Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Vr─Źanie transform├ítora

Vr─Źanie transform├ítora

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Vr─Źanie transform├ítora

Odosla┼ąod Wili » 05 Jan 2016, 06:08

Mam zvlastny problem s 200W EI trafom ktore vrni. Ma 4 rozne sekundarne vinutia. Je upevnene na chassis z oceloveho plechu a uz to riesim fakt dlho a netusim cim to moze byt. Vinu som prikladal transformatoru, ze mu bzucia plechy ale asi tym to nebude, pretoze dnes som transformator polozil samostatne na stol ze ho idem lepsie zosrubovat a nalakovat ale a po pripojeni je uplne tiche, zatazil som najsilnejsie vinutie cca na 100W a trafo bolo absolutne tichucke, nebolo pocut vobec nic. Tak som ho dal na ocelove chassis a to iste, ticho. Gumove podlozky nepomahali tak som pozuil makkucke silikonove a po namontovani trafa na chassis bolo trafo aj po zatazeni Odporovou zatazou akceptovatelne tichucke. Tak som ho zakryl plechovym krytom, ktory som predpokladal za dalsieho povodcu brumu, ale trafo je tiche a ok.

Problem ale vznikne ak na transformator napojim zdroj, ktory to trafo napaja = mosfetovy stabilizator + aj ostatne vinutia (zhavenie elektronok a predpatie) a celkovy odber nepresahuje nejakych 120W. Vtedy sa trafo rozvrni tak, ze ho znatelne pocut a posobi to rusivo.

Chcem sa opytat ako je mozne ze trafo vrci inak? Mohol by to sposobovat mosfetovy stabilizator, alebo to moze sposobovat velka kapacita kondenzatorov v zdroji za diodovym mostikom alebo co ine? Skusal som este experimentovat a pripajat pred diodovy mostik paralelne na vinutie napr. foliovy kondenzator a brum sa este znatelne zvyraznil.

Pripadne nejake napady ako toto eliminovat alebo co by to mohlo sposobovat? Pripadne mohlo by zaliatie celeho transformatora pomoct? Este mi napada ci moze napr. vrniet samotne vinutie trafa a nie plechy?
Naposledy upravil mirosne d┼ła 05 Jan 2016, 10:05, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Dôvod: Doplnenie interpunkcie v názve
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1514
Vek: 30.08
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Re: Vrcanie transformatora

Odosla┼ąod xmilos » 05 Jan 2016, 08:42

V trafe "vrnia" v zasade 2 az 3 veci. Samotne plechy mag. obvodu, vinutie a mechanicka konstrukcia.
- mag. obvod pri zmene mag. "sytenia" ( velkosti mag. pola nim prechadzajuceho ) meni velkost. Je to vlastnost, ktora sa potlaca roznymi prisadami a neda sa ovplyvnit konstrukciou.
- vinutie. Na zavity vinutia oosobia sily sposobene prechadzajucim prudom mno a ak je niektory zavit volny, mechanicky kmita.
- konstrukcia. Ak ma trafo ine kontrukcne materialy, neda sa zamedzit prechodu mag. pola cez ne, pripadne bludivym ( virivym ) prudom v ich objeme.

Do tejto kategorie nedavam volne plechy. Je jasne, ze volbou konstrukcie, pouzitim vhodnych materialov sa tieto polozky daju eliminovat.

V tvojom pripade mi to pride ako "citlivost" na vyssie harmonicke - netusim aky pribeh je na primari za onym mostom, aky je priebeh zataze. Zaliatie by mohlo pomoct, problem vsak bude potom s chladenim.
xmilos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3662
Zalo┼żen├Ż: 04.05.2011

Re: Vrcanie transformatora

Odosla┼ąod rudko » 05 Jan 2016, 08:51

ja som mal podobny problem so zdrojom pre CB-cku. bol to zdroj 13.8V/20A a ked som ho zatazil na 200W halogenami tak slo uplne ticho. akonahle sa vsak pouzivalo v spojeni s CB-ckou tak bolo jasne pocut vrcanie hlavne pri klucovani. problem bol v dvoch veciach. jednak bolo trafo slabo stiahnute a tak som odvrtal nity ktorymi bolo stiahnute a nahradil metrickymi skrutkami a druha vec bola ze mag pole trafa rozkmitalo aj plech krabice a ten vrcal tiez, tu pomohlo vlozenie nejakej makkej gumy medzi trafo a plech.
osobne si myslim ze v tvojom pripade vrcanie sposobuje nejaky nepekny priebeh prudu na sekundari. skusil by som trafo lepsie stiahnut a mozno aj nejake tie gumove podlozky medzi trafo a plech krabice.
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...
Na predaj...
rudko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2044
Vek: 33.04
Zalo┼żen├Ż: 28.12.2012
Paragraf: 24

Re: Vr─Źanie transform├ítora

Odosla┼ąod muziker » 05 Jan 2016, 11:45

S├║hlas├şm s t├Żm ─Źo povedali predo mnou, ale odpor├║─Źam rie┼íi┼ą to komplexne.
Mysl├şm ┼że ─Źo sa t├Żka "vr─Źania" vplyvom slabo stiahnut├Żch trafoplechov E mo┼żno len poriadne stiahnu┼ą plechy vhodn├Żmi svorn├şkmi (skrutky, podlo┼żky, matice. Je v┼íak dobr├ę na skrutky natiahnu┼ą izola─Źn├║ trubi─Źku aspo┼ł z jedenej strany pou┼żi┼ą aj izola─Źn├ę podlo┼żky pre ka┼żd├║ skrutku (svorn├şk). Samozrejme pou┼żi┼ą letovacie o─Źko dot├Żkaj├║ce sa trafoplechov za ├║─Źelom ukostrenia jadra trafa.
─îo sa vinutia "kmitania├┤ volnej┼í├şch z├ívitov niektor├ęho vinutia, tu m├┤┼że pom├┤c┼ą (ak vyl├║─Źime previnutie trafa) jedine impregn├ícia. Najlep┼íie v├íkuov├í aby sa dosiahlo zate─Źenie impregna─Źnej hmoty do v┼íetk├Żch vrstiev vinut├ş. Chcelo by to ale aj nejak├ę otvory na ─Źel├ích kostri─Źky ak tam s├║ (ak je kostri─Źka bez ─Źiel, odpad├í to).
Na doplnenie by som e┼íte odpor├║─Źal vrazi┼ą aj nejak├ę kliny (napr. pertinax vhodnej hr├║bky) natuho medzi kostri─Źku a plechy na zamedzenie mo┼żnosti kmitania plechov v strednom st─║piku trafa.
Tak ma napadlo ─Źi by nebolo najvhodnej┼íie v├íkuovo impregnova┼ą kompletne cel├ę trafo. Vyl├║─Źilo by sa t├Żm ak├ęko─żvek vr─Źanie u vinut├ş i plechov.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 6044
Vek: 70.64
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod Wili » 05 Jan 2016, 15:06

Tu impregnaciu a zaliatie som uz zvazoval, ale preto este vaham pretoze je divne ze trafo je tiche ak je samostatne na stole a zatazene odporovou zatazou.

Konkretne najviac zatazene vinutie je 310V/0,5A, ak som ho zatazil odporom 1k/20W tak trafo je uplne tiche. (odber cca 100W).

Ak ho ale pripojim k zdroju elektornkaca kt. tvori diodovy mostik + 4x100uF (pri zatazi 390V) + z toho napajane dva nezavisle stabilizatory s IRFPC50 a krmi to odber cca 2x100mA pri vystupnom napati 370V. Mam stabilizatory plynule regulovane ale aj ked som skusal naregulovat ubytok napatia hocil len 5-10V co predstavuje skoro nulovu stabilizaciu tak trafo stale vrnelo. Preto mi napada ze ak je taky velky rozdiel medzi tymto zdrojom a obycajnou odporovou zatazou ci to nemozu robit diody spolocne s velkou bateriou kondenzatorov.

Najpravdepodobnejsie ale to bude s tym plechom pod trafom, kedze trafo samotne na stole je uplne tiche, skusim to tam este nejako odtlmit a zisitm ci to nejako pomoze... pripadne potom asi jedine impregnacia alebo zaliatie :confused:
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod platon.rado » 05 Jan 2016, 15:13

WILI s ─Źoho m├í┼í ten diodov├Ż most├şk ??? 1N4007 ???
Najlep┼íie repros├║stavy nie s├║ tie,ktor├ę n├ím najviac daj├║,ale tie ktor├ę n├ím najmenej stratia.
platon.rado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4690
Vek: 42.56
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2008

Odosla┼ąod Wili » 05 Jan 2016, 16:00

Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod DJ_Edo » 05 Jan 2016, 16:57

Podla mna je to kombinacia toho co napisal xmilos a muziker. Bzucia ti plechy (mozno troska aj vinutie) pod kostrickou v strednom stlpiku vplyvom niektorej vyssiej harmonickej. V podstate si na to prisiel aj sam, robia to filtracne kondiky ktore sposobuju velku deformaciu prudu, z cistej sinusovky ti vznikne v podstate impulzny odber.

Skusil by som to oblbnut nejakou vacsou tlmivkou zapojenou medzi sekundar a usmernovac.
Naslin─Ťn├Ż prst na svorkovnici domovn├şho rozv├íd─Ť─Źe: "J├│, paninko, m├íte tam ty Volt├şky v┼íecky"
DJ_Edo
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 742
Zalo┼żen├Ż: 23.08.2013

Odosla┼ąod Wili » 05 Jan 2016, 17:09

Nj asi to bude tak, alebo pripadne niektory z plechov na chassis, lebo teraz som spravil jednoduchy pokus, ze som napojil sekundar na zatazovaci odpor s pararelnym foliovym kondenzatorom a trafo bolo relativne dost ticho, a ked som tu zataz pripojil cez jednu diodu tak trafo vrnelo uz dost rusivo... 8O

idem dalej experimentovat

EDIT: zistil som, ze to robi kryt trafa 8O asi je v nom velmi trafo "napasovane" a ten silny elektromagnetizmus mu rozvibruje steny, zvlastne ale je aky velky vplvy ma na to usmernovac... tym padom zaliatie celeho trafa do krabicky by ztlmilo vsetky vibracie stien toho krytu a malo by to stichnut, nie?
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod DJ_Edo » 05 Jan 2016, 17:58

Tak miesto kostricky ti vrci tieniaci plech na nejakej harmonickej... :biggrin:
Chces zaliat priestor medzi trafom a plechom, ci ako?
Sprav aspon dve fotky, tazko takto radit ked ma kazdy ine predstavy...
Naslin─Ťn├Ż prst na svorkovnici domovn├şho rozv├íd─Ť─Źe: "J├│, paninko, m├íte tam ty Volt├şky v┼íecky"
DJ_Edo
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 742
Zalo┼żen├Ż: 23.08.2013

Odosla┼ąod muziker » 07 Jan 2016, 17:06

Trocha problematickej┼íie bude ale v takom pr├şpade ochladzovanie transform├ítora, preto pozor na jeho pracovn├║ teplotu pri plnom za┼ąa┼żen├ş. To sa mus├ş pos├║di┼ą individu├ílne v ka┼żdom konkr├ętnom pr├şpade ... a pod─ża toho potom aj voli┼ą zalievaciu hmotu. Tie┼ż si viem predstavi┼ą t├║ "pr├şjemn├║" robotu pri poruche tak zaliateho tranform├ítora.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod 5ko » 07 Jan 2016, 20:25

Raz som tie┼ż takto maturoval s trafom na plechovom ┼íasi a┼ż som zistil, ┼że brn├ş ten k├║sok plechu zo ┼íasi ktor├Ż je pod traf├íkom.Nepomohla ani guma, st├íle to rozkmit├ívalo a rozn├í┼íalo sa to po celej skrinke.Sk├║s zmeni┼ą polohu trafa zo stojatej na le┼żat├║ ,alebo naopak.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8509
Vek: 63.47
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod Wili » 07 Jan 2016, 21:05

Trafo je v prev├ídzke za┼ąa┼żen├ę na cca 60-70% tak┼że by to sna─Ć mohlo zvl├ídnu┼ą. Objednal som toto:

http://www.ges.cz/cz/polyuretanova-zale ... 03336.html

ke─Ć pr├şde d├ím vedie┼ą ako som dopadol :)
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod muziker » 07 Jan 2016, 23:38

Ale je ti d├║fam jasn├ę, ┼że to trafo ostane na ve─Źn├ę veky zaliate a nikto ho u┼ż z toho dvojzlo┼żkov├ęho sajrajtu nevydoluje :).
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Wili » 08 Jan 2016, 00:15

Ano :roll: asi to trafo nema na vyber :D co mi pripomina ze to bude chciet asi kvalitne vyvodne kable :confused:
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod muziker » 08 Jan 2016, 00:24

Asi ├íno - a najm├Ą dobre ohybn├ę lank├í dostato─Źn├ęho prierezu a izol├ície. Samozrejme aj s nejakou rezervou v d─║┼żke (aby bolo z ─Źoho skracova┼ą :) v pr├şpade potreby).
Nezabudni na vodi─Ź ukostrenia ┼żelezn├ęho jadra trafa ak sa nebude ma┼ą mo┼żnos┼ą dot├Żka┼ą chassis.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod diamos » 10 Feb 2019, 23:51

Wili, Prosim o info ako to dopadlo s vrcanim trafa po zaliati.
Vrcia aj toroidy?
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 368
Vek: 46.64
Zalo┼żen├Ż: 02.07.2018

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist