Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

pali481
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 21 Jan 2018, 21:38
Bydlisko: Kosice

Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa pali481 » 20 Nov 2018, 13:52

Ahojte,

uz dlhsiu dobu, mam doma na pozretie od nasho starsieho, dobrého suseda + kamarata, na pozretie toto jeho oblubene radio. Pri nacitavani (resp. nenacitavani CD, sa sprava dost nestandardne (predpokladam, ze tu nejde o klasicku poruchu citacieho lasera). Cele sa to sprava nasledovne:

- Po vlozeni CD, sa toto CD-cko rozkruti a citaci laser sa ho snazi nacitat (z coho predpokladam, ze vyslany laserovy luc, sa od CD-cka odrazi spat do citacieho lasera uspesne a tento luc sa zosnima, zachyti,...
- Potom sa to chova dvoma roznymi sposobmi:

1) CD-cko nacita, ale pri skladbách (zhruba niekde uprostred playlistu, zalezi tiez od CD), je zvuk najprv velmi neprijemne skresleny, posledne skladby uz velmi neprijemne seka a nasledne vyhodi err

2) CD-cko po dlhsej snahe nacitat ho, nenacita,..no a nasledne na to, ako sa citacia hlava po kolajnicke vracia do vychodzej polohy, v tejto krajnej polohe to v zavere tak dost neprijemne zapraska (motorcek akoby sa zlomok sekundy tocil este nad svoju krajnu medz a to zapraskanie sposobi ozubene koliesko na jeho hriadelke)

Uvedene oba sposoby spravania sa tejto CD mechaniky, sa prejavuju na jednom a tom istom CD, aj po vlozeni iného CD,..

Stretli ste sa uz niekedy s tymto typom zavady? Poprípade, nemate niekto k nemu dostupny servis manual?? skusal som hladat, ale nic,.. :/

Skusil som zatial vykonat nasledujuce neuspesne opatrenia:

1) Vymena hlavného filtracneho elektrolytického kondenzatora (vplyvom amortizacie znizena kapacita toho povodneho o asi 250 uF)
2) Prespajkovanie studenych spojov
3) Premeral som flat kablik pojazdu lasera (ten, ktory prepaja citaci laser so zvyskom elektroniky) - napadlo ma, ci vplyvom jeho mechanického namahania pri citani CD, nebude prelomeny - bol OK

Viem, ze ide o absolutnu nerentabilku, ale je to jeho oblubene radio zo zahrady a chcel by som sa mu tymto spôsobom bezplatne revanzovat za nezistnu pomoc. Vopred dakujem za snahu pomoct :)
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa miroja » 20 Nov 2018, 15:56

Este mozes skusit vycistit sosovku lasera. Niekedy to zazracne pomoze, zvlast ak sa zariadenie pouzivalo v prasnom prostredi. (Inak, za mna slaby laser).
0

pali481
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 21 Jan 2018, 21:38
Bydlisko: Kosice

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa pali481 » 20 Nov 2018, 16:19

Vdaka za odpoved. Hej, este toto som tu zabudol pri zakladani vlakna napisat: sosovku som uz skusal cistit, no nepomohlo to.. trosku sa hanbim, ze to pisem (viem, asi to nieje moc profi pristup :oops: :D) ...ale tesne pri cocke toho lasera zboku, sa nachadza maly trimrik (predpokladam, ze nim sa najskôr asi bude nastavovat intenzita svietivosti toho lasera). Ak by som si najskôr zaznacil vychodziu polohu nastavenia toho trimra centrofixkou a skusil nim jemne pootocit najprv do jednej, potom do druhej strany...mam tym co pokazit?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa miroja » 20 Nov 2018, 16:30

Mozes skusit potocit trimrom, aj ja som sa kedysi tesieval, ze tam ten trimer je, ale spravidla to nepomohlo. Co uz mozes pokazit na pokazenom ;-) ...
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 20 Nov 2018, 16:38

Trimrom odporúčam točiť jedine ako poslednú možnosť. Môže sa stať, že odpáliš laser. Ten trimer je vlastne spätná väzba laser-fotodióda. Stačí si pozrieť nejaý S. manuál CD, DVD prehrávača.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa mirosne » 20 Nov 2018, 16:52

Ten flex k laseru,si meral tak,že si ho aj ohýbal?
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa amater63 » 20 Nov 2018, 16:58

Ahoj,dost častá závada mne vytrestala a to mnohokrát.Zkontroluj oba motorky-dělal jsem to tak, že jsem na desce odpojil ( vytáhl-1den) a následně po prostříknutí přípravkem na kontakty připojil na zdroj.Zdrojem jsem reguloval otáčky na dané napětí.(od 0 ..)Taky nemůžeš nic pokazit.Dále čím jsi čistil čočku,vata nikdy ne..Vyzkoušej.
Prílohy
Před domodtáží
Před domodtáží
Ano modře označeno,tady hledej první-mot..y
Ano modře označeno,tady hledej první-mot..y
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 20 Nov 2018, 17:57, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa mkat » 20 Nov 2018, 17:21

Mne pri podobnej poruche pomohlo vyčistiť a jemne premazať vedenie, po ktorom sa pohybuje laser.
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

pali481
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 21 Jan 2018, 21:38
Bydlisko: Kosice

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa pali481 » 24 Nov 2018, 11:12

mirosne napísal:Ten flex k laseru,si meral tak,že si ho aj ohýbal?
predtym som ho meral len bez ohybu, no teraz uz aj s intenzivnym ohybom. Flex kablik mi pipal vzdy - ci som nim ohybal, alebo nie..

-- Spojený príspevok 24 Nov 2018, 12:20 --
amater63 napísal:Ahoj,dost častá závada mne vytrestala a to mnohokrát.Zkontroluj oba motorky-dělal jsem to tak, že jsem na desce odpojil ( vytáhl-1den) a následně po prostříknutí přípravkem na kontakty připojil na zdroj.Zdrojem jsem reguloval otáčky na dané napětí.(od 0 ..)Taky nemůžeš nic pokazit.Dále čím jsi čistil čočku,vata nikdy ne..Vyzkoušej.
Hotovo, presne tak som sa snazil postupovat..do ich strbin zo spodnej strany (ako maju komutator a kefky) som sa im snazil dopriat toho kontaktneho spreju, tiez v klznych loziskach - na premazanie...teda skusal som oba motorceky roztocit za pritomnosti toho spreju od minima (co som bol dost milo prekvapeny, otacky jedneho i druheho, od zhruba tych 400mV, az po maximum (?) viac nez 3V som im nepustal (nebolo na stitku uvedene ich max napatie a vyhotovenim mi pripominaju motorceky, kedysi popularnych walkmannov) :) Tak preto som im dal len max 3V cca :) Obzvlyst som sa snazil zamerat na to, ci motorceky nezadrhavaju pri nizkych otackach...javia sa byt OK, pekne hladku idu...pri 3V som cez strbinku zospodu nespozoroval iskrenie komutatorov,..

-- Spojený príspevok 24 Nov 2018, 12:22 --
mirosne napísal:Ten flex k laseru,si meral tak,že si ho aj ohýbal?
prvykrat som ho meral len tak bez ohybu, priznam sa...druhykrat uz aj s ohybom...je OK

-- Spojený príspevok 24 Nov 2018, 12:25 --
miroja napísal:Mozes skusit potocit trimrom, aj ja som sa kedysi tesieval, ze tam ten trimer je, ale spravidla to nepomohlo. Co uz mozes pokazit na pokazenom ;-) ...
Kedysi davno, som takto rozbehal jednu starucku vezu, ktoru som si doniesol zo ZD :) ale bolo to uz moje a dostal som to vylozene zdarmaod kamosa vratnika, takze pri tejto veci som bol smelsi, nez pri radiu, ktore moje nieje :) :P

-- Spojený príspevok 24 Nov 2018, 12:32 --
miroja napísal:Este mozes skusit vycistit sosovku lasera. Niekedy to zazracne pomoze, zvlast ak sa zariadenie pouzivalo v prasnom prostredi. (Inak, za mna slaby laser).
skusal som, zatial sice bez isopropylalkoholu, s takou jemnou handrickou, no nepomohlo...ked to robil laser, zvyklo pomoct aj bez isopropylalkoholu, i ked je pravda, ze nie moc nadlho :D :P ...musim este ten isopropylalhohol dokupit, hoci moc v to nedufam..
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa E001 » 24 Nov 2018, 12:12

Mne pomohlo prečistiť a namazať nanovo pojazd vozíka laserovej jednotky. Teda na jednej strane šnek a na druhej strane je iba hriadeľka.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa mirosne » 25 Nov 2018, 09:53

Ja sa len vyjadrím k tým motorčekom,je to síce pravda,ale za mojej dlho ročnej praxe som sa nikdy nestretol,aby bol vadný motorček v CD mechanike.Naopak v DVD mechanike,tie motorčeky som povymieňal spústu,hlavne ten spindle.Keď nepomáha čistenie pojazdu,flex je dobrý,chyba je buď v lasery,alebo tam máš mäkké nejaké napätie,čo kŕmi tú mechaniku.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Radiomagnetofon Smarton SM-21 zle citanie & prehravanie CD

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Nov 2018, 11:24

Kvalita "spindel" motora veľmi úzko súvisí so sinchronizáciou lasera. Vypadávanie sinchra máva u neho dva dvôvody - zodratý/špinavý komutátor - vtedy ani vystriekanie čímkoľvek nič nerieši - možno na pár sekúnd. Motor nie je schopný udržať plynulé otáčky a zavesenie lasera už nedokáže korigovať náklon čočky v pozdľžnom smere stopy. Skúšanie na zdroji od NULY aj tak nič nerieši. Pokiaľ je komutátor LEN špinavý, bez rozborky ho aj tak nevyčistíš.
Druhý - vydraté vrchné púzdro - ložisko pod unášačom disku aj s prípadne veľkou axiálnou vôľou motora má za následok, že disk sa pri otáčaní nekontrolovane rozkmitá aj v dvoch hladnách (vertkálne aj horizontálne) a zavesnie čočky to znovu nedokáže korigovať. Naklonením celého prístroja na niektorú stranu niekedy prestane disk kmitať a sinchro sa chytí - vtedy je to úplne potvrdené.
Kvalita motora na plynulosť posuvu vozíka nemá až taký kritický vplyv. Náklon čočky v priečnom smere na stopu je dosť veľký na to, aby udržal sinchro aj cez desiatky riadkov bez výrazného posunu vozíka. Nejaké perfekcionistické čistenie a mazanie vozíkovej dráhy nemá význam, pokiaľ v ozubení nie sú cudzie predmety - piesok,káva,omrvinky z chleba :lol: a na dorazoch nie je ztvrdnuté mazivo.
Oba motory sú u niektorých mechaník úplne zhodné a keď je spindle vybehaný je možné ich medzi sebou vymeniť a mechanika ešte nejaký čas vydrží šlapať.
A čo sa týka čistenia optiky... keď bol prístroj vystavený aj iným, ako len prachovým časticiam (cig.dym, rôzne výpary,vysoká vlhkosť...)je vyčistenie priam nemožné... Čočka má predsa dve strany a zospodu sa k nej nedostaneš a k polarizačnému zrkadlu/hranolu tiež nie. Skúšal som na jednom krčmovom playeri "umyť/vystriekať" ipou optiku, ale úspech bol nedostatočný.. možno ešte ultrazvuková vaňa by pomohla, ale takú nemám...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok