Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

PATO555148
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 28

Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa PATO555148 » 14 Dec 2018, 14:28

Zdravím,
Riešim už už dlhšiu dobu problém s praskajúci koncami lineárnych halogénových trubíc (R7s/500W) riešil som problém aj s výrobcom ale ten uvádza že sa s takýmto problémom nestretol. Trubice sú používané v reflektore a napájané cez triakový stmievač ( bežná prevádzka na cca 40 - 60% z max výkonu) po 2 týždňoch ( prevádzka cca 3 hodin denne cca 15 cyklov (zap-vyp)) tie trubice začnú praskať na konci vývodoch a preruší sa tak elektrický spoj medzi vláknom a vodivou koncovou styčnou plochou. Zaujíma ma či z vás niekto takýto problém mal a riešil , popripade čo to môže spôsobovať? (testované od viacerých výrobcov výsledok rovnaký)
foto:
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
0

raki
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 05 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 57

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa raki » 14 Dec 2018, 14:46

Ahoj, nie je náhodou silný prítlak pätice na tie konce žiaroviek? Dakedy sa takéto žiarovky používali v premietacom prístroji Meopta EPIREX a tam sme mali prípravok na nastavenie vzdialenosti pätíc / boli dva samostatné kusy pre žiarovku/.
0

Používateľov profilový obrázok
jára
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 09 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: MT
Vek: 61

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa jára » 14 Dec 2018, 16:50

Tento problém evidujú osvetľovači v divadlách asi od roku 1995,záleží podľa výrobcu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Dec 2018, 18:29

Možno je práve problém v tom stmievacom režime, pretože halogenové trubice potrebujú na správnu prevádzku určitú teplotu a ak jej stmievačom meníš teplotu banky,môže dochádzať k pnutiu a tým k praskaniu skla na rôznych rozhraniach hrúbky skla.
Vyskúšaj tie isté trubice na určitý čas v plnom výkone a uvidíš,či to urobí znovu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

PATO555148
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 28

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa PATO555148 » 15 Dec 2018, 09:44

Kód: Vybrať všetko

raki: nie je náhodou silný prítlak pätice na tie konce žiaroviek? 
Predpokladal som aj že by to mohlo byť práve kvôli slabému pritlaku pätice , tak som na jednom reflektore trochu napružil pritlak kontaktu ale prasklo to rovnako ale s tým že sa ešte tou prasklinou dostal vzduch do banky a vlákno sa odparilo (naparilo na skle) v banke, ostatné pätice maju normalný pritlak ( skôr je otázkou aká je norma tlaku pätice na žiarovku :D)

Kód: Vybrať všetko

jára: Tento problém evidujú osvetľovači v divadlách, záleží podľa výrobcu 
Informáciu od akých výrobcov (overených) dané žiarovky osvetľovači používajú, asi nemáš k dispozícii?

Kód: Vybrať všetko

5ko: môže dochádzať k pnutiu a tým k praskaniu skla na rôznych rozhraniach hrúbky skla. 
Súhlasím s názorom a vyzerá to ako najpravdepodobnejšia príčina. Pred tým sme používali tieto halogeny na plný výkon a neboli takéto problémy. Išlo by niečo použiť napr. nejakú nehorľavú tepelnú izoláciu okolo toho konca (zamedzenie rýchlemu ochladzovaniu)? Malo by to nejaký vplyv na to pnutie ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Dec 2018, 10:43

Keď to reguluješ na 40 až 60 % výkonu, neskúsil si tam použiť halogénku s nižším výkonom, či prasne aj ona ?

Napokon, možno by sa našla aj LED lineárna regulovateľná "žiarovka" s daným svetelným tokom. Nehľadal si ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa datam » 18 Dec 2018, 15:10

Robí to regulácia. Tie žiarovky nemajú rádi ostrý priebeh prúdu cez vlákno čo spôsobuje rázy vo vlákne ktoré sa prenáša na konce ktoré práskajú. Čiastočne sa to rieši tlmivkou. Možno by to pomohlo prehnať cez oddeľovací transformátor. Oblasť regulácie 40- 80% je najhoršia.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa jezevec » 18 Dec 2018, 19:34

PATO555148 napísal: Predpokladal som aj že by to mohlo byť práve kvôli slabému pritlaku pätice , tak som na jednom reflektore trochu napružil pritlak kontaktu ale prasklo to rovnako ale s tým že sa ešte tou prasklinou dostal vzduch do banky a vlákno sa odparilo (naparilo na skle) v banke...
Naopak, přítlak bys měl zmenšit, zvětšením přítlaku jsi to ještě zhoršil. Ale to není hlavní důvod.
Praská to kvůli prudkému zchlazení po vypnutí. Měl bys regulací stáhnout svit k nule a pak vypnout.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa alidedko » 18 Dec 2018, 19:56

Otazka, nebola by tam moznost ich nevypinat uplne, ale nechavat ich zhavit na 5-10% vykonu?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Dec 2018, 20:40

Nejde o to , na kolko percent regulovať výkone, ale o princíp, že halogenky nie sú stavané na zmenu teploty počas prevádzky,ale na stabilnú teplotu počas prevádzky. Nič nemá rado,ani to sklo na trubiciach, rýchle zmeny teploty,preto sa tak správa.
Takže musíš zitiť, či to robí len určitý druh halogeniek, alebo všetky a podla toho najsť dôvod praskania.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

PATO555148
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 28

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa PATO555148 » 22 Jan 2019, 15:24

Vyriešené:
Keďže žiarovky typu no name a nejaké značky ako Kanlux a iné do 2€ ( vyzerá ako keby mali jedného a toho istého výrobcu len iné značenia a logo ( nedokážu spracovať sklo na výkon 500W -testoval som to priamo a žiarovka doslovne explodovala bez stmievača (plný výkon) do 2 dni) tak riešenie môjho problému sú fakt len overené značky ako Phillips alebo Osram ( 3- 5€ ks) napr phillips 400W svieti už 1.5 mesiaca aj od Osram-u 400W drží 1 mesiac bez viditeľných zmien povrchu skla banky oboje zapojené cez stmievač.
No name značky sú pravdepodobne prispôsobené (materiál v skle) len do výkonu 300W ktoré to znesú bez poškodenia.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa Jirka84 » 22 Jan 2019, 15:43

CCA před deseti léty jsem prováděl mj. servis v jenom zdejším OD a taky i na těchto reflektorech ("C E" hrnce - bílé i černé). Pokud jsem si nechal vnutit jejich nákupní (a tím i laciné) halogeny (300 i 500W), tak jsem je měnil skoro každý týden. Když jsem je přesvědčil, že nemám čas se starat jen o jejich noname (zpravidla C E včetně instalovaných "hrnců"), ať mi dají trubice z regálu za vyšší ceny (osram atd), tak problém se přesunul časově do měsíců provozu - denně, zvlášť v zimním provozu venkovní prostředí - senzory klapaly každou chvilku podle návštěv zákazníků v oddělení.
Krom této možnosti jsem také vždy po výměně očistil opálené "postříbřené" kontaktní kuličky patic.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

PATO555148
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 28

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa PATO555148 » 25 Dec 2019, 13:03

Zdravím,
Otvarám túto tému na zhrnutie stavu halogenových R7 trubíc po 365 dňoch prevádzky so stmievačom. Podstata tohto projektu bola a je predlžiť životnosť vlákien v trubiciach nad hodnotu životnosti udávanú výrobcom. Prevádzková doba denne 3-4 hod čo po celý rok predstavuje cca 1300h svietenia danými trubicami (čas uvádzaný na jednu trubicu). Lineárna halogénová R7 400W od firmy OSRAM za celú dobu neprejavila žiadne viditeľne zmeny na povrchu skla ani keramického vývodu/držiaka styčného kovového kontaktu a ani iné elektrické problémy. Trubica R7 400W od firmy Philips mala cca po 3 mesiacoch problém pravé s keramickými koncom ktorý jemne popraskal a vytlačil ten kovový kontakt ktorý bol nalisovaný na vývode vedúceho z skla a prerušil sa obvod, u toho riešenie bolo odstrániť keramickú časť a styčný kontakt znovu nalisovať (trocha som si neskôr pomohol aj s cínom keďže po nalisovaní sa cca po 2 mesiacoch prejavil studený spoj a teraz je to "skrimpované" aj s cínom a pri prevádzke sa vnútri toho krimpovania roztaví cín a pomáha s vodivosťou prechodu na daný hrot vedúceho zo skla). Sklo nebolo nijak poškodené. Všetky trubice (4ks) majú vlákna do dnešného dňa neprerušené a naďalej fungujú bez výmeny.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa datam » 07 Jan 2020, 10:17

U hal R7 by si nemal klesnúť s výkonom pod 30%. To že vydržia viac sa dalo očakávať. Naopak odniekiaľ mám zafixované že ak do žiarovky pustíš o 5% viac výkonu tak jej skrátiš životnosť o 50%.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Praskanie skl. koncov halogenovych trubic

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2020, 15:22

... no ešte by to chcelo uviesť ako sú na tom napr. aj staré československé TESLA-cke. Teda či tiež trpia podobnými neduhmi ako PHILIPS-ky. To by ma zaujímalo, lebo mám odložené nové, nepoužívané 2 druhy (tuším že TESLA 500 W a TESLA 1000 W) po pár kusov. Zatiaľ som pre ne nenašiel žiadne využitie, preto odpočívajú v pokoji v orig. balení už nejakých cca 40 rokov (v tej dobe boli celkom drahé :D ).
0
muziker

Napísať odpoveď