Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Nahrada za liatinovy radiator

Nahrada za liatinovy radiator

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Nahrada za liatinovy radiator

Odosla┼ąod romiadam » 14 Apr 2019, 23:11

Cavte,
Je tu medzi nami kurenar? Alebo mate znameho kurenara?

Mam taku otazocku ohladom liatinoveho radiatora. V kuchyni u rodicov (rodinny dom "kocka") mame trojite okno jedno kridlo (vlavo) a dvojkridlo (vpravo). Klasika vyrobok CSSR, neviem jedno kridlo moze mat 50-60cm - nie som doma. Pod oknom je 25 clankovy liatinovy radiator.
Plan je ten ze sa urobi ku kuchynskemu oknu terasa a kedze okno je uz znicene tak sa vymeni za plastove aj s dverami na terasu. Dvere by boli klasicke (trosku by sa vydlabalo z porobetonu z lavej casti) alebo uzsej verzie (nic by sa nedlabalo) na tej lavej strane kde je jedno kridlo, lebo potrubie k radiatoru ide z prava. Kvoli tym dveram by sa muselo ubrat z clankov ai 8-10 kusov. Teda by tam ostalo 13-15 clankov. A to pravdepodobne uz bude malo. Alebo nie? Nepytajte sa ma na objem kuchyne, neviem z hlavy. Napisem ked budem tam (na sibacky)

Otazka: Ak by to bolo malo, existuje mensi radiator s dlzkou ako 13 clankovy liatinovy ale s vykonom ako 25 clankovy liatinovy? V systeme je obehove cerpadlo. V celom dome su liatinove radiatory.

Rozmyslam ze by sa tam mohol dat trojity plechovy. Ale neviem ci je to dobry napad. Privodne rury by sa dali prisposobit, ale preferujem ak by sa nemuseli.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2825
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Odosla┼ąod Drakoush » 15 Apr 2019, 01:14

Pre─Ź├ştaj si t├║ ot├ízku a zist├ş┼í, ─Źo za kravinu sa p├Żta┼í a nepotrebuje┼í k tomu ani kuren├íra.
Logicky - zmen┼í├ş┼í plochu radi├ítora a teplota vody sa meni┼ą nebude. ─îo to znamen├í?
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9595
Vek: 24.07
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod romiadam » 15 Apr 2019, 02:55

Kravinu sa nepytam, kravinu si napisal ty.

Odobratim clankov znizim vyhrevnost radiatora a myslim si ze o tolko ze to uz nemusi vyhriat tu istu miestnost.
Preto sa tu pytam ci je dobry napad vymenit jeden liatinovy rdiator za neaky iny (napr. plechovy trojity alebo dvojity, neviem), kedze cely system je z liatinovych raiatorov, ktory bude mat rovnaku alebo len mierne mensiu vyhrevnost ako ten povodny liatinovy s 25 clankami.

Nic menej nic viac sa nepytam. Ale mne tvoja poznamka nevadi.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Milos66 » 15 Apr 2019, 06:18

To je sk├┤r ot├ízka ne nejak├ęho projektanta, ale mysl├şm, ┼że tak├Ż Korad 33K na cel├║ d─║┼żku popod okno by to mohol zvl├ídnu┼ą.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4265
Vek: 53.05
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod djwiktor » 15 Apr 2019, 06:47

V kupelke 13m2 mam jeden buderus vk21 a je to tak na hranici. Takze ako pise nadomnou kolega, 33ka by to mohla dat v pohode.
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk
djwiktor
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1452
Vek: 31.93
Zalo┼żen├Ż: 01.07.2010

Odosla┼ąod mr.dred » 15 Apr 2019, 06:56

Tu si popozeraj a vyber si rozmer...viac TUTU
Pr├şlohy
Nahrada_550.pdf
(66 KiB) Stiahnutá 14 krát
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3103
Vek: 54.1
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod Drakoush » 15 Apr 2019, 07:03

romiadam nap├şsal:Kravinu sa nepytam, kravinu si napisal ty.

Odobratim clankov znizim vyhrevnost radiatora a myslim si ze o tolko ze to uz nemusi vyhriat tu istu miestnost.
Preto sa tu pytam ci je dobry napad vymenit jeden liatinovy rdiator za neaky iny (napr. plechovy trojity alebo dvojity, neviem), kedze cely system je z liatinovych raiatorov, ktory bude mat rovnaku alebo len mierne mensiu vyhrevnost ako ten povodny liatinovy s 25 clankami.

Nic menej nic viac sa nepytam. Ale mne tvoja poznamka nevadi.

Nie, p├Żtal si sa, ─Źi existuje 13 ─Źl├ínkov├Ż radi├ítor s v├Żhrevnos┼ąou 25 ─Źl├ínkov├ęho. Ot├ízka je to, za ─Ź├şm sa nach├ídza ot├íznik. A ja som Ti nap├şsal, ┼że ─Źo o─Źak├íva┼ą, ke─Ć zmen┼í├ş┼í plochu radi├ítora a nezv├Ż┼íi┼í teplotu, ani prietok? Z├íkonite neodovzd├í┼í do miestnosti to─żko tepla, na to ─Źlovek nepotrebuje by┼ą k├║ren├ír, to je jednoduch├í fyzika.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod 5ko » 15 Apr 2019, 08:22

Pre stanovenie po─Źtu ─Źl├ínkov je potrebn├ę v prvom rade vedie┼ą kubat├║ru miestnosti a to nevie┼í.
Aspo┼ł odhadom by si mohol typn├║┼ą rozmery kuchyne a potom sa d├í po─Ź├şta┼ą.
Na 1m3 objemu sa po─Ź├şta cca 50W v├Żkonu a to je zhruba jeden ─Źl├ínok toho star├ęho radiatora.
Mo┼żno┼że bol predimenzovan├Ż ,ale to sa ned├í zisti┼ą, k├Żm nevieme kubat├║ru miestnosti a ostatn├ę podmienky, teda velkos┼ą okien, po─Źet dver├ş, in├Ż zdroj tepla /┼ípor├ík/....
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8505
Vek: 63.45
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod Juroo » 15 Apr 2019, 11:12

5ko, ono sa to "projek─Źne" r├íta tro┼íka komplikovanej┼íie. Nie len kubat├║ra miestnosti ale aj teplotechnick├ę vlastnosti obalov├Żch kon┼ítrukci├ş (tie┼ż ─Źi s├║ okolo vykurovan├ę miestnosti, kde ak├í plocha steny je spolo─Źn├í, kde je vonkaj┼íie prostredie) a po┼żadovan├í vn├║torn├í teplota.

Ak to bolo doteraz OK, tak vyber pod─ża v├Żkonu to ist├ę. Na v├Żkon vpl├Żvaj├║ tri z├íkladne veci .... Tie typy, 10 .. 20 .. 30 ... v princ├şpe to je ko─żko vn├║torn├Żch platn├ş ten radi├ítor m├í. 30tka m├í tri platne. Mo┼żno n├íjde┼í aj 4ry u niekoho ... Druh├í vec je v├Ż┼íka radi├ítora a tretia d─║┼żka ... ke─Ć nem├┤┼że┼í ├şst do d─║┼żky cho─Ć do v├Ż┼íky ...
Hore ti poslali tabu─żku, zisti si presne ak├Ż v├Żkon m├í ten 25 ─Źl├ínkov├Ż liatinov├Ż a nov├Ż plat┼łov├Ż sa vyberie pod─ża toho ... :thumbup:
Ke─Ć u┼ż tak kuk tu : http://www.usskorad.sk/typ-korad-K.htm ... lebo hore je link len na 550mm v├Ż┼íku ... tento typ m├í viac v├Ż┼íkov├Żch variantov a v princ├şpe je to to ist├ę :wink:
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzer├í ke─Ć sa Stavb├ír montuje do elektra ...
Juroo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 667
Vek: 29.62
Zalo┼żen├Ż: 24.02.2007

Odosla┼ąod Dolfi » 15 Apr 2019, 13:12

Existuj├║ aj Al radi├ítory: https://www.grupa-armatura.com/cs-CZ/pr ... f/483/1457 . Man┼żelka nechala vymeni┼ą liatinov├Ż radi├ítor v kuchyni za hlin├şkov├Ż, lebo ten liatinov├Ż sa "jej nep├í─Źil". Nikto ni─Ź nepo─Ź├ştal, ale je to v pohode.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10259
Vek: 66.6
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod romiadam » 15 Apr 2019, 13:19

Dkkujem pani za odpovede. Pomohli ste mi akou cestou da vydat.
Stvrtok budem doma a pomeriam vsetko. Dam to potom sem.
Pozriem aj ti tabulku.

5ko, vysku zmenit nemozem. musel by som rozbit stenu a zmenit vzdialenost privodnych rur. Velmi vela roboty.

Drakoush:

...existuje mensi radiator s dlzkou ako 13 clankovy liatinovy ale s vykonom ako 25 clankovy liatinovy?...

Co si nepochopil na tejto vete?

Ja si cenim tvoje rady hlavne ak mi poradis, ale tu si sa sekol a "napadol" si ma neopravnene.
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Juroo » 15 Apr 2019, 13:36

Mysl├şm ┼że s tou v├Ż┼íkou si nar├í┼żal na m┼ła :)
Potom cho─Ć napr. do toho trojplat┼łov├ęho s "vn├║tornou vlnou", typ 33k ako sa hore spom├şnalo ...
Prepo─Ź├ştaj si to ale, nakonie─Ź mo┼żno zist├ş┼í ┼że by sta─Źil aj slab┼í├ş :wink:
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzer├í ke─Ć sa Stavb├ír montuje do elektra ...
Juroo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 667
Vek: 29.62
Zalo┼żen├Ż: 24.02.2007

Odosla┼ąod mr.dred » 15 Apr 2019, 14:07

romiadam nap├şsal:Ja si cenim tvoje rady hlavne ak mi poradis, ale tu si sa sekol a "napadol" si ma neopravnene.
V┼íetci si tu cen├şme jeho rady. Ni─Ź si z toho nerob, ale niekedy asi chyt├í "EB syndr├│m" :rolleyes: Tam sa zvykn├║ nezmyselne vadi┼ą a oso─Źova┼ą ─Źastej┼íie... Ja som tvoju ot├ízku pochopil hne─Ć - a bez hrania sa na slov├ş─Źka a ot├ízniky.
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3103
Vek: 54.1
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod 5ko » 15 Apr 2019, 18:30

Ja som v pr├şspevku urobil preklep ale u┼ż sa mi to ned├í opravi┼ą, malo tam samozrejme by┼ą 50W na 1m3 ,nie ┼ítvorcov├Ż. :wink:
─îo sa t├Żka v├Żpo─Źtu, je to samozrejme tak ako p├ş┼íe Juroo, mus├ş sa po─Ź├şta┼ą aj s teplotn├Żm sp├ídom ├ÜK a vela in├Żch parametrov,ale to je parketa projektantov a tabuliek, be┼żn├Ż mont├ęr sa zaob├şde aj s t├Żmto jednoduch├Żm pravidlom,ktor├ę sa d├í pou┼żi┼ą aj pri hrubom v├Żpo─Źte potrebn├ęho v├Żkonu kachl├ş ─Źi krbovej vlo┼żky do nejakej miestnosti.
Ak nebude┼í m├┤c┼ą ├şs┼ą do v├Ż┼íky, tak potom u┼ż len do ┼í├şrky-viacdoskov├Ż radiator
.Ale kde je probl├ęm p├┤vodn├Ż pr├şvod odreza┼ą pri stene ,nadpoji┼ą plasthlin├şkom a vytiahnu┼ą ho vy┼í┼íie,spiato─Źka m├┤┼że zosta┼ą.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8505
Vek: 63.45
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod Drakoush » 15 Apr 2019, 19:43

romiadam nap├şsal:Dkkujem pani za odpovede. Pomohli ste mi akou cestou da vydat.
Stvrtok budem doma a pomeriam vsetko. Dam to potom sem.
Pozriem aj ti tabulku.

5ko, vysku zmenit nemozem. musel by som rozbit stenu a zmenit vzdialenost privodnych rur. Velmi vela roboty.

Drakoush:

...existuje mensi radiator s dlzkou ako 13 clankovy liatinovy ale s vykonom ako 25 clankovy liatinovy?...

Co si nepochopil na tejto vete?

Ja si cenim tvoje rady hlavne ak mi poradis, ale tu si sa sekol a "napadol" si ma neopravnene.

Romi, nie ja som nepochopil, Ty si nepochopil. E┼íte raz uva┼żuj logicky. M├í┼í 25 ─Źl├ínkov├Ż radi├ítor. Odfakl├ş┼í z jeho plochy polovicu. To znamen├í, ┼że z├íkonite si ubral z celkovej plochy, cez ktor├║ sa vymie┼ła teplo. Ak by si to chcel dohna┼ą, mus├ş┼í zv├Ż┼íi┼ą alebo prietok vody, alebo teplotu vody. Len┼że Ty tieto dve veli─Źiny zachov├í┼í, tak┼że z├íkonite bude┼í do miestnosti odovzd├íva┼ą menej tepla. Rozumieme sa?
To proste nie je ot├ízka ani tak radi├ítora, ako fyziky. ├üno, trocha sa to t├Żka radi├ítora - konkr├ętne materi├ílu, ale to s├║ veci skoro zanedbate─żn├ę, medzi liatinou a oce─żou ve─żk├Ż rozdiel nie je. Ale...!

A teraz rozuzlenie: a┼ż teraz som pochopil, ako je ot├ízka polo┼żen├í :D Tak┼że PREP├ü─î!! Nejak mi to proste zr├ína slab┼íie p├ílilo (mal som kopec starost├ş, moja chyba). Ak si logicky uva┼żoval nad pr├şspevkom vy┼í┼íie, potom Ti teda do┼ílo, ┼że d├┤le┼żit├í pre v├Żmenu tepla je plocha. ─îi┼że Tebe ide o d─║┼żku, tak potom plechov├ę kor├ído potrebnej d─║┼żky, ale s troma plat┼łami napr. Tam je plocha ve─żmi ve─żk├í.

E┼íte raz prep├í─Ź, fakt som nejak r├íno ned├íval pozor!

Maro┼íko, Tebe som preklep na Tvoju ┼żiados┼ą upravil :)
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod romiadam » 15 Apr 2019, 22:26

Drakoush, nic sa nestalo. Nemusel si sa tu rozpisovat. Stacilo napisat ze si to inak pochopil.
Hned som si myslel ze si to inak pochopil, len som si nebol isty.
Ja som to ani moc neriesil...

-- Spojen├Ż pr├şspevok 15 Apr 2019, 21:40 --

Ale kde je probl├ęm p├┤vodn├Ż pr├şvod odreza┼ą pri stene ,nadpoji┼ą plasthlin├şkom a vytiahnu┼ą ho vy┼í┼íie,spiato─Źka m├┤┼że zosta┼ą.

5ko o tomto sa mozeme porozpravat ked na to pride. Ja to vo stvrtok pofotim, prepocitam dam to sem a uvidime. Zatial mi tieto informacie stacia.
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Milos66 » 16 Apr 2019, 08:25

U mojich rodi─Źov menili cca 5 rokov dozadu star├ę radi├ítory za nov├ę - Korad.
Ak to dobre prer├íta┼í a n├íjde┼í vhodn├Ż typ radi├ítoru, ni─Ź nemus├ş┼í reza┼ą a prehadzova┼ą. Korad je ako tak prisp├┤soben├Ż na to, aby sa dal jednoducho prehodi┼ą za star├Ż typ. P├ír kolieno, nejak├ę vsuvky atd. Netvrd├şm, ┼że to zvl├ídne┼í ty, ale hocijak├Ż dobr├Ż vod├ír s t├Żm nebude ma┼ą v├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4265
Vek: 53.05
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod Dolfi » 16 Apr 2019, 12:43

Existuj├║ aj "pancierov├ę hadice". Cez tie to v pr├şpade nutnosti zvl├ídne┼í pripoji┼ą aj ty. :wink:
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10259
Vek: 66.6
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod romiadam » 16 Apr 2019, 13:21

Moj otec je dobry vodar na dochodku a ja jeho "ucen" aj ked ja som nesiel v jeho kolajach. Skoncil s vodarcinou ke slavna Stavoindustria Bratislava bola vytunelovana a skrachovala. Nedostal ani korunu ako odstupne za 25 rokov prace, nebolo z coho vyplatit ludi..... ale to uz odbacam... Tym len chcem povedat, ze nove vodarenske technologie hlavne v oblasti kurenia ktore k nam prisli po 1995 nam nie su az take zname.
S drobnymi radami od vas to zvladnem hravo. Otcovi sa uz s tym nechce piplat. Uz toho ma dost. Uz vo vsetkom vidi problem. Mozno to niektory poznate....
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Wili » 16 Apr 2019, 14:43

mimochodom este tu doteraz nikto nespomenul inu variantu, sice prietok zvysit mensim radiatorom nemozes, ale mozes znizit prietok na vsetkych radiatoroch v celom dome (napr. na polovicu) a na tom jednom ktory potrebujes aby hrial viac pridas naplno. Pri beznom kureni dlhsiu odozvu ani nespozorujes lebo aj pri polovicnom prietoku ostatnymi radiatormi je stale prietok dostatocne vysoky, ide len o teplotu vody, ale aj tak z dlhodobeho hladiska udrziavania tepla je to uplne jedno... ale aj tak najlepsi by bol zdvojeny "hrubsi" radiator... zalezi aka tepla/studena miestnost v dome to je ako bolo vyssie spomenute.
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1512
Vek: 30.07
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 8 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist