Regulácia otáčok 3 fázového motora

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa kikan96 » 19 Mar 2019, 16:17

mám prístup aj 400V zásuvku 4 kolík aj 230V ... je to jedno?
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa Samanko » 19 Mar 2019, 17:19

pokial si neudal konkretny presny model elektromotora / stitok ktory mas, tak ti to nebude na 100% vediet povedat nikto.

Na 90% mas D/Y 230/400 VAC indukcny motor a v tom pripade 400V menic bude stat z pravidla viac penazi a nema absolutne ziadnu vyhodu. Normalne in 230, out 3x230VAC .. ovsem, pokial neviem aky je to motor tak je to stale len loteria.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa kikan96 » 19 Mar 2019, 19:42

Sorry za kvalitu fotiek ale je k štítku je prístup jak k peniazom :)

-- Spojený príspevok 19 Mar 2019, 19:45 --

Cize je uplne srdečne jedno či použijem menič IN 1x230V alebo IN 1x400V ?
Ak áno, šiel by som do toho IG5A ... má s ním nikto skusenosti ako ho zapojiť nastavit resp nejaky manual v SK/CZ jazyku?
Prílohy
IMG_20190319_190239.jpg
IMG_20190319_190739.jpg
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa Samanko » 19 Mar 2019, 22:11

Plati to, co som napisal .. V podstate je to fuk ked ignorujeme peniaze, pripojne miesto a sposob zapojenia motora. IC5A som zapojil 10tky, mozno uz aj stovku a zvacsa funguju dobre, ziadne velke problemy som nezaznamenal .. IG5a asi 10ks, ziadny rozdiel..
Ak ho das do mastneho alebo spinavsieho prostredia, tak ti odide ventilator .. inak imho celkom spolahlivost..

neviem vsak ake su tie menice stare, ktore chces kupovat .. za to, ze ti pojde ta macka vo vreci spolahlivo niekolko rokov ti nerucim.. to si uz musis prepocitat sam co sa ti oplati viac ..
Schem je na internete plno, v sk/cz jazyku tiez. Tento menic pouziva viac spolocnosti na svk/cz trhu k riadeniu indukcnych motorov v svojich technologiach ..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

danielyk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 28 Mar 2016, 19:10

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa danielyk » 20 Mar 2019, 12:03

koľko plánuješ do toho vraziť?
mám ATV71HU15M3S337 od Schneider Electric a myslím že preň by to bola hračka.
0

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa kikan96 » 20 Mar 2019, 14:09

Max 80€ za menič + ostatné drobnosti (potenciometer, reverzak atd...) No ak je to jedno idem do toho s napajanim 1x230
Môžem dať k ventilátoru nejaký filter lebo to prostredie bude naozaj prašné (kurenie, špony, olej atdˇ)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Mar 2019, 14:37

Teoreticky áno, prakticky by sa to robiť nemalo. Menič by mal byť zabezpečený v skrinke, kam prach nejde. Filtrom zmenšíš prietok vzduchu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa jenda23 » 20 Mar 2019, 14:50

Ono neboj u soustruhu se až tolik nepráší.....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Mar 2019, 14:58

To síce nie, ale výpary z emulzie robia problém. Preto majú CNC stroje oddelený chladiaci okruh rozvádzača.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa Samanko » 20 Mar 2019, 17:29

kikan96 napísal:Max 80€ za menič + ostatné drobnosti (potenciometer, reverzak atd...) No ak je to jedno idem do toho s napajanim 1x230
Môžem dať k ventilátoru nejaký filter lebo to prostredie bude naozaj prašné (kurenie, špony, olej atdˇ)
To sa ani velmi neda urobit tak, aby to malo zmysel sposobom aky popisujes. Riesi sa to tak, ze si menic osadis do nejakej DOSTATOCNE VELKEJ krabice (dostatocne velka = citaj inverter manual) ktora bude ventilovana cez filter. (Napr. na jednej strane (dole) nasavaci otvor s filtrom, na druhej (hore) vytlakovy ventilator s filtrom.. Hold, krabica, vyvodky etc ti zdvihne rozpocet, ale ak nechces horiet alebo platit diely menica (ktore aj ked sa to mnoho krat na prvy pohlad nezda stoja podstatnu cast tvojho rozpoctu) tak je to potrebne.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa kikan96 » 21 Mar 2019, 08:19

Doma mám presne takúto jednu navyše...keď tak si ju vyrobím z pertinaxu :) môj rozpočet je 80€ za menič+ tie zvyšné veci by som musel dokupovať tak či tak čiže s tou investíciou rátam
Prílohy
3344-1.jpg
0

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa paliko1 » 21 Mar 2019, 09:52

jenda23 napísal:Ono neboj u soustruhu se až tolik nepráší.....
Tak to bi si videl. Ked mam nejaky matros zo srotoviska s dobre chytenym povrchom, tak ta hrdza riadne prasi. Pri otackach to robi taky zvlastny vir a taha to cez hlavu a fuka vsade mozne. A potom ked sustruziz liatinu, to by si videl, na konci jak cert. Ale to by sa malo chladit emuziou a aj by to splachlo ten bordel, ale kto si chce zasvinit celu masinu ;). V sustruzeni som amater a teraz sa asi profici chytaju za hlavu :)

@kikan96 - pocitaj aj ovladaci panel na ten menic. Musis mu nastavit kopec parametrov a bez panela to neurobis. Aspon na tom Siemens Sinamics G110 ktory mam ja. Je drahsi ako 80EUR, ale kupoval som novy, netvrdim ze nepojde aj nejaky bazarovy. A urcite daj ten 2x220V, ten origo motor ide v trojuholniku na 3x220V, vobec mu to nevadi a pri tom vykone mas jednoduche napajanie - mozes si to daj aj do spalne :). A ten menic je lacnejsi.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Mar 2019, 10:00

Pri ic5ke/ig5ke je panel includovany, nemusí to riešiť.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa jenda23 » 21 Mar 2019, 12:03

paliko, u soustruhu už mám pár set hodinovou praxi, takže nějaký základy tuším :oops: .... všecko se odvíjí od toho jak kterej soustružník má svou mašinu rád. Já osobně když soustružím/ frézuju litinu - ono ještě není jedno jakou (a to dělám velice nerad) tak buďto uplně na sucho, ale na to musíš mít nože (to jen malý řezy a pka nmašinu dokonale vyfoukat) a nebo pod proudem emulze, tak aby místo řezu bylo dokonale zatopený. Samozdřejmostí je zakrytí suportu a suportového lože, jelikož litina krom toho že práší, tak se zadírá do zaškrabaných částí lože. A po ukončení obrábění mašinu celou propláchnu. To samý platí o rezatých věcech, nikdy nesoustružim na sucho, jelikož se i dost ničí nože. A když máš pak dát za plátek dvě kila jen proto že jsi nemazal a nechladil.... a rezatý věci očistím na oceláku před obráběním, proč si ničit vlastní stroj (obzvláště moderní mašiny který neznaj pojem kalený lože) a nástroje jen kvůli půl hodině úklidu.... :agree:


Drakoush no jo to jsem opomněl, máš pravdu :oops:, ale pod MN80tku se stejně většinou dělal stolek, tak měnič umístit do něj
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: Regulácia otáčok 3 fázového motora

Príspevok od používateľa paliko1 » 25 Mar 2019, 11:26

Tak som Ti to nafotil. Je to iba pre inspiraciu, mozes si to urobit aj mimo stola.
Prílohy
MN80_1.jpg
MN80_2.jpg
MN80_3.jpg
MN80_4.jpg
MN80_5.jpg
MN80_6.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok