Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Apr 2019, 09:49

Veď ako napísal hpeter. Radšej si kúpim bicykel. Na ký fras dám drahé peniaze za auto, keď nemôžem poriadne pedálovať?
Jendo, neber to ako rýpanie. Ale je to veľmi dobrá analógia k tomu, čo si napísal... Opýtam sa takto: prečo pri tlači dokumentu využívač GUI a predprogramované príkazy (ako adresa tlačiarne a pod.) a neriešiš to cez príkazový riadok? Prečo necháš počítač kecať do toho?

Nič v zlom Jendo :)

Uzavrel by som to asi tak, že technológie sú tu na to, aby nám uľahčili život. A ďalej je už len na človeku, či si život chce uľahčiť, alebo komplikovať, má na výber :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa jenda23 » 21 Apr 2019, 10:15

V tom sebou souhlasím že technologie má člověku pomáhat, ovšem v dnešní době je technoloogie už tak "dokonalá" až způsobuje spíš potíže. Mě osobně ve spoustě případů technologie život komplikuje. A rozdíl je jestli mi systém pomáhá a ulehčuje práci a spoří čas, proto používám třeba GUI. A to platí ve všem. Ale pokud systém jde proti něčemu co mám pod kontrolou už mě práci neulehčule, ale naopak mi komplikuje situaci. Já vím že v danej moment je auto ve smyku a ve smyku je protože jsem ho tam řízeně dostal a chci ho tam mít, tak proč by mi systém v tom měl bránit. Chci řadit na omezovači otáček, proč ne? Řadím tam protože si to třeba žádá situace, nebo prostě jen chci a nepotřebuju aby mě nějakej systém říkal že to tak je špatně, já to vím že to je zle. Ted jsem si dovez svařovací invertor, ano starej, protože nemá milion "vychytávek" a to mi vyhovuje. Prostě s většinou supermoderních invertorů co jsem vyzoušel jsem si nerozuměl, proč by mi svářečka měla sama nastavit všecky parametry sama? Neříkám že parametry není možný editovat, ale ve výsledku editovat todle automatický nastavení k obrazu svýmu trvá déle než kdybych si invertor nastavil sám. Todle už nepovažuju za situaci kdy mi technika pomáhá. Copak jsem idiot abych si neuměl nastavit parametry sám, snad když něco dělám musím vědět co dělám a proč. A v praxi to prostě tak bejvá že se něco musí udělat atypicky abys vykompenzoval odchylky způsobený vnějším vlivem. A na tydle situace narážím x krát za den. A nakonec zjišťuješ že trávíš mnohem víc času kompenzováním nesrovnalostí vyvolaných všema těmahle systémam který by ti měly ulehčovat život. A proto nevlastnim ani dotykovej telefon a žádný tydle serepetičky.

PS: je trošku výsměch když ti výrobce napíše k produktu větu: "Ostatní parametry si svářečka nastaví zcela sama, inteligentní elekronika automaticky vykompenzuje nesrovnalisti způsobené svařečem, takže nepotřebujete žádné znalosti procesu svařování" Tak si řikám proč se teda dva roky učil jen základy svařování a nemám je zmáklé na 100% dodnes.... a takhle to je pak se vším
0
Naposledy upravil/-a jenda23 v 21 Apr 2019, 10:22, upravené celkom 1 krát.
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 21 Apr 2019, 10:22

jenda23 napísal: jízdu si chci taky užít
:applause:
ako uz bolo povedane, technika je fajn do momentu kym ti zacne zasahovat a kecat do tvojich rozhodnuti.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Apr 2019, 10:40

Jazdu si ja najlepšie užijem, keď nemusím ovládať všetky tie "hejblata" a kniply a auto do šmyku cielene nedostávam, toto ma obišlo v puberte, našťastie ma to ani nezasiahlo, za čo som rád. A radenie v obmedzovači tiež nie je bohviečo. Príde mi to ako neznalosť systému, od toho je odvodené správanie jednotlivca. Niekto si myslí, že čím vyššie otáčky, tým lepší krútiaci moment, tak z toho urobí vysávač až do červeného, ale v skutočnosti už dávno predtým sa krúťak vytratil a jediné, čo sa zvýšilo, je spotreba a hluk, ja v tom teda nevidím zmysel a osobne by mi ani nechýbalo, keby ma automat do toho režimu nepustil.
Tak holt aj tu platí, že je to každého osobná preferencia a uhol pohľadu. Niekto si jazdu užíva tak, že sa narobí, niekto si ju užíva tak, že si sadne a viacmenej sa o nič nestará.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa jenda23 » 21 Apr 2019, 10:51

Já nikomu neberu vkus. Každému vyhovuje něco jiného, ale dnes už to je až moc. Nevím proč by mi systém měl bránit v řazení na omezovači, z pohledu obsluhy vím že to je špatně, vím proč to je špatně a proč to nemá smyslu. Pokud to někdo neví je zlá obsluha, ale nevím proč by to měl kompenzovat systém. Obsluha jakýho koli stroje by měla vědět co dělá a proč to dělá. A ten člověk by si měl umět odůvodnit každej jedinej krok co udělá.

Otázkou je, až se stane že tydle systémy vypadnou a jedno u čeho, jestli je obsluha tak zdatná aby byla schopná během okamžiku přejít do ručního řežimu. Popřípadě až se danej člověk dostane k zařízení který nedisponuje touhle automatikou. Moje osobní zkušenost je taková že v 99% je obsluha tak zakrnělá jelikož za ní systém dělá všecko sám že není schopná zařízení obsluhovat. A ted se nebavím jen o autech, ale obecně. Tydle supermoderní systémy dělaj z lidí cvičený opice bez špetky vlastního uvažování a rozumu, tak to beru já. K čemu mi je svářeč kterej dělá dokonalý sváry když neví ani proč, protože si to technika vykompenzje sama. Ale nedej bože abych mu dal starý trafo... a přesně takhle to má dneska 99% lidí... jen mačkat a nevědět proč, však ona se s tim ta krabička popere. Dneska totiž lidi neberou tydle systémy že jim ulehčují život, ale spoléhají na ně. A to je zle.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa muziker » 21 Apr 2019, 12:42

Auto s aut. prevodovkou a spústou asistentov je síce dobré na "suchý" presun z bodu A do bodu B ak si vodič nechce užiť šoférovanie auta... Ale ak niekto miluje "tú pravú vôňu benzínu" s trochou športovosti, tak si určite zvolí auto s manuálnou prevodovkou a bez množstva asistenčných "zbytočností" (alebo aspoň s možnosťou ich deaktivácie), brániacich mu v užívaní si šoférovania auta v ktorom požaduje spätnú väzbu svojho oceľového tátoša na svoje konanie a najmä "zdravý" zvuk motora (smejem sa z toho, že dnes dokonca na nejaké trojvalčeky pridávajú elektronický zvuk motora - to je proste choré). Motor musí mať svoj "slušný" obsah a prirodzený zvuk - bez toho to jednoducho nejde.
Ale tu platí na 100 %, že každý by mal jazdiť v tom, čo ho baví a najmä musí bezpečne zvládať svojho oceľového tátoša (cintoríny sú totiž plné neschopných "pretekárov").
Osobne by som nevolil automat, lebo ma to nebaví a z rovnakého dôvodu by som nikdy nekúpil žiadne autonómne auto. Som proste stará škola s 50-ročnou praxou a najazdenými cca 1 milión 300 tisíc km bez nehody za volantom pričom som "zodral" nejakých 10 áut a spálil kvantá benzínu na európskych cestách (niečo málo aj v Kanade).
Teraz mám (už asi posledné auto v mojom živote) kvôli "vyššiemu posedu" a jednoduchšiemu nastupovaniu/vystupovaniu (vo vyššom veku to hodne uľahčí život) SUV s 6-stupň. manuálnou prevodovkou. Som s ním maximálne spokojný už 2 roky. Mám v ňom síce vyššiu výbavu s množstvom tech. vychytávok (asistentov) ale zväčša ak jazdím sám a chcem za volantom "relaxovať", všetko to povypínam, aby som si užil to, ako reaguje na každý môj "povel". Ak cestujeme zo ženou, tak je to samozrejme iné - však to poznáte lebo ak je žena "na palube" tak všetko komentuje a je po relaxe. :D
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa lh » 21 Apr 2019, 14:04

...Niekto si myslí, že čím vyššie otáčky, tým lepší krútiaci moment, tak z toho urobí vysávač až do červeného, ale v skutočnosti už dávno predtým sa krúťak vytratil a jediné, čo sa zvýšilo, je spotreba a hluk...
Radiť až po zásahu obmedzovača je síce neskoro, ale radiť tesne pred obmedzovačom má asi ten zmysel, že aj keď máš možno na výstupe z motora nižší moment, ako v strednom pásme otáčok, máš zaradený nižší prevodový stupeň, a teda na kolesách vo výsledku vyšší moment, teda vyššie zrýchlenie. Presne z tohto dôvodu radia pri čo najvyšších otáčkach aj piloti F1, Rally, GP a pod.. Má to ale samozrejme nepriaznivý vplyv na životnosť motora :pain:
Dlhé roky som presadzoval názor, že automat, el. parkovaciu brzdu, ESP, ABS a pod. v aute nechcem. Pohľad som ale prehodnotil. Takmer všetok čas strávený za volantom potrebujem len prejsť z bodu Ao bodu B, a je to oveľa pohodlnejšie a bezpečnejšie s automatom a podporou elektroniky. A keď si potrebujem zavyvádzať, vytiahnem staré auto, alebo motorku.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Apr 2019, 20:32

fúúha, čítam to tu a zdá sa mi že žijem niekde úplne inde, alebo mám úplne iné auto ako píšete :pain:

Ja osobne som len rád že sa mi auto nešmýka do zátačky, neviem ako vy ale ja som si ho preto kupoval, aby som nevyklopil rodinu ... a ak mi do niečoho to auto kecá, tak fajn, lebo ja o tom neviem ... tiež nerozumiem tomu omedzovaču otáčok ... neni jedno na akej rýchlosti idem, pokial je auto živé ? alebo vy musíte ísť 80 na 3ojke ? inak to memá ten " správny říz " . No ja neviem mne to pripadá ako u blbečkov ... a to nehovorím aké blaho prežíva vaša spojka a vastne celá hnacia sústava.
Alebo ... Pred hodinou som kupoval melón v stánku a bol tam chlapík na nejako mstarom plesnivom opli kombíku a tak machersky zahrabal na suchom prachu ze som mu mal chuť rozje*ať hubu, lebo všetci sme boli v prachu ... toto je to pravé ? Komické bolo, že nasledoval prudký kopec a to auto bolo rado že sa vyštveralo .... No ja som hrdý na svoje ESP , ale hej dá sa mi vypnúť ...

Ale ako vravím asi máme dosť odlišné skúsenosti .... Predpoladám, že vám je smutno ešte aj za starými Biografmi a do Cinema City radšej ani nepojdete, lebo šak technológie sú nahoubi. No vravím sme národ sado-maso ...
A keď si potrebujem zavyvádzať, vytiahnem staré auto, alebo motorku.
neviem o tom, že by sa ma ceste malo vyvádzať ... na to sú predsa okruhy ..

-- Spojený príspevok 21 Apr 2019, 19:38 --
jenda23 napísal:.... Ale asi to je tim že nevyžaduju žádnej extrémní komfort a radši vyměním ticho za zpětnou vazbu.
no neviem ja mám vo všetkom spetnú vezbu, ale možno si mal nejaké iné auto. Mne plyn reaguje tak ako chcem a necítim omedzovanie, vo volante cítim vozovku a necítim, že by za mňa niečo krútilo volantom , ale hej, nepočujem " řvát" motor , ale predsa o to ide. A ak by som bol už úplný magor, môžem predsa radiť aj s automatom . O tom snehu čo píšeš, to nebude ESP, ale prevedením auta. Poriadne auto s permanentným plnohodnotným 4x4 nemá problém ani na letných :thumbup: , ale viem že teraz trochu machrujem, lebo to moje je na toto stvorené :D , takže to neni úplne fér

Ak potrebujete machrovať so silou auta, tak si kúpte ozajstné auto, inak sa v očiach ludí , čo síce idú pomaly a kľudne dosť strapňujete :D. Asi tak ako ten chlapík na subaru ( aspoň myslím) čo si myslel že je makač a s prstom v nose ho dal dole Meďák s pripojeným voíkom s kosačkou :pain:. Len keď si kúpite také ozajstné auto , nastane problém, prestane byť vytáčanie a " spetná" vezba pre vás zaujímavá...
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa jenda23 » 21 Apr 2019, 21:48

Mato, osobně mám rád pocit když mám nad zařízením (a je jedno o jaké se jedná) kontrolu já sám, ne nějakej kus křemíku. Přijde mi naprosto kontraproduktivní kompenzovat neschopnost a neznalost obsluhy elektronikou. Když jsi vzpomenu jak jsem jezdili se spolužákem co je myslivec krmit v zimě zvěř ve starý Vitaře, která protlačila nad kapotu sněhu a vyjela do míst kde má většina současných SUV problém vyjet. Ano šlo tam všecko těžko a bylo na ruku, ale nikdy sme nezůstali viset.

Halt žijeme v době automatizace a přetechnizovanosti a za chvílu budem potřebovat na utření řitě osmijádrovej procesor a postup napsanej na FB jinak budem všichni chodit s hnědým pruhem. Je mi smutno z toho jak kvůli komfortu a lenosti zakrňujem. :pain: To bylo minulý rok když jsem byl u kolegy a tak nějak máme husy na půl, a kolem šla učitelka s dětmi tak do čtvrtý třídy. Po tom co si zatrčila svůj 6 palcový samsung do kapsy jim povídala, podívejte děti to jsou krásný kačenky a dělala tam na ně gagaga.... nevěděl jsem jestli se mám smát nebo brečet. Dneska jsem ryl a zavorával hnůj na pole, kolem jela "moderní" rodinka na novodobých kolech, každej na paži přifáčovanej tablet jak se to nosí, to asi aby to člověku řeklo kdy se má nadechnout bo co. Jen jsem slyšel jak se malá holčička ptala matky co to ten pán dělá, a ona jí odpověděla... ten pán kypří zem protože chce taky tak krásnej trávník jakej máme my u domku. Bylo mi tak nějak z toho smutno jak jsou moderní lidi mimo. Ale to už jsem dost mimo téma.... Je na každým jestli chce být otrok techniky, nebo ten kdo si poradí i bez ní...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa lh » 22 Apr 2019, 02:02

fúúha, čítam to tu a zdá sa mi že žijem niekde úplne inde, alebo mám úplne iné auto ako píšete :pain:
Ja osobne som len rád že sa mi auto nešmýka do zátačky, neviem ako vy ale ja som si ho preto kupoval, aby som nevyklopil rodinu ...
je jasné, že s rodinou bude málokto chodiť dverami napred, keby to bolo trebárs aj bezpečné... už len kvôli tomu, že rovnaký názor na šmýkanie v aute, ako Ty, má pravdepodobne takmer každá manželka :lol:
tiež nerozumiem tomu omedzovaču otáčok ... neni jedno na akej rýchlosti idem, pokial je auto živé ?

nieje to jedno. Ak stupíš prudko na plyn na Tvojom automate, tiež preradí na nižší stupeň. A keď ten pedál podržíš na podlahe, preradí automat pri výrazne vyšších otáčkach ako pri kľudnej jazde, pretože prudké zatlačenie a držanie plynu vyhodnotí ako požiadavku na vyššiu akceleráciu a prispôsobí jazdný režim. Myslíš, že je to kvôli tomu, že si inžinieri v Ingolstadte povedali, že chcú urobiť napriek páprdom za volantom?
alebo vy musíte ísť 80 na 3ojke ? inak to memá ten " správny říz " No ja neviem mne to pripadá ako u blbečkov ...
Keď ide niekto na trojke 80km/h, (tiež som za mladi občas chodieval na 3ke aj 130km/h), tak musí bezpodmienečne "žiť niekde úplne inde"? Znamená to vari, že len Tvoj pohľad na vec je ten správny a ostatní sú "blbečkovia"?
Alebo ... Pred hodinou som kupoval melón v stánku a bol tam chlapík na nejako mstarom plesnivom opli kombíku a tak machersky zahrabal na suchom prachu ze som mu mal chuť rozje*ať hubu, lebo všetci sme boli v prachu ... toto je to pravé ?
Ale ako vravím asi máme dosť odlišné skúsenosti ....
presne si to vystihol. Asi máme odlišné skúsenosti. Keď Ti niekto zapráši na starom Opli dyňu, neznamená to, že je proti elektronickým asistentom v aute a je zástancom starých Oplov kombíkov, ale že proste má starý Opel a potreboval odísť. Možno sa mu šmykla noha, možno to urobil naschvál, možno vôbec nevie jazdiť. To sa už nedozvieme.
Predpoladám, že vám je smutno ešte aj za starými Biografmi a do Cinema City radšej ani nepojdete, lebo šak technológie sú nahoubi. No vravím sme národ sado-maso ...
No niekomu je možno smutno za starými Biografmi, krásnou starou elektronikou, starým dobrým školstvom atp. Je to všetko proste o pocite...
A keď si potrebujem zavyvádzať, vytiahnem staré auto, alebo motorku.
neviem o tom, že by sa ma ceste malo vyvádzať ... na to sú predsa okruhy ..
To že to nevieš, neznamená že sa to nedá :D Na motorke jazdím po motocrossových tratiach a poľných cestách. A na aute, keď je cesta zasypaná čerstvým snehom a prázdna, lebo páprdovia sedia v teple domova, ide to úplne bezpečne. Samozrejme s rozumom. Nacvičiť si niekde, ako zvládať šmyk je na nezaplatenie v situácii, keď Ťa šmyk prekvapí. A že môže prekvapiť aj vodiča 4x4 s ESP ABS a pod. je viac ako isté.
mato3000 napísal:O tom snehu čo píšeš, to nebude ESP, ale prevedením auta. Poriadne auto s permanentným plnohodnotným 4x4 nemá problém ani na letných :thumbup:
Hlavne ak je presvedčený o tom, že fyzika pre nich neplatí
jenda23 napísal:.... Ale asi to je tim že nevyžaduju žádnej extrémní komfort a radši vyměním ticho za zpětnou vazbu.
no neviem ja mám vo všetkom spetnú vezbu, ale možno si mal nejaké iné auto. Mne plyn reaguje tak ako chcem a necítim omedzovanie, vo volante cítim vozovku a necítim, že by za mňa niečo krútilo volantom , ale hej, nepočujem " řvát" motor , ale predsa o to ide. A ak by som bol už úplný magor, môžem predsa radiť aj s automatom.
Nie je spätná väzba ako spätná väzba. Ťažko sa to vysvetľuje, keď to necítiš. Ak cheš zažiť ozajstnú spätnú väžbu od auta, odporúčam si prenajať napr. Ariel Atom na Trenčianskom letisku, alebo KTM Elbow na Slovakia Ringu a spraviť pár kôl. Viem, nie je to auto na každodenné jazdenie, ale kvôli porovnaniu to treba skúsiť. Alebo aspoň motokáry :D
ako ten chlapík na subaru ( aspoň myslím) čo si myslel že je makač a s prstom v nose ho dal dole Meďák s pripojeným voíkom s kosačkou :pain:. Len keď si kúpite také ozajstné auto , nastane problém, prestane byť vytáčanie a " spetná" vezba pre vás zaujímavá...
Nieje Subaru ako Subaru, Mercedes ako Mercedes a vodič ako vodič. Keď Ťa raz baví športová jazda, ten pocit, keď ovládaš stroj, ktorý máš v rukách, tak je veľmi málá pravdepodobnosť, že keď si sadneš do dodávky nazvanej SUV, tak Ťa to prestane baviť. Ako som už napísal, všetko je to o pocitoch.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa hpeter » 22 Apr 2019, 08:36

bezohladny idiot zahrabal na starom herkli.. stara stvrdnuta pneu, s tou sa hrabe lahko. :lol:
take socialne skupiny stretavam, co si potrebuju dokazovat ze idu v starom chrochtaku v kombajne. staci ich obehnut (lebo zavadzaju a smrdia), a zacina peklo.. chrochtokombajny germanskej vyroby ("neburany" dovoz po dochodcovi..), tam sa pravdepodobnost chovania blizi 100%
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa misocko » 22 Apr 2019, 08:40

mato, mam 2 rocne auto v automate. Zahrabat na prachu sa ani nemusim snazit. Minule som zabudol ze mam Sportovy rezim a asi som trochu oprasil policajtov po tom co ma zastavili na prachu a kamienkoch. A to som chcel odist velmi slusne kedze mi nijako neublizili :biggrin:
Druha vec je , ze mozno fakt chcel hrabat....
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 22 Apr 2019, 20:30

vidíš, keby si mal poriadne auto, tak ti nezahrabe ani v športovom režime ... pretože nejde o to ako pretočiť koleso, ale o to, ako preniesť čo največšiu silu na vozovku bez preklznutia :pain: .

-- Spojený príspevok 22 Apr 2019, 19:42 --

lh, nie všetko si úplne pochopil, jasné že ide o pocity, ale tiež aj o bezpečnosť a okolie. Napr .... ak ideš na 3jke 130, tak ver mi že okoli nebude nadšené tak ako ani samotné auto. 2x bezpečné to tiež neni, to isto vieš ....

tiež som nepochopil tvoju reakciu na omedzovač ... jednak si ma nepochopil a už vôbec som ja nepochopil, že prečo si to písal, lebo to čo si písal je práve to jedno na čom ti nezáleží :D , pretože auto je živé a o to ide ... pochopil si ?

s tým oplom si tiež netrafil ale to je v pohode, ja som narážal na nové technológie, ktoré práve tomuto preklzu zabránia a pritom hento bola 60-80kW srágora a mne to nepreklzne napriek tomu že takých oplov mám pod kapotou viac. Teda mi šlo o to, že poriadne technológie dnes zvládnu veci o ktorých sme ani nesnívali.
..že fyzika pre nich neplatí
fyzika platí pre všetkých, ale môže byť posunutá v tvoj prospech a mám pocit, že o tom dobre vieš, len sa snažíš prekrúcať.

a aby sme o tom len tak nekecali tak o tomto som hovoril pri snehu ... teda že technológie posúva hranice, ale musí byť kvalitná a nie len to že mám automat , to nič neznamená , najme ak sa jedná o spotrebáky za babku, tu je to dobre vidno, čo dokáže technológia, si to posunte na 1:50

0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 22 Apr 2019, 20:49, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Apr 2019, 20:49

No ted sme s bratrem dorazili z garáže, jeho kamarád přivez tři roky starýho opla, na dálnici v rychlosti 130km/h se mu při objíždění dostalo auto do samovolnýho nekontrolvatelnýho smyku kdy mu kola brzdily svévolně. Nakonec jsme našli příčinu, řídící jednotka kontroly trakce ztratila informaci o kalibrační konstantě polohy volantu. Jelikož v zatáčkách z rychlosti, aktuálního natočení volantu a pár dalších věcí vypočítává teoretickou diferenci rychlostí mezi jednotlivými koly a porovnává jí se skutečnou odchylkou myslela si že jde automobil do smyku, nebo kola blokují. Důvod jednoduchý, při natočení si jednotka začala vyhodnocovat velkou odchylku a začala kola přibržďovat a přelívat trakci. Stačilo nakalibrovat jednotku a vše bylo OK, vivat moderní elektronika.... mimochodem není to poprvé co jsme tot řešili u jiných aut, kdyby někdo rejpal že opel.....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 22 Apr 2019, 20:54

no to je pravda, technika samozrejme môže zradiť, ale zradí aj poloos a upadne ti koleso .... všetko závisí od kvality prevedenia, zatial som nemal žiadne podobné problémy a ak ničo zgeglo, tak sa to samo vyradilo s tým že som dostal oznámenie o tom. Síce to boli len prkovtiny ako radar, alebo presknutý remeň , alebo žiarovky ... dokelu to naserie keď ti nič za 10rokov nekape :pain: a pritom už má auto 395 000km.

na druhú stranu , koľko krát tá technológia pomohla napríklad v takýchto situáciách ? a kolko krát zlyhala ?

0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Apr 2019, 21:08

jenže bohužel zatím oba narážíme na více krizových poruch elektroniky která zradila, než na kritické poruchy mechaniky.... v tom je ten problém. A že bratr dělá hodně auta. Občas chodím pomáhat známému co dělá autoelektroniku a má v dílně více aut než ti co dělají mechaniku. A blbé je, že se většinou nejedná o závady typu jede/nejede. Ale někdy dělá/ někdy nedělá, což nemusím říkat jak se tyto závady hledají :axe: a velice často jsou způsobeny nesprávnou konstrukcí výrobců. A velice závad je právě v těchto systémech které mají zaručit bezpečnost jízdy. A je to o to horší že se jedná o poměrně mladá vozidla. Navíc kupa výrobců má takových děr v softwarech a chování těchto systémů v kritických nebo nepředvídatelných situacích jako jsou závady způsobené občasnými výpadky čidel, zaoxidované spojev konektorech atd , popřípadě selhání nějaké SW části programu, jako tomu bylo teď. Je hezké že si jednotka umí diagnostikovat odpojené čidlo, ale řidiče pošle do stromu když náhodou je na čidle ABSs uklepaný drát a sem tam dává neplatné hodnoty a systém kontroly trakce vyhodnotí zkluz a zašlápne jedno z kol na rovné silnici. toto už jsme také řešili. Jsou závady ze kterých jde strach.

-- Spojený príspevok 22 Apr 2019, 20:53 --

PS: ted jsem si ještě tak vzpoměl na jednu OT "zkušenost" s moderními systémy. Jednou jsem byl v nemocnici na návštěvě za kolegou, ležel na JIP napojený na přístroje. A jelikož mě toto zajímá tak jsem se dal s primářem do řeči, nejvíc mě zaujal velký monitor s životníma funkcema. Říkal jsem mu že to je peknej přístroj, on mi to hned vyvrátil že stojej za prd, jsou horší než ty původní, tak jsem se ptal proč. Důvod byl jednoduchý, dříve byly údaje na více monitorech, zde byly údaje na jednom monitoru, byť větším. Ptal jsem se čemu to vadí, považoval jsem za výhodu mít údaje na jednom místě. Tak mi říkal zkus se postavit zády a během půl vteřiny mi najít třeba saturaci krve kyslíkem, krevní tlak a CO2 ve vydechovaném vzduchu. A ejhle, ono to nešlo, člověk hledal i přes to že si na monitoru před údaje tím našel. Navíc údaje byly relativně titěrným písmem když je měl člověk přečíst z nějkých 3m. Tak jsem mu dal za pravdu, a on mi jen dodal a teď si představ že ten člověk kolabuje, je nás tu pět a je šrumec když jde o každou vteřinu. Takže ne každá supermoderní elektronická vychytávka je krokem v před, viz centrální panely u automobilů.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 22 Apr 2019, 22:09

mato3000 - v tom prípade čo si postol z tým autom technika pomohla ale kto "normálni" ti pôjde po ceste ako tá v 140km rýchlosti počas dažďa zo slnečnými okuliarmi , z jednou rukou na volante a druhou na automatickej prevodovke 8O ?
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Apr 2019, 22:18

Choď sa pozrieť na najbližšiu diaľnicu a môžeš robiť aj menný zoznam.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa oravan » 22 Apr 2019, 22:58

môže byť aká koľvek technika ale všetko je od skúsenosti vodiča a je fakt že to niektorý preháňajú
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké auto,názory,postrehy-všeobecne

Príspevok od používateľa misocko » 22 Apr 2019, 23:13

mato3000 napísal:vidíš, keby si mal poriadne auto, tak ti nezahrabe ani v športovom režime ... pretože nejde o to ako pretočiť koleso, ale o to, ako preniesť čo največšiu silu na vozovku bez preklznutia :pain:
no neviem , mozno 4kolka
toto sice zaznamenalo ze hrabe a zacalo uberat plyn a neviem co este ale bez preklzu to rozhodne nedalo
dnes som dokonca zaregistroval kratucky presmyk jedneho kolesa ked to hodilo zo 7 do 4 pri velmi prudkom zosliapnuti plynu - nie kikdown; co ma docela prekvapilo, no co , nieje to dokonale
zaujimalo by ma ako sa zachova take supermoderne auto na cistom lade ked dupnes na brzdu , ja som tak slapol na Fabii1 a ABS ani nestihlo zaregistrovat ze brzdim a vsetky kolesa naraz zastavili (ABS skratka nemalo ako zistit ze auto sa nadalej pohybuje kedze vsetky kolesa sa netocili) - tak som to dokopal nastastie vcas nohou :) , zisti moderna vychytavka ze kolesa stoja a ono sa hybe? (senzor zrychlenia, kamery?)
co sa tyka poriadneho auta, uz na toto (O3, 1,6TDi DSG) som si musel chudacik pozicat... :lol: (asi som sa mal lepsie ucit - v mojom pripade by som upravil na: asi som sa mal uctit)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok