napajanie kamery v aute..

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Kluwi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 02 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Banovce

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa Kluwi » 01 Mar 2018, 00:53

0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa jova » 01 Mar 2018, 08:59

Nevím co máš za kameru ani jaké auto, tak jen popíšu jak jsem to vyřešil já.
Auto Hyundai i30, kamera přilepená nahoře za zpětným zrcátkem, z pozice řidiče není vidět a tudíž nepřekáží ve výhledu.
Montáž: koupil jsem autozásuvku do které se vložil originál napáječ. Demontoval jsem ve stropním prostoru schránku na brýle a dostal se tak za čalounění. Demontoval jsem lampu osvětlení nad řidičem a na přívody od pojistek připojil tu autozásuvku. Zásuvku a napáječ jsem schoval do prostoru mezi čalounění a střechu, ke kameře vyvedl jen napájecí mini USB kablík. Namontoval jsem zpět světlo, schránku na brýle. Vše je schované, nikde žádná "vlající" dráty, kamera se automaticky zapíná po otevření dveří, vypíná spolu s osvětlením vozu po pár minutách po vypnutí klíčku.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa pablox » 18 Nov 2018, 12:41

Nazdar, chcem do auta namontovať kameru, riešim ale čo najjednoduchšie pripojenie k napájaniu. Autozasuvku mám trvale pod napätím, najlepšie čo mi napadlo je ukoristiť napájanie zo stropneho svetla, kde mám okrem hlavného svetla ešte dva menšie na čítanie a každé má svoj spínač. Chcem miesto jednej žiarovky strčiť do lampy menič 12V na 5V. Svetlo má ale pomalé stmievanie po zamknutí auta. Môže to robiť problémy tomu meniču? Ide mi hlavne o ten pomalý nábeh napätia pri odomknutí a stmievanie pri zamknutí. Tipujem, že je to PWM. Menič je originál nabíjačka do autozásuvky, len ju vykucham.
Žiarovka je 15W.
Dakujem za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa enigma » 18 Nov 2018, 14:06

neviazal by som to na svetlo . menič by som dal dolu , niekde poza kastlík a hore vytiahol iba + a - ...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Nov 2018, 17:32

Myslím že toto je riešenie v snahe aby nemusel rozoberať polku auta.

pablox
A jak poriešiš to, že sa svetlo za jazdy vypne? Či chceš to ručne spínať namiesto jedného z tých dvoch prídavných svetiel?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa pablox » 18 Nov 2018, 20:27

Presne tak, chcem sa vyhnúť ťahaniu kábla cez pol auta a nakoniec ho budem musieť aj tak vyťahovať z autozásuvky, aby mi kamera nevybila baterku,

Mne sa svetlo za jazdy nevypína, pokiaľ ho teda nezapnem ručne vypínačom. Ak je zapnuté, tak sa vypne po zamknutí auta. Preto som chcel jedno z tých svetielok načítanie použiť na napájanie kamery, ktorú môžem ovládať spínačom vedľa svetla podľa potreby a keď zamknem auto, kamera sa vypne. Len mi ide o to, ako sa bude správať ten DC-DC menič pri nakŕmení jeho vstupu PWM zo stmievača v aute.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa enigma » 18 Nov 2018, 22:06

ak je demontáž kastlíka a stropného svetla polovička auta , tak berem návrh späť . neradil by som , keď by som to už nemal urobené .... a ťahal som od poistkovej skrinky , cez A stlpik hore ku stropnému svetlu ....

a odpoviem aj na druhú otázku ... čítacia lampička sa neodpája keď vybereš kľúčik , ona je stále pod napätím .... tak že žiaden stmievač na čítacej lampičky nejestvuje . ( pozor , treba rozlišovať svetlo a čítaciu lampičku . sú to dve rozlišné svetlá . stropné svetlo je ovládané dverovími spínačmi ale čítacie lampičky sú priamo na baterke ... ( dajú sa zapnúť aj bez kľúča v spínačke ). píšem to iba preto ,že ak by napojil kameru na tieto svetlá , išla by stále ... )
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Nov 2018, 23:23

On píše o uzamykaní nie o vybratí kľúča, možno to má na aute riešené tak, že ak zamkne zvonku tak vypne aj tie prídavné "čítacie" lampičky aj so zapnutým vypínačom aby nevybilo baterku.
Aký má PWM vplyv na menič, to teda neviem, ale keď dáš PWM regulátor 230V na vstup spínaného zdroja tak jeho výstup bude ako keby rozkmitaný (to mám odskúšané) takže neviem do akej miery to bude prekážať kamere.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa pablox » 19 Nov 2018, 12:31

Ja viem, že najlepšie je natiahnúť kábel priamo cez stĺpik do autozásuvky, ale čo keď je tá autozásuvka pod napätím aj pri zamknutom aute.
Auto mám Octaviu II combi, 2010, po facelifte. Po zamknutí auta mi zhasnú aj čítacie lampičky (je jedno v akej polohe je prepínač).

Ešte mi napadlo riešenie, vyfiltrovať PWM - do plusovej vetvy zaradiť výkonovú diódu a za ňu filtračný elyt, rádovo tak 2200uF.
Čo na to poviete?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Nov 2018, 13:03

Pokud je tvoje stropní světlo řešeno stejně, jako moje v OCT1/2010, pak k němu jdou 3 vodiče a ze schématu jsem vysledoval toto
1. přívod plus T3e/2 (ro/sw) - ale není to stálý plus, je vypínaný elektronikou
2. kostra T3e/3 (br) -přímé spojení na kostru
3. spínaná kostra přes elektroniku PWM T3e/1 (br/bl) ukostřování žárovek přes elektroniku PWM

Takže prostě žádné trvalé plus do lampičky nejde a nejde ho použít.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: napajanie kamery v aute..

Príspevok od používateľa pablox » 20 Nov 2018, 18:06

Chalani vyriesene. Breta, vdaka za nakopnutie, az potom mi napadlo pozriet do schemy Octavie a je to ako pises - Hnedy je GND a Cierno-ruzovy je +12V, vypinany pri zamknuti auta. Ze je to ovladane elektroniku po zamknuti mi praveze vyhovuje, pretoze chcem kameru vypnut pri zamknuti auta. Takze som do priestoru vedla svetla strcil USB nabjacku do autozapalovaca a vyviedol microUSB kablik ku strednemu spataku.

Dakujem za rady.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok