Výroba hliníkových chladičov

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa jenda23 » 14 Júl 2013, 11:29

Já vám do toho nechci mlet, ale chladiče se neodlévají pokud vim, ale protlačujou a to buď za studena nebo za tepla....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
kelwin
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 31 Máj 2013, 12:16

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa kelwin » 14 Júl 2013, 11:36

Ja som poznal typka co to frezoval mal frezu a male CNC najprv si to niecom simuloval
a potom to frezoval kopa pilin a ostre hrany ale chladic mal aky chcel

k odlievaniu prispejem typka ktory ma zaujal pred par rokmi
https://www.youtube.com/user/myfordboy

Typek to ma cele uz dobre nacvicene a pouziva nejaku speci hlinu ktora sa da pouzicat opakovane
jednom videu to ukazuje a je dost tvrda a pekne drzi tvar aj tak nakoniec tie odliatky
este sustruzia pili sak si pozrite lepsie ako slovenska TV :)

Ja osobne by som zobral 180/230 Karbosku zobral kocku posuvny stol kotuc na hlinik! pozor nie ten karbidovy
a tym by som to asi skusil priecne vyrezavat ale praca pre vraha asi ...
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Drummer » 14 Júl 2013, 11:40

vporádku :) vec je trošku zložitejšia, ale tak okúsim to raz a uvidím či sa oplatí aspoň trocha. vďaka za rady a skúsenosti.

tak dúfam že nevyhorím, to som počúval celú strednú :lol: :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa spin90 » 14 Júl 2013, 11:51

Robio napísal:spin90, na mosadz v domácich podmienkach zabudni...tá ti na vzdušnom kyslíku hneď zhorí.


Taviť na šporáku ? to už vážne hraničí s nejakou poruchou.
Kto pisal o sporaku ? :D Ono, aj domaca vyroba zmesy HHO mozno hranici s nejakou poruchou :D (nemyslim to zle). Ide len o to, ako sa na to clovek pozera. Pacila sa mi tu reakcia, ze lepsie sa bavit s tymto, ako robit niekde nejaku neplechu.

Cize mosadz nie, no dobre, to som len tak hodil, prve co ma napadlo :) Urcite sa da v pohode brondz napriklad. Ale zaiste by sa nasli aj nejake duraly.
Neze by som planoval teraz doma tavit, len vidim na nete ze sice to nie je jednoduche, nuz da sa to zvladnut s trochou zrucnosti a spravneho vybavenia.
K tej mosadzi este, si to skusal odlievat, tavit ? Alebo kde je problem ? Zinok velmi oxiduje na vzduchu ? Ono, aj hlinik oxiduje, vytvori vrstvicku svinstva na vrchu a dalej by uz nejak velmi nemal. Mozno by sa dali aj ine kovy, ale uz skor nie, mne sa paci hlavne ten bronz, to by som raz chcel skusit. Z hlinika neviem co by som tak odlieval. Mozno z nejakeho duralu nejake lahke, malonamahane vecicky, ale inak nevidim ziadne pouzitie. Okrme toho, hlinik je taky nepekny, nehodi sa napriklad ako ozdoba do vitriny. Bronz je skor umelecka zalezitost, zvonceky, sosky, vesiaciky a take srandy. Zvoncek z hlinika ? To asi nie :lol:
Napadlo ma, ze z liatiny by sa tiez mozno dalo nieco uzitocne, tam je ale teplota daleko cez 1000cku, cize jedine indukcne, alebo odporovo, domaca piecka na spekacky by asi nestacila.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa alexandr » 14 Júl 2013, 12:18

Ak nenájdeš v katalogu - gamaaluminium.sk tak pripúšťam aj vlastnú výrobu - pokial to nebude 1 - 2 ks .... proste aby to bolo rentabilné
Chladiče sa prevážne lisujú v podniku SAPA ZH - odlievanie sa preferuje tlakové - napr Nemak ZH -bloky motorov a pod....
Neni to žiadna sranda .... pracujem v jednej z uvedených ....
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Robio » 14 Júl 2013, 12:46

spin, však ja som nevravel že ty to chceš na šporáku ale niekto to tu písal.

Tak ja neviem ja som to už dávnejšie skúšal a sa mi tá mosadz vyparila asi som mal moc plytkú nádobu a velké znečistenie z koksu. Ale to bolo len pár mosadzných matiek.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

misho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Máj 2012, 21:22
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa misho » 14 Júl 2013, 14:00

Robio napísal:spin, však ja som nevravel že ty to chceš na šporáku ale niekto to tu písal.
Áno, ja som to tu písal. Na upravenom šporáku (už nie na varenie) som odlieval z olova a šlo taviť aj hliník (ale málo). Až si myslíš, že to je nejaká porucha tak si to kľudne mysli:)

Drummer, dáme súťaž kto spraví lepší chladič? :D Ja sa to chcem na tom chladiči naučiť a ak to pôjde tak potom odlejem kotúče do gramofónu ktoré sa tak radi rozpadávajú...
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Drummer » 14 Júl 2013, 14:20

vporádku :lol: termín na odovzdanie "výsledkov prác" je vzhľadom k problematike práce neurčitý.

zajdem ku byvalim majstrom aby mi pripadne pomohli ofrezovat a dat do sustruhu na leštenie...
takže nakupujem stavebné materiály a ešte preštudujem postup práce a čo najefektivnejšie zamedzenie oxidacie počas celeho procesu tavenia a odlievania... odlievať zospodu nádoby... ešte uvidím aká bude izolácia či Superizol® alebo co to vydrží... odporová pec z kaťdej fázy aspoň 10A a musi topiť jak besné... snimanie asi cez termoclanok alebo opticky (okom a oceľovou vareškou)

PS: nie žeby som nejaký ten chladič doma fakt nemal, ale treba špeci odvod tepla za lacno a troška sa priučiť "umeleckému" "kováčstvu" alebo čo to všetko je za robota ako zamočník či obrábač kovov po novom. :)
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 14 Júl 2013, 14:25

Spomenul som si na toto. Dávnejšie som to tuším videl na discovery. Takže keď sa doma niekto veľmi nudí, tu je možnosť ako niečo odliať.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Robio » 14 Júl 2013, 20:57

misho napísal:
Robio napísal:spin, však ja som nevravel že ty to chceš na šporáku ale niekto to tu písal.
Áno, ja som to tu písal. Na upravenom šporáku (už nie na varenie) som odlieval z olova a šlo taviť aj hliník (ale málo). Až si myslíš, že to je nejaká porucha tak si to kľudne mysli:)

Drummer, dáme súťaž kto spraví lepší chladič? :D Ja sa to chcem na tom chladiči naučiť a ak to pôjde tak potom odlejem kotúče do gramofónu ktoré sa tak radi rozpadávajú...
No lenže ovolo má teplotu topenia 350 či koľko a to je len o trochu viac ako si ja zohrievam polievku. Hliník je úplne iná vec. fakt by som chcel vidieť topiť hliník na šporáku v hrnku. zemným plynom. Prosím nafoť to.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa spin90 » 14 Júl 2013, 21:04

Robia, Mne sa podarilo, vynalozenim znacneho usilia natavit 10h (co boli tie Slovenske hlinikove) v ocelovej lyzici na plynovom sporaku. Zemnym plynom teda. Cize ciste teoreticky, nejake nepatrne zlomky je mozne natavit, ale s praktickym pouzitim to nema vobec nic spolocne.
Tak isto neverim ze nejake vacsie mnozstvo mohol natavit.
Inak, nasiel som zaujimavu, a esteticky dost peknu zliatinu- severske zlato, je to ten kov, z ktoreho sa razia 10,20,50 centaky. Zlozenim to je Cu, Zn, Al, Sn. Toto by stalo za pokus, ten kov je vazne velmi pekny, sak viete. Ake ma ine vlastnosti netusim. http://sk.wikipedia.org/wiki/Seversk%C3%A9_zlato
Hlavne v uvode by trebalo overit moznosti na vyrobu tych pieskovych, alebo nejakych inych foriem, to je dost dolezita vec.
Drzim palce, ja sa mozno niekedy pridam ked dokoncim indukcny ohrev.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa jenda23 » 14 Júl 2013, 21:09

Snad se na mě nebude zlobit když ho prásknu, ale wicker s touhle metodou hodně pracoval, myslím že vám ozřejmí tuto techniku lití do písku.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Robio » 14 Júl 2013, 21:12

snáď nie :lol:
vo firme(robote) alebo doma.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

hrucho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 12 Jan 2010, 00:00
Vek: 49

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa hrucho » 07 Dec 2018, 21:49

Stará téma... zaznamenal niekto v tejto oblasti nejaký úspech ???
Kde sa dá kúpiť ten piesok ????
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa jova » 07 Dec 2018, 23:09

Zkusím tě nasměrovat jinam, měl by jsi tam najít všechny odpovědi, případně co budu vědět tak doplním. https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopi ... in%C3%ADku
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa datam » 12 Dec 2018, 10:44

Inak chladiče nie sú náhodou extrúdované?
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa joži » 12 Dec 2018, 11:02

Sú, ved to Jenda pisal na začiatku. pretlačaju sa cez formu. V podstate nemusis nič doma robiť, stačí si navrhnuť profil aky chceš a nan vedia vyrobi formu..... ale to musis mať tisicový odbyt aby sa ti forma oplatila.

PS: tiež som chcel vselico robiť z hlinikom aj eloxovať aj farbiť dokonca som aj eloxoval aj farbil. ale jeden , dva kusy... toto su veci čo sa doma fakt pre pracujúceho človeka neoplatia robiť, lebo to zožeie more času... Radšej sadnem do auta zanesiem to do žiaru.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa muziker » 12 Dec 2018, 12:22

Dúfam, že dnes už nikto nechce doma vyrábať to, čo pohltí kopec času a peňazí a výsledok je aj tak dosť diskutabilný, pretože ten čas a prostriedky možno využiť podstatne zmysluplnšie. Nakoniec dnes je už reálne dostupný dosť široký sortiment chladičov čo do profilov, veľkostí aj zaručených vlastností, čo napr. v socíku nebolo a tak sme vymýšľali z dnešného pohľadu totálne kraviny.
Ja som už dávnejšie (asi pred 35 rokmi, možno aj viac) dostal nejaký "homemade" chladič (vtedy to bol nedostatkový materiál). Bol to pravdepodobne odliatok tvaru kvádra, ktorý bol následne ofrézovaný na požadovaný tvar. Myslím že s tým bolo celkom dosť práce kým nadobudol požadovaný tvar. Po prižmúrení oboch očí je to vcelku pekný chladič :D ... pre ukážku čo nerobiť som ho tuším kdesi v garáži odložil (ak ho nájdem, sfotím a dám to pre tú srandu sem).
Čo mi hneď udrelo do očí, boli viditeľné kazy aj po ofrézovaní v materiáli (vyzeralo akoby v odliatku boli malé nublinky).
To by zrejme nezabezpečovalo na 100 % prenos tepla z polovodičov na chladič a otázny by bol potom pri takto "poréznom chladiči" napr. aj taký tepelný odpor (v K/ W) medzi polovodičom a chladičom.
Aj keď som sa v tej dobe pohrával s myšlienkou odlievania hliníka, na základe toho čo som videl, som túto myšlienku okamžite zavrhol.
Myslím, že ak chce ísť niekto na istotu, tak takéto činnosti v dnešnej dobe nikdy nebude riešiť, iba ak by si niekto potreboval silou-mocou vyskúšať, že to dokáže vyrobiť, aj keď to nemá prakticky zmysel.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa datam » 12 Dec 2018, 15:22

Však toto napadlo aj mňa. Aby to bolo funkčné tak by stačilo prefrézovať iba pracovnú plochu kde sa pripevní to čo chcem chladiť ale bordel v materiáli značne zhorší tepelné vlastnosti a o výslednom povrchu ani nehovorím. Brúsením ani frézovaním (síce dnes moderné platničkové frézy je iné) nedosiahneš povrch ako extrudovaním.

Ja chápem požiadavku na atyp chladič ale či v tomto prípade fakt nebude jednoduchšie upraviť celú konštrukciu tak aby tam ten atyp čo sa 100x predraží nemusel byť.

Neber to ako narážky na tvoju snahu ale z hľadiska prácnosti a výsledného efektu je to v dnešnej dobe utópia. To ti fakt už niekto vykúše na nejakej CNC z polotovaru a môžeš tam mať aj srdiečka.
0

Napísať odpoveď