Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Low pass v ltspice nefunguje

Low pass v ltspice nefunguje

V┼íetko to ─Źo sa inde nehod├ş

Moderátori: psichac, Moderátori

Low pass v ltspice nefunguje

Odosla┼ąod _petko_ » 30 Nov 2018, 20:23

Ahoj. Sk├║┼íam si nejak├ę obvody v ltspice a narazil som na jednu vec. M├ím zdroj nap├Ątia - digit. frekvenciu 100kHz (0-5V) ktor├║ ma vyfiltrova┼ą pas├şvny RC low pass filter (ako┼że PWM sign├íl), ├║plne z├íkladn├ę zapojenie. Po prvom stupni FFT ukazuje slab┼í├ş peak na 100kHz, tak m├í by┼ą. Zaradil som ─Ćal┼í├ş (copy paste), ale teraz u┼ż fft ukazuje iba klesaj├║cu hladk├║ krivku, ─Źo by bolo super, ale je to zjavn├í blbos┼ą. Sk├║┼íal som aj meni┼ą tolerancie solvera, ale neviem celkom ─Źo tie veci znamenaj├║ a ni─Ź to nepomohlo. Asi to bude nejak├í prkotina, ale neviem si rady. N├ípady?
_petko_
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 78
Zalo┼żen├Ż: 03.05.2014

Re: Low pass v ltspice nefunguje

Odosla┼ąod pin » 30 Nov 2018, 21:10

D├┤le┼żit├ę je, aby v ─Źasovej oblasti si mal zobrazen├Ż dostato─Źn├Ż po─Źet peri├│d. ─î├şm menej, t├Żm s├║ ┼ípice ┼íir┼íie a┼ż mizn├║. Dole v pr├şklade je 50 peri├│d:
Pr├şlohy
FFT-rc.png
pin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2235
Zalo┼żen├Ż: 09.05.2009

Odosla┼ąod _petko_ » 30 Nov 2018, 23:08

Pre 1.─Źlen to m├ím ok aj ja. Ale asi m├í┼í ─Źiasto─Źne pravdu, aj ke─Ć t├Żch peri├│d by tam malo by┼ą dos┼ą. Ja som robil FFT tesne za nab├şjac├şm 'kolenom' krivky, asi 10ms ├║sek. Lebo to m├ím na 10Hz (filter, f je 100kHz) a dlh┼íie trv├í k├Żm zbehne simul├ícia a pre prv├Ż stupe┼ł tam je peak, tak reku to by malo by┼ą to ist├ę aj druh├Ż, ale nie je. Teraz ke─Ć d├ím .tran 1000m a spektrum medzi 300m-800m tak nie─Źo vid├şm.

St├íle si ale mysl├şm, ┼że to s├║ nejak├ę zaokr├║hlovacie chyby. Ale na┼íiel som ┼że ltspice r├íta s double a to by malo sta─Źi┼ą hoci je tam kombin├ícia DC ├║rovne a nanovoltov (52 bitov), je to divn├ę.
_petko_
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod pin » 01 Dec 2018, 14:52

Asi je to tak v poriadku, low-pass filter funguje. Ke─Ć m├í┼í od 10 Hz filter 40 dB/dek├ídu, po ┼ítyroch dek├ídach je z├íkladn├í frekvencia 160 dB utlmen├í a ─Ćal┼íie harmonick├ę bud├║ pod rozli┼íovacou schopnos┼ąou algoritmu.
pin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2235
Zalo┼żen├Ż: 09.05.2009

Odosla┼ąod _petko_ » 01 Dec 2018, 15:27

├üno, takmer ur─Źite je. Teraz som si uvedomil, ┼że to vlastne nesta─Ź├ş, lebo 52 bitov to je nejak├Żch 150db (je mi jasn├ę, ┼że v praxi by to bolo hlboko v ┼íume..). No ─Źo u┼ż, dobre vedie┼ą.
_petko_
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod m6r3k » 01 Dec 2018, 15:47

Nezab├║dajte ┼że zdroj by mal ma┼ą definovan├║ d├íku impedanciu, pre jednoduchos┼ą ─Źiste re├ílnu. Rovnako aj v├Żstup filtru by mal by┼ą ukon─Źen├Ż impedanciu.

Rovnako tro┼íku nech├ípem pre─Źo to komplikuje┼í s FFT? Daj tam ─Źisto AC sweep, do d├íkej rozumnej frekvencie, s prihliadnut├şm na to ┼że vstupn├Ż obd─║┼żnik obsahuje n├ísobok nep├írnych harmonick├Żch. V├Żsledn├í simul├ícia bude ma┼ą ├║tlm a f├ízu vs frekvenciu

---
kone─Źne som sa dostal k PC, tak┼że toto som myslel(impedancie som dal od brucha ke─Ć ┼że mi je┼żisko e┼íte nedoniesol ve┼íteck├║ gu─żu):
Pr├şlohy
se.png
m6r3k
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 81
Vek: 26.05
Zalo┼żen├Ż: 29.07.2013

Odosla┼ąod _petko_ » 01 Dec 2018, 18:48

├üno to som u┼ż d├ívno zistil, ┼że vyplni┼ą impedanciu zdroja m├í podstatn├Ż v├Żznam.. :) Nerob├şm AC, lebo ma nezauj├şma priebeh toho filtra. Ot├ízka je pre─Źo to d├íva tak├Ż v├Żsledok a na to sme asi pri┼íli.
_petko_
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Nezaradite─żn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist