BIOS vs. UEFI

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Apr 2019, 03:36

Ahojte, keďže sa po dlhšej dobe plánujem posunúť s mojím IT vybavením do ďalšieho desaťročia, tak mám celkom dilemu medzi BIOSom a UEFI, lebo s UEFI nemám žiadne skúsenosti. Niečo som si už pozeral na internete a dospel som k záveru že je to ako keby BIOS ku ktorému má väčšiu kontrolu Windows, alebo ako to nazvať. To by aj bolo OK, dal by som teda systém cez UEFI, ale jedna najhlavnejšia vec. Ako sa dostanem k možnosti preinštalovať Windows keď náhodou systém úplne zlyhá? Všimol som si že Win10 pri UEFI vytvára aj Recovery partíciu ale mňa skôr zaujíma úplné preinštalovanie, nielen obnova... Alebo sa to robí tiež tam? Alebo keď si budem chcieť klonovať disk kvôli výmene za väčší, ako nastavím bootovanie na Acronis? Lebo keď UEFI ide priamo do systému, ako sa potom dostanem na zmenu bootovacieho média?
Ak sa niekomu bude chcieť tak môžete mi to celé ešte upresniť, či som to dobre pochopil, prípadne čo používate vy alebo výhody/nevýhody BIOS/UEFI.
Čo som tak najviac zachytil je bezpečnosť pri UEFI, napríklad pred vložením live systému na USB a následnému prístupu k dátam, ale to predsa má vyriešené aj BIOS nastavením hesla.
A taktiež to, že BIOS používa MBR ale UEFI používa GPT.
No nejaký hlavný dôvod prečo to alebo to, zatiaľ nemám...
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2019, 07:17

Ja mám doma MSI X79A GD65 8D, nikdy som nemal problémy s “tradičnou” inštaláciou. Proste vložím inštalačné dvd/usb, naformátujem ssd a inštalujem nanovo.

Robil som to aj na novších notebookoch. Tie síce treba presvedčiť, aby nabootovali z usb. Ale potom klasika.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa milansprlak » 24 Apr 2019, 08:13

Výhoda uefi je že dokáže nabootovať iba certifikovaný kód ako Windows 8 alebo Windows 10. Ďalšia výhoda je rýchlejšie spustenie systému (napriek tomu že rozdiel je veľmi malý). Čiže ak používaš MS Windows 10/8 tak odporúčam nechať secure boot aj s uefi zapnuté. Ale ak používaš napr. linux alebo MS Windows 7 tak ho nechaj vypnuté lebo uefi bios ti ho nedokáže načítať. Taktiež pri uefi treba skonvertovať disk z mbr na gpt (cez nástroj diskpart). GPT má viac výhod ale hlavná výhoda je že môže používať aj disky ktoré sú väčšie ako 2TB.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 24 Apr 2019, 08:48

Z pohladu bezneho uzivatela nie je rozdiel. Je to proste nahrada Biosu, ktora ma viac moznosti. Stale je tam ale moznost bootovat z cd, usb, siete... takze instalacia funguje tak, ako niekedy. Vlozis cd, alebo usb po zapnuti zvolis moznost bootovania a dalej ides klasicky.
Akurat je to viac prepojene s OS, takze pre nejake nastavovacky ani nemusis tam ist, ale ponastavujes si to priamo cez utilitku z windowsu.
W10 s tym nema problem, sedmicky relativne tiez v pohode funguju.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Apr 2019, 09:06

K tomu formátovaniu na GPT, neumožňuje to priamo inštalačka? Resp. keď pri inštalácii vyberiem danú partíciu tak sa nesformátuje už na GPT?
A keď už mám nainštalovaný Windows 10 v UEFI, stále sa viem dostať do nastavení UEFI ešte pred bootovaním systému? Lebo aj vo firme to máme tak a jediné čo zobrazí po zapnutí je logo výrobcu a následne začne bootovať už Windows, žiadne možnosti ako pri BIOSe. Či sú len tie klávesové skratky skryté? :D
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2019, 09:21

Môžu byť. Ja mám delete vstup do setupu, f11 boot menu. Notebooky napríklad mávajú vstup do boot menu skrytý. Výrobcovia proste chcú aby ste cez utilitu nainštalovali “ich windows”.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Apr 2019, 09:29

Aha super, tak potom dobre. :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa rudko » 24 Apr 2019, 11:29

maskrtnik01 napísal:Môžu byť. Ja mám delete vstup do setupu, f11 boot menu. Notebooky napríklad mávajú vstup do boot menu skrytý. Výrobcovia proste chcú aby ste cez utilitu nainštalovali “ich windows”.
Ale prdlajs. Je to o rychlosti bootovania. Ked chces mat system online do 10s tak nechces 3s pozerat na text "press ... to enter setup..."
Tato moznost tam je stale len proste treba vediet ktory klaves stlacit v ktorej chvili. Alebo si vies aj nechat zobrazovat klasicke post messages, ale potom necakaj rychly boot...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa datam » 25 Apr 2019, 11:57

Presne ako píše rudko. A ešte v BIOSe nastaviť všetko na tvrdo bez autodetekcií a zase máš ušetreného kopec času. Doska nemusí hľadať či tam niečo je alebo nie je pripojené. Teoreticky by si mal na UEFI spustiť W8 a W10 ale nakoniec to aj tak zavisí iba od toho aké zavádzače výrobca do dosky implementoval pre to sa stále viac kladie dôraz na to pre aký systém je daná doska dizajnovaná. V prípade ak tam chceš rozbehať niečo iné je nutné zvoliť režim legacy a UEFI vlastne začne emulovať starý dobrý BIOS kde už spustíš všetko.

Aj tak si myslím že primárne nasadenie UEFI je boj proti nelegálnym oknám a toto je fakt silný nástroj a ked skončí podpora legacy tak MS asi stúpne obrat.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa AEdison » 25 Apr 2019, 19:29

datam napísal:Aj tak si myslím že primárne nasadenie UEFI je boj proti nelegálnym oknám a toto je fakt silný nástroj a ked skončí podpora legacy tak MS asi stúpne obrat.

Neviem kde si to čítal, ale nieje to tak celkom pravda. Je jedno či máš pri UEFI licencovaný windows alebo nie. Rozdiel je iba v tom, že pokiaľ máš systém legálne a odíde ti disk, nemusíš kupovať novú licenciu, pretože licenčný kľúč je duplikovaný v biose. Toto je výhoda pokiaľ nepoužívaš účet od microsoftu. Pretože ak ho máš, tak po reinštalácii a prihlásení sa ti natiahne licencia podľa HW-ID konkrétneho počítača.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa Edgar » 27 Apr 2019, 20:22

AEdison napísal:Rozdiel je iba v tom, že pokiaľ máš systém legálne a odíde ti disk, nemusíš kupovať novú licenciu, pretože licenčný kľúč je duplikovaný v biose. Toto je výhoda pokiaľ nepoužívaš účet od microsoftu.
To fungovalo aj pri BIOSe bez UEFI, osobne som teraz dával na môj terajší PC nové SSD a čistú inštaláciu Win10 kde som zadal OEM kľúč z Win7 a úplne v pohode... Kamarát dal dokonca aj novú dosku a aktivoval to s OEM licenciou, tam už bol síce menší problém ale telefonicky mu to aktivovali.
0

Kommando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27 Apr 2019, 03:28

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa Kommando » 27 Apr 2019, 21:38

UEFI bios neumoznuje nainstalovat urcite typi operacnych systemov take tie upravovane s pridany vecami bez instalacie ze to tam uz je budes s tym mat problemi lebo uefi bios nedokaze komunikovat priamo so vsetkymi zariadeniami pri instalacii ja by som bral radsej klasicky bios budes mat menej problemov
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa datam » 02 Máj 2019, 14:33

AEdison napísal:
datam napísal:Aj tak si myslím že primárne nasadenie UEFI je boj proti nelegálnym oknám a toto je fakt silný nástroj a ked skončí podpora legacy tak MS asi stúpne obrat.

Neviem kde si to čítal, ale nieje to tak celkom pravda. Je jedno či máš pri UEFI licencovaný windows alebo nie. Rozdiel je iba v tom, že pokiaľ máš systém legálne a odíde ti disk, nemusíš kupovať novú licenciu, pretože licenčný kľúč je duplikovaný v biose. Toto je výhoda pokiaľ nepoužívaš účet od microsoftu. Pretože ak ho máš, tak po reinštalácii a prihlásení sa ti natiahne licencia podľa HW-ID konkrétneho počítača.
Skorej som narážal na to že 50% užívateľov si už teraz nedokáže podomácky rozbehať napríklad NB kde im rupol HDD aj s recovery partíciou a chcú tam vopchať nejakú kreknutú inštaláciu. Tipujem ak už nebude legacy mód dostupný tak to číslo stúpne na 80% a možno aj viac.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Máj 2019, 15:04

No a aký má zmysel sťahovať vírusy, keď máte licenciu? Zistím si product key, stiahnem originál ISO, a inštalujem.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Máj 2019, 19:17

datam: preco by si tam niekto daval kreknutu verziu, ked tam mal recovery a teda sn v biose/uefi. ved inatalacka si vie vytiahnut cislo.
Komando: iny os nainstalujes, je tam moznost vypnut secureboot, pripadne vies ako loader pouzit redhat, ktory ma certifikat a vies potom startnut cokolvek
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Máj 2019, 19:12

Tak dodatočne ešte ďakujem všetkým za odpovede, nie je to žiadna veda ako som si na začiatku myslel, už som cez UEFI nainštaloval Windows na dvoch PC a bez problémov, plus na oboch sa asi na 3 sekundy (nastaviteľné) zobrazí možnosť prerušiť boot takže pohoda :thumbup: tie firemné majú zrejme túto možnosť nezobrazenú keďže som si všimol že aj to sa dá nastaviť :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa datam » 07 Jún 2019, 12:17

pocitujlasku napísal:datam: preco by si tam niekto daval kreknutu verziu, ked tam mal recovery a teda sn v biose/uefi. ved inatalacka si vie vytiahnut cislo.
No už len dozvuk pre upresnenie čo sa stalo mne. Origo NB s recovery partíciou a UEFI. Rupol disk. 1 mesiac po záruke. Výrobca odpísal že áno CD posiela ale iba ak je výrobok záruke. Super zistil som product key (nemusel som ani z BIOS nakoľko bol na nálepke) a zadal do zázračného downloadera Microsoftu a napísal že jedná o verziu OS určený pre toho konkrétneho výrobcu a nepovolil mi ju stiahnuť.

Takže ak je recovery partícia ešte dostupná treba zálohovať a ak nie tak nie je iná cesta ako to požehnať alebo ako v mojom prípade za viac ako 120€ kúpiť nové W7 prof.

Samozrejme on si skladá novú mašinu a aj tak vo finále záleží akú verziu W10 si nakoniec kúpi. Ak viazanú na MB tak nemá problém do výmeny MB ak prenosnú tak teoreticky nemá problém do konca života :D
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa vlado5 » 07 Jún 2019, 12:53

Ja som asi pred rokom robil novú inštaláciu W7. Majiteľ NTB nemal inštalačku. Po dlhom hľadaní som našiel na nejakom zahraníčnom fóre inštalačku, kde sa pri inštalácii vložilo product key. To som odpísal zo samolepky Win na NTB. Po štarte a pripojení na net prebehla bezproblémová registrácia v mrkvoskvoste a mašina beží bez problémov doteraz. Tú stránku, odkiaľ som to stiahol si už nepamätám, ale hľadal som to cez googla.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Jún 2019, 13:05

vlado5: to je standardna instalacka.
Datam: to sa este robi? naposledy som to videl u Win XP a acera, ze nevzal klasicku instalacku, ale musela byt acer. Sice, je pravda, ze uz poslednych par rokov velmi servis nerobim, takze som mimo instalaciek.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BIOS vs. UEFI

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Jún 2019, 10:21

datam napísal:zistil som product key (nemusel som ani z BIOS nakoľko bol na nálepke) a zadal do zázračného downloadera Microsoftu a napísal že jedná o verziu OS určený pre toho konkrétneho výrobcu a nepovolil mi ju stiahnuť.
Áno samozrejme nepovolil keď sa jedná o OEM verziu ktorou MS nedisponuje :rolleyes:
datam napísal: Takže ak je recovery partícia ešte dostupná treba zálohovať a ak nie tak nie je iná cesta ako to požehnať alebo ako v mojom prípade za viac ako 120€ kúpiť nové W7 prof.
A prečo by si to robil? Obraz systému je jedna vec a licencia je druhá vec. Obraz systému môžeš mať odkiaľkoľvek, keď máš nálepku s kľúčom/digitálnu licenciu tak to bude legálne aktivované bez ohľadu na pôvod obrazu.
Je síce trochu hlúpe, že Microsoft stiahnutie obrazu Windowsu 7 podmieňuje kľúčom, no Windows 10 už nie a ten môžeš aktivovať priamo tým kľúčom ktorý máš na nálepke pre Windows 7/8/8.1
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok