Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • SMART home - svojpomocne

SMART home - svojpomocne

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

SMART home - svojpomocne

Odosla┼ąod diaconmex » 06 Dec 2018, 14:22

Cital som temu ohladom vyberu platformy aj postaveni systemu na Arduine, avsak na podobnu som tu nenarazil.

Mam v plane vyuzit OpenHAB a ovladat nim zariadenia v dome.

1. Viete mi poradit, aku kabelaz potiahnut k svetlam, aku k vypinacom a k oknam (detektor rozbitia skla + ovladanie ext. zaluzii).
- neviem ci staci eth. kabel k vypinacom a spotrebicom nasledne iba silove kable (vsetko konciace v rozvodni)
- alebo radsej urobit klasicku silovu kabelaz a pridat k vypinacom aj eth. kable (kvoli inym ovladacim prvkom)

2. Co vsetko tahat a kde?
- napadlo ma len osvetlenie, zaluzie, detektory (dymu, rozbitia skla, pohybu), citacky na vstup, kurenie (nejake dalsie rady?)
- kde priviezt kabel k oknam kvoli detektoru rozbitia skla? staci niekde do rohu, alebo na stred strany okna? to iste pre zaluzie
- chcem ovladat zariadenia manualne ale aj vzdialene

3. Existuje na sposob SONOFF zariadeni nieco v podobe viac-kanaloveho rele?
- Napriklad, aby som tym vedel zopinat viacero obvodov (svetla, zasuvky, motory) a zaroven, aby to dokazalo zvladnut pozadovany vykon (napr. 3600W).
- Pozeral som nieco taketo [url]goo.gl/PHTAhd[/url] no neviem, ci to rele zvladne taku zataz.
- Pripadne nieco take [url]goo.gl/1J3hXM[/url] a ovladat to potom cez Raspberry (zase je otazne, ci to vie zvladat dlhodobo zataz napr. pre zasuvkovy obvod)

4. K ustrednam Jablotron, Paradox a podobne, je nutne pouzit iba ich zariadenia? Alebo je mozne vyuzit akukolvek inu znacku?
- napriklad detektor dymu, pohybu, rozbitia skla

5. Pre viacero poschodi v dome je lepsie riesit vlastnu ustrednu pre kazde poschodie, alebo jednu centralnu?
- ake ustredne je mozne pouzit?

Mate s tym niekto skusenosti, pripadne ma viete naviest na nejaky clanok alebo forum, kde je takato instalacia popisana?

Vopred dakujem.
diaconmex
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 1
Zalo┼żen├Ż: 04.12.2018

Re: SMART home - svojpomocne

Odosla┼ąod pocitujlasku » 06 Dec 2018, 14:37

z mojej praktickej skusenosti. Tiez som pocas stavby domu chcel inteligentnu domacnost, 2 roky som si to navrhoval, riesil vsetko mozne - okna, snimace, svetla, teploty.... az postupom casu som pochopil, ze je to zbytocnost a obmedzil som to na regulaciu intenzity osvetlenia, zap. vypnutie svetiel a teplotne cidla. + este chcem kameru a nejake tie detektory vody a pohybu.

vela veci mi uz bezalo na stole, nejaky ten komunikacny protokol som si tiez vyvinul vlastny.
Dnes mi to cele pripada ako zbytocnost. svetla si radsej zapnem vypinacom na stene (povodne to malo ist aj cez mobil) a celkovo som dost zredukoval elektroniku, lebo je to viac na ostaru, ako na uzitok.

nemusis vsade tahat kable, existuju aj bezdrotove moduly. Nejaky ten ethernet by som dotiahol akurat tak k svetlam, oknu pre ovladanie zaluzii, a to je asi vsetko.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4298
Vek: 35.75
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod marioo » 06 Dec 2018, 16:44

SONOFF robi 4 kanalov├ę na DIN li┼ítu.. v├í─Ź┼íie v├Żkony zabezpe─Ź├ş┼í styka─Źom na potrebn├Ż v├Żkon 16A, 20A, 25A ... atd

Najjednoduch┼íie je mal├ę SONOFF da┼ą do krab├şc pod vypina─Źe .. a vyrie┼íi┼ą si potom in├Ż SW (EWelink nie je idealny nevie robi┼ą poriadne IFTT ...)

A na z├ísuvkov├ę obvody pou┼żi┼ą SONOFF PRO + styka─Źe ...

Pri pro verzii je aj s ovladan├şm na 433 ─Źi┼że m├┤┼że┼í pou┼żi┼ą aj pohybov├ę bezd├┤tov├ę senzory, aj z├íplavov├ę senzory atd...

Ale mo┼żnost├ş je naozaj ve─ża z├íle┼ż├ş od toho ako ve─żmi sa s t├Żm chce┼í "hra┼ą" a tie┼ż ak├Ż m├í┼í na to rozpo─Źet ale keby som robil kabel├í┼ż tak by som spravil v┼íade silov├ę aj ovl├ídacie a do hviezdy .. pr├şp vyp├şna─Źe na zbernicu ...
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 443
Vek: 45.44
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod technikus110 » 06 Dec 2018, 16:58

.... K ustrednam Jablotron.... iba komponenty Jablotronu, nako─żko je to s├ęriov├í linka s vlastn├Żm nezverejnen├Żm komunika─Źn├Żm protokolom. Alebo cudzie cez prevodn├şky Jablotronu. In├Żm slu─Źkov├Żm ├║stredniam je to principi├ílne jedno.

.... detektoru rozbitia skla?... tie sa nemontuj├║ na okn├í, nako─żko je to vibr├ícia tlaku a zvuk, ─Źi┼że oproti sklenenej ploche. Magnety sa d├ívaj├║ do proti─żahl├ęho rohu oproti p├íntom okna / dver├ş.

.... citacky na vstup... ┼íirok├Ż pojem 485, 232, LAN ─Źi Wiegand? S elektromagnetom, alebo iba s inform├íciou o opr├ívnen├ş?

┼Żal├║zie? DC ─Źi AC? Kask├ídovate─żn├ę, ─Źi s├│lo. To sa takto tie┼ż ned├í poveda┼ą. Ale prepoji┼ą to na sn├şma─Ź vetra, teplomer, mera─Ź sveteln├ęho v├Żkonu (polohy slnka) nie je probl├ęm.

K├║renie? ┼áirok├Ż pojem. Podlahov├ę viacokruhov├ę, alebo klasika s termo hlavicami? V├Ązba teplota, okno a okruh k├║renia nie je probl├ęm. Popr├şpade pr├ştomnos┼ą ─Źi nepr├ştomnos┼ą os├┤b v dome.

Nie je dobr├ę jedn├Żm syst├ęmom robi┼ą zabezpe─Źenie a aj riadenie domu a rozdelenie na funk─Źn├ę sektory nehnute─żnosti s├║ tak isto dobr├ę.
Nezabudni na z├ílo┼żn├Ż zdroj pre riadenie a osvetlenie, pokia─ż u┼ż moc kombinuje┼í. Je par├ída svieti┼ą a pozera┼ą TV, ke─Ć ostatn├ş maj├║ tmu.

Predt├Żm ne┼ż za─Źne┼í ┼ąaha┼ą "nie─Źo" treba ma┼ą jasn├║ koncepciu ─Źo a ako. Nielen v hlave, ale aj na papieri. Ja v┼żdy osobne rad├şm natiahnu┼ą silovinu tak, aby sa dala pou┼żi┼ą s a aj bez logiky. Aj za cenu, ┼że ┼ąah├í┼í viac silov├ęho k├íblu.

A DOSTATOK MIESTA V ROZVODNEJ SKRINI!
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 277
Vek: 59.03
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod OM0XA » 06 Dec 2018, 21:02

Ja m├ím mierne inteligentn├║ gar├í┼ż. :-) Neodpoviem presne na tvoje ot├ízky, to sk├┤r na in┼ípir├íciu. Moment├ílne, m├ím krabi─Źku demontovan├║, kv├┤li nejak├Żm ├║pravam, tak┼że som mohol urobi┼ą fotku. V├Ą─Ź┼íina dosiek je hotov├Żch z ─î├şny. Raspberry Pi ako riadiaci a komunika─Źn├Ż element. Cena hw orienta─Źne 50 Eur. Nap├íjanie je z├ílohovan├ę UPSkou.
Vlastnosti:
- konektivita do internetu cez LTE router
- 8 opticky oddelen├Żch logick├Żch vstupov
- 8 opticky oddelen├Żch logick├Żch v├Żstupov pripojen├Żch na rel├ę (napr. zapnutie osvetlenia)
- pripojená kamera na online sledovanie, detekciu pohybu, nahrávanie jpg a avi
- ot├í─Źanie kamery horizont├ílne aj vertik├ílne pomocou 2 servomotorov cez PWM
- mailov├ę upozornenia na r├┤zne udalosti
- sn├şmanie otvorenia a zatvorenia dver├ş
- meranie vnútornej a vonkajšej teploty a vlhosti
- ukladanie hodn├┤t do datab├ízy, vykres─żovanie grafov
- ovládanie cez web rozhranie
- komunik├ícia so zariaden├şm cez vlastn├║ VPN = bezpe─Źn├ę, ┼íifrovan├ę pripojenie
- in├ę veci sa daj├║ doprogramova┼ą pod─ża potreby

IMG_4378.JPG
OM0XA
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 220
Zalo┼żen├Ż: 03.10.2012

Odosla┼ąod Drakoush » 06 Dec 2018, 21:26

─îi┼że to nie je smart, to je remote.

Ja si smart domov predstavujem ako zlo┼żit├║ senzoriku a riadiaci syst├ęm so zlo┼żit├Żm algoritmom, ktor├ę sa postaraj├║ o to, aby v dome bola v┼żdy spr├ívna teplota, vlhkos┼ą a aby syst├ęm s├ím vedel ur─Źi┼ą, ─Źi som doma a pod─ża toho "skontrolova┼ą", ─Źo som zabudol. Dobr├Ż syst├ęm m├í by┼ą navrhnut├Ż tak, ┼że ja do neho nebudem zasahova┼ą. To je inteligentn├Ż dom.

Ovl├ída┼ą gar├í┼ż alebo svetlo cez telef├│n, to je len remote :)
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 8917
Vek: 23.47
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod OM0XA » 06 Dec 2018, 21:41

Preto som nap├şsal, ┼że je mierne inteligentn├í, a ┼że je to len na in┼ípir├íciu.
Ak v tom nevid├ş┼í inteligenciu, tak napr.:
- ak zabudnem zatvori┼ą dvere a p├┤jdem pre─Ź, pr├şde mi mail, ┼że som zabudol zatvori┼ą dvere.
- ak teplota klesne pod bod mrazu, zapne sa ohrieva─Ź, aby mi nezamrzli zemiaky
- ak d├┤jde k naru┼íeniu pr├şde mi mail s fotkami, ┼że do┼ílo v vl├ímaniu.
- ak zaparkujem zasne┼żen├ę auto a sneh sa dnu roztop├ş, automaticky sa zaznamen├í vysok├í vlhkos┼ą vzduchu a zapne sa ventil├ítor, ktor├Ż vlhk├Ż vzduch vytiahne von
- a in├ę
Nie je to ovl├ídane cez telef├│n, ale cez internet. Zle si ─Ź├ştal. :-)
OM0XA
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 220
Zalo┼żen├Ż: 03.10.2012

Odosla┼ąod Riki » 06 Dec 2018, 23:15

cau, svetla sa daju riesit bezdratovo napr.
https://www.ikea.com/sk/sk/catalog/cate ... _lighting/
je moznost okrem ovladania cez mobil, pc aj hlasovo aj programovat casovac, ci si vytvorit sceny podla logickych zoskupeni.
samotne ovladanie riesim cez google home mini (aj hlasovo)
https://www.youtube.com/watch?v=xmlLyS8qUq4&t=1s
streamovanie videa do TV cez google chromcast 2
stremovanie audia do hifi google chromecast audio
https://www.youtube.com/watch?v=uSyWNOieWYo
Riki
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 348
Zalo┼żen├Ż: 14.01.2013

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: diaconmex a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist