Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Domaca LAN

Domaca LAN

Moderátori: psichac, Moderátori

Domaca LAN

Odosla┼ąod zdenoeddie » 28 Dec 2018, 00:22

Ahojte,
uz je to nejaky ten piatok, co som sa zaujimal a hrabal v sietarine. Prisla ale chvila, ked potrebujem oprasit znalosti, a trosku aj poradit.
Mam dom, rozmer cca 18x10m, kde v jednej miestnosti mam pripravu na rack, a zhruba v strede domu je pripravena LAN zasuvka na WiFi AP.
1) Viete mi odporucit, kde najlepsie kupit rack skrinku (asi najskor 19"), najlepsie upevnenie na stenu, rozmer predpokladam 6-9U, snad viacej nebude treba.
2) IP poskytuje napojenie cez mikrovlnku, cize na streche mam AP (predpokladam ze je to 2,4GHz).
3) Zatial bezim na klasickom TP Link WiFi routery, ale potreboval by som poradit router (mozno by stacil aj switch?), idealne 16 portov, samozrejme do vyssie spominanej skrinky.
4) Domaca LAN, bude rozdelena na 2 casti. 1. cast bude klasika s priamym pripojenim do netu. 2. cast by mala byt vyuzivana ako lokalna siet, s obmedzenim do netu, pouzivana len pre media, s NAS serverom. NAS server mam, 2-HDD Zyxel v mirror. Ale, rad by som tuto 2.cast "galvanicky" oddelil od pripojenia internetu. Existuje nieco take ako metalicko-opticky prevodnik, aby som dokazal tieto 2 casti prepojit?
Alebo je lepsie zakupit router s co najrychlejsim WiFi a prepojit tieto 2 siete bezdrotovo? Dovod je bezpecnostny (antena na streche-blesk, oddelene napajanie-ochrany,zaloha,...a takisto tato siet by mala byt pouzita pre alarm a kamery).
5) A co patch panel?
Dalsie info na vyziadanie, zatial ma nic dalsie nenapada.
Dakujem za kazdu radu :)
zdenoeddie
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 3746
Vek: 20.12
Zalo┼żen├Ż: 25.07.2009

Re: Domaca LAN

Odosla┼ąod technikus110 » 28 Dec 2018, 07:33

Toto s├║ be┼żn├ę ├║vahy pri koncipovan├ş rozvodov v novom RD, len m├ílo kto to rie┼íi do detailu.

Z├íkladn├ę pravidlo je, ─Źo m├┤┼że by┼ą na k├íbli, nech neuva┼żuje o WiFi.

1. Pokia─ż som si nie 100% ist├Ż, ┼że WiFi z├íkazn├şka je v ochrannom p├ísme bleskozvodu, tak medzi WiFi s PoE nap├íjan├şm a r├║ter zarad├şm dva tak├ęto prevodn├şky s GBIC. (FOTO) T├Żm dosiahnem, ┼że d├ítov├í linka ide po optike a nezvedie bleskov├ę nap├Ątie a ani pr├║d do ┼ítrukturovanej siete v RD. AC strana potrebuje samostatn├║ prep├Ą┼ąovku ─Źo znamen├í, ┼że potrebuje priamy spoj na HUS.
2. Ak chce┼í IP kamery, tak ich NED├üVAJ na rovnak├Ż switch. Jednak potrebuje┼í PoE ako aj zbyto─Źne za┼ąa┼żuje┼í vn├║torn├Ż kan├íl switchu. Tak isto poloha kamier / ochrann├ę p├ísmo / prep├Ą┼ąovky a.t.─Ć. NVR so vstavan├Żm switchom tie┼ż nem├í moc zmysel. Toto si tie┼ż vy┼żaduje komplexn├ę rie┼íenie.
3. ....tuto 2.cast "galvanicky" oddelil.... ak to v┼íetko narve┼í do jedn├ęho racku, tak m├í┼í dos┼ą probl├ęm aj s oddelen├şm na strane AC. Ako aj kovov├ę kryty switchov.....? Nad t├Żmto si prvotne uva┼żoval? Lebo si to nespomenul....
4. Pokia─ż bude┼í ma┼ą mene┼żovate─żn├Ż switch, tak si vie┼í urobi┼ą podsie┼ą, zak├íza┼ą medzikomunik├íciu a.t.─Ć.
5. ....5) A co patch panel?.... a ─Źo tak spomen├║┼ą, ak├Ż k├íbel bude┼í d├íva┼ą a ako ho bude┼í uklada┼ą?
6. Alarm m├┤┼że┼í zavesi┼ą kam chce┼í. Ten neposiela ve─ża d├ít. Ten nech ┼ąa netr├ípi.

To, ─Źo ┼ąa za─Źne tr├ípi┼ą bude hluk zo switchov a zdrojov, produkovan├ę teplo, popr├şpade jeho odv├ídzane do priestoru. A nezabudni na z├ílo┼żn├Ż zdroj....

Je to komplexn├í mno┼żina probl├ęmov, ktor├║ mus├ş ale rie┼íi┼ą jednotlivo do detailu. Ak jednu drobnos┼ą zanedb├í┼í, tak t├í ├şdea oddelenia syst├ęmov ostane iba ├şdeou.
Pr├şlohy
IMG_20181228_061409.jpg
https://www.tp-link.com/cz/products/details/MC220L.html#qrcode
MC220L+GBIC Cisco GLC-SX-MM + 2m optick├Ż k├íbel za 25ÔéČ. M├ím k dispoz├şcii okam┼żite 3 kusy.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 375
Vek: 59.31
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Nasp├Ą┼ą na Internet a sie┼ą

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist