Umiestnenie zemniacej tyče

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa pablox » 11 Apr 2019, 21:27

Zdravím chlapi,

Je nejaká norma na umiestnenie zemniacej tyče slúžiacej na prizemnenie bodu rozdelenia TNC na TNS? V starom dome prerábam elektriku. Na verande je pôvodný rozvádzač s porcelánovými poistkami a elektromerom. Nakoľko je umiestnený vonku, nový rozvádzač bude umiestnený vnútri domu - konkrétne špajza, je stade najlepší prístup k viacerým silovým obvodom (kuchyňa atď). Môj plán je vyvŕtať dieru v špajzi cez betón, kus betónu vysekať a nabiť tam 1.5m zemniacu tyč, z ktorej vyvediem guľatinu na HUS. Následne dieru zasypem a zabetónujem. Je to dobré riešenie mať zabitú zemniacu tyč v objekte, alebo musí byť mimo objektu?

Pre doplňujúce info: elektromer je na fasáde, v budúcnosti je plánované preloženie do plota. Z elektromera mi ide CYKY 5x10mm2 (príprava na budúce preloženie hodín). Urobiť bod rozdelenia pri elektromeri vo fasáde nie je vhodné, bolo by tam dosť sekania aj do fasády a dlhé trasy medzi hodinami a novým rozvádzačom.

Ďakujem za rady.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa Samanko » 11 Apr 2019, 22:25

no, asi ti zrusim pekne sny ale jedna zemniaca tyc je zalostne malo, uplne nedostacujuce ...

Na HUS vsak musi byt privedeny vodic zo zemnica .. a to nemoze byt len jedna tyc zabita niekde v pivnici ale musi to byt seriozna zemniaca sustava.. Viac najdes v STN 33 2000-5-54
Budes robit nejake prace aj okolo domu ? - izolovanie, nejake vykopove prace a podobne.. ? bude aj bleskozvod potom ?
na tom vsetkom zalezi..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa pablox » 12 Apr 2019, 07:09

Vďaka za odpoveď. to je ten problém, že je to starý dom z nepalenych tehál, ktorý nemá ani bleskozvod ani zemniacu sústavu. Čo viem, domáci neplánujú robit žiadne výkopové práce, bleskozvod sa bude robiť za pár rokov, keď sa bude meniť strecha. Nakoľko mením celú elektriku a prívod je ešte cez nastresnik, chcel som tomu pomôcť aspoň tou tyčou. Viem, čo dokáže porobiť uvoľnený PEN pri trojfazovom prívode, čo mi teda vieš poradiť?
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa jenda23 » 12 Apr 2019, 07:42

Ideálně by se todle mělo řešit tak že se kolem celýho baráku dokola zakope zemnící pás, ten se pak svede na ekvipotenciální svorkovnici, zde se schází veškerý uzemnění. A to přizemnění rováděče, ochranné pospojení, popřípadě další věci jako uzeměnní přepěťových ochran atd. Zemnící pás vykazuje lepší parametry jak tyče. Ovšem vše závisí na místních podmínkách, pokud nechceš hrabat zatloukají se tyče, ovšem zjisti si podloží, u nás je s tím třeba problém jelikož je 40cm hlíny a pak je skála. Další jsou jílovité a písčité půdy tu zemnící tyče nevykazují uplně dobrý parametry. Jedna tyč nejspíše stačit nebude, tyčí je třeba více a spojovat je vodorovným vedením. Dalším řešením je pak deskový zemnič, ten ovšem norma uplně nedoporučuje, ale ani nezakazuje.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa Merak » 12 Apr 2019, 08:34

Ideálne je dať zemniacu tyč čo najbližšie k HUS. Odpor by nemal presiahnuť 10Ohm. Ideálne je použiť čo najdlhšiu tyč, aj viac ako dvojmetrovú. Ak by to bolo málo, tak podľa odporu určiť koľko tyčí. Na prepojenie tyče a HUS použiť 10FeZn a zatreť ju asfaltom, aby neoxidovala v zemi.
Ja keď som používal jednu tyč, tak odpor uzemnenia som mal do 10Ohm, ale ten dosť závisí od počasia. No pod barákom netuším aká bude pôda, či suchá alebo mokrá. Možno to ani nevyjde.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa jenda23 » 12 Apr 2019, 09:29

Osobně bych zatloukl nejmíň dvě až tři tyče ve vzdálenosti 5 - 10m, nejméně však na délku tyče....
merak, oni se vyrábí delší zemnící tyče jak 2m? Zatím jsem viděl max 2m, 3m jsem viděl pro ohradník
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa ondistef » 12 Apr 2019, 10:02

Tak, ako už vyššie padlo, zaraziť aspoň dvojicu 2m tyčí vo vzdialenosti 2m od seba a navzájom prepojiť FeZn 10.
A uzemnenie spraviť vonku, do domu len natiahnuť FeZn drôt k HUP svorke.
Snáď nebude problém vykopať na záhrade 2,5m ryhu s hĺbkou 70 - 80 cm v blízkosti miesta, kde bude umiestnený rozvádzač.
A v budúcnosti keď budeš riešiť bleskozvod, tak najlepšie bude spraviť obvodový uzemňovač (ak to bude technický možné) a navzájom ich v zemi prepojiť.

jenda23 dlhšie nie, lebo by sa blbo zatĺkali do zeme.
Ale sú hĺbkové zemniče (teleskopické zemniace tyče), ktoré sa nadkladajú a vieš ich zatĺcť aj do väčších hĺbok
http://www.eurovolt.sk/index.php?page=p ... secid=1036
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Apr 2019, 10:12

Tym hlbkovym zemnicom by to slo spravit, ale zalezi od podlozia. Ak je dole len strk, tak to mat velky vyznam nebude. Dalo by sa to overit meranim mernej rezistivity v roznych hlbkach 4 vodicovou metodou. Tam sa podla vzdialenosti elektrod urcuje priemerna rezistivita do urcitej hlbky. Z viacerých emrani mozno zistit priemernu mernur ezistivitu a na zakalde toho usudit, ci bude mat zmysel hlbkovy zemnic.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa jenda23 » 12 Apr 2019, 11:14

osobně bych volil radši více zemničů.....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
acheruspd
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 05 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa acheruspd » 12 Apr 2019, 16:24

napoj to na suseda :D :lol:
0
{:-) ak si elektrikár nerob za drobáky,podrážaš tým všetkých elektrikárov {:-)

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa Patriky » 12 Apr 2019, 20:28

Ja by som si spravil strojeny uzemnovac typu A. Najlepsie neviem ako su miestne podmienky vykopat po obvode domu, meter od stien ryhu kde dat zemniacu pasovinu fezn30x4 pripadne nerez v4A. Odtial vytiahnut zvody na bleskozvod a gulatinou staci 8 fezn alebo fezn v pvc spravit ekvipotencialnu svorkovnicu MET. Pripadne na fasade domy spravit krabicku kde sa privedie gulatina fezn 8 kde bude ekvipotencialna svorkovnica rovno s prepatovymi ochranami. Privod z RE sa zasluckuje tam a bude pokracovat uz ,, chraneny'' do domu. Spolu s privodom do domi viest aj CYA 25mm2 zž na uzemnenie rh
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa Samanko » 14 Apr 2019, 23:25

pablox - no, vec sa ma tak, ze ak planuju robit bleskozvod, tak tak ci tak budu robit zemne upravy .. a ci ich urobia teraz alebo potom, to uz je asi jedno .. za druhe, je tu velmi malo informacii na presnu radu, ale tak uzemnovacej sustave sa nevyhnes .. uz zalezi podla domu, podlozia, okoliteho terenu a par dalsich detailoch ako bude tato sustava vyzerat .. mozes robit viac uzemnovacov, mozes robit jeden obvodovy .. (ta druha varianta je jednoduchsia zvacsa, pokial je mozna..)

.. osobne by som vytiahol fezn 10 (alebo nerez :D) vonku z HUSky a podla siutacie bud riesil :

docasne, zhotoveny uzemnovac typu A - najmensi rozmer a najmenej kopania bude asi vertikalny - tycovy uzemnovac ...(rozumej 2 a viac tyci nabitych minimalne na vzdialenost dlzky tyce) .. (docasne z dovodu neskorsej upravy uzemnovaca z dovodu pridania bleskozvodu)


alebo typu B hned zfleku s pripravou na bleskozvod podla triedy lps a PD .. - rozumej okopat cely objekt dokola cca 1m od stavby do hlbky aspon 50cm a vytiahnut fezn 10 na miestach zvodov, hus, pripadne dalsich miestach (ine kovove casti / RE / nejaky nahodny uzemnovac/ etc) podla PD..


Viem, ze to citas nerad, ale odporucam vypracovat projekt (PD) ..

... ak ta to zaujima a chces si to nastudovat (co neverim :D) tak ta zaujima hlavne STN 33 2000-5-54 a 62305-3 :) ..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa pablox » 15 Apr 2019, 19:44

Vďaka vám za odpovede, odpisujem po víkende, keďže som tam bol a na internet nejako čas nebol :D V podstate teraz poprerábam elektriku, dám nový rozvádzač a na koniec budem riešiť prizemnenie - prúser je v tom, že jedna stena domu tvorí zároveň plot, za ktorým má hneď pozemok sused, čiže tu nepripadá do úvahy susedovi rozrýpať pozemok v dĺžke 20m (dĺžka steny tohto domu tvoriaca plot). Rozvádzač je hneď za stenou. Takže sa zo špajze prevŕtam cez stenu, po fasáde potiahnem asi 10m gulatiny (nebudem tak obmedzovať suseda, obmedzí sa to na čas inštalácie guľatiny). Guľatinu zvediem do záhrady na našom pozemku a tam už nemám problém vykopať rigol a nabiť doň tyče resp. potiahnuť pásovinu).

Najideálnejšie riešenie by bolo aj tak vyhodiť hodiny na plot a na plote rovno spraviť rozdelenie TNC-TNS a tam to aj prizemniť a zbaviť sa nástrešníka.

Ešte otázka. Je možné použiť ako dočasné prizemnenie pozinkované potrubie 1", ktoré je privedené do domu? Určite nie je nikde plastový medzikus.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa Samanko » 15 Apr 2019, 23:17

pablox napísal:Najideálnejšie riešenie by bolo na plote rovno spraviť rozdelenie TN-C-S a tam to aj prizemniť
...to mozes urobit aj v RE.
pablox napísal:Ešte otázka. Je možné použiť ako dočasné prizemnenie pozinkované potrubie 1", ktoré je privedené do domu? Určite nie je nikde plastový medzikus.
Pokial je rurka dostatocne dlha, dostatocne hlboko, nieje v rieke (alebo podobnom mieste), stena rurky je hruba aspon 2mm, tato trubka zabezpeci dostatocnu hodnotu zemneho odporu (vies overit meranim), nie je urcena na transport horlavej latky a na nic som nezabudol :mrgreen: , tak potom ano, moze byt pouzita.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa pablox » 16 Apr 2019, 10:25

Podľa katalógového listu má tá rúra hrúbku steny 2,9mm, nejde cez potok, nevedie v nej nič horľavé, dĺžka trasy je tiež dosť veľká. Dočasne ju použijem na prizemnenie, než sa dorieši zvyšok úprav v dome. Ďakujem za radu, nevedel som, že je to možné spraviť aj takto, rúra je blízko nového RS.

PS: RE je zatiaľ na stene domu, časom pôjde do plota.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Umiestnenie zemniacej tyče

Príspevok od používateľa Samanko » 16 Apr 2019, 12:54

Ups, ospravedlňujem sa, v mojom poslednom príspevku som myslel RH. (Hlavný domovy rozvádzač) .
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď