Timer, LED časovač pre Fitness

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Timer, LED časovač pre Fitness

Príspevok od používateľa marioo » 14 Dec 2018, 21:15

Ahojte, časovač (bez označenia vyrobcu) dosť chabej konštrukcie :) slúži ako hodiny a cez dialkové sa dajú nastaviť časovacie cykly..
Pri cykle pred začiatkom cyku má pípať 3 sekundy .. 3-2-1 štart.. potom ide časovač .. a po ukončení pípne.. atd...

Všetko funguje až na to, že piezo pípač stále píska - neprerušovane v kuse ... piezo je na fotke pripojené červeným a čiernym káblom.. pod ním je prekov na druhú stranu a pod segmentovkou zrejme nejaké ovládanie lebo ten piezak ide na 10-12 V ... segmentovku som von zatial nedával

Vnútri je nejaký zákaznícky obvod..

Foto prikladám... nemá niekto schému alebo radu ?
Vopred ďakujem
Prílohy
casovač3.jpeg
casovač4.jpeg
casovač1.jpeg
casovač2.jpeg
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Timer, LED časovač pre Fitness

Príspevok od používateľa peterple » 14 Dec 2018, 21:53

Ten zákaznícky obvod je obyčajná 8052. Teda trochu modernizovaná ale inak stará klasika.
http://www.keil.com/dd/docs/datashts/nu ... 8e051d.pdf

Kedže píšeš, že piezo je na 12V tak muselo byť spínané tranzistorom. Pravdepodobne to bude jeden z tých čo budia aj LED segmenty. Skús to vysledovať. Potom nabrať skopom vstup toho tranzistora (buď pojde rovno z procesora alebo z nejakého rozširujúceho drivera). Takže je šanca že to potom zreparuješ externým tranzistorom.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Timer, LED časovač pre Fitness

Príspevok od používateľa marioo » 14 Dec 2018, 22:47

Ďakujem za radu ... piezo ma +12 na stalo a 0 ide cez J3 prave ho idem vydolovať von ... takže asi bude na vine :)
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Timer, LED časovač pre Fitness

Príspevok od používateľa peterple » 14 Dec 2018, 23:03

Sú dva typy. Jeden potrebuje budiť frekvenciou, druhy sa len spína. Ten tvoj bude asi druhý typ. Teda procesor to len spína na nulu cez NPN tranzistor. Takže ani skop nebude treba. stačí to
zmerať voltmetrom či ten tranzistor spína ako má. 8052 má ešte taký predpotopný spôsob pre IO piny. Volá sa to kvaziobojsmerný pin. Znamená to že do nuly to vie dať okolo 2mA a ale do jednotky nie. Ak je výstup v jednotke tak ho môžeš používať ako vstup teda ho môžeš nechať tak alebo ho môžeš skratovať. Vtedy bude tiecť z pinu do zeme menej než 0,5mA. Ale nemusí to byť riadené priamo pinom procesora ale z nejakého ďalšieho latch obvodu ako napr 74xx373 a pod. V prvom rade to treba zistiť kam je druhý koniec pieza pripojený.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Timer, LED časovač pre Fitness

Príspevok od používateľa marioo » 14 Dec 2018, 23:35

Vymenil som S9013 a už to fičí :) pípa ako má :)

ďakujem za rady :)

Piezo išlo na +12 zem na J3 takže spinalo nulu cez J3 .. ten som vymenil a neriešil som ďalej či je priamo na 8052 alebo cez nejaky ďalši obvod.. ide tak ide :)

-- Spojený príspevok 14 Dec 2018, 23:41 --

Nebola 8052 v nejakom Atari kedysi :) ? sa mi niečo marí :) ale nejaky BASIC bol v niektorých :)

asi nie tam bola 6502
Prílohy
J3.JPG
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Timer, LED časovač pre Fitness

Príspevok od používateľa peterple » 15 Dec 2018, 09:43

8051 ani 8052 nebola nikdy v nijakom počítači. Je to mikroradič. Má smiešnu pamäť dát aj programu. Ale je to kompletný počítač. Stačí pripojiť kryštál, napísať a napáliť program a fičí. Sám som robil hodiny s 8748 čo bol jej predchodca vyrábaný už za komančov v tesle Piešťany. Aj 8051 som mal snahu na to použiť ale boli drahé a nešli s dobou (nemali FLASH a ISP). Potom ich preválcovali PIC a AVR. Neskôr sa spätne objavili lacné klony od azijských firiem ako je tento. To preto, lebo je dodnes na to veľa inžinierov čo to vedia programovať. Kedysi to bolo napríklad v každej PC klávesnici. V hentakej konfigurácii to aj dnes môže smelo konkurovať tým PIC aj AVR.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok