PH merac na vsetky typy chemikalii

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Mar 2019, 01:33

O sondu se doma asi nepokoušej, vyrobit jí je v principu nereálný aby podávala použitelný výsledky. Sondu nelze vyrobit z kterýhokoli skla, navíc je plněná chemickými roztoky... a za linky na koupi se nečil, prostě jsou věci které se v domácích podmínkách nevyrábí.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Mar 2019, 02:48

Keď už si do toho taký nabudený, niečo som našiel. Možno využiješ...
Prílohy
PH.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa mato3000 » 22 Mar 2019, 08:54

fireice napísal:Som spokojny niektori ludia pomohli pochopit o co sa jedna akurat ti co posielaju linky na kupu to nepochopili ze som pisal ze nechcem kupovat.Mam doma v podstate vsetko na vyrobu ph meraka od cuprexidu display aj rozne pipety z ktorych by som mohol urobit tie sklenne sondy.
myslím, že nepochopil si to práve ty ... nik ťa neodrádza od výroby, ktorú aj tak nezvládneš. Ja som ti radil aby si si kúpil funkčný len koli tomu aby si bezpečnejšie ( aj keď v tvojom prípade to je divné slovo) pracoval s chemikáliami. Stavaj si čo chceš, a bude to fajn, lebo keď sa do toho pustíš, tak uvidíš aká bola naivná tvoja predstava.
Mne sa zda ze ten merac bude nieco ako robenie wifi anteny
jj máš v tom jasno :D

Takže pozeraj na v dvoch rovinách : 1 . tvoja bezpečnosť v práci ... 2 . tvoja zábava ...

a ja som ti odpovedal najme na bod 1, keďže bod 2. bude nereálny.

mimochodom, tá sonda nemá dlhú životnosť, pokiaľ ju používaš v hrubej praxi a nie v labáku , v stojane a správnym spôsobom. Takže výroba v tvojom prípade je tak nereálna ako že Danko pôjde dobrovoľne na liečenie.

Ale mám pocit, že z tohoto nič aj tak nebude, pripadá mi to tak , že si sa predvčerom zobudil , nadchol a ... pozajtra to zhasne, lebo narazíš na prvý problém. Dedukujem to už len z toho, že keby si mal reálny záujem, tak už si zistíš čo to je pH a ako sa počíta a z toho si vieš odvodiť čo budeš merať a spraviť kvalitne citlivý A/D prevodník neni problém a je na to mega kopa schém. Takže tápaš a blúzniš s nadšením, čo je fajn, ale za ten čas čo to prosíkaš o nejakú schému si to v prípade reáneho záujmu mohol dávno mať. A mohol si sa tu pýtať na zákutia daného zapojenia.
Ak sa nevyznáš v chémii a elektrotechnike, tak si nájdi niečo iné . Ak sa to chceš učiť, tak začni na niečom čo zvládneš. Len tak vhupnúť do takejto problematiky a ešte sa tu rozčulovať , že ti niekto nedá niečo popod nos ti fakt nič neprinesie.
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa jjilek » 22 Mar 2019, 11:39

Zvládnout se stavba dá. Dokonce už v 90 letch na PřF posluchači v laboratorním cvičení sestavovali "pH metr" z funkčních celků: operační zesilovač, potenciometr, elektrody, milivoltmetr. Bohužel už dnes návod nemám a do kreslení se mi moc nechce. Pokusím se k tomu něco najít. V každém případě je nutný OZ se vstupním proudem řádově pA a vhodné izolanty. Minimálně teflonové pájecí body. (Sklo se povrchově orosí a je proto nevhodné.) Cuprex jen na pomocné obvody.
Ten popis podle mrdreda určitě pojede po splnění výše zmíněných uvedených podmínek. AD549 se snad někde najde, náhrada bude možná také. Zdůrazňuji vstupní proud u tohoto OZ je < 2pA.
To jenda23: skleněná elektroda se přči trošce zručnosti práce se sklem vyrobit dá. Dokonce se kdysi vyráběla přímo v laboratoři. K tomu je ale třeba něco znát. Proto link na onu literaturu (viz nahoře). Sejně musí pži měření v silně alkalických roztocí počítat s životností skleněné elektrody řádově hodiny až dny, pokud bude skleněná elektroda často používána. Proto ten návrh na antimon, který má životnost a mechanickou odolnost vhodnou i pro průmyslové použití.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

fireice
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19 Mar 2019, 16:13

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa fireice » 22 Mar 2019, 12:26

JA niesom ten typ co rozmysla ako nieco neurobit nebude to tak ze si sadnem a za vykend to zmontujem postupne.Vies a toto je najvacsi rozdiel medzi ludmi co ziju na zapade a nami z vychodnej europy tu je taka mentalita ze ludia rozmyslaju ako sa nieco neda a na zapade ako sa to da urobit.Preto sa im dari viac ako nam lebo ten negativizmus v nich neni tak hlboko zakoreneny ako v nas.Mato trosku bud optimista.Maj sa
0

klasik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 06:16

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa klasik » 22 Mar 2019, 21:14

Ešte niečo na zvýšenie sebavedomia:
Dovolte malú poznámočku. Spolu s rokmi v škole som bol v styku s chémiou 43 rokov, ale nikdy som sa nestretol s tým správnym človekom ,ktorý by chcel vyrobiť kalomelovú, sklenenú alebo kombinovanú elektródu na kolene. Neviem či ste niečo také v skutočnosti videl. Ak chcete merať hausnumerá tak veľa zdaru.
Prílohy
CCF2232019.pdf
(2.99 MiB) 55 stiahnutí
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa jjilek » 22 Mar 2019, 21:45

klasik napísal:Ešte niečo na zvýšenie sebavedomia:
Dovolte malú poznámočku. Spolu s rokmi v škole som bol v styku s chémiou 43 rokov, ale nikdy som sa nestretol s tým správnym človekom ,ktorý by chcel vyrobiť kalomelovú, sklenenú alebo kombinovanú elektródu na kolene. Neviem či ste niečo také v skutočnosti videl. Ak chcete merať hausnumerá tak veľa zdaru.
Viděl, ale ne na koleně. Chtělo to zkušeného sklofoukače a vhodnou sklovinu. Referentní elektrody zhotovené v laboratoři mohou dokonce mít reprodukovatelnější potenciál než tovární výrobky. Přesnost měření je dána kalibrací.
Pokud jde o návod v AR (CCF2232019.pdf), doporučuji místo KF552 použít nějakou dvojici JFET tranzistorů, snesou malé statické přepětí, i když také mohou odejít.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

klasik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 06:16

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa klasik » 23 Mar 2019, 21:08

Pre úplnosť ma napadla jedna konštrukcia z pred 20 tich rokov
Prílohy
pH-meter adaptér.pdf
(1.19 MiB) 55 stiahnutí
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa deepspace » 23 Mar 2019, 21:45

Klasik, skvele, zacina ma toto vlakno bavit , uplne vazne zacinam uvazovat, ci si nieco take nepostavim .. netusil som ze meranie pH je az taka zaludna disciplina ..
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa hpeter » 24 Mar 2019, 09:19

mato3000 napísal:
fireice napísal: Takže výroba v tvojom prípade je tak nereálna ako že Danko pôjde dobrovoľne na liečenie.
zabudol si dopisat ; jeho excelencia monsiňor plagiator
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: PH merac na vsetky typy chemikalii

Príspevok od používateľa mato3000 » 24 Mar 2019, 18:26

ja sa len teším na výsledok :pain:

-- Spojený príspevok 24 Mar 2019, 18:31 --
klasik napísal:Ešte niečo na zvýšenie sebavedomia:
Dovolte malú poznámočku. Spolu s rokmi v škole som bol v styku s chémiou 43 rokov, ale nikdy som sa nestretol s tým správnym človekom ,ktorý by chcel vyrobiť kalomelovú, sklenenú alebo kombinovanú elektródu na kolene. Neviem či ste niečo také v skutočnosti videl. Ak chcete merať hausnumerá tak veľa zdaru.

Taky tak , ale ja som ešte v tom kole :crying: ... ale napríklad ja by som si trúfol na tú elektródu, pretože som si za socíku vyrábal samotné banky, keďže to bolo problém zohnať a ak si si neukradol, tak si mal smolu, takže som staval aparatúru z trubiek čmajznutých z Technického Skla v D.N vsi ... znalí si isto spomenú na ten železníčný vjazd zozadu ... chodili sme tam na banky z žiaroviek, trubky, sklenené guličky a najme na vtedajší " svatý grál " červené mínium . Až mi vyhrkla slzička .... znalci vedia k čomu to bolo :ignore:
Takže ja by som si ju isto vyrbil + skalibroval .... ale neverím že tu niekto z dnešných majstov by dokázal čo i len vyfúknuť v reálnom živote ( nepočítajte tam Fornite a pod ) tú banku.
0

Napísať odpoveď