Dvojvypínač so stmievačom

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 17 Apr 2019, 13:59

fery66 napísal:
maskrtnik01 napísal:Jediná šanca(ak to teda je LED) je vymeniť prúdový zdroj vo vnútri - ak sa to vôbec dá.
Záleží samozrejme od konštrukcie zdroja prúdu. Ja som mal 50W LED na osvetlenie dvora. Bolo tam ako za denného svetla. Výmenou len 2 odporov sa to dalo znížiť na 10W, čo bohate postačuje.
Riešil som to v inej téme(možno zbytočné otázky). Záver, taký impulzák ale stmievateľný nezoženiem. Možno prerobiť na lineárny zdroj s 50Hz trafom.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Apr 2019, 14:01

:lol: :lol: Pri pohľade z protiľahlého okna to potom vyzerá ako nový TV seriál - " Dnes varí Kostra Šéf " :lol: :lol:

Prepáčte za OT.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa azareus » 17 Apr 2019, 16:18

No neviem teda čo s tým... Ideálny by bol ten stmievač. Lebo nie je zlé pri varení napríklad mať tam silné svetlo... aj žena pečie torty, vtedy to bude určite fajn. Lenže príde 7 hodín ráno, človek rozospatý, ide do kuchyne, zažne svetlo a oslepne... takže toto sa dá vyriešiť jedine stmievačom :( Lebo urobiť zo silného svetla trvalo slabé nejakou úpravou - to potom už zasa stráca význam, že som kúpil takéto silné svietidlo... ale kto mohol čakať, že to bude taký extrém :rolleyes:
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa azareus » 17 Apr 2019, 21:52

A ešte taký detail - nie je možné to svietidlo napojiť teda cez nejaký zdroj? Teda normálne by sa zapínalo vypínačom pod kuchynskou linkou ako teraz, ale bolo by to napojené na zdroj.. a dalo by sa stmievať? :D Totiž je mi to ľúto, že som za to dal cez 40 eur - to som si mohol kúpiť za polovičnú cenu (ani to nie) LED pásik s bežnou svietivosťou... ale toto som nevyskúšal a až doma som zistil, že je to fakt hrozne silné. Ale ono aj to silné svetlo je výborné, ale nie stále... večer, keď to chcem mať zapnuté len ako orientačné svetlo, keď sa pohybujem po byte, je to nepoužiteľné... to je svetlo ako za bieleho dňa :? Ďakujem za každý ďalší nápad :) Ja to skúsim otvoriť, ide to celkom ľahko, a odfotím, že čo tam vlastne je :) Ak by to mohlo pomôcť.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Apr 2019, 09:50

Sice nevíme, co je uvnitř, ale nic nepokazíš, když zkusíš zapojit do série kondenzátor - zkus třeba 100n až 1M , typu X2 - např
https://www.gme.cz/foliovy-kondenzator-cfac1m

(přikládej je ke kontaktům vypínače a podle jasu vyber vhodný kondenzátor)
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa josek » 18 Apr 2019, 16:06

azareus, musí tam byť dvojvypínač?
Hneď vedľa neho, ak je miesto, navŕtať dieru, osadiť krabicu a z pôvodného "dvojvypínača" nadrôtovať nový. Hneď získaš miesto pre stmievač klasickej veľkosti. Ja takto pridávam napríklad zásuvky kam potrebujem
Táto práca nezaberie viac ako 10minút
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa azareus » 18 Apr 2019, 19:51

No hej, to mi elektrikár radil - ale je to taký zásah... robiť zas ďalšiu dieru do steny :( No dobre, a keby tam teda bol nový vypínač, so stmievačom, vtedy by sa to dalo stmievať vlastne?? Dik
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa Daevid » 18 Apr 2019, 20:03

Už ti bolo napísané že to svetlo není stmievatelné. Muselo by sa prerobiť a prerobiť to musí niekto, kto tomu rozumie...
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa azareus » 18 Apr 2019, 22:45

Bolo, ale bolo to písané v súvislosti s nejakým zdrojom a pod. - ale reagoval som na príspevok, kde by išlo o zvlášť vypínač - vtedy neviem, či je možné svetlo stmievať - ja sa do toho nerozumiem, pre mňa sú to dve rôzne veci - zdroj na stmievanie a potom nový, samostatný stmievací vypínač. To som myslel, že by fungovalo teda - takže nie hej?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Apr 2019, 09:24

Tak áno sú to dve veci. Ale poviem to takto, stmievateľný musí byť aj zdroj vo svetle, aj vypínač. Vy ten zdroj vo svetle nemáte stmievateľný. Takže keď na stmievači uberiete výkon, svetlo bude blikať až kým sa niečo neodpáli.
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Dvojvypínač so stmievačom

Príspevok od používateľa azareus » 19 Apr 2019, 10:48

Aha! Ďakujem za vysvetlenie..no nič moc. Keby to viem prerobiť, ani neváham. Ale-neviem... :(
0

Napísať odpoveď