Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Dve el.s├║stavy v dome s├║─Źasne .

Dve el.s├║stavy v dome s├║─Źasne .

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dve el.s├║stavy v dome s├║─Źasne .

Odosla┼ąod jan-1 » 11 Jan 2019, 10:13

Potrebujem urobi┼ą v├Żmenu el.vedenia v pivnici .Teraz je v dome s├║stava TNC .Ale v pivnici by som chcel u┼ż po novom da┼ą TNS-tri vodi─Źe.M├┤┼że to by┼ą uroben├ę takto kombinovane,na dve s├║stavy? Alebo je to zlo┼żit├ę ?
jan-1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 11
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2019

Re: Dve el.s├║stavy v dome s├║─Źasne .

Odosla┼ąod jo┼żi » 11 Jan 2019, 10:43

od hlavneho domoveho rozvadza─Źa si potiahni do pivnice privod TN-C do pordu┼żn├ęho a tam daj rozdelenie na TN-S plus chrani─Ź. Odtial u┼ż postupuj ako TN-S sustave.
jo┼żi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 250
Zalo┼żen├Ż: 06.07.2014

Odosla┼ąod jan-1 » 11 Jan 2019, 11:00

jan-1 nap├şsal:Potrebujem urobi┼ą v├Żmenu el.vedenia v pivnici .Teraz je v dome s├║stava TNC .Ale v pivnici by som chcel u┼ż po novom da┼ą TNS-tri vodi─Źe.M├┤┼że to by┼ą uroben├ę takto kombinovane,na dve s├║stavy? Alebo je to zlo┼żit├ę ?

Len tak ,┼ąaha┼ą priamo vodi─Źe PE a N z nul├íkovej svorky v rozv├ídza─Źi nemo┼żno? A e┼íte bez chr├íni─Źa?
jan-1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod jo┼żi » 11 Jan 2019, 11:06

da sa to aj tak ak tam nema┼í vela zasuvuiek a sveteln├Żch obvodov. s tym podru┼żnym rozvadza─Źom to ma┼í elegantnej┼íie. Ty si mus├ş┼í rozumie┼ą ako to chce┼í spravi┼ą. Ale ak bude┼í v buducnosti preraba┼ą aj hlavn├Ż domovy rozvadza─Ź tak na to treba myslie┼ą aby si mal dostato─Źne dlhe kablelebo potom bude┼í musiet PE a N oddelit na dve svorkovnice.

e┼íte jedna dole┼żita vec, Ak to bude┼í rie┼íi┼ą stavebnu upravu ohla┼íkou na stavebom urade, tak ku kolaudacii bude┼í musie┼ą ma┼ą danu ─Źas┼ą aj po elektrickej stranke podla stavajucej normy a teda musi tam by┼ą podru┼żny rozvadza─Ź s chrani─Źom a TNS veden├şm od neho. TO ako to chce┼í ty spravi┼ą by ti nepre┼ílo v reviznej sprave od elektrikara
Naposledy upravil jo┼żi d┼ła 11 Jan 2019, 11:09, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
jo┼żi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod jan-1 » 11 Jan 2019, 11:08

jo┼żi nap├şsal:od hlavneho domoveho rozvadza─Źa si potiahni do pivnice privod TN-C do pordu┼żn├ęho a tam daj rozdelenie na TN-S plus chrani─Ź. Odtial u┼ż postupuj ako TN-S sustave.

Priamo z rozv├ídza─Źa by sa ┼ąaha┼ą oba vodi─Źe PEaN z nul├íkovej svorky ┼ąaha┼ą nedali a to bez chr├íni─Źa?

-- Spojen├Ż pr├şspevok 11 Jan 2019, 11:21 --

jo┼żi nap├şsal:da sa to aj tak ak tam nema┼í vela zasuvuiek a sveteln├Żch obvodov. s tym podru┼żnym rozvadza─Źom to ma┼í elegantnej┼íie. Ty si mus├ş┼í rozumie┼ą ako to chce┼í spravi┼ą. Ale ak bude┼í v buducnosti preraba┼ą aj hlavn├Ż domovy rozvadza─Ź tak na to treba myslie┼ą aby si mal dostato─Źne dlhe kablelebo potom bude┼í musiet PE a N oddelit na dve svorkovnice.

e┼íte jedna dole┼żita vec, Ak to bude┼í rie┼íi┼ą stavebnu upravu ohla┼íkou na stavebom urade, tak ku kolaudacii bude┼í musie┼ą ma┼ą danu ─Źas┼ą aj po elektrickej stranke podla stavajucej normy a teda musi tam by┼ą podru┼żny rozvadza─Ź s chrani─Źom a TNS veden├şm od neho. TO ako to chce┼í ty spravi┼ą by ti nepre┼ílo v reviznej sprave od elektrikara

Z├ísuviek tam bude asi 3 a svetl├í tie┼ż 3.
K├íbel mus├ş by┼ą dlh├Ż aby dosiahol a┼ż do star├ęho rozv├ídza─Źa.
Podru┼żn├Ż rozv├ídza─Ź-to by nemohla by┼ą oby─Źajn├í krabica so svorkami?
Podru┼żn├Ż rozv├ídza─Ź,to je nejak├í krabica, aby sa tam chr├íni─Ź vo┼íiel.D├í sa to k├║pi┼ą?
E┼íte aj tak├ęto veci sa musia hl├ísi┼ą na stavebnom ├║rade?
jan-1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod jan-1 » 11 Jan 2019, 13:32

jan-1 nap├şsal:Potrebujem urobi┼ą v├Żmenu el.vedenia v pivnici .Teraz je v dome s├║stava TNC .Ale v pivnici by som chcel u┼ż po novom da┼ą TNS-tri vodi─Źe.M├┤┼że to by┼ą uroben├ę takto kombinovane,na dve s├║stavy? Alebo je to zlo┼żit├ę ?

Pre─Źo nesta─Ź├ş isti─Ź ,na ─Źo tam mus├ş by┼ą aj pr├║dov├Ż chr├íni─Ź.
jan-1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod jo┼żi » 11 Jan 2019, 14:08

Ak tam budu 3 zasuvky a ich spolo─Źne zata┼żenie neprekro─Ź├ş prikon 3600W mo┼że byt pou┼żity jeden CYKY 3x2,5 a 1ks 16A isti─Ź, svetlo ak vyhovie to ┼że bude len 1ks 10A isti─Ź na v┼íetky 3 miestnosti/body tak vyhovie takisto 1ks CYKY 3x1,5 kabel. Tak┼że sta─Ź├ş od hlavneho rozvadza─Źa natiahnu┼ą 1xCYKY 3x2,5 na zasuvky a 1x CYKY 3x1,5 na svetlo. Potom v hlavnom rozvadza─Źi pripoji─Ź PE aj N vodi─Ź na PEN svorkovnicu domoveho pr├şvodu.

Ten chrani─Ź preto, lebo po novom zasuvky pristupne laickej verejnosti(a to s├║ v┼íetky) musia by pod RCD s vybavovac├şm prudom 30mA bez ohladu ─Źi je to vonku a vnutri alebo v kupelni. V kupeln├ş treba aj svetlo pod RCD zapoji┼ą. Ale ni─Ź sa nestane ak za RCD budu v┼íetky svetelne okruhy.

Ale ako si spravi┼í je tvoja vec. Ten podru┼żny rozvadza─Ź nie je ni─Ź ine ako maly 4,8,10,... modulovy rozvadza─Ź do ktoreho by som si ja osobne natiahol privod CYKY 4x4 alebo 4x6 v zavislosti od hlavn├ęho isti─Źa v domovom rozvadza─Źi. A tam by som si nahodil jeden trojfazovy chrani─Ź chranic a isti─Źe nahodil ako by som potreboval. A dokonca by som tam mal aj 400V lebo to nikdy nevie┼í kedy sa zide na cirkularku alebo podobne...
Naposledy upravil jo┼żi d┼ła 11 Jan 2019, 14:20, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
jo┼żi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod burizon » 11 Jan 2019, 14:17

Jan-1, evidentne tomu nerozumie┼í. Ak m├í┼í nejak├ęho kamar├íta alebo zn├ímeho, ktor├Ż je vyu─Źen├Ż elektrik├ír, tak to daj urobi┼ą jemu a m├í┼í po starostiach. Ak si tvrdohlav├Ż a chce┼í si to urobi┼ą s├ím, tak sa dr┼ż prvej rady akur├ít ja by som u┼ż do tej pivnice ┼ąahal 5-┼żilov├Ż k├íbel namiesto 4-┼żilov├ęho. Podru┼żn├Ż rozv├ídza─Ź je presne skrinka ako sa p├Żta┼í, dostane┼í ju k├║pi┼ą v elektroobchode, p├Żtaj si aspo┼ä 12modulov├║, t├í by ti mala sta─Źi┼ą aj na pr├şpadn├ę doplnenie (keby si chcel niekedy ┼ąaha┼ą e┼íte v pivnici nejak├Ż k├íbel). A ne┼ípekuluj, pr├║dov├Ż chr├íni─Ź tam daj. Neboj sa tu ti poradia ako ho zapoji┼í. Ohlasova┼ą ni─Ź nemus├ş┼í.
burizon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 496
Zalo┼żen├Ż: 07.11.2007

Odosla┼ąod Merak » 11 Jan 2019, 16:54

├üno, pokia─ż ide┼í robi┼ą nov├ę rozvody alebo vymie┼ła┼ą ich za star├ę, tak u┼ż mus├ş by┼ą sie┼ą TN-S, teda trojvodi─Źov├í/p├Ą┼ąvodi─Źov├í s├║stava z meden├Żch vodi─Źov.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art20.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6300
Vek: 39.22
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod jan-1 » 11 Jan 2019, 21:04

jo┼żi nap├şsal:Ak tam budu 3 zasuvky a ich spolo─Źne zata┼żenie neprekro─Ź├ş prikon 3600W mo┼że byt pou┼żity jeden CYKY 3x2,5 a 1ks 16A isti─Ź, svetlo ak vyhovie to ┼że bude len 1ks 10A isti─Ź na v┼íetky 3 miestnosti/body tak vyhovie takisto 1ks CYKY 3x1,5 kabel. Tak┼że sta─Ź├ş od hlavneho rozvadza─Źa natiahnu┼ą 1xCYKY 3x2,5 na zasuvky a 1x CYKY 3x1,5 na svetlo. Potom v hlavnom rozvadza─Źi pripoji─Ź PE aj N vodi─Ź na PEN svorkovnicu domoveho pr├şvodu.

Ten chrani─Ź preto, lebo po novom zasuvky pristupne laickej verejnosti(a to s├║ v┼íetky) musia by pod RCD s vybavovac├şm prudom 30mA bez ohladu ─Źi je to vonku a vnutri alebo v kupelni. V kupeln├ş treba aj svetlo pod RCD zapoji┼ą. Ale ni─Ź sa nestane ak za RCD budu v┼íetky svetelne okruhy.

Ale ako si spravi┼í je tvoja vec. Ten podru┼żny rozvadza─Ź nie je ni─Ź ine ako maly 4,8,10,... modulovy rozvadza─Ź do ktoreho by som si ja osobne natiahol privod CYKY 4x4 alebo 4x6 v zavislosti od hlavn├ęho isti─Źa v domovom rozvadza─Źi. A tam by som si nahodil jeden trojfazovy chrani─Ź chranic a isti─Źe nahodil ako by som potreboval. A dokonca by som tam mal aj 400V lebo to nikdy nevie┼í kedy sa zide na cirkularku alebo podobne...

Pr├íve ┼że ,tam nie je ┼żiadny hlavn├Ż isti─Ź.Je tam len hlavn├Ż vyp├şna─Ź a potom 3 rady po 3 poistiek.Jedna rada na z├ísuvku na 400V,druh├í na el.spor├ík ale ten sa u┼ż nepou┼ż├şva a tretia je na svetlo a z├ísuvky.S├║ tam len dva isti─Źe 6A na jednu p├┤vodn├║ miestnos┼ą lebo tam bola pr├şstavba.Ale hlavn├Ż isti─Ź tam nie je ,iba hlavn├Ż vyp├şna─Ź tak├Ż star├Ż,Tahem zapni ,Stiskem vypni. Meden├Ż vodi─Ź 2,5mm by mal sta─Źi┼ą na 25A.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 11 Jan 2019, 21:19 --

burizon nap├şsal:Jan-1, evidentne tomu nerozumie┼í. Ak m├í┼í nejak├ęho kamar├íta alebo zn├ímeho, ktor├Ż je vyu─Źen├Ż elektrik├ír, tak to daj urobi┼ą jemu a m├í┼í po starostiach. Ak si tvrdohlav├Ż a chce┼í si to urobi┼ą s├ím, tak sa dr┼ż prvej rady akur├ít ja by som u┼ż do tej pivnice ┼ąahal 5-┼żilov├Ż k├íbel namiesto 4-┼żilov├ęho. Podru┼żn├Ż rozv├ídza─Ź je presne skrinka ako sa p├Żta┼í, dostane┼í ju k├║pi┼ą v elektroobchode, p├Żtaj si aspo┼ä 12modulov├║, t├í by ti mala sta─Źi┼ą aj na pr├şpadn├ę doplnenie (keby si chcel niekedy ┼ąaha┼ą e┼íte v pivnici nejak├Ż k├íbel). A ne┼ípekuluj, pr├║dov├Ż chr├íni─Ź tam daj. Neboj sa tu ti poradia ako ho zapoji┼í. Ohlasova┼ą ni─Ź nemus├ş┼í.

M├ím elektrik├íra. Nie─Źo som na─Ź├ştal. Ch├ípem tie s├║stavy TNC,TNS.
Ten chr├íni─Ź ako┼że vyp├şna sk├┤r ako isti─Ź? Alebo aj preto je tam keby vypadol PEN na stlpe ? D├┤jde do chr├íni─Źa f├íza tam kde je nul├ík a vypne sa.Ale ne┼ż d├┤jde do chr├íni─Źa ,najsk├┤r prejde pr├║d cez spotrebi─Ź a ke─Ć sa ho budem dr┼ża┼ą nekopne ma to?
jan-1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod pin » 11 Jan 2019, 21:24

Pokia─ż si pam├Ąt├ím dobre, tak miesto prechodu z TNC na TNS mus├ş by┼ą prizemnen├ę, tedy nov├Ż PE mus├ş by┼ą pripojen├Ż na zem. Je to preto, ┼że pri odpojen├ş TNC-PEN pri poruche by sa na kostry spotrebi─Źov v TNS mohla dosta┼ą f├íza cez nejak├Ż zapnut├Ż spotrebi─Ź.
pin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2238
Zalo┼żen├Ż: 09.05.2009

Odosla┼ąod jezevec » 11 Jan 2019, 21:24

Zedn├şk elektrik├í┼Öem, ┼że ty m├í┼í tu 4 hodinovou rekvalifikaci ÔÇťElektrotechnick├ę minimumÔÇŁ?!
Dej od toho ruce pry─Ź a nech si s t├şm porad├ş elektrik├í┼Ö, co ti to bude intalovat.
jezevec
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 861
Zalo┼żen├Ż: 22.08.2008

Odosla┼ąod jan-1 » 11 Jan 2019, 22:03

pin nap├şsal:Pokia─ż si pam├Ąt├ím dobre, tak miesto prechodu z TNC na TNS mus├ş by┼ą prizemnen├ę, tedy nov├Ż PE mus├ş by┼ą pripojen├Ż na zem. Je to preto, ┼że pri odpojen├ş TNC-PEN pri poruche by sa na kostry spotrebi─Źov v TNS mohla dosta┼ą f├íza cez nejak├Ż zapnut├Ż spotrebi─Ź.

Keby vypadol PEN vodi─Ź v mieste prechodu z TNCna TNS tak je zbyto─Źn├í TNS,pom├┤┼że jedine uzemnenie.A mo┼żno preto ten chr├íni─Ź,ten by mal zareagova┼ą ked vypadne PEN vodi─Ź.
jan-1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod pin » 11 Jan 2019, 22:54

Pri preru┼íen├ş PEN ┼ąa chr├íni─Ź nezachr├íni. On sn├şma rovnak├Ż pr├║d tam aj nazad:
:)
Pr├şlohy
TNC-S.jpg
pin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod jan-1 » 11 Jan 2019, 23:32

Nie, tak potom len uzemnenie.
N├ím raz vypadol PEN vodi─Ź na stlpe a pomohol Darling ,ten robil uzemnenie ,vo vode z to─Źky bolo c├şti┼ą slab├ę mrvenie elektriky,to by u┼ż pr├║dov├Ż chr├íni─Ź asi vypol keby tam bol?
jan-1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod pin » 12 Jan 2019, 00:00

Asi by vypol. Ale musel by by┼ą a┼ż v ─Źasti TN-S.
pin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod burizon » 12 Jan 2019, 07:59

Jan-1, ak m├í┼í na prer├íbku elektrik├íra, tak je to ok. Nel├ím si zbyto─Źne hlavu s t├Żm ako funguje pr├║dov├Ż chr├íni─Ź, ten tam mus├ş by┼ą a hotovo.
burizon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 496
Zalo┼żen├Ż: 07.11.2007

Odosla┼ąod technikus110 » 12 Jan 2019, 08:28

jezevec: ....Zedn├şk elektrik├í┼Öem, ┼że ty m├í┼í tu 4 hodinovou rekvalifikaci ÔÇťElektrotechnick├ę minimumÔÇŁ?! Dej od toho ruce pry─Ź a nech si s t├şm porad├ş elektrik├í┼Ö, co ti to bude intalovat.....

Toto je jedin├í spr├ívna odpove─Ć v tomto vl├íkne.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 331
Vek: 59.15
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Amaterr » 12 Jan 2019, 15:17

Jan , desat krat si to precitaj a rozmyslaj :)
https://www.modrastrecha.sk/forum/elekt ... c-chranic/
Amaterr
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 700
Zalo┼żen├Ż: 08.06.2014

Odosla┼ąod jan-1 » 12 Jan 2019, 23:10

Existuj├║ aj tak├ę chr├íni─Źe ,─Źo sa daj├║ do z├ísuvky ako adapt├ęr. Jeden ku pr├í─Źke by sa mi hodil,zatia─ż.
Tak├Ż chr├íni─Ź pracuje v oboch sie┼ąach TNC aj v TNS ?
jan-1
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist