Blikající LED s co nejnižší spotřebou

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Blikající LED s co nejnižší spotřebou

Príspevok od používateľa StefanST » 20 Nov 2018, 15:13

Rovnako jednoduché by bolo použiť CMOS ICM7555 (neviem, prečo ho zipaj zavrhol) s odberom typ. 60uA, v základnom zapojení. Pripojiť LED ktorá dobre svieti pri 1mA a pri striede 1sec/100ms bude celkový odber 60+100 = 160 uA.

Trochu mi vadí ten vizuálny smog na pracovnom stole z toho blikania. Ak by každý zapnutý prístroj takto blikal, to by bolo ako v lampiónovom sprievode. Možno by stačilo nájsť LED, ktorá prijateľne svieti pri 100uA a svietila by stále, ako ostatné prístroje.

Alebo najlepšie, po 5min nečinnosti sa prístroj vypne sám, bez zbytočného upozorňovania.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Blikající LED s co nejnižší spotřebou

Príspevok od používateľa zipaj » 20 Nov 2018, 22:32

Postav si blikač napr. s 4011, alebo 7555 a osciloskopom skontroluj odber bez pripojenej ledky na výstupe. Počas prepínania logických úrovní na výstupe dramaticky narastá odber a aj keď je to iba krátky impulz, zvykne byť vyšší ako prúd samotnej ledky.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Blikající LED s co nejnižší spotřebou

Príspevok od používateľa StefanST » 21 Nov 2018, 04:49

zipaj napísal:Postav si blikač napr. s 4011, alebo 7555 a osciloskopom skontroluj odber bez pripojenej ledky na výstupe. Počas prepínania logických úrovní na výstupe dramaticky narastá odber a aj keď je to iba krátky impulz, zvykne byť vyšší ako prúd samotnej ledky.
Vychádzal som z datasheetu 7555:
ICM7555 priečny prúd.png
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Blikající LED s co nejnižší spotřebou

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Nov 2018, 22:24

vyzerá to že 7555 tým asi netrpí, ale s 4011 som mal podobný blikač postavený, rezistor v RC obvode som mal 10M, kondenzátor sa vybíjal cez diódu a nejaký malý odpor a novú 9V baterku to zožralo asi za mesiac. Prúd cez led možno 10mA, napájaná priamo z výstupu 4011 (v tej dobe cca v r.1993 nejaké extra vysokosvietivé LED ešte neboli).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Blikající LED s co nejnižší spotřebou

Príspevok od používateľa StefanST » 21 Nov 2018, 23:35

Pri podobných pomalých generátoroch s CMOS je v dôsledku pomalého vybíjania časovacieho kondenzátora prechod z úrovne L do H (aj opačne) veľmi pomalý, preto ten prechodový jav trvá dosť dlho. Treba použiť CMOS so schmittovým triggerom, ako to niekoľko príspevkov späť uvádzal breta.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok