Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • AK├Ł NOV├Ł MULTIMETER?

AK├Ł NOV├Ł MULTIMETER?

Sp├íjky, ods├íva─Źky; Klie┼íte, skrutkova─Źe; Mer├íky, Gener├ítory; ─îistenie, leptanie; V┼Ľta─Źky, fr├ęzy; Pom├┤cky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: AK├Ł NOV├Ł MULTIMETER?

Odosla┼ąod Drakoush » 02 Mar 2019, 00:15

V praxi to vyu┼żije┼í ─Źasto, ak rob├ş┼í s nie─Ź├şm tak├Żm, ako ja. Ak opravuje┼í treb├írs tak├Ż multimeter s rozhasenou vstupnou ─Źas┼ąou, tak ho nebude┼í overova┼ą nejak├Żm ru─Źkov├Żm meradlom. Mus├ş┼í ho porovna┼ą s nie─Ź├şm, ─Źo je aspo┼ł o r├íd presnej┼íie, ako opravovan├ę zariadenie - v├Żsledok Ti napovie, ─Źi bola oprava ├║spe┼ín├í, alebo nie. A ak nem├í┼í o r├íd presnej┼íie, tak aspo┼ł ve─żmi bl├şzko presn├ę. Samozrejme, certifik├ít k tomu nevyd├í┼í, ale zas na druhej strane - vr├íti┼ą opraven├ę zariadenie, ktor├ęho deklarovan├í presnos┼ą je ├║plne mimo rozsah, to tie┼ż nie je ├║plne ko┼í├ęr. Ak opravuje┼í telku, zos├şk, alebo podobn├║ srandu, tak je jedno, ─Źi zo zdroja lezie 12,000V alebo 12,125... Pri mer├íkoch je to ale in├ę. Vie┼í, ┼że ja nem├ím probl├ęm da┼ą Ti za pravdu, ale v tomto pr├şpade s Tebou krajne nes├║hlas├şm. Anal├│gov├Żm meradl├ím proste odzvonilo, digit├ílne s├║ zvl├ídnut├ę ve─żmi dobre a t├íto ├ęra sa spolieha u┼ż na ne.

mhubinsky nap├şsal:Zobral by som Siglent a porovnal ho s kalibratorom alebo referencnym merakom raz rocne. Ked nebude sediet so specifikaciu da sa to predsa vratit.
Ja mam na stole Fluke 8846A, a do ruky Elma 257s. To fluke je na vela veci zbytocne presne ale vyuzivam hlavne komunikaciu cez pc a statistiku.

Len┼że Siglent sa m├┤┼że rozhasi┼ą 3 roky po k├║pe a u┼ż ho nevr├ítim... Tak┼że asi vsad├şm na zna─Źku, ktor├í na trhu je u┼ż nejak├Ż ten piatok, m├í slu┼ín├║ podporu a ver├şm jej + m├ím s ┼łou len dobr├ę sk├║senosti. A 8808A je ve─żmi ve─żk├Ż kompromis v pomere cena/kvalita. A mo┼żno sa na┼ítvem a priplat├şm e┼íte raz to─żko za vy┼í┼íiu radu s histogramom a trend plotom. A samozrejme miestom navy┼íe (6 a 1/2). K─żudne aj verzia bez USB (8845A), ve─Ć m├í ethernet, RS232...

Ak by si mi vedel spravi┼ą nejak├║ "lep┼íiu" cenu, alebo poradi┼ą, kontaktuj ma v ss. Rie┼íite aj opravy, ─Źi len predaj?
Odkupujem zauj├şmav├ę meracie pr├şstroje. Ponuky mailom alebo SS.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 9766
Vek: 24.31
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Milos66 » 02 Mar 2019, 07:52

mhubinsky nap├şsal:Dost bludov na jeden prispevok, musim reagovat!
1. 0.015% v pohode doma na stole, dokonca aj o rad presnejsie s merakom za 1k5 Euro
2. vsetky metrologicke labaky uz par rokov pouzivaju digitalne meraky
3. kto videl v na kalibracnom liste niekedy teplotu/vlhkost 20/20 nech hodi kamenom...
4. chcem vidiet toho nestastnika co kalibruje multimeter v komore

1, Doma ti je presnos┼ą na tak├ę ─Ź├şsla na dve veci. T├║ presnos┼ą v dom├ícich podmienkach nezabezpe─Ź├ş┼í ani ke─Ć sa pototo. V pivnici na stole ved─ża zemiakov ur─Źite nie.
2, Cho─Ć do nejak├ęho Metrologick├ęho strediska a potom toto nap├ş┼í. Bude┼í sa za to hanbi┼ą
3, My to mus├şme p├şsa┼ą na ka┼żd├Ż protokol. Vypl├Żva to zo z├íkona. Aspo┼ł u n├ís. Lab. podmienky mus├ş┼í dodr┼ża┼ą a uvies┼ą pri ak├Żch podmienkach bolo meranie prev├ídzan├ę (a ├íno - pom├Żlili som sa v p├şsan├ş . Je to 20/50)
4, Do komory sa d├ívaj├║ pr├şstroje stabilizova┼ą pred meran├şm. Ke─Ć nevie┼í, nep├ş┼í.
5, Pr├şstroje sa nekalibruj├║. V leg├ílnej metrol├│gii sa pr├şstroje overuj├║.
PS: teda kalibruj├║, ale to s├║ pr├şstroje prv├ę po etal├│ne. A to by si si asi nedovolil zaplati┼ą. Ich kalibr├ícia je r├ídovo nieko─żko tis├şcov ÔéČ. A na SK ich je mo┼żno len p├ír kusov.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4385
Vek: 53.3
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod hpeter » 02 Mar 2019, 08:21

etalon, to je nejake lacne :pain:
co mam testery s pxi kartami (zmeska dmm,daq,psu,rf awg - digitizer, rf up-down converter) je ich osem a cena spolu je vyse 40tisÔéČ. rocna kalibracia (overenie) 8 kariet vyjde skoro 4tis ÔéČ
http://www.ni.com/content/ni/locales/cs ... p/pxi.html
http://www.ni.com/cs-cz/shop/select/pxi ... pageSize:&
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1564
Vek: 35.7
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod Milos66 » 02 Mar 2019, 08:25

Len tak├í ot├ízka pomimo: pre─Źo overenie ka┼żd├Ż rok?
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod hpeter » 02 Mar 2019, 08:29

niektore z kariet maju od vyrobcu (ni) 2r interval, ale zakaznik vyzaduje 1r.
okej, on to plati, ja s tym nemam problem.
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1564
Vek: 35.7
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod Milos66 » 02 Mar 2019, 08:39

No ve─Ć preto sa p├Żtam. Lebo ─Źasov├Ż interval overenia je na v├Ą─Ź┼íinu ur─Źen├Żch meradiel dva roky. To len tak okrajovo ma zaujalo. No ale ak to vy┼żaduje z├íkazn├şk a nem├í to probl├ęm zaplati┼ą v kone─Źnom produkte, tak pohoda.
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mhubinsky » 02 Mar 2019, 12:47

V akom labaku to robis ked tu pleties pojmy ako kalibracia, justaz a prvotne overenie krizom cez seba? V metrologickom stredisku (SMU, SLM, CMI, LOT ...) som casto a stojim si za tym co pisem.

Milos66 nap├şsal:1, Doma ti je presnos┼ą na tak├ę ─Ź├şsla na dve veci. T├║ presnos┼ą v dom├ícich podmienkach nezabezpe─Ź├ş┼í ani ke─Ć sa pototo. V pivnici na stole ved─ża zemiakov ur─Źite nie. ...
mhubinsky
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 43
Zalo┼żen├Ż: 29.03.2009

Odosla┼ąod Drakoush » 02 Mar 2019, 12:53

Overenie presnosti je ─Źinnos┼ą, kedy sa overovan├ę meradlo porovn├íva s overovac├şm, aby sa zistila v├Żchylka. V├Żsledkom overenia je protokol, ktor├Ż jednozna─Źne hovor├ş o tom, ─Źi overovan├ę meradlo VYHOVUJE a teda je v tolerancii so ┼ípecifik├íciou v├Żrobcu, alebo NEVYHOVUJE a teda jeho presnos┼ą je mimo rozsah uveden├Ż v├Żrobcom.
Kalibr├ícia je ─Źinnos┼ą, kedy sa HW alebo SW UPRAVUJE v├Żsledok merania tak, aby bol v s├║lade s etal├│nmi a v rozsahu presnosti uveden├ęho v├Żrobcom.

V skratke - overenie meradla je iba porovnanie s presn├Żm, kalibr├ícia je jeho nastavenie. V├Żsledok overenia je protokol, v├Żsledok kalibr├ície je z├ísah do meradla a samozrejme protokol, ktor├Ż ale mus├ş by┼ą vyhovuj├║ci. Ak nie je, pr├şstroj sa ned├í kalibrova┼ą (bu─Ć pre technick├║ vadu alebo pod.).

Mnoho firiem pon├║ka kalibr├íciu meradiel, ale v skuto─Źnosti ho iba overia, ─Źasto ho toti┼ż nie je nutn├ę kalibrova┼ą.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mhubinsky » 02 Mar 2019, 13:12

Nepredpokladam ze by sa Siglent rozhasil po nejakom case, skor sa ustali referencia a bude presnejsi. Robim as servis.
Lepsiu cenu spravim bez problemov, ale nedaju sa cakat zazraky. Zaujmave kusky s dobrou cenou su ked rozpredavame demo pristroje ale to sa velmi rychlo rozpreda. Prave merakom ako 8846 / 45, 34401 atd. cena moc neklesa. Napriklad 34401 prve roky potrebovali pravidelne justaz, po 4-5 sa ustalili a uz drzali pekne. Fluke je na tom so stabilitou lepsie, Agilent je rychlejsi, Napriklad z 8846A vytiahnes cez komunikaciu este jedno desatine miesto a meranie je pri nizkych hodnotach stabilnejsie ked okolo toho nikto nechodi.
Domov je urcite 8845A lepsi volba ako 8846A, USB, RTC a PT100 vyuzivas minimalne, ak to potrebujes tak to das cez Ethernet.

A taketo asi nechces zivit :) https://photos.app.goo.gl/hAkG2iK5hjCXetTy7

Drakoush nap├şsal:Len┼że Siglent sa m├┤┼że rozhasi┼ą 3 roky po k├║pe a u┼ż ho nevr├ítim... Tak┼że asi vsad├şm na zna─Źku, ktor├í na trhu je u┼ż nejak├Ż ten piatok, m├í slu┼ín├║ podporu a ver├şm jej + m├ím s ┼łou len dobr├ę sk├║senosti. A 8808A je ve─żmi ve─żk├Ż kompromis v pomere cena/kvalita. A mo┼żno sa na┼ítvem a priplat├şm e┼íte raz to─żko za vy┼í┼íiu radu s histogramom a trend plotom. A samozrejme miestom navy┼íe (6 a 1/2). K─żudne aj verzia bez USB (8845A), ve─Ć m├í ethernet, RS232...

Ak by si mi vedel spravi┼ą nejak├║ "lep┼íiu" cenu, alebo poradi┼ą, kontaktuj ma v ss. Rie┼íite aj opravy, ─Źi len predaj?
mhubinsky
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Drakoush » 02 Mar 2019, 13:24

Tie som pozeral, cena je astronomick├í, na moje pou┼żitie zbyto─Źn├ę, ale zas nepote┼íil by? :)
Nepredpokladal som, ┼że mi na cene spust├ş┼í polovicu, to je jasn├ę, ale aj primeran├í z─żava z├íkazn├şka pote┼í├ş a ke─Ć u┼ż, tak ten fluke za tie peniaze aj stoj├ş. M├ím osobn├║ sk├║senos┼ą s podporou Fluke v NL. Tak├Ż GoodWill vyp├Żtal s├ęriov├ę ─Ź├şslo a debata bola ukon─Źen├í. A to je haraburda, ale kop├şrova─Źi sa najviac boja, ┼że im to niekto skop├şruje. Tak si to str├í┼żia. Fluke tak├Ż probl├ęm nem├í. S├║ to pr├íve tak├ę detaily, ktor├ę v bud├║cnosti ─Źlovek pri k├║pe zoh─żadn├ş.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mhubinsky » 02 Mar 2019, 13:29

Prave ze je to zlozitejsie a pletu sa tu aj anglicke vs. lokalne pojmy.

Prvotne overenie: ukon pred uvedenim meradla na trh, tyka sa to urcenych meradiel (len niektore druhy, hlavne medicina a tam kde sa meria nieco co ide cez peniaze - elektromery, cerpacky, vahy....)
Kalibracia: porovnanie s etalonom a vytvorenie certifikatu (americky: performance verification)
Justaz: "doladenie" meradla aby meralo v ramci specifikacie (americky: calibration adjustment) - nasleduje ak kalibracia "neprejde" - vela firiem to co sa tvaria ze kalibruju to nevie spravit alebo nerobi - treba sa im vyhnut lebo potom platis 2x

viac napr tu:
Zakon 157/2018 Z. z. o metrol├│gii a o zmene a doplnen├ş niektor├Żch z├íkonov
http://www.unms.sk/swift_data/source/20 ... 180701.pdf

ak sa ti chce luskat navod tak tu je to pekne po krokoch na spominany 289 / 287
https://www.elso.sk/media/download/pdf/ ... 87-cme.pdf

V labakoch sa pouziva prostredie teplota: 23┬░┬▒1, vlhkost 40-60%, 20┬░sa pouzivalo davno hlavne pre mechaniku ked sa viac hybes, pre elektriku je to zima. Elektricke pristroje sa do komory stabilizovat nedavaju (nema to zmysel), temperuju sa na teplotu labaku (min. 24 hod) a tie presnejsie sa zapinaju par hodim pred samotnym meranim.

Drakoush nap├şsal:Overenie presnosti je ─Źinnos┼ą, kedy sa overovan├ę meradlo porovn├íva s overovac├şm, aby sa zistila v├Żchylka. V├Żsledkom overenia je protokol, ktor├Ż jednozna─Źne hovor├ş o tom, ─Źi overovan├ę meradlo VYHOVUJE a teda je v tolerancii so ┼ípecifik├íciou v├Żrobcu, alebo NEVYHOVUJE a teda jeho presnos┼ą je mimo rozsah uveden├Ż v├Żrobcom.
Kalibr├ícia je ─Źinnos┼ą, kedy sa HW alebo SW UPRAVUJE v├Żsledok merania tak, aby bol v s├║lade s etal├│nmi a v rozsahu presnosti uveden├ęho v├Żrobcom.

V skratke - overenie meradla je iba porovnanie s presn├Żm, kalibr├ícia je jeho nastavenie. V├Żsledok overenia je protokol, v├Żsledok kalibr├ície je z├ísah do meradla a samozrejme protokol, ktor├Ż ale mus├ş by┼ą vyhovuj├║ci. Ak nie je, pr├şstroj sa ned├í kalibrova┼ą (bu─Ć pre technick├║ vadu alebo pod.).

Mnoho firiem pon├║ka kalibr├íciu meradiel, ale v skuto─Źnosti ho iba overia, ─Źasto ho toti┼ż nie je nutn├ę kalibrova┼ą.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 02 Mar 2019, 12:32 --

Jasne, moja srdcovecka. A vrabce na strome hovorili za onedlho bude este nieco fajnovejsie...
Drakoush nap├şsal:Tie som pozeral, cena je astronomick├í, na moje pou┼żitie zbyto─Źn├ę, ale zas nepote┼íil by? :)

Zavolaj mi vo strvtok na mobila, dohodneme sa co by islo spravit.
mhubinsky
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Drakoush » 02 Mar 2019, 13:41

Tak┼że n├í┼í preklad je na prd...
Performance verification (overenie presnosti) je u n├ís ako kalibr├ícia. ─îo je dos┼ą na prd...
Calibration adjustment (kalibra─Źn├í just├í┼ż) je len just├í┼ż. Presne naopak. Asi mali zl├Ż slovn├şk :)

P├ş┼íem SS.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mhubinsky » 02 Mar 2019, 23:19

Nemyslim ze mame zly preklad, jednoducho trochu ina terminologia. Kalibracne laboratorium volaju rovnako ako my.
mhubinsky
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Drakoush » 02 Mar 2019, 23:27

No m├íme, preto┼że preklady som zverejnil v pr├şspevku vy┼í┼íie. Je to prelo┼żen├ę skoro opa─Źne.
Overenie presnosti je u n├ís ekvivalent ako kalibr├ícia a kalibra─Źn├ę nastavenie je u n├ís ekvivalent ako just├í┼ż.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mhubinsky » 03 Mar 2019, 00:32

Nesuhlasim, dobre to mame po nasom. Krajina kde meraju na palce a stopy nema narok do metrologie rozpravat :)
mhubinsky
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Drakoush » 03 Mar 2019, 00:45

No dobre, m├íme na to in├Ż n├ízor, nebudeme tu robi┼ą jazykov├ę okienko, ale pojem "just├í┼ż" je nespr├ívny a prebrat├Ż pr├íve z angli─Źtiny :)

N├í┼í a ─Źesk├Ż jazyk m├í ve─żk├║ tendenciu ku...┼ą sa s angli─Źtinou, potom to tak vyzer├í. ─îe┼íkovci s├║ na tom e┼íte hor┼íie, gener├ícia vo veku 16-25 rokov m├í ve─żk├║ ob─żubu pou┼ż├şva┼ą anglick├ę v├Żrazy be┼żne, tak┼że nemaj├║ sobotu, ale satrdej ty vole, prep├í─Ź sa tie┼ż nahradilo sory vole a ty m┼»j d┼»chod nahradilo omajgat vole.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Tribec Zacks » 03 Mar 2019, 03:31

Keysight 34461A, aspon pre porovnanie proti cene fluke..
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.
Tribec Zacks
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 627
Vek: 37.13
Zalo┼żen├Ż: 26.06.2010

Odosla┼ąod dropadred » 05 Mar 2019, 11:22

mr.dred nap├şsal:
dropadred nap├şsal:Inak, ─Źo sme hovorili o hrotoch, ─Źo tak....
ke─Ć dvaja pred├ívaj├║ to ist├ę... :evil: (mal├Ż rozdiel tam je len v preveden├ş hrotu) odkazy s├║ vy┼í┼íie.

├üno ale ten ist├Ż dizajn hrotov maj├║ ├║plne v┼íetci, aj Aliexpress, na Avelmaku sa nep├ş┼íe o materi├íli izol├ície k├íblov. To ist├ę ako na Avelmaku je aj na Conrade o p├ír eur drah┼íie, tak som ┼ípekuloval, ┼że s├║ mo┼żno lep┼íie, minim├ílne s izol├íciou. A potom som zapol Ali a videl identick├ę meracie k├íble a hovor├şm si "A sme doma...".
dropadred
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 20
Zalo┼żen├Ż: 08.08.2015

Odosla┼ąod aladar » 07 Apr 2019, 04:28

AbcdeF nap├şsal:M├ím jeho nov┼íiu verziu ANENG AN8009 a som s n├şm ve─żmi spokojn├Ż.
Meria dobre rezistory pod 10-30ohm? ANENG V01A mera dobre ve─żk├ę rezistory, ale mal├ę nie. (Podrobnej┼íie som sa vyjadril tu: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 40#p724975)
aladar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 127
Zalo┼żen├Ż: 04.06.2018

Odosla┼ąod AbcdeF » 07 Apr 2019, 11:06

Pre dom├íce pou┼żitie s n├şm m├ím dobr├ę sk├║senosti aj pri meran├ş rezistorov v celom rozsahu.
Tu nájdeš peknú a pravdivú recenziu:
https://lygte-info.dk/review/DMMAnengAN8009%20UK.html
AbcdeF
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 58
Zalo┼żen├Ż: 27.05.2015

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na N├íradie, sp├íjkovacia a meracia technika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist