Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Akusticky difuzer POMOC

Akusticky difuzer POMOC

Neviete si rady so zosilova─Źom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Akusticky difuzer POMOC

Odosla┼ąod misop » 11 Mar 2019, 18:32

Caffte Audiotechnici,

pohravam sa teraz trochu s akustikou miestnosti, dosiel som k zaveru ze vzhladom na to ze mam velku obyvacku spojenu s kuchynou, plavajucu hladku podlahu, hladke steny atd. klasicky problem minimalistickych interierov.
Potrebujem trochu porozbijat vlnenia ktore sa ku mne dostavaju z reprakov. Rozhodol som sa okrem basovych pasci pouzit Akusticky difuzor vlastnej vyroby, vo vsetkych kalkulackach ktore som nasiel je potrebne uviest dve frekvencie jednu spodnu a jednu hornu...

Otazka teda znie o ake frekvencie sa vlastne jedna a ako pridem na to, ktore su to v mojom pripade ???

tu je odkaz na kalkulacku:
http://web.archive.org/web/200704292358 ... lator.html

a vyzera to nejak takto
Pr├şlohy
difusser.png
takto to vyzera
misop
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 44
Vek: 35.94
Zalo┼żen├Ż: 18.06.2018

Re: Akusticky difuzer POMOC

Odosla┼ąod penjo » 13 Mar 2019, 22:36

Ono to v├┤bec nebude tak├ę jednoduch├ę. Len nastrel├şm problematiku. Jedn├í sa o meranie priestoru prostredn├şctvom mikrof├│nu, ktor├Ż sn├şma ┼íum (sign├íl) z repros├║stav. Systematicky sa meria v r├┤znych bodoch, aby sa vytvoril ak├Żsi obraz o tom, kde ktor├í frekvencia "vy─Źnieva", alebo naopak je moc utlmen├í. Na z├íklade t├Żchto viacbodov├Żch meran├ş sa potom ur─Źuje, kde a ak├Ż akustick├Ż prvok pou┼żi┼ą a na ak├║ frekvenciu m├í by┼ą kon┼ítruovan├Ż/laden├Ż. To je to, ─Źo sa p├Żta┼í.

Alebo m├┤┼że┼í ├şs┼ą laickou met├│dou pokus/omyl, ale v├Żsledok bude st├í┼ą za prd. Existuj├║ firmy, ktor├ę sa venuj├║ rie┼íeniu akustiky miestnosti, ale lacn├ę to nie je a ani nebude. Alebo oslovi┼ą nad┼íenca, ktor├Ż sa venuje meraniu miestnost├ş (napr. http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.ph ... df77672ea8) a podebatova┼ą s n├şm o mo┼żnostiach rie┼íenia.
Prejdi si aj in├ę f├│ra, kde sa touto problematikou viac zaoberaj├║:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewforum.php?f=20
http://hififorum.sk/phpBB3/viewforum.php?f=27

A na koniec, tie┼ż do bud├║cna chcem rie┼íi┼ą miestnos┼ą ob├Żva─Źka plus kuchy┼ła, cca 8m x 4,5m, t.j. 36m2 na posluch a bude ma tr├ípi┼ą rovnak├Ż probl├ęm.
penjo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 793
Vek: 28.57
Zalo┼żen├Ż: 31.05.2007

Odosla┼ąod misop » 14 Mar 2019, 10:57

Ahoj dik za prispevok, uz dlhsie sa tym zaoberam, ale nikde som nenasiel nic konkretne k tym frekvenciam...
Akurat na nejakom zahranicnom fore som nasiel tento postup, ak som to spravne pochopil...

V mieste pocuvania umiestnit mikrofon zapojeny cez zvukovku na 31 pasmovy spektralny analyzer... do reproduktorov pustit ruzovy sum a dve najvacsie priepasti, ktore ukaze krivka analyzeru su tie frekvencie ktore hladam. Zatial som to skusal len light. Ruzovy sum pusteny z youtube a spektralny analyzer jednoducha appka na telefone...vysledok nejednoznacny, zrejme urovnou kvality pouziteho naradia :)

Mikrofon mam, dokonca dva, sice dynamicke(doporucuju kondenzatorovy), ale Sennheiser- kvalitne spevove
Zvukovku poloprofi Focusrite, a spektralny analzyer musim niekde stiahnut...skusim to cez vikend a dam vediet vysledky

Ak by niekto vedel ci to je blbost, povedzte na rovinu, nech sa s tym nebabrem zbytocne...
misop
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod penjo » 15 Mar 2019, 10:35

Len k t├Żm dvom frekvenci├ím - nem├í┼í sk├┤r na namysli p├ísmo, kde za─Ź├şna ma┼ą vplyv na zvuk a kde naopak prest├íva ├║─Źinkova┼ą?
Napr.
https://www.relaxin.cz/difuzor-pm-8klu- ... x60x6-5-cm
https://www.melodyshop.sk/melody-dreven ... d=9259872e
Uv├ídzaj├║ rozsah od 1kHz po 4,9kHz. Niektor├ş predajcovia dokonca uv├ídzaj├║ aj grafy.
A tak├Ż profi v├Żrobok vyzer├í takto: http://www.vmaudio.cz/clanky_pokracovani/laaksum.php

E┼íte dopln├şm, regni sa tu a prejdi si cel├║ t├ęmu. Aktu├ílne na poslednej str├ínke s├║ fotky miestnosti po in┼ítal├ícii akustick├Żch prvkov a aj merania, ako ktor├í ├║prava vpl├Żva na dozvuk.
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... 562#324562
penjo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 793
Vek: 28.57
Zalo┼żen├Ż: 31.05.2007

Odosla┼ąod hpeter » 05 Apr 2019, 19:50

stary dobry koberec
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1412
Vek: 35.23
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Odosla┼ąod vlasto » 05 Apr 2019, 20:01

A tak├Ż ten ─Źerven├Ż hrub├Ż z├íves na okn├ích ako bol v kultur├íkoch
vlasto
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 166
Vek: 40.39
Zalo┼żen├Ż: 28.12.2014

Odosla┼ąod Milos66 » 06 Apr 2019, 06:56

hpeter nap├şsal:stary dobry koberec

Tie┼ż si mysl├şm, ┼że ak chce nie─Źo zatlmi┼ą a m├í tam hol├║ dl├í┼żku, tak je to ├║plne zbyto─Źn├í n├ímaha. Nejak├Ż koberec bude ur─Źite podmienkou.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4110
Vek: 52.82
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod misop » 07 Apr 2019, 23:38

Chlopi taky samozrejmy akusticky doplnok ako koberec samozrejme mam, chlpaty, zeleny Shaggy z mercurymarktu :D
Taktiez asi 1,5m od praveho repraku je franc.okno so zaclonamy a hrubymi zavesmy ako z kulturaku Vlasto :wink:
Horsie uz na lavo od laveho repraku, otvoreny priestor(kuhyna) ale s druhym vacsim Shaggym.

Skratka je mi jasne ze tu to idealne nikdy nebude, ale rad by som poriesil aspon zopar uprav a to tie bas.pasce a difozory...

Neviete niekto nieco k tym frekvenciam na ktore sa pytam hned v uvode ?
Merania z ruzovym sumom, mi nejak nedavali zmysel.

Nemohli by to byt crossover frequencie mojej vyhybky ?

Update: nemohli...bo dvojpasmova bedna, ma len jednu deliacu frekvenciu... :rolleyes:
misop
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod diamos » 08 Apr 2019, 01:23

Skus zadat do programu 150 Hz (lebo to je dunenie ktore najviac otravuje usi)
a 5 kHz (na tejto cca frekvencii su otravujuce horne stredy ked moc kricia).
diamos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 330
Vek: 46.39
Zalo┼żen├Ż: 02.07.2018

Odosla┼ąod Koloiduci » 11 Apr 2019, 22:41

Ahoj.. Najskor by som si rie┼íil dozvuk resp. ozvenu, pod─ża toho ─Źo p├ş┼íe┼í ju asi bude┼í ma┼ą "slu┼ín├║" .. A┼ż potom by som rie┼íil nejak├ę frekvencie..
Koloiduci
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 26
Zalo┼żen├Ż: 14.10.2018

Odosla┼ąod Loloone » 12 Apr 2019, 08:12

Riesil som uz davnejsie akustiku v domacom studiu a treba povedat ze bez merania nedas ani tuk :-) hentaky difuzer ti moc nepomoze :-( Ako iste chapes, problem je v tom ze zvuk odrazeny od stien "doleti" k tvojim usiam o nieco neskor ako ten co leti priamo bez odrazu a takto vznikaju fazove posuny na roznych frekvenciach, takze treba osetrit odrazy tzv. zrkadlovou metodou a potom merat v mieste posluchu ktore frekvencie sa ti nasobia a tie potom osetrit napriklad difuzorom. Difuzor ti osetri len stredove pasmo, problem ale vacsinou byva bas a subbas....
Rada na zaver - treba rozbit (osetrit voci odrazom) najvacsiu plochu v miestnosti (spravidla strop, podlaha), basy su problemove lebo su "pomale" a pohlti ich iba masa - hmota (nabytok, tucny koberec...) stredne pasmo asi nebude take problemove a vyssie stredy a vysky sa pohlcuju pomerne lahko

zrkadlova metoda: 5.30min

ps: nezobrazuju sa dvojbotky !? :pain:
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp
Loloone
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1367
Vek: 46.77
Zalo┼żen├Ż: 29.08.2010

Odosla┼ąod Koloiduci » 12 Apr 2019, 16:30

Dovol├şm si nes├║hlasi┼ą... V be┼żnom ob├Żvacom priestore sa da velmi ve─ża spravi┼ą s akustikou aj be┼żn├Żm pridan├şm p├ír akustick├Ż vhodn├Żmi doplnkami a to aj bez meran├ş!! Staci ve─ża kr├ít len koberec, hrub┼í├ş z├íves, pripadne kus n├íbytku napr. knihovn├şcka za miestom posluchu a u┼ż sa men├ş akustika niekedy a┼ż extr├ęmne k lep┼íiemu..taky difuzor tie┼ż sprav├ş hodne v miestnosti....ako tu u┼ż odznelo. Najsk├┤r sa zbavi┼ą ozveny pridan├şm difuznych alebo pohltivych prvkov na najv├Ą─Ź┼íie rovn├ę plochy..
Koloiduci
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Loloone » 12 Apr 2019, 16:49

A z cim konkretne nesuhlasis ? :-) ...lebo pises presne to co ja = basy pohlti masa (nabytok, tucny koberec...) stredy rozbije difuzor (ale ho treba vyratat ze ktore frekvencie), to je najlepsie zmerat a vysky pohlti hocico.... pred vyskac staci list papiera

nieje ucelom "usmrtit" akustiku... :-) v uplne hluchom, akusticky mrtvom prostredi hudba az tak dobre neznie

Loloone
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Koloiduci » 12 Apr 2019, 16:58

Loloone nap├şsal:Riesil som uz davnejsie akustiku v domacom studiu a treba povedat ze bez merania nedas ani tuk :-) hentaky difuzer ti moc nepomoze :-(

. S t├Żmto :)

Minim├ílne ten difuzor zn├ş┼żi ozvenu.. Pod─ża toho ─Źo p├ş┼íe, ju bude ma┼ą a to je na kvalitu posl├║chu asi to najhor┼íie.. Jasne, netreba ani to preha┼ą, aby sa miestnos┼ą nepretlmila, ale zn├ş┼żi┼ą ju treba, lebo zvuk sa potom zalieva, odr├í┼ża a to je na posluch ozaj zl├ę! Ve─żakr├ít sta─Ź├ş aj taka ├║prava v dom├ícich podmienkach.. Meranie by som zvolil u┼ż pri ozaj n├íro─Źnej┼íom posluchu ako aj zostave.. T├║ predpoklad├ím e┼íte nem├í, ke─Ć rie┼íi ─Źo rie┼íi tu :)
Koloiduci
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Loloone » 12 Apr 2019, 18:56

ok tak este raz :-) opakovanie je matka mudrosti

misop potrebuje vyratat difuzer - rozbijac (nie absorber - pohlcovac) na stredne frq. pasmo lebo do kalkulacky treba zadat spodnu a vrchnu frq. (od - do) frq. pasmo ktore chceme rozbijat
takze ako ho chces vypocitat bez merania? OK tak skusmo... eniky-beniky od 600-3600Hz

ja som navrhol osetrit odrazy, to je nam jasne ze ako, a potom zmerat v mieste posluchu co je tam navyse v midrange
to zas neni take zlozite PC+zvukovka+mikrofon a nejaky Soft (toho mas 3 prdele aj free a komercne)
aspon priblizne zistit co sa deje v strednom pasme

howk :ignore:

ps: ja som pouzil toto https://www.roomeqwizard.com/

Loloone
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Koloiduci » 12 Apr 2019, 19:31

Takto to u┼ż beriem :D. Tak├Żto postup sa mi uz pozd├íva... :)
Koloiduci
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod misop » 14 Apr 2019, 22:18

Dakujem chalani za konstruktivnu debatu

[/quote] Meranie by som zvolil u┼ż pri ozaj n├íro─Źnej┼íom posluchu ako aj zostave.. T├║ predpoklad├ím e┼íte nem├í, ke─Ć rie┼íi ─Źo rie┼íi tu :)[/quote]

Preco si myslis to co si myslis? Som velmi narocny posluchac a aj zostavu mam myslim ze velmi slusnu (v ramci moznosti), neboj nieje to ziadny Slovensky obyvackovy priemer...riesim to tu lebo som clenom tohoto fora a zatial nie ziadneho ineho a preto ze aj tu su sikovny ludia, ktori sa rozumeju problematike....ako napriklad aj ty, nie?

S bassami mam taky problem ze: Ked v mieste posluchu tvorim rovnostranny trojuholnik s bednami, su basy slabsie ako ked sa vyvalim do gauca a som takmer oprety o stenu, tak isto zosilneju ked sa k reprakom priblizim...zeby stojate vlnenie? Na to zatial nepomohol ani zaves, ani koberec, ani gauc...
misop
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Loloone » 15 Apr 2019, 07:35

To ze su basy slabsie v mieste idealneho posluchu, to este neznamena ze to je nespravne, basy sa siria vsesmerovo a najsilnejsie su vacsinou v rohoch miestnosti kde sa odrazy scitaju, preto tam treba umiestnit basstrap. Skusil by som este premiestnit repraky dalej od stien pokial mozno (alebo naopak ku stene, do rohu), pripadne vyskove nastavenie... chce to trochu laborovat

Loloone
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Juroo » 15 Apr 2019, 10:31

Posunie to o 20-30cm a zrazu sa stane zázrak nie :lol:
Rozhodni sa s├ím ─Źi chce┼í len zamaskova┼ą probl├ęm (laborovan├şm a pos├║van├şm) alebo ho aj re├ílne rie┼íi┼ą (stavebn├ę ├║pravy).
Treba rie┼íi┼ą prve odrazy a zmera┼ą dozvuk v celom spektre na viacer├Żch miest├ích. Iba tak sa k nie─Źomu dopracuje┼í. Na basoch to je jednozna─Źne stojat├ę vlnenie, tam ti ┼żiadny koberec ani z├íves nepom├┤┼że. (ak├Żko─żvek koberec alebo z├íves ti ovplyvn├ş nanajv├Ż┼í stredn├ę a v├Ż┼íkov├ę p├ísmo ) Na to treba bohu┼żia─ż masu materi├ílu. Ove─ża ─Źastej┼íie sa pou┼ż├şvaj├║ tzv. rezon├ítory ktor├ę vedia pohlti┼ą hlbok├ę frekvencie a pritom nemaj├║ 30-50cm hr├║bku. Nechcem robi┼ą reklamu, ale pozri sa napr. na vmaudio (google povie) a boomkiller, nech vie┼í ako to vyzer├í ...

Na za─Źiatok ti odpor├║─Źam stiahn├║┼ą RoomWizard EQ, ten m├í ve─żmi u┼żito─Źn├║ vec a to jednoduch├Ż simul├ítor miestnosti.
Zmeraj miestnos┼ą v hlavn├Żch rozmeroch ┼áxDxV, hne─Ć z├şska┼í tri hlavn├ę rezonan─Źn├ę frekvencie miestnosti (dan├ę d─║┼íku, ┼í├şrkou a v├Ż┼íkou miesnosti). V najpo─Źutelnej┼íom p├ísme 50-60Hz b├Żva na vine rozmer podlaha-strop ... over si to cez ten program ... zvy┼íok sp├┤sobuje dunenie miestnosti na e┼íte ni┼ż┼í├şch frekvenci├ích. Vie┼í sa tam hra┼ą s polohou umiestnenia reproduktorov, posluchov├ęho miesta, pohltivosti stien ... teda uvid├ş┼í v├Żsledok skorej ako nie─Źo niekam re├ílne posunie┼í.

PS: Teraz pozer├ím ┼że som nap├şsal len to ─Źo u┼ż bolo povedan├ę :agree:
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzer├í ke─Ć sa Stavb├ír montuje do elektra ...
Juroo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 659
Vek: 29.38
Zalo┼żen├Ż: 24.02.2007

Odosla┼ąod Koloiduci » 15 Apr 2019, 12:25

misop nap├şsal:Dakujem chalani za konstruktivnu debatu

Meranie by som zvolil u┼ż pri ozaj n├íro─Źnej┼íom posluchu ako aj zostave.. T├║ predpoklad├ím e┼íte nem├í, ke─Ć rie┼íi ─Źo rie┼íi tu :)

Preco si myslis to co si myslis? Som velmi narocny posluchac a aj zostavu mam myslim ze velmi slusnu (v ramci moznosti), neboj nieje to ziadny Slovensky obyvackovy priemer...riesim to tu lebo som clenom tohoto fora a zatial nie ziadneho ineho a preto ze aj tu su sikovny ludia, ktori sa rozumeju problematike....ako napriklad aj ty, nie?
[/quote]

No napadlo ma to pri tom ─Źo si sa p├Żtal.. Ak si ve─żmi n├íro─Źn├Ż posl├║cha─Ź a m├í┼í k tomu adekv├ítnu zostavu, ako p├ş┼íe┼í, tak potom by si nemal rie┼íi┼ą ve─żmi ─Źo rie┼íi┼í a mal by si do akustiky vrazi┼ą ─Ćal┼íie stovky, pr├şpadne tis├şce, mo┼żno aj desa┼ątis├şce eur ako do zostavy, ktor├║ zrejme m├í┼í, ke─Ć┼że ako p├ş┼íe┼í, si ve─żmi n├íro─Źn├Ż posl├║cha─Ź.. Potom by si sk├┤r mal h─żada┼ą firmu, ktor├í sa t├Żm zaober├í a pr├şde ti miestnos┼ą zmera┼ą, spravi┼ą v├Żpo─Źet a ├║pravi ju origin├ílnymi akustick├Żmi "doplnkami".. Inak sa asi k ve─żmi narocne dobrej akustike nedopracujes, lebo dosiahnu┼ą dobr├║ akustiku hlavne na basoch ako sa p├ş┼íe vy┼í┼íie je n├íro─Źn├Ż proces.... .. ... Mo┼żno foto, pripadne opis miestnosti by e┼íte pomohlo pri nejakom raden├ş tu...
Koloiduci
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Audiotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist