestou kterou nebo v zapomnění starých strojů.Dnes řešíte spotřebku,recyklaci,vlastně uměle vytvořenou práci.Kdo by zde pracoval.
Prílohy
Opera Snímek_2018-11-18_112907_nostalgyradio.cz.png
Opera Snímek_2018-11-18_115316_nostalgyradio.cz.png
Opera Snímek_2018-11-18_115316_nostalgyradio.cz.png (56.85 KiB) 3182 zobrazení
0

JOKY
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa JOKY » 18 Nov 2018, 20:35

Vďaka za rady a príspevky. Osciloskop nemám. Magické oko pri naladení stereo stanice nereaguje. Skúsim zmerať tie tranzistory... Rezistory zmerať dokážem, ale kondenzatory nie... Jadrami v cievkach hýbané nebolo, to je v pohode... Skúsim zohnať tranzistory a vymeniť... Pomerať odpory...
Viem ze radio je v pohode, mono ide krásne aj bez dekoderu a ked som na skúšku zapojil dobrý stereodekoder tak všetko fungovalo super...
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 19 Nov 2018, 03:13

tranzistory netreba bezhlavo vymieňať. Pri oprave takýchto prístrojov sa nepostupuje premeraním všetkých súčiastok, pretože správne premeranie by vyžadovalo odletovať súčiastku a merať ju častokrát v podmienkách, za akých pracuje v zapojení. Typické napríklad pre staré poduškové kondenzátory je, že dostávali zvod, až keď boli pripojené na napätie. Tie tranzistory netreba ani vyspájkovávať, aby si overil, či sú v poriadku. V zapnutom stave pomeraj napätia na všetkých elektródach- Emitor, báza a kolektor voči zemi a napíš, aké hodnoty si nameral. Začneme tým.

Ináč, doporučujem sa nesnažiť si zľahčovať život úvahami typu odpory viem zmerať, tak ich všetky vyletujem, lebo si ho skôr skomplikuješ a nič sa o elektronike nenaučíš. Radšej si požičaj osciloskop od známeho alebo ak to myslíš s elektronikou aspoň trocha vážne, nejaký si zadováž. Dnes už slušný osciloskop nestojí ani jednu výplatu. Na bazoši alebo ebayi sa takéto prístroje dajú zohnať aj za 50 EUR.
A ak chceš ostať pri elektronike, aj ten merač kondenzátorov budeš určite potrebovať. Dnes je meranie kondenzátorov bežnou výbavovu slušnejších multimetrov a na Ebayi sa dá kúpiť samostatný merací prístroj tiež za babku.
AK ale chceš ušetriť každú korunu, dá sa improvizovať a merať kondenzátory pomocou známych vzťahov pre impedanciu, no to už vyžaduje aj trocha chuti do matematiky. Volá sa to napríklad metóda troch voltmetrov. staršie učebnice elektrického merania túto metódu popisujú.
0

JOKY
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa JOKY » 19 Nov 2018, 19:28

Vďaka za obetavosť...
Meral som napätia :
Napájanie dekoderu 175V
T1 E 7,56V K 0,05V B 7,26V
T2 E 7,57V K 0,04V B 7,10V
Tie napätia na kolektoroch sa mi zdajú nejaké nízke :?
Nezaoberám sa nejako zvlášť opravami elektronických prístrojov, toto je moje rádio a mrzí ma, že taký super stroj a nejde stereo...
Napokon som zistil, že aj môj multimeter meria kondenzátory, len som to ešte neskúšal... (MASTECH MY-64)
Osciloskop som pozeral, dá sa ozaj zohnať používaný aj za 50-60 eur, len ja nemám ani tušenie aký by bol vhodný a v živote som sa s osciloskopom nestretol...
Veď až sa mi (nám) ho nepodarí opraviť ostanem pri mono, alebo skúsim zohnať funkčný dekodér...
0

traktoriska
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 26 Sep 2018, 07:28

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa traktoriska » 19 Nov 2018, 22:13

ARB1/78 tam mas pekne rozpisane o stereodekoderoch..spomina sa tam aj TSD3A a prerobenie..su tam aj schemy..
ja uz dobre nevidim..dokonca aj nick sa mi podarilo pokazit :D
dobru noc.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa amater63 » 19 Nov 2018, 22:56

Ahoj,tam jde o "pilotní "signál který ti to zapne.(i v dnešní době )To je 19Khz. ,fitr- 38Khz neřeš,nemá vliv na funkci živočicha.Kdysi jsem bastlil..i bez oscila.,netu. První dekodér-co jsem dělal-neosvědčený vyšel v modrém AR-,no samo rok si nemohu pamatovat. ( bez filtu 38 Khz,) :confused:
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 19 Nov 2018, 23:47

Prezatiaľ to vyzerá, že tranzistory sú v poriadku. Tie napätia sú o trocha nižšie, než hodnoty uvedené v schéme, no rádovo sa neodlišujú, takže zatiaľ to vyzerá byť OK, i keď môže tam byť zvod. Keďže ale aj napájacie napätie si nameral 175V namiesto 200V, odchýľka okolo 10 percent môže byť prípustná.
Ten tvoj multimeter meria AC napätie garantovane do 400 Hz, čo je málo, striedavé napätie na 38kHz bude merať nepresne.

Treba teda naladiť nejakú stereo stanicu a merať voltmetrom jednosmerné napätie na uzle R311 C313 voči zemi. Tento uzol je vyvedený aj na kontaktnú lištu dekodéra. V tomto uzle sa nachádza usmernené napätie z diódového detektora D5, ktorý meria silu vynásobeného 38kHz pilotného stereo signála.
Toto napätie by rádovo malo byť v stovkách mV, nemalo by byť pod 0.2V pri správne naladenej stanici stereo.
Ďalej sa nepohneme bez lepšieho vybavenia.

Ivan

-- Spojený príspevok 20 Nov 2018, 00:23 --

Ešte jeden detail, dosť častou poruchou býva strata kapacity elektrolytických kondenzátorov C305 a C310 v emitoroch tranzistorov T1, T2. Vyskúšaj k obom paralelne pridať kondenzátor s približnou hodnotou 1-10uF na min 15V.
Prílohy
TSD-3A.png
TSD3A-plosak.jpg
0

JOKY
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa JOKY » 20 Nov 2018, 20:18

Dnes mám-e sviatok :)
Po pripojení kondenzatorov, ako si mi poradil dekodér FUNGUJE :) :)
Ani nevies ako ma to potešilo... :applause:
Patrí Ti Ivan (aj ostatným) veľká úprimná vďaka!!!

Na skúšku som tam paralelne pripojil C 5uF na 15V ale origo su tam 1uF tak asi zoženiem a dám tam 1uF ové...

EŠTE RAZ VĎAKA ZA RADY A OBETAVOSŤ...
Prílohy
WP_20181120_20_02_35_Pro (2).jpg
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 20 Nov 2018, 21:36

netreba ani zháňať, stačí použiť tie, čo fungujú. Ich presná hodnota nie je dôležitá. Som rád, že pomohlo.
Ešte pre istotu by som na Tvojom mieste vymenil aj ten posledný tretí elektrolyt v stereodekodéri. Ten totiž ak je vyschnutý, tak potlačí hĺbky v reprodukcii.
Ivan
0

JOKY
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00

Re: Stereodirigent 538 A, stereodekoder

Príspevok od používateľa JOKY » 20 Nov 2018, 23:10

Ešte raz ďakujem... Už sú tam 1uF co som mal doma :) A samozrejme vymenim aj ten tretí...
Dobrí ľudia sú v dnešnom svete vzácnosťou, Ty si jeden z nich :)
Nech sa darí...
Balada počúvať taký super stroj, ked funguje ako má... :)
0

Napísať odpoveď