zasuvka z rozvodnej skrine

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

DanielK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 282
Dátum registrácie: 28 Feb 2015, 14:55

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa DanielK » 06 Dec 2018, 12:02

Burizon -> z prvních příspěvků to tak vypadalo, že bod rozdělení TN-C na TN-S má ještě před touto skvostnou škatulkou. Nechci být drzí, ale doufám, že nepracuješ v tomto oboru.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa burizon » 06 Dec 2018, 14:03

Už som nechcel reagovať, ale nech je ešte sranda. DanielK: v prvom príspevku sa píše, že sú zapojené iba dve žily L a PEN. Doteraz som žil v v tom, že sústava sa určuje podľa zapojenia, až ty si ma naučil, že podľa počtu do objektu ťahaných žíl. To znamená, že ak si do bytu pritiahnem 10žilový kábel tak mám sieť TNSSSSSSS.... a pritom mám zapojené iba dve žily. Tak ti požičané vrátim, ak robíš v elektro, zamysli sa, či neprejdeš niekde inde.
technikus110: je mi jasné, že veci veľmi dobre rozumieš, ale som nevedel, že si aj veštec. Tebe stačí ukázať fotku a ty už vieš, že nemá vychodziu revíziu, vyhlásenie o zhode a ešte ďalšie 4 závady. A revizák by našiel ďalších 5. Tak to daj do placu, určite si aj revízak, nech sa mi blbší niečo priučíme. Tak sa mi zdá, že si tu trošku leštíš ego.
Nehovorím, že elektrikarčina je jednoduchá, ale netreba so seba na obyčajnom bytovom rozvode a rozvodnej skrini robiť poloboha. Mimochodom ja mám v dome ťahané 2hlinikové drôty ešte v trubkách kde vo vnútri je lepenka a všetko fachčí ako má. Podľa vaších rečí, by sme už mali byť všetky generácie, ktoré tam žili a žijú mŕtvi.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Dec 2018, 14:55

Okrem leštenia si ega a iných častí tela, si treba vyleštiť aj okuliare. Ja som napísal, že: (podmienene ak /tak) (IF/THEN)
1. Už na prvý pohľad je ten rozvádzač robený podomácku, nemá vyhlásenie o zhode a nemá ani východziu revíznu správu. (opticky minimálne 4 závady)
2. Ak má, tak klobúk dolu pred tými kúzelníkmi, ktorí sa podieľali na výrobe a schválení.


JA som si s niiom na pozadí vymenil pár Emailov a nechal sa v dobrom poučiť. Ináč by ma tvrdo niekam poslal...
Nerobím poloboha, vysvetľujem laikovi.
BOH a POLOBOH by napísal, že: nie si osoba znalá, daj od toho ruky preč a zavolaj si elektrikára, lebo a.t.ď. Alebo by zdrbal elektrikára za zle odvedenú prácu!

Z toho obrázku sú vidno chyby, pre ktoré sa revízna správa a ani protokol o kusovej skúške NEDÁ vydať v kladnej verzii. Aspoň nie u poctivého revizáka. A ja mám 24A, B, VN 40kV aby som si mal čo leštiť napriek môjmu veku.



Predtým si nemal ABS, posilovač riadenia a bŕzd, a.t.ď. a jazdil si a skoro všetci to prežili. Ale vývoj, pokrok a STN EN požiadavky idú vpred. Aký máš TV? Ciernobiely analóg s elektrónkami? a prečo máš internet, keď ho tvoj dedo nemal? Raz sa to vžaduje a treba to akceptovať.
0

DanielK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 282
Dátum registrácie: 28 Feb 2015, 14:55

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa DanielK » 06 Dec 2018, 15:17

Koukám na první příspěvek jak husa do flašky ale zkratku "PEN" tam nikde nevidím. "modry vodic nie je nikde pripojeny" Pokud niio touto větou myslel, že na žádném konci neni připojen, tak se potom omlouvám, že jsem to pochopil jako že neni nikde připojen v RS.

A tenhle tvůj vejšplecht je taky super: "možno tá žila je pod vrchnou izoláciou žltozelená"
Má někdo možnost citovat normu o přeznačování vodičů?

BTW: V oboru nedělám na fulltime teprve ho studuju, ale budu se řídit normou. Ty si třeba tahej nasolený provázky...
0

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 07 Dec 2018, 10:29

takze zaver diskusie je aky? Treba rozvody opravit a spravit reviziu, lebo hrozi nejake riziko? Alebo netreba, lebo je to podla normy, sice starej, ale je (byt teda nema ako vyhoriet), pridat tam aspon jeden prudovy chranic na fazu a zasuvku dorobit normalne TN-S ?
Vdaka.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Dec 2018, 10:43

Pôvodná otázka bola zásuvka do rozvodnej skrine a bolo odpovedané:
Čiže teraz dorába zásuvku, tak teraz si tam dá jeden kombi chránič s 16A ističom, alebo RCD klasické k jestvujúcemu ističu. K tomu dá DIN zásuvku na DIN lištu a vec je vybavená v zmysle normy spred 10 rokov, ako aj súčasnej normy.


Na zvýšenie osobnej bezpečnosti si tam môžeš nechať dorobiť jeden prúdový chránič pre všetky zásuvky. (40A prechodový kontakt, nie 20A) Lebo to, že máš PE na kolíku a N v pravej zdierke, tvoje deti neuchráni pred úrazom el. prúdom.

NErieš revíziu, lebo začneš riešiť komplexnú prerábku a budeš bojovať s problémami...
P.S. Poučil som sa - naši dedovia žili s dvomi žilami a my sme tu.
0

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 10 Dec 2018, 13:20

ok ,takze pripjit novu zasuvku jendoducho:
PE vodic zo zasuvky (z kolika) pripojit na PE listu. N vodic z pravej dierky pripojit na N listu. fazu zo zasuvky pripojit dospodu volneho 16A istica lebo z vrchu istica je vstup fazy.
Vdaka za odpovede.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok