Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Mar 2019, 21:13

Áno, kándli aj dízel, ale to robí aj benzín. Ani on nevonia po fialkách.
Dymu a smradu je to plné kvôli násťročným idiotom a šporilkom, čo zaslepujú EGR a kuchajú DPF.

Čo sa zvyšku týka, tak je to čisto vec subjektívneho názoru. Mne sa jazdné vlastnosti dízla páčia. Samozrejme musí byť dobre navrhnutý, 2.0 HDi od PSA je pod psa, je to plesnivý smradlavý črep.
2,5TDi R5 BNZ je zas klepáč PD, ale inak perfektne navrhnutý.

Celý rozdiel medzi dízlom a benzínom je v tom, v akom spektre rád jazdíš. Dízel zaberá odspodu hore, benzín odhora vyššie. Nevzťahuje sa na výnimky ako 2,0HDi od PSA, ktorá nezaberá nikde. A tak, ako dízel, tak sa dá aj benzín dokrvaviť a znefunkčniť, ako napr. 1,2 HTP - vysávač.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 05 Mar 2019, 13:25

... ak je niekto "antidízel", asi by som proti tomu ani veľmi nenamietal ak ide o staršie modely motorov (od stredoveku až po EURO5). Nové modely naftových motorov, spĺňajúce emisné normy EURO6 (teda myslím tým tie cca od roku výroby 2016 - 2017) si myslím že sú celkom OK aj v porovnaní s mnohými, aj novšími, ale najmä staršími benzínovými motormi. Skôr je problém na Slovensku v tom, že na cestách je ich strašne málo. Naopak ešte stále jazdí po našich cestách väčšina áut kulantne vzaté "prestárnutých". Tie samozrejme kade jazdia tam smradia - a často nechávajú aj nepekné škvrny po unikajúcich prevádzkových kvapalinách (rozumej najmä oleje). To platí tak o mnohých osobných, ako aj nákladných autách. Vypuklé je to najmä na slovenskom vidieku a v malých mestách (vo veľkých mestách už veľmi ani nie), kde sa nájde dosť skutočne "dlhobradých" kusov vyrobených pred rokom 2000 a je aj mnoho "starožitnejších", ktoré sa len s vypätím posledných síl snažia za kúdolov dymu pohybovať vpred po cestách nižšej triedy, miestnych komunikáciách, ale aj okreskách. Je mi záhadou ako je možné s takýmito autami získať povolenie k prevádzke na STK a EK a tiež že im "papiere" neodoberú policajti pri cestných kontrolách. Keby tieto všetky "starožitnosti" a ďalšie, ktoré nespĺňajú technické a emisné normy zmizli, určite by sa všetkým dýchalo ľahšie a ubudôlo by asi aj "antidízlov".
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 05 Mar 2019, 17:39

naftu sice neriesim, 2,7v6hdi v spolupraci s renoltom je vraj fajn.
1,2 hatapka, ci starsie tsi, maju na konte dost problemov. zo servisneho hladiska je to diera na peniaze
vysoke obratky-- to plati pre japonske atmobenz. ale inak to neplati, a s benzinom je mozne jazdit podobne jak s naftou. podstatne sirsie okno max momentu/vykonu.
minuly tyzden v zakrutach som si vyrobil naskok voci jednemu pretekaniu chtivemu nafta bmw. na rovine naskok skratil. mal dost prilezitosti na obehnutie, stalo sa tak az na rovnom useku ked som prepol na predpisovy rezim. jeho vysoka vaha, a oneskorenie kym sa mu ropna vrtula roztocila.. :pain: bolo mu hovno platne ze mal >2x krutak.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Mar 2019, 18:19

To takto dokážeš posúdiť, že auto je oneskorené, keď ho vidíš pred sebou? Nauč ma to, prosím.

Turbo sa točí stále a je schopné tlačiť stále, pokiaľ ho netreba, púšťa sa pretlak von. Keby mali tie motory neskorú reakciu, vôbec by sa nedávali do záložných zdrojov, kde je potrebná okamžitá reakcia.

Všetko ostatné sú zbytočné reči, pretože jediný rozdiel je v preferenciách. Žiadnym rozumným argumentom nepostavíš benzín na vyššiu priečku. Rovnako to platí pre naftu. Každý motor (ak sa o ňom bavíme ako o motore v aute) má radu svojich kladov a radu záporov.

Jediné, na čom som narážal ja, je ten dym a smrad. Ak máš naftový motor zafixovaný v hlave ako starú ochváfkovú 1,9nu, tak sa prosím preber do dnešnej doby :) Rovnako by som si ja mohol zafixovať benzín ako škodovácky zo 105ky a mohli by sme sa hádať do konca života. Porovnávajme veci porovnateľné a aktuálne. Je to ako porovnávať staručký automat s dnešným DSG :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa marioo » 05 Mar 2019, 19:54

Benzín patrí do zapalovača :) do motru ide nafta :)

Ale čo sa týka oneskorenia tak ano dnešné auta kým stlačíš plyn a potlačí ťa do sedadla trvá par stoviek milieskúnd .. to je rozdiel oproti kedysi mechanickým karburátorom(Benz) a čerpadlám(Dizel) to "oneskorenie" mi zo začiatku pred 10-12 rokmi vadilo ale zvykol som si na to, že v plyne je potenciometer a za ním elektronika atd...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Mar 2019, 20:07

Ja neviem, moje je PD a reaguje hneď.
U toho HDi nereaguje vôbec. Tak neviem posúdiť. Ale turbom to nebude :) Podľa mňa to je pošahané v RJ, emisné normy...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 05 Mar 2019, 22:21

Drakoush napísal:
Jediné, na čom som narážal ja, je ten dym a smrad. Ak máš naftový motor zafixovaný v hlave ako starú ochváfkovú 1,9nu,
som vonku, dycham a teda citim co je okolo.. to neni vymysel. asi mam stastie aj na zanovne auta, ze je citit stiplavy pach. pripomina to ozonizator.
napr minly mesiac pri urcitych poveternostnych podmienkach, sa pachy drzali dlho pri zemi. teraz je veterno, vdaka bohu za to.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Mar 2019, 22:48

Kyslý zápach produkuje aj benzín. Prúser je, že je toho kumulovaného akosi veľa.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa misocko » 05 Mar 2019, 22:49

Drakoush napísal: Turbo sa točí stále a je schopné tlačiť stále, pokiaľ ho netreba, púšťa sa pretlak von.
turbo sa toci stale - suhlasim, v nizkych otackach motora vsak nestacia vyfukove plyny tocit tak aby turbo vladalo tlacit vysoke tlaky - takze turbodiera. Riesi sa to v extremnych pripadoch dvoma turbami, normalne mensim turbom (mesie turbo dobre stiha plnit od spodu, avsak trpi vo vysokych otackach), alebo novinka , elektricke turbo pri nizkych otackach (mimochodom, neviem ci tu alebo na inom fore som kedisy pisal ci by sa to dalo elektricky a bol som vysmiaty :lol: )
co sa tyka odfuku, ano u benzinov a iba pri ubrati plynu z velkej zataze ked je turbo roztocene a ty mu zrazu zatvoris saciu klapku a ono nema kam tlacit - tak vtedy blow off. U dizlakov iba pubertiaci koli zvuku odfuku.

vo vysokych otackach sa nasledne riesi regulacia turba aby nefukalo vela (obtok, alebo variabilne lopatky) a aj aby ho neroztrhlo otackami

co sa tyka nastupu turba , ako som spominal asi aj v tejto teme, v nizkych otackach je malo vyfukovych plynov na to aby turbo tlacilo poriadne a tak napr u mojej starej F1 , som musel pockat na riadiacu jednotku, ktora pridala iba tolko nafty aby stihla zhoriet s aktulanym mnozstvom vzduchu (myslim ze aj vsetky moderne nedymiace motory to tak maju, len je sa jednotka snazi viac ako u mna na fabke). a pomaly pridava naftu tak ako turbo stiha dotlacat vzduch. Potom je druha moznost, velmi dobre vidno u O1 a starsich fordov , pridas , hukne tam naftu aby sa co najskor roztocilo turbo, a pri tom "trochu" zadimy. toto sa da nasimulovat aj u mojej F1, odstanenim vahy vzduchu (nahradenim diodou - sedel som v F1 kde bola dioda, na dvojke hrabala na prtidanie plynu, na trojke pri vyjazde z kruhaca :) ) kde si RJ mysli ze ma vzduchu furt dost a podla toho aj dava naftu a huli. Pripadne uprava softu, vytunenie dymovej mapy.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 05 Mar 2019, 23:21

blow off. U dizlakov iba pubertiaci koli zvuku odfuku.
hej len pre efekt. vlastne ten zvuk je "astma fukot hore schodmi na 4 poschodie", v porovnani s wrc.
som si povedal co za "fachmana" to namontuje do dyzla. urobi z neho len sadzomet. a zas typek so siltom nakrivo a neger hudba.. uz asi kopirky nahradili porodnice.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 12 Mar 2019, 19:06

Zdá sa, že rôzne záujmové skupiny pritvrdzujú vo svojich vyhláseniach a postojoch k emisiám. :D
Do pozornosti tým, ktorí sa chystajú stráviť dovolenku na čerstvom vzduchu plavbou na niektorej z výletných lodí križujúcich svetové moria.
Nová štúdia ktorá prebiehala 2 roky na 4 výletných lodiach spol. Carnival Cruise Lines (zverejnila ju skupina Stand.earth z Univerzity Johna Hopkinsa koncom januára) tvrdí, že miera znečistenia vzduchu na výletných lodiach je porovnateľná z tohto pohľadu s najhoršími veľkomestami akými sú napr. Peking, alebo Santiago.
Pritom zistili, že splodiny z lodí obsahujú aj ťažké kovy a polycyklické aromatické uhlovodíky, ktoré sú vraj toxické a rakovinotvorné. Preto je nebezpečné - a v žiadnom prípade nie zdravé sa v takomto ovzduší pohybovať.
Najhoršia kvalita ovzdušia bola nameraná na zadných častiach lodí, kde bola koncentrácia problematických častíc najvyššia. Paradoxne práve v týchto priestoroch lodí sú umiestnené bežecké pásy, bazény a salóniky slúžiace pre zábavu cestujúcich. Práve na zadných častiach lodí (v tesnej blízkosti lodných komínov) tak trávia cestujúci, ale aj personál lodí najviac času.
Z toho dôvodu požadujú odborníci, aby obrovské výletné lode prestali spaľovať vo svojich motoroch ťažké topné oleje. Tie totiž podľa ekológov kontaminujú prírodu 3 500-krát viac než bežná nafta.
Viacmenej tieto záležitosť s loďami znečisťujúcimi životné prostredie nie je vôbec žiadna novinka. Už v roku 2009 upozorňovala dánska vládna agentúra na to, že jedna obrovská nákladná loď zaťaží životné prostredie viac než 50 milionov osobných áut. A najlepšie nakoniec - iba púhych 15 najväčších lodí tak vyprodukuje viac emisií než všetky autá sveta. Problematické sú tu emisie sadzí, oxidov síry a oxidov dusíka. Každá takáto loď spáli denne 150 ton paliva !!! Zaujímavé je, že nároky na kvalitu používaných lodných palív sú oveľa menšie než napr. pri autách a lodné motory naviac ani neobsahujú filtre pevných častíc. Hodnoty množstva splodín vo vzduchu na palubách výletných lodí, ktoré boli namerané pred dvoma rokmi, boli niekoľkonásobne vyššie než napr. splodiny na Piccadilly Circus v Londýne v dobe najväčšej dopravnej špičky. Autori meraní ich už vtedy prirovnávali k ovzdušiu v najviac znečistených mestách na svete.
Spoločnosti vlastniace a prevádzkujúce tieto lode sa samozrejme bránia - paradoxne aj ekonomikou. Len v tomto roku majú prepraviť spomenuté výletné lode viac než 30 miliónov cestujúcich. Naviac je v tomto obore zamestnaných približne jeden milión pracovníkov. Nezanedbateľné sú aj investície do týchto lodí na úrovni takmer jednej miliardy dolárov do technológií. Otázne je len to, či je to pre ľudstvo a Zem dostatočný dôvod na ich prevádzku.
0
muziker

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 12 Mar 2019, 20:05

dajú si tam LiPolky a budú sa nabíjať v prístave.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa martin knocik » 12 Mar 2019, 20:40

Dnes môžu tie monštruózne výletné lode dokonca nazvať hybridmi ( diesel/mazut - elektrické) a tváriť sa akí sú super eko/bio (nedavno v SKmediach propagovali ekologicku hybridnu lodnu dopravu po dunaji - samozrejme na to chcú dotácie). Lacná otrocká posádka kdesi z ázie, lacné palivo, lacná konštrukcia ktorá občas končí humorne štýlom po požiari strojovne/elektrorozvodne nejde elektrina na celej lodi, nejdú záchody na celej lodi. :)

V lete v Chorvátsku som videl asi 20 metrov dlhu luxusne vyzerajúcu jachtu s anglickou vlajkou. Štartovali motory a za chvilu odplavali preč. Dymilo a smrdelo to horšie než prestarnuté lokomotívy slovenským železníc. A to som stal na brehu asi 10 metrov od lode. Výfuky to malo kúsok nad čiarou ponoru po obidvoch stranách lode.

Niekde som čítal že cena za dopravu jedného kontajnera loďou z činy do europy je menej než 100€ (v podstate maloobchodná cena). Jedným zo spôsobov ako bojovať s čínskym elektroodpadom by bolo "Euro 6 "pre lode. Je lacnejšie niečo doviezť z Číny po mori nez po európe na kamione.
Každá takáto loď spáli denne 150 ton paliva
Zaoceánske parníky pred 100 rokmi dokázali spáliť denne vyše 800 ton uhlia. Škoda že sa do dnešnej doby nezachovala pracovná pozícia kuriča ktorý ručne hádze lopatou uhlie do kotla. Mohla by to byť ideálna liečba prácou pre imbecilov s očipovaným vykuchaným tdi.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Mar 2019, 08:49

V prvom rade netreba tie údaje čo posielal miziker brať vážne. Sú to údaje od 3000 amerických vedcov ... Každopádne plavba po mori a preprava tovaru je preto najlacnejšia, lebo má najmenšie náklady v prepočte na kg a teda je aj najmenšia spotreba paliva na kg a teda je to najekologickejší motor. Takže tie údaje sa dajú popísať z akejkoľvek strany, podla toho za čo bojujú ... Podla mňa by sa malo začať bojovať za to aby tých 3000 amerických vedcov malo hmotnú zodpovednosť za veci čo vypustia. Resp tí čo stoja za 3000 americkými vedcami. Ako príklad uvediem MERO ... čo nás to stojí /stálo a koľko to zasralo ovzdušia a to len preto, že si v tom našlo podnikanie pár vychcancov. Už sa vie, že to je pikovina a nič sa nestalo, len platíme ďalej, lebo už sme si na cenu paliva a rožkov zvykli.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 17 Mar 2019, 18:06

Môj predošlý príspevok sa niesol síce tak trocha v satirickom podtóne, čo asi málokto postrehol, preto budem pokračovať v rovnakom tóne aj naďalej. :applause:
Elektromobilita sa nám natíska do povedomia snáď všetkými škárami našich zmyslov :thumbup:
Všetky automobilky (aj tie naše slovenské) sa dnes predháňajú v číslach - koľko elektromobilov vyprodukujú do roku 2025 a nejaké prvé nesmelé krôčiky už zaznamenávame aj dnes.
Aj slovenská vláda schválila akčný plán rozvoja elektromobility. Rozmenené na drobné by to vyzeralo asi takto - predstavitelia štátu sa už div sa svete, dokázali dohodnúť na tom, ako by mala vyzerať podpora elektromobilov na Slovensku konkrétnymi opatreniami, ktoré určite dávajú (aspoň nejaký) zmysel. :agree:
Prvým opatrením vraj budú dotácie a to nielen na kúpu elektromobilov (tu naplánovali rozpočet 5 miliónov eur), ale aj na budovanie nabíjacích staníc. Bez nich by elektromobily väčší zmysel nemali. Ale ambície u nabíjačiek sú až priveľmi skromné a nie je mi jasné kde budú chodiť tankovať „šťavu“ šťastní majitelia elektromobilov. Budú čakať v radoch s pripraveným káblom v ruke ? Podľa odhadov ministerstva hospodárstva by sme v roku 2025 mali mať na Slovensku verejných 1500 nabíjacích staníc. No ruku na srdce – bude to dosť ? Asi nie, teda skôr určite nie. Nabíjacie stanice by mali byť na všetkých cestách aspoň v 50 kilometrových odstupoch a vo veľkých mestách by mali byť na každej výpadovke ale aj na každom sídlisku, i pri každom nákupnom centre či hypermarkete. Ďalej by asi bolo zaujímavé vedieť kde sa ušetrí v národnom hospodárstve toľko elektriny aby jej bolo dosť na všetky nabíjacie stanice. Alebo pôjde raketovým tempom cena elektriny hore ? Alebo presvedčia politici farmárov aby "pestovali" na svojich poliach elektrinu v podobe slnečných kolektorov ? - už dnes je ich na poliach utešene veľa len to akosi nepomáha v boji s vysokou cenou elektriny. :ignore:
Druhým opatrením má byť umožnenie podnikateľom v rýchlejšom odpisovaní elektromobilov. Na rozdiel od bežných áut by sa mali dať odpísať už po 2 rokoch. To je myslím dobré rozhodnutie, pretože sa tak vytvoria podmienky na predaj „elektrojazdeniek“ v autobazároch.
Tretím opatrením má byť vydávanie úplne iných značiek (myslia tým EVČ ?) pre elektromobily. Mali by mať zelený podklad, čím by sa jasne odlíšil elektromobil od dnešného štandardného auta so spaľovacím motorom. Urýchlilo by to identifikáciu elektromobilov v nízkoemisných zónach miest a pomohlo by to napríklad aj hasičom, keď budú zasahovať pri autonehode.

Na druhej strane znie trocha komicky predsavzatie USA stať sa najväčším vývozcom ropy na svete do 5 rokov. Komu ju budú predávať ak svet nabehne na elektromobilitu v plnom rozsahu a skončia všetky autá, lode, lietadlá so spaľovacími motormi kdesi na šrotoviskách ? Jasné že som to nadsadil, ale myslím to principiálne. :finga:
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 17 Mar 2019, 18:40

komicke to je, napr gas to liquid technologia uz neni v plienkach. shell predava take oleje a par dalsich firiem. parametricky su lepsie ako ropne oleje skupiny I,II,III. aj cena je dobra.
ale na pao/ester to nema :P IV,V... zemneho plynu je viac ako ropy, ak technika sa zlepsi, takto vyrobene palivo by mohlo byt lepsie a lacnejsie ako origo z ropy. :butthead:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Mar 2019, 11:16

... nemohlo byť lacnejšie a ani nebude, zabúdaš, že reálna cena palív ke kdesi úplne inde, to čo tankujeme je zaťažené spotrebkou a DPH ...
teda ak v reáli stojí nafta cca 0,5E bude plyn stáť 0,485 E :pain: ... všetko statné sú dane a tie budú aj na elektrinu a aj na plyn , hádam si niekto nemyslí, že to nezdania :rolleyes:

a USA bude vyvážať ropu aj naďalej a bude jej treba ešte viac .. palivá sú len jedným výrobkom, krem toho je dalších 10000 výrobkov. A prezradím ti ešte jednu vec, niekde bude treba vyrobiť tú elektriku :D , takže šup tam vykurovák a ľudia v podstate zaplatia viac, pretože sa z 1t vykurováku vyrobí drahšia elektrina. Ľudia si radi priplatia za zelenú elektrinu :thanks: do zelených áut. A ide o princíp aby produkt prešiel čo najviac spracovaním a nakoniec sa rozdávkuje do čo najmenších množstiev a ten konečný prímateľ to rád zaplatí a neni tak citlivý na konečnú cenu, lebo drobnému spotrebiteľovi je jedno že za niečo platí 1 E alebo 1,1E .... pritom sa jedná o 10% navýšenie, čo je vo veľkoodbere neprijateľné. A ak by to aj " okresali" tak je to fuk, pretože sa platí aj za distribúciu , tankovacie programy na nabíjačke .... a drvivá večšina ľudí si to nedokáže spočítať a budú mať stále pocit ako fantasticky , ekologicky a lacno jazdia ....
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 20 Mar 2019, 21:30

Ešte pár úsmevných viet k "dieselgate" a jej následkom:

Aféru „dieselgate“ odštartovali v USA a tá otriasla svetom automobilizmu, čím urýchlila jeho prechod k elektromobilite. Preto mnohí predpovedali, že v USA si už osobné autá s dieselovými motormi ani neškrtnú, ale ako vidno opak je pravdou.
Dieselové autá v EU dnes čelia obrovskému tlaku a ich podiel na predajoch stále klesá aj keď v
mnohých štátoch EU ešte nedávno ich predaj pri osobných autách prevládal. Aféra dieselgate ale všetko dnes v EU zmenila.
V iných častiach sveta je ale situácia opačná. Najlepším príkladom sú USA, kde dopyt po dieselových motoroch najmä pri „masovo rozšírených“ modeloch áut stále rastie. Možno tam sledovať ďalší trend - ten sa v niektorých štátoch USA prejavil už v 70-tych a 80-tych rokoch: Američania nachádzajú opäť potešenie v dieselových autách.
Aj keď možno badať výrazný podiel elektrifikovaných áut, je to len v štátoch Kalifornia, New York a Florida. Väčšina nových registrácií je ale s klasickými benzínovými motormi.
Najvýraznejšie je poznateľná rastúca obľuba dieselových motorov v kategórii ľahkých úžitkových vozidiel. Tu atakoval predaj dieselových áut 500 000 kusov. Je to výrazne viac než napr. hybridných (na rovnakej úrovni je aj predaj tzv. NEV /New Emission Vehicles/ - sem zaraďujeme aj plug-in-hybridy a elektromobily).
Pri osobných autách s dieselovými motormi sú počty predaných zatiaľ ešte nízke, ale už v r. 2018 začali stúpať oproti rokom 2016 - 2017 a stúpli o 9 %. Najviac sú ale dieselové motory v predaných autách zastúpené pri stredných a veľkých pick-upov: Stále viac zákazníkov volí pri kúpe pick-upu väčšie vozy a tu diesel reálne kraľuje podľa analytika automobilového priemyslu z Michiganu. Tvrdí, že r. 2019 bude pre diesel v USA mimoriadne dôležitý a obchodníci začnú ponúkať ďalšie vozy s dieselovým motorom“.
I keď odbyt amerických osobných áut v r. 2018 stúpol iba o 0,5 %, predalo sa celkom o 50 000 áut s dieselovým motorom viac (najmä pick-upov a veľkých SUV) a najnovšie správy z General Motors, Ram a Ford signalizujú, že tento trend bude pokračovať aj v ďalších rokoch.
V súčasnosti je v USA v ponuke 40 dieselových modelov (od ľahkých a ťažkých pick-upov až po crossovery a limuzíny) od 10 výrobcov. Výkonné vznetové motory, ktoré sme v EU v minulosti tak milovali, sa objavujú v nových pick-upoch (napr. Jeep Gladiator, Dodge Ram 2500/3500 či Chevrolet Silverado), ale aj v novej Mazda 3 Skyactiv D (po už prv uvedenej Mazda CX-5 Diesel). Najnovšie sa na trhu objavujú aj napr. Chevrolet Colorado, GMC Terrain či Nissan Titan XD 5,0, kladúc dôraz najmä na nízku spotrebu a maximálny točivý moment.
To sa američanom páči najmä preto, že ceny PHM v USA stále rastú. Priemerne vodič pick-upu podľa analýz Diesel Technology Forum ušetrí ročne asi 760 litrov PHM a naviac najazdí o 200 km na 1 nádrž. Preto nie je žiadnym prekvapením, že tí ktorí potrebujú väčšie auto sa rozhodnú pre diesel.
0
muziker

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Mar 2019, 09:38

vidíš, oni si užívajú výhody a tu stačí ekoteroristom predhodiť pár výskumov od 3000 amerických vedcov a už si to začne žiť vlastný život .... a všetci dopácame a najme životné prostredie, pretože v globále ak sa spočíta komplet vyprodukovené CO2 na to aby sme mohli platiť tie drahé energie, tak zistíme, že by sme mali všetkých vlasatých a neoholených magorov a ich kamarátky s mastnými vlasami čo akuát končia/skončili školu .... radšej ani nepoviem čo ....
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 21 Mar 2019, 13:22

Ďalšie zamyslenie sa nad vývojom situácie ....
Experti tvrdia, že jediný argument pre voľbu (nákup) elektroauta namiesto auta so spaľovacím motorom je pre potenciálnych kupcov iba cena za kilometer. Otázne je, ako by to dopadlo s tou "cenou za tankovanie" aj reálne pri masívnom rozšírení elektroáut. Dosť sa toztiž hovorí o nedostatku elektriny do budúcna a stúpania jej ceny.
Inak české automobilky (a podobne to platí aj pre slovenské automobilky) už vyplakávajú nad číslami, pretože majú z Bruselu predpísaný počet vyrobených (ale aj predaných :D ) elektroáut na rok 2025 a neskôr na rok 2030. Bez masívnej podpory vlád to určite nezvládnu (napr. v takej Francii a nielen tam, je situácia diametrálne odlišná).
Veď kto by si kúpil len tak mirnix-dirnix predražené (aj keď ekologickejšie) auto len preto že to chcú politici v Bruseli ? ... a už dnes sa objavujú predpovede (dúfam že presnejšie ako tie dnešné meteorologické predpovede) koľko nabíjačiek bude reálne chýbať (hovorí sa napr. v ČR o 30 000 kusoch v roku 2030 a som zvedavý na ten zatiaľ úspešne zamlčovaný slovenský deficit) v jednotlivých rokoch ak by sa naplnil počet vyrobených a predaných áut.
0
muziker

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok