Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Hop377 » 20 Feb 2019, 00:57

To Mato3000:
voda nie je stacitelna, para je stlacitelna.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 20 Feb 2019, 14:02

misocko napísal:
mato3000 napísal:... aby sa odparila vo valci atým zvýšila svoj objem a teda tlak vo valci a teda zvýšil výkon motora, keďže má naakumulované isté množstvo odpadového tepla + tvorí prebytok tepla.

ak by si ju ale odparil v nasávaní, tak zníži objem O2, pretože ho nahradí a tým pádom zníži výkon motora
priklanam sa k Hop377, tiez som kedisy davno cital o schladovani nasavanej zmesy vodou. Aj formuly to skusali.
schladzovanie sa bežne robí, ale úplne iným spôsobom ....http://www.autorubik.sk/clanky/co-je-to ... o-vzduchu/


to čo tvrdí je čistá magorina a tú jeho poznámku o stalčiteľnosti fakt nechápem. Ale aj 10 ročné dieťa už dnes vie, že ak sa voda odparí na paru, tak zaberá miesto a teda tam bude menší obsah iných plynov a teda aj O2 :D . Inak povedané aj budeš odparovať vodu v saní, tak tá para vytesní predsa aj O2 .... schladenie len mááááličko zmenší tlak a tak teda je úplne jasné, že motor bude v lepšom prípade pridusený. Ale hej para je stlačiteľná :D a preto bude musieť piest stláčať namiesto vzduchu aj paru ... už debilnejšie to neviem vysvetliť

Hop377: nabudúce si premysli ak chceš reagovať, či to je k veci, alebo k poznámke dodaj aj vysvetlenie ... samozrejme by som chcel vedieť čo si tým chcel povedať.
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Hop377 » 20 Feb 2019, 16:27

To Mato3000:
Asi si si nevsimol, ale kedze nemam este tych 10 rokov nemusim rozumiet vsetkym Tvojim teoriam, a uz vobec nemam chut sa s Tebou hadat.
Ak Ta problematika zaujima skus si to vyhladat, tato metoda sa zacala pouzivat uz v 30tych rokoch minuleho storocia, ak Ta to nezaujima kludne sa nato vyflakni.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa enigma » 20 Feb 2019, 17:31

mato3000 napísal:
misocko napísal:
mato3000 napísal:... aby sa odparila vo valci atým zvýšila svoj objem a teda tlak vo valci a teda zvýšil výkon motora, keďže má naakumulované isté množstvo odpadového tepla + tvorí prebytok tepla.

ak by si ju ale odparil v nasávaní, tak zníži objem O2, pretože ho nahradí a tým pádom zníži výkon motora
priklanam sa k Hop377, tiez som kedisy davno cital o schladovani nasavanej zmesy vodou. Aj formuly to skusali.
schladzovanie sa bežne robí, ale úplne iným spôsobom ....http://www.autorubik.sk/clanky/co-je-to ... o-vzduchu/


to čo tvrdí je čistá magorina a tú jeho poznámku o stalčiteľnosti fakt nechápem. Ale aj 10 ročné dieťa už dnes vie, že ak sa voda odparí na paru, tak zaberá miesto a teda tam bude menší obsah iných plynov a teda aj O2 :D . Inak povedané aj budeš odparovať vodu v saní, tak tá para vytesní predsa aj O2 .... schladenie len mááááličko zmenší tlak a tak teda je úplne jasné, že motor bude v lepšom prípade pridusený. Ale hej para je stlačiteľná :D a preto bude musieť piest stláčať namiesto vzduchu aj paru ... už debilnejšie to neviem vysvetliť
pozri , keď sa voda vystavý vysokej teplote , mení sa na paru a para je čo vodík a kyslík .... tak ako vytlačí kyslík ? rozmýšľaj , nebudz na úrovni 10 ročného ....
Hop377: nabudúce si premysli ak chceš reagovať, či to je k veci, alebo k poznámke dodaj aj vysvetlenie ... samozrejme by som chcel vedieť čo si tým chcel povedať.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 20 Feb 2019, 21:16

voda vo valcoch je neprijemna vec. napr ohnute ojnice (engine hydrolock-youtube)
preto hardcore terenaky maju šnorchel na streche.
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 22 Feb 2019, 23:12

Renesancia dízlov v Nemecku ?
Prekvapivé sú najnovšie štatistiky z Nemecka. V januári 2019 sa na nemeckom trhu stal malý zázrak. Po prvýkrát od roku 2015, keď odštartovala megakauza Dieselgate, predaj naftových áut stúpol. Podľa Nemeckého spolkového úradu pre motorové vozidlá (KBA) zaregistrovali 91 623 áut s naftovým motorom, čo je o 2,1 % viac ako vlani v januári. Podiel dízlov na celkových registráciách tak stúpol z 33,3 na 34,5 %. Naopak, odbyt benzínových áut, ktorých skončilo na trhu 153 098 klesol o 8,1 % na 57,6 %.
Čo sa teda v Nemecku deje? Mnohí Nemci majú už antidízlového postoja politikov plné zuby. A nielen bežní občania nechápu, prečo nemôžu svoje dízlové autá využívať tak ako iní Európania ale ešte si budú musieť platiť za plánovanú konverziu starších dízlov na vyššiu emisnú normu. Búria sa už aj niektoré mestá. Najnovšie v Mníchove rozhodli, že diskrimináciu dízlov na svojom území nedopustia.
0
muziker

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Milanko » 23 Feb 2019, 05:55

Hop377 napísal:To Milanko:

Tazko to nazyvat pridavne spalovanie, voda nehori, voda sa vstrekovala preto aby ochladila nasavanu zmas a tym sa do valcov dostalo viac paliva, teda nasledne zvysenie vykonu, pokial viem tak vstrekovanie vody s metanolom pouzivali nemci nie anglicania. A hlavne si to nepliest s turbom, turba a kompresory boli v tych casoch pouzivanev motoroch bezne a nielen v krizovych situaciach.
Ďakujem, za podrobnejšie vysvetlenie prisávanie vody do spaľovacej zmesi, benzín-vzduch. Ja som to aplikoval do Škoda MB 1000. Upravil som karburátor tak, že som do difuzóra vložil, novú trisku, na prisávanie vody. Voda bola v litrovej fľaši, na zadnom okne a hadičkou som to napojil na prídavnú trisku v karburátore. Prisávanie vody sa prejavilo len pri zvýšení výkonu, tj: keď som šlapol na plyn. Pamätám sa , že vtedy boli viac druhov oktánov benzínu. Tak som požíval ten najmenej oktánový, čuduj sa svete, výfuk bol biely /spaľovanie motora bolo vynikajúce/. Viem, keby ma to nebavilo, tak, to nerobím. Mal som z toho len vlastné potešenie.Spotreba benzínu bola asi 0,5 až 1 liter, ale mi to potvrdilo teóriu. Význam prisávania vody do spaľovacej zmesi, skončil, potom, keď sa použili vyššie oktánové benzíny. Netušil som, že sa diskusia bude rozvíjať o tomto probléme.
Milan
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Feb 2019, 07:44

Dalo sa to pozorovať aj pri jazde v hustej hmle, či daždi,kedy moja STW 1202, ťahala ovela živšie a pri jazde do kopca som v stúpaniach na Donovaly nemusel podraďovať.Vtedy ale nasávalo vlhkejší vzduch už do filtra ,nie až za karburátorom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 25 Feb 2019, 16:45

V EU bola prvá smrteľná nehoda elektromobilu Tesla Model S na jeseň 2016 - auto zišlo z cesty a narazilo do stromu (inak to bola celkove druhá nehoda elektromobilov Tesla). Vodič (53 ročný) bol na mieste mŕtvy. Auto začalo hneď horieť a vodič uhorel. Stalo sa to v Holandsku (mesto Baarn - 40 km od Amsterdamu). Od tej doby je zatiaľ o nehodách elektromobilov ticho.
Písali že sa nevie (a dodnes o tom mlčia), či auto išlo v autonómnom móde (keď v spolupráci asistenčných systémov auta vodič auto neovláda a to zatáča a zrýchľuje a spomaľuje samé). Hasiči aj keď tam prišli hneď, sa nedostali k vyprosteniu vodiča, lebo batéria začala horieť a podľa hasičov bolo veľmi ťažké uhasiť ju. Z bezpečnostných dôvodov sa tak hasiči nemohli dostať do kabíny, aby telo vodiča vyprostili. Hasiči majú totiž presné inštrukcie, ako postupovať pri nehodách elektromobilov.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Feb 2019, 17:20

Asi by tam mali byť ..čierne skrinky.., aby sa nemohli vyhovárať, že vodič vypol autopilot a spáchal samovraždu, aby poškodil dobré meno firmy. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 25 Feb 2019, 19:19

V súvislosti s elektromobilmi a ich výrobou sa ale rysujú aj ďalšie problémy.
Automobilky celého sveta síce dnes hovoria o svojich veľkých plánoch pri výrobe
elektromobilov, ale radšej už nehovoria, resp. diplomaticky mlčia o tom, že
zatiaľ ani netušia, kto a kde im pre ich elektromobily vyrobí akumulátory.
Výrobcovia batérií ale dnes masovom meradle nedokážu ponúknuť automobilkám nič
lepšie ako li-ion batérie, a tu začínajú problémy. Pretože na tieto batérie bude treba
veľmi veľa líthia ako aj kobaltu.
Ložiská líthia sa našli síce aj v susednej Českej republike (tu sa ale akosi nedarí rozbehnúť
ťažbu z rôznych dôvodov). Nejaké ložiská líthia sa našli aj v Nemecku blízko hraníc s ČR,
ale horšie to vyzerá s kobaltom.
V lithium-iontových batériách dnešných elektromobilov je 8 až 12 kg kobaltu, pretože ten
zvyšuje kapacitu (energetickou hustotu) a stabilitu článkov batérie. Väčšina celosvetovej
produkcie kobaltu (cca 60%) sa však ťaží v politicky problematickej časti Afriky v DRK
(bývalá Zair), významné zásoby má aj Čína – tá ale predávať nechce. Zbytok sa ťaží v
Severnej Amerike, Austrálii, Rusku a Zambii.
Analytici ale očakávajú, že v tomto roku bude na trhu chýbať vyše 3200 ton a budúci rok
už bude chýbať na trhu takmer 5500 ton a postupne bude tento deficit do budúcna ešte rásť.
Vyzerá to tak, že nedostatok kobaltu na trhu môže vyvolať ešte mnoho konfliktov naprieč
celým svetom.
Ak si uvedomíme, že len koncern VW (vrátane českej Škody) chce dodávať na trh každý rok
cca 3 milióny elektromobilov (samozrejme ďalšie milióny elektromobilov budú produkovať
ďalšie automobilky), tak to určite bude ešte s batériami do nich veľmi zaujímavé.
0
muziker

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 26 Feb 2019, 08:14

batérie sú celkovo zaujímavé, odkedy s nimi robím, tak som presvečený, že si nikdy elektromobil nekúpim, aj keď som pôvodne chcel teslu len tak pre srandu. Medzi batériou a navádzanpu strelou neni veľký rozdiel, obe trafia svoj ciel presne.... Ak by ste videli, čo dokáže za hrsť 1kg starých CR3020 a to sú tie úplne najmenšie druhy batérií. To množstvo energie, ak sa vnútri skratuje, tak ámen, z vašej rodiny neostane ani mastný flak, iba popol v hliníkových zliatkoch od karosérie. Ja som fakt prekvapený, že to bezpečnosť dovolila. Neni mesiaca, aby na svete nevyhorela nejaká Tesla .

Samozrejme nespomínam srandu s nabíjaním, o tom sme tu už veľmi vela hovorili. Takže nepredpokladám v reáli také veľké problémy s Li , je to bublina, ktorá splasne tak ako bionafta. Okrem toho Li je dosť, aj ložiská sú, ale v minulosti sa prehliadali, predpokladám, že všade kde sa ťaží NaCl zo zeme , bude aj Li ale keďže sa v minulosti nevyužívalo, tak sa to vyhadtovalo, resp šlo dopreč v matečnom lúhu. Takže okoli levíc bude možno tiež bohaté :D , len som zvedavý kedy to niekoho napadne.

Kód: Vybrať všetko

Doteraz nezaujímavý prvok sa v priebehu posledných rokov stal novodobým benzínom či ropou budúcnosti.
zdrojov lítia je viac než dosť, ale niekomu sa páči vyššia cena na burze, lebo to prináša vyšší zisk + možné dotácie na recykláciu a to sa v dnešnej dobe deje. Dokonca je to prikázané smernicou EU ....

ale lítia je v prírode viac než dosť ...

napríklad aj na Sk https://www.tyzden.sk/ekonomika/46178/z ... ke-litium/
alebo spomínané ložiská alkalických kovov, kde je kopa lítia, len sa pre jeho nízku cenu dlhodobo prehliadalo.

alebo morská voda má 0,2g /t teda to znamená, že ho je v pôde mrte veľa, len treba chcieť. Horšie to bude s kobaltom, ale to neni na pláne dňa, teraz sa zarába na lítiu.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 26 Feb 2019, 19:22

mna irituje na emobiloch vsetky nedostatky z elektroniky - aj oni maju litiove baterky.
napr mobil, laptop... par rokov a ide to doprdele... chcu mi nahovorit ze auta sa to tykat nebude???
v zime kazda baterka trpi, a o to viac ze si potrebujes zakurit aby si nezmrzol.. a dojazd ide az na polovicu !
ono sice par nabijaciek je (momentalne) zdarma, ale casom to bude utopia.

bol som nakloneny elektrine, ale odkedy mam nove auto s lpg, odvtedy mi to uz neprijde vobec zaujimave.
tiez narabam (nacvaknem) s hrubym "kablom", "nabite" mam za <3minuty, a je to bezsmradove(vyfuk). dojaz neni skripleny pocasim... zasoby metanu a lpg su obrovske, viac ako ropy.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Feb 2019, 10:42

... hlavne plyn sa dá ľahko vyrobiť z čohokoľvek a kdekoľvek.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Wili » 27 Feb 2019, 11:59

to teda, aj z tych neekologickych krav co prdia :D ja to stale volam auto na kapustu :finga:
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 27 Feb 2019, 18:38

Obrázok
prdy su slabe palivo. keby nebolo tolko vodiku, tak skorej plynne hasivo.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 27 Feb 2019, 23:48

Pomaly sa všetko "vyvrbí" ako je to vlastne s tými dízlákmi :)
Nové diesely sú čistejšie ako benzínové autá. Šokoval emisný test!

Nemecký ADAC otestoval na emisie NOx 26 nových modelov áut,
zväčša s emisnou normou Euro 6D-Temp, z ktorých polovica boli diesely.
A nemá dobré správy. Ale len pre odporcov nafty.
Diesely podliezli normu bez problémov, takže technológia je zvládnutá
a nafte okrem politikov a aktivistov nič nebráni, aby bola naďalej súčasťou
európskeho autoparku bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.
Dokonca môžu byť prínosom, ak uvážime, že spotrebujú menej paliva.

Ukázalo sa, že ťaženie proti nafte nemá logiku, lebo všetky modely podliezli
limity oxidu dusíka aj na rok 2021.
Naftový Mercedes-Benz C220d porazil dokonca všetkých 13 benzínových súperov.

Ťaženie proti naftovým motorom nemá žiaden racionálny základ.
Ide tak doslova len o politickú hystériu.

Diesely majú totiž oproti benziňákom vyššiu účinnosť, a teda aj nižšiu spotrebu
a tomu samozrejme aj úmerne nižšie emisie skleníkového CO2 ako výkonovo
porovnateľné benzínové verzie.
Na tom je zvláštne najmä to, že ide o fakt, ktorý je známy aj politikom aj ekologickým aktivistom.
Preto sa celá naftová antikampaň nesie len v znamení oxidov dusíka NOx.
Ale na druhej strane NOx sú veľmi nestabilné a rýchlo sa menia na neškodný NO2 ...
0
muziker

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 28 Feb 2019, 10:46

... na N2 ... nie NO2 .. tedy na plynný dusík , ktorý je inertný apreto máme v atmosfére koopu N2 a nie NO2
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Feb 2019, 22:12

Práve od toho je selektívna katalytická redukcia (SCR), kde sa za pomoci čpavku premieňa NOx na N2 a H2O.
Jasné, že dízel je v mnohých prípadoch čistejší, pretože sa zlepšuje horenie zvýšením vstrekovacích tlakov a tlaku vzduchu, výfuk sa čiastočne recykluje, častice zachytí DPF a sústava KAT, DEF a SCR potom máme len N2 a vodnú paru.

Nechcú to pochopiť len slabomyselní jedinci, ktorí si pod pojmom dízlový motor predstavia starú 1,9 TDi ovcu alebo podobný chrchlavý črep.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Mar 2019, 18:26

urcite si si vsimol ze som hodne antidizel. ma to sto dovodov, kazdy den.
co den, to dejavu.. plne dymu a smradu.
mimochodom aj zanovne dizle, maju specificky smrad, z ktoreho ma ide rozdrapit. :x
potom je tu vec druha, ucinnost filtracie dpf nie je 100%.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok