Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

MisoTipek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 13 Mar 2016, 15:36
Bydlisko: ZS
Vek: 44

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa MisoTipek » 24 Mar 2019, 19:50

Drakoush ty by si sa do PZ hodil....typicky mamrd, co sa iba zakonmi oháňa.... Dan Landa ma aj pieseň na takych...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Mar 2019, 20:14

Áno, oháňa, pretože tie určujú, na čo má kto právo.
Radšej sa oháňať argumentom, ako prázdnymi rečami. Ja viem, že na určitú skupinu ľudí s tým zapôsobíš, ale čo už, ja do tej skupiny patriť nechcem a preto budem argumentovať zákonom. Ty si kľudne argumentuj Landovou pesničkou. Prínos bude obrovský, veľa si nám prezradil. Zrejme budeš patriť medzi tých ovčanov, čo pokojne zaplatia pokutu za STOPku na priecestí, keď blikalo modré znamenie.
50€ za nič, ale tiež asi argumentovali landovou pesničkou a nemali prehľad o zákone, ktorý sa učili v autoškole.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 27 Mar 2019, 14:41

Trochu zmením tému aby sme odľahčili rozdielne názory a prípadný spor na preberané veci vyššie ... ale iba v dobrom. :)

Zdá sa že do protiemisných bojov pribudli ďalší adepti :D
"Protidízláci" majú ďalšieho hriešnika do pozornosti. Zástanci spaľovania uhlia v elektrárňach tvrdia, že je to celkom OK, lebo komíny moderných uhoľných elektrární sú vybavené záchytnými filtrami. Ale 15-ročný medzinárodný výskum ukazuje, že to celkom pravda nie je. Výskum totiž ukázal, že aj napriek týmto prijatým opatreniam elektrárenské komíny produkujú viac ultrajemných prachových častíc ako cestná doprava. Najhoršie na tom je to, že sa tým môže zmeniť dokonca aj regionálny zrážkový režim. A aby toho nebolo málo, tak nielen to. Okrem priameho dôsledku na počasie je tu aj niekoľko nepriaznivých účinkov na dlhodobú klímu. Najmä v mestských aglomeráciách sa za jednu z najväčších hrozieb pre ľudské zdravie a celkovú kvalitu životného prostredia považujú práve ultrajemné častice z automobilových emisií. Problém je však v tom, že také častice z moderných uhoľných elektrární to v pohode prekonávajú, lebo ich účinky sú ešte závažnejšie. A neplatí to len v blízkosti uhoľných elektrární, ale po prenose vzdušnými prúdmi aj stovky kilometrov ďaleko od nich - rozmenené na drobné napr. jedna taká elektráreň u nás "zamorí" aj celé Slovensko vrátane naších susedov za hranicami.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 30 Mar 2019, 16:19

Úsmevne pôsobia správy o rastoch predaja áut s dízlovými motormi v Európe aj napriek masívnej antikampani rôznych ekospolkov. Na príčine sú zľavy z cien áut. Zdá sa že teraz je vhodná doba na nákup nového auta s výraznou zľavou. :D
Napríklad Golf s dieselovým motorom sa v Nemecku ponúka so zľavou 28,8 %, kým auto s benzínovým motorom od toho istého výrobcu je lacnejší len o 14,7 %. Podobná situácia je aj pri predaji modelu VW Tiguan, kým model BMW 3 je v oboch prípadoch lacnejší o 25 %.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa E001 » 30 Mar 2019, 20:15

Navyše som čítal, že tá naša milovaná EU zavedie kopec nových povinných elektronických asistentov. Medzi iným obmedzovač rýchlosti na báze GPS informácií. Samozrejme títo asistenti budú čosi stáť. A navyše si viem predstaviť, že pôjdem predbiehať náklaďák idúci 80-kou a pri predbiehaní ma ten asistent začne obmedzovať uprostred predbiehacieho manévru na 90-tke. To bude sakra bezpečné.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Mar 2019, 20:39

Čiste teoreticky je to tak ale správne. Najvyššia povolená rýchlosť platná pre daný úsek je platná vždy, bez ohľadu na to, aký manéver práve robíš. Inými slovami, máš si nájsť taký úsek, v ktorom budeš mať dostatok času na to, aby si dokončil manéver predchádzania takou rýchlosťou, aká je najvyššia dovolená.

Samozrejme prax je úplne iná, keď máš dobré auto, stačí Ti aj kratší úsek, dôležité je, aby sa po zošliapnutí plynu hýbalo. A keďže drvivá väčšina ľudí je na toto navyknutá (aj keď to z hľadiska zákona nie je správne), bude tento asistent robiť niektorým problémy. Tiež nie som zástanca rôznych asistentov, ktorý už ovládajú auto moc. Je určitá miera, pokiaľ je to komfort, vyššie je to potom už niekedy aj hazard. Taký adaptívny tempomat je napr. super vec.

Najväčší problém je, že tieto systémy nie sú dostatočne inteligentné na to, aby mohli ovládať vozidlo. U človeka je to iné, jeho rozhodovacie schopnosti sú veľmi široké a hlavne spätná väzba je rozsiahlejšia, ako pár snímačov, pretože ľudské oko šoféra vidí široké okolie, ostatné vozidlá, prekážky a chodcov a rôzne iné veci. Bez obmedzovača zodpovedá za svoje činy on. V núdzovej situácii môže zvýšiť rýchlosť ďaleko nad limit a bude sa pred zákonom zodpovedať sám. Pokiaľ na to mal pádny dôvod, tak je to OK. Lenže systém v aute vie prd, prečo potrebujem zrýchliť a on mi to neumožní...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa E001 » 30 Mar 2019, 21:13

No poviem ti, že takého asistenta v mojej Oktávke 1,4 nemám. Ale hádam rok po kúpe sa mi stalo, že pri predbiehaní som podradil na trojku a keď som bol na úrovni predbiehaného tak som pravdepodobne prekročil povolené otáčky a motor jednoducho vysadil. Ďakoval som bohu, že nič nebolo na okolí a mohol som sa bezpečne zaradiť za predchádzané vozidlo a počkať kým mi klesne adrenalín z toho zážitku...
A ináč - keď som ja robil vodičák bolo povolené krátkodobo prekročiť rýchlosť počas predbiehania.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Mar 2019, 21:23

Ja už som sa naučil ísť poslušne v kolóne, pretože väčšinu času jazdím v Citróne, ten ospevovaný frantík s common railom reaguje na pridanie plynu po troch hodinách, keď už vlastne brzdím na konci diaľnice. A po sadnutí do T5 je to taký nezvyk, že to reaguje hneď, dlho mi trvá, kým si zvyknem, že môžem aj obiehať :D Toľko sa tu hejtujú VW motory, ale aj tak sú živšie ako tie pod PSA. A hlavne tie staršie PD. Na common raily človek čaká, kým stúpne tlak na rampe, ale PD dá už nasledovnú dávku plnú, podľa nasatého vzduchu. A tiež turbo na francúzoch je tam na parádu, počuť ho až od 2k hore, dovtedy človek jazdí na hladkom dízly. Ale nikomu neberiem jeho náboženské presvedčenie. Aj ja mám francúzov rád, také dobré bagety pečú...
Emil, verím Ti, mal si šťastie, že si sa mohol v kľude zaradiť. Aj si potom riešil, prečo sa to stalo? Alebo si to nechal tak a v podstate sa to môže prejaviť hocikedy?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa elmoto » 30 Mar 2019, 21:43

Neda mi nereagovat na tvrdenia o turbodiesloch od PSA. Vazeny pane to ze vam tlaci common rail tak dlho je blud. Tlak na rampe je zalezitost casu v ms ked mate motor v prislusnych otackach pre efektivnu spotrebu. A to ze vam tlaci turbo od 2tis otacok je tiez problem vasho motora. PSA ma spickove motory ktore boli v premiovych znackach ako Volvo a LandRover, Mazda atd. To ze sa nezenu s 2litrami na vykony cez 250k je dobre lebo potom im aspon nepraskaju bloky a nezadieraju sa motory ako ostatnym. A porovnavat tu stareho citroena s prvou generaciou CR s T5 je zcestne.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa misocko » 30 Mar 2019, 22:08

no neviem Drakoush, tlak na raily by som vobec netahal do sviznosti motorov
za vsetko moze soft, nic ine
je len na softe kolko dymu mu dovoli,
nebudem tu znova opisovat ako funguje turbo a ze potrebuje nejaku spalenu naftu (benzin) na to aby vladalo tlacit.
aj reakcia na samotny plynovi pedal je len o softe, bracho ma BMW a plyn mu reaguje podla rezimu, v sporte staci trochu zatlacit a ide, v EKO mozes tlacit aj oci z jamiek a nic :lol:
co sa tyka motorov, v poslednej dobe som trosku prestriedal , zakazdym dostanem nieco ine na sluzobku a 500km. Zakazdym je to to iste, ci uz dizel alebo benzin s turbom sa spravaju skoro rovnako, je problem len tak plynom zistit co je pod kapotou. Jasne, objem nenahradis a osobne som za objem aj ked mam iba 1,6 (a je to citit). Najhorsie co som mal toyotu hybrid, hladky beznin v automate na plny plyn vraj taha bezin aj elektrika, ale na predbiehanie to nieje, iba hluk, ziadna akceleracia.
Prevazne vsak jazdim dialnice tak nemozem objektivne porovnavat, taktiez moj jazdny styl je lepsi na dialnicu ako na okresky
PS ja som za VW, co sa tyka motorov, aj spracovania komplet, uz len po nasadnuti do auta a osahania si ovladacich prvkov je jasne kto to vie
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa E001 » 30 Mar 2019, 22:30

Drakoush napísal: Emil, verím Ti, mal si šťastie, že si sa mohol v kľude zaradiť. Aj si potom riešil, prečo sa to stalo? Alebo si to nechal tak a v podstate sa to môže prejaviť hocikedy?
No predpokladám, že sa to udialo, lebo som sa snažil prekročiť povolené otáčky motora. Naučil som sa jazdiť pod povolený limit otáčok, čím som aj šetril motor. Jednoducho ten motor nevie čo je to 4 000 otáčok okrem diaľnice. Možno aj to je dôvod, že má nabehaných viac ako
400 000 km.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Mar 2019, 22:47

Je veľmi zaujímavé, že niektoré autá sú svižné a nedymia a niektoré nie sú svižné a nedymia.
Ja som čakal, že všetci budú tvrdiť, že problém je v motori, ale servis hovorí čosi iné, vraj je to vlastnosť. Tak sa dohodnite medzi sebou, moje to našťastie nie je. Pre mňa je to haraburda, ktorá zdochýňa, pretože potrebuje otáčky, aby si sa pohol, zaberá pri 1800, končí pri 2000, okej, to by som bral. Ale má len 6 rýchlostí. Mali tam dať aspoň redukciu a 16 stupňov, keď už sa im teda motor nepodaril.

Spracovanie a dizajn komentovať nejdem, je to subjektívne a navyše by som sa dogrcal. Môžem zodpovedne ale prehlásiť, že tam nie je úložný priestor, iba vanička nad kastlíkom. Nie je kde dať mobil, peňaženku, nič. Iba to všetko nahádzať do tej vane. Ale áno, PSA je NAJ.

Misocko, tak troška to súvisí, "pár ms" a nasledujúci vstrek je sakra rozdiel. Soft je soft, to je jasné, ale aj dobre urobený soft je limitovaný technickými možnosťami motora a v tomto CR mierne zaostávajú. Už aj VW T6 má drobnú latenciu medzi plynom a záberom. Ono má to síce kultivovanejší chod, ale tá odozva je tam taká nežiadúca. Ale čo už, raz to aj mňa čaká, jedného smutného dňa T5 skončí a bude to v prdeli :D Budem si zvykať na drobné oneskorenia na T6, aspoň to doženiem biturbom :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa misocko » 30 Mar 2019, 23:24

potom k tomu das DSG a budes si zvykat na to ze musis autu dat vediet ze chces fakt zrychlovat, len zatial neviem ako presne mu to mam dat vediet :lol: (respektive viem , ale treba na to mysliet)
ale to je dan za to ze som lenivy stlacat spojku
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 31 Mar 2019, 08:25

elmoto napísal:Neda mi nereagovat na tvrdenia o turbodiesloch od PSA. Vazeny pane to ze vam tlaci common rail tak dlho je blud. Tlak na rampe je zalezitost casu v ms ked mate motor v prislusnych otackach pre efektivnu spotrebu. A to ze vam tlaci turbo od 2tis otacok je tiez problem vasho motora. PSA ma spickove motory ktore boli v premiovych znackach ako Volvo a LandRover, Mazda atd. To ze sa nezenu s 2litrami na vykony cez 250k je dobre lebo potom im aspon nepraskaju bloky a nezadieraju sa motory ako ostatnym. A porovnavat tu stareho citroena s prvou generaciou CR s T5 je zcestne.
drak porovnana neporovnatelne, typicky koncernak "vivat germany a ostatne je shit" .... ked teda pd td je takym stelesnenim ekologie, vydrze a vykonu, preco vag musel upustit od neho, sklopit usi a ist cestou common rail.... to je fakt ulet, ked vyrobis motor ktory sa interne zadiera, a preto musis urobit osobitnu olej normu iba na tento motor.... :ignore: a tie "oneskorenia" na to existuje ucinny liek bez buchotu kovacskej dielne - atmo benzin.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Mar 2019, 10:31

misocko napísal:potom k tomu das DSG a budes si zvykat na to ze musis autu dat vediet ze chces fakt zrychlovat, len zatial neviem ako presne mu to mam dat vediet :lol: (respektive viem , ale treba na to mysliet)
ale to je dan za to ze som lenivy stlacat spojku
To sa robí kolkovanou žiadosťou. V T6 som s DSG sedel, ale nekaroval som no a zrýchlenie to malo perfektné, tlačilo ma do sedačky, ale naozaj neviem, ako to šofér urobil. To som sa zabudol opýtať :D
hpeter napísal: drak porovnana neporovnatelne, typicky koncernak "vivat germany a ostatne je shit" .... ked teda pd td je takym stelesnenim ekologie, vydrze a vykonu, preco vag musel upustit od neho, sklopit usi a ist cestou common rail.... to je fakt ulet, ked vyrobis motor ktory sa interne zadiera, a preto musis urobit osobitnu olej normu iba na tento motor.... :ignore: a tie "oneskorenia" na to existuje ucinny liek bez buchotu kovacskej dielne - atmo benzin.
Ja som vedel, že vám zahrám na citlivú strunu a o to tak troška aj išlo :D
Ale nie som koncernák VW, vivat germany. Proste sa mi páči ich dizajn, ale nie všetko nemecké je sväté, aj VW má kopec omylov, ktoré by som nikdy nechcel mať. Nové polo, golf, to sú sračky.
PD sa zrušil preto, lebo sa ťažko implementuje "aftertreatment system", čo je dnes kľúčové pri normách EURO (ja to poznám ako Tier 4f) a zároveň je to systém najnáročnejší na výrobu - náročnejší, ako rotačka, aj ako common-rail. A s cenami sa stále tlačí dole. PD má kopec nevýhod ako už spomenutá problémová implementácia hlavne DPF, potom kultúra chodu (hlučnejší oproti common-rail), ale má obrovskú výhodu v dynamike - skorej ťahá. Po zošliapnutí plynu je už nasledujúca dávka plná (samozrejme nie úplne plná, ale podľa vzduchu, aby to nedymilo). Konkrétne môj motor ťahá od 1000 a končí pri troch a pol. Robil som test, posadil som tam otca a nakázal mu, aby ustálil otáčky na 1000 a potom zošliapol podlahu. Nedymilo to. Samozrejme auto je servisované, žiadne zaslepené EGR a poobchádzané sondy.

Inak neviem, čo myslíš tým interným zadieraním a olejovou normou, interval výmeny je tak, ako u všetkých áut a choroba motorov BNZ je v sedlách vstrekovačov a zodratej vačke, inak sa dožívajú 800 000km bez toho, aby to postrácalo výkon a pod. O zadretí som ešte nepočul. A tiež to nie je motor, ktorý by bol tabuľkovo hnaný do extrémov, je to 2,5 liter, radový 5 valec s výkonom 96kW. Taká T6 je na tom horšie, s výkonom išla nad 120kW a objem sa zmenšil na 2 litre (odseknutím piateho valca), doháňa sa to biturbom, ten motor bude na tom so životnosťou asi horšie. To je už common rail.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 02 Apr 2019, 18:52

apropo dsg, mna sokuju informacie ze okolo 100tis km to vie prdnut komplet na amen...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa misocko » 02 Apr 2019, 22:51

az tak drasticky by som to nevidel
u "mokrej" DSG mas menit olej kazdych 60tkm , takze sa nedozije druhej vymeny? pravda ak olej nemenis, tak vzhladom na to ze je tam jedna napln pre prevodovku , spojku aj mechanotroniku tak jeho nevymenou prevodovku pochovas. Ak olej menis, vraj je to drziak.
u "suchej" sa olej nemeni a iba servisaci odporucaju 120tkm - tak sa asi 100tkm dozije, ak nie tak mam o 10tkm problem :( - mimochodom sa jej odchod o 10tkm zatial nijako neprejavuje :)

co sa tyka DSG, suchej, samozrejme spojky ktore neustale preklzavaju (ano aj v zabere ich riadenie nechava preklzavat aby boli vzdy cerstve a netrhali pri radeni) su to, co sa meni lebo sa to casom opotrebuje. Samotna prevodovka je "uplna klasika" len "kolieska" presuva do zaberu automat cez hydraulicke valce, nie šofer radiacou pakou.
Za mna vsak trochu nedomysleli jazdu v kolone, po tom co sa pohnes, to hned zaradi dvojku a tu tam ma az kym uplne nezastavis, takze na dvojkovej spojke, dokaze prešuchať cele kilometre. Niekomu to samozrejme nevadi a tak to neriesi, ja davam do manualu a plazim sa na jednotke - ci je to dobre neviem, ale myslim ze lepsie ako suchotat dvojku.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 05 Apr 2019, 11:13

Ako vykuklo aprílové slnko a preschli cesty, začína byť husto na slovenských cestách. Pretože sa vyrojili veľké množstvá motorkárov na svojich tátošoch. Ako denne vidno, mnohí sú tak nadšení zo svojich prvých jázd, že veľmi nedbajú o svoju bezpečnosť (samozrejme aj o bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky). Neviem či to spôsobuje počiatočná eufória z prevetrávania jednostopých tátošov na začiatku ich sezóny alebo niečo iné - ale v každom prípade dávajte zvýšený pozor na nich, lebo jazdia značne riskantne ....

Na odľahčeniejeden motorkársky (aj keď ide skôr o čierny humor):

Mototechna? Tu krematórium! Koľko ste včera predali tých nových japonských motoriek?
- No, asi dvadsať, prečo?
- Dvadsať, hej? Tak to sa nám ešte tri flákajú niekde po meste!
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa E001 » 05 Apr 2019, 18:07

K tým jarným motorkárskym nehodám určite prispejú najmä ľudia bez skúseností, ktorí si cez zimu zadovážili nový silný stroj a snažia sa vyskúšať, čoho je tá mašina schopná. Pri tom podcenia " stav a povahu cesty". Tí skúsenejší po zimnej prestávke potrebujú tiež pár km aby sa dostali do jesennej kondičky. Priznám sa, s motorkami veľa skúseností nemám, no celkovo s určitými návykmi je to tak. Mám na aute čosi okolo milióna km, ale po dvojmesačnej pauze / zdravíčkom zavinenej/ som tiež prvé kilometre absolvoval radšej opatrnejšie. Na druhej strane aj my vodiči štvorkolesových tátošov si musíme zasa navyknúť motorkárov predvídať. Toť pred pár týždňami skoro v centre mesta vodič osobáku nedal prednosť motorke idúcej po hlavnej ceste...
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 05 Apr 2019, 18:30

Hovorí vám niečo výraz - vodíkové elektromobily ? ... aj o nich sa nedávno hovorilo v Šamoríne na 5. ročníku prestížnej automotive konferencie Newmatec 2019.
Ide o unikátne vodíkové elektromobily, ktoré vraj patria k autám „zero emission“. Tieto elektromobily sa napájajú z batérie, ale s využitím palivového článku. V ňom prebieha reakcia stlačeného vodíka s kyslíkom zo vzduchu. Pri ich zlučovaní vzniká elektrický prúd poháňajúci elektromobil. Z výfuku vychádza len neškodná vodná para. Palivom v týchto autách je totiž vodík "natankovaný" do jeho nádrže (už by nám chýbali len tie čerpacie stanice vodíka :D). Ak sme už pri tankovaní, tak natankovanie plnej nádrže trvá pod 5 minút, pričom na plnú nádrž je vraj dojazd celkom pekný - od 500 km do 800 km, čo sa takmer blíži dojazdom klasických áut so spaľovacími motormi. Takže všetci prípadní užívatelia v budúcnosti by to aj mohli aj akceptovať, lebo by veľmi nemuseli meniť svoje zvyky - aspoň v tomto nie.
Testovacie jazdy na vodíkových elektromobiloch typu Toyota Mirai a Hyundai Nexo ukázali čistú a bezpečnú technológiu. Pri jazde vozidlá uvoľňujú vyprodukovanú vodu vo forme pary - tá je v tak čistej podobe, že sa vraj dá dokonca aj vypiť.
Takže ktorým smerom sa bude uberať slovenský automobilový priemysel v "ďalších päťročniciach" keď vždy a všade hrdo vyhlasujeme že sme automobilová veľmoc ??? :)
0
Naposledy upravil/-a muziker v 05 Apr 2019, 18:34, upravené celkom 1 krát.
muziker

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok